Gothic metal

Informace + obecná diskuze

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Re: Gothic metal

Příspěvekod Mess » 8. říjen 2011, 14:49

Tak Paradise Lost sa neskôr v tvorbe posunuli k tomu Gothicu od albumu Icon,Draconian TImes a ďalej. Dúfam, že som sa nepomýlil a všeobecne ja bych gothic definoval ako žáner ktorý mi po vypočútí dáva dojem, že je to hudba vhodná do gotickej éry, pripomína mi chorály, chrámy, kláštory, kresťanskú symboliku. To je môj pohľad na vec.
Now would you kindy read my signature ? "Man chooses, slave obeys."Andrew Ryan
Underoath - Illuminator
Awake to the sound of emptiness.
Obrázek

Alone in a room that is filled with the darkest of light.
I was told there was nothing beyond here.
How do I know what side I'm on?
Breathe!
A captive with nothing but the thoughts increasing,
Obrázek

Worsening I dont belong here
But I cant find my exit.
Uživatelský avatar
Mess
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Handlová
Příspěvky: 999
Registrován: 30. srpen 2011, 12:26
Aktivní v kapele: SadMess

Re: Gothic metal

Příspěvekod dronda » 8. říjen 2011, 15:00

Zrovna alba Icon a Draconian Times mám naposlouchaná nejvíce, ale nic co by mi připomínalo gotiku v tom neslyším.

Ten gotickej pocit bych měl z tohoto, ale ten pocit je víc vizuální. A to je až z dalšího alba "One Second" (1997).
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Gothic metal

Příspěvekod Stick » 8. říjen 2011, 15:16

Paradise Lost ale rozhodně měli k tomu, co si představím pod pojmem gothic mnohem blíž, než ty slátaniny s babama :D Pro mě byli gothic i zmínění Type O Negative, o frontwomanových kapelách nedokážu přemýšlet jako o gotických, a docela by mě zajímalo, kde se vlastně vzal ten trend je takto označovat.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Gothic metal

Příspěvekod Maeror » 8. říjen 2011, 17:05

Jedna z prvních gothic metalových kapel byli Saviour Machine, založení koncem osmdesátych let. Vycházeli přímo z gothic rocku. Paradise Lost přišli až po nich a šli z opačné strany, z doom metalu.

Pár ukázek: skladba vzniklé v roce 1990
Son of the Rain.


The sword of Islam


The Lamb
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod silmarill » 8. říjen 2011, 17:23

Saviour Machine vôbec nevychádzali z gothic rocku, je to kresťanská kapela a ich sound bol preto taký, lebo nejaký harsh evil metal by sa k ich ideológii a textom absolútne nehodil.

ak budem mať čas tak sem napíšem môj pohľad na prienik dark wave a doom metalu, čoho výsledkom bol gothic metal ako subžáner doomu. možno už dnes večer...
Z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.
Uživatelský avatar
silmarill
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: ZV/DT
Příspěvky: 1373
Registrován: 12. červenec 2011, 22:02

Re: Gothic metal

Příspěvekod Melville » 8. říjen 2011, 17:46

Kdo zná The Vision Bleak, tak má celkem jasnou představu, jak asi takový gothic metal zní... ;-)

Mimochodem, tuhle sekci má mít na starosti Angel.of.mine, ale evidentně bude nějaká solidní chybka na fóru...
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Gothic metal

Příspěvekod Maeror » 8. říjen 2011, 18:33

silmarill píše:Saviour Machine vôbec nevychádzali z gothic rocku, je to kresťanská kapela a ich sound bol preto taký, lebo nejaký harsh evil metal by sa k ich ideológii a textom absolútne nehodil.

ak budem mať čas tak sem napíšem môj pohľad na prienik dark wave a doom metalu, čoho výsledkom bol gothic metal ako subžáner doomu. možno už dnes večer...


Tak to se velmi pleteš, jednak ohledně zdrojů jejich inspirace. Se zpěvákem a hlavním textařem jsem se o tom při jedné příležitosti bavil. A to, že se harsh metal ke křesťanské ideologii, nehodí tam jsi vedle snad ještě více. Ilustrci budiž například tahle skladba z roku 1986, vyšla až na albu v roce 1988, ale je na jejich demu z roku 1986, byla to křesťanská kapela, dnes pokračují pod jiným jménem

Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orwin » 9. říjen 2011, 1:25

Aspoň vidím, že se tady většina shodne na tom, že kapely typu Epica, WT, atd... moc do gothic metalu nezapadají. Pro mě osobně má gothic metal taky dvě větve. Do první větve řadím skupiny, které od počátku staví na gothrockových postupech(ToN, FoN) a do druhé větve dávám vše co vychází vyloženě z metalu, hlavně tedy z doomu(Paradise Lost, Tiamat, Moonspel, Sentenced). Jinak bych definoval gothic metal jako metalový subžánr s určitou temnou, melancholickou, místy až depresivní atmosférou v pomalém až středním tempu(žánrová blízkost k doomu je zřejmá). Ono když se nad tím tak zamyslím, tak bych spíše potřeboval definovat doom metal, protože já beru doom vyloženě jen tak jak ho hráli(hrají) Brajdi, Skepticism nebo naši Dissolving Of Prodigy, to znamená hodně nízko a hodně pomalu a kolikrát se divím, co všechno se dneska nazývá ještě doomem. U mě je to asi tak: doom metal=funeral. A gothic metal bych určitě nespojoval s historickou érou gotiky(stejně jako gothic rock), jak tu bylo zmíněno, to je dle mého naprostá blbost ;)
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod Stick » 9. říjen 2011, 6:28

Ono doom metal máš taky podobně několik větví, jednou z nich je ta, která je úzce spojená s gotickým pojetím (MDB), pak takovou hutně riffovanou, vycházející z té zadumanější podstaty Black Sabbath (Candlemass), pač nesmíme zapomínat, že tu máme ještě pojem stoner, kdy si ty kapely taky silně berou odkazy od BS a nezřídkakdy bývají doprovázeny právě taky přízviskem doom. To je dle mého takové základní rozdělení. Dneska už jsou ty kapely taky všelijaký.. Od "komerčních" Swallow The Sun po záhrobní Skepticism.
Omlouvám se za mírný zmatek, ale po noční mi to zas tolik nemyslí.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Gothic metal

Příspěvekod Zero » 9. říjen 2011, 12:19

Mess píše:Tak Paradise Lost sa neskôr v tvorbe posunuli k tomu Gothicu od albumu Icon,Draconian TImes a ďalej. Dúfam, že som sa nepomýlil a všeobecne ja bych gothic definoval ako žáner ktorý mi po vypočútí dáva dojem, že je to hudba vhodná do gotickej éry, pripomína mi chorály, chrámy, kláštory, kresťanskú symboliku. To je môj pohľad na vec.

Myslím, že goth styl nemá zrovna moc společného s gotikou jako uměleckým stylem.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Gothic metal

Příspěvekod Maeror » 9. říjen 2011, 13:43

Nemá s tím společného naprosto nic.
Sám nevím kdo přišel s tím názvem gothic, ve spojení s rockem, metalem a vůbec celou subkulturou. Jediná trve gothická hudba zní nějak takhle




V metalu má nejblíže ke gotické hudbě jako takové snad jen Haggard. A to mi ty jejich pokusy připomínají to, jako, když se současný člověk snaží okopírovat gotickou malbu, ale naprosto amatérsky do toho přidá, renesenační , barokní a romantické vlivy, takže výsledek je vše možné jen ne goticky, ale tento záměr určitě Haggard nemá, jinak by do toho nemíchal death metal :mrgreen: .
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orwin » 9. říjen 2011, 14:31

Název je inspirován gotickým románem, který má podobné náměty jako některé gothic bandy(myslím). Takže spíš by bylo záhodno se ptáti, proč se gotický román označuje za gotický :lol:
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod poostmen » 9. říjen 2011, 20:59

Tak jsem si přečetl tuto plodnou diskuzi a vidím, že co metalista to odborník a co odborník to jiný názor :lol: . Možná trošku přeháním, ale zase ne moc :) .
Já si myslím, že v tom obrovském množství kapel vybrat jen ty gothic dost dobře nelze. Každá kapela je jiná a každá hraje trochu něco jiného (naštěstí), vždyť by to bylo hrozné kdyby se všechny držely škatulek a definicí a všechny doom, gothic, power, black... by hrály jen to samé- co jim ukládá definice stylu. A tak je jen dobře, že každá deska je trochu jiná, případně, že na každé fošně jsou písně trochu jiných stylů a ty se navzájem prolínají. Proto se nesnažím kapely řadit přesně do kategorií, stejně je to nadliský úkol. Pokud chce někdo vidět prvky gothic v NW ať si je tam vidí- když bude hledat, určitě je někde najde a tak je to s každou kapelou na "pomezí" - a takových je hodně - naštěstí :)
Uživatelský avatar
poostmen
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 362
Registrován: 2. říjen 2009, 20:32

Re: Gothic metal

Příspěvekod silmarill » 10. říjen 2011, 20:05

Maeror píše:Tak to se velmi pleteš, jednak ohledně zdrojů jejich inspirace. Se zpěvákem a hlavním textařem jsem se o tom při jedné příležitosti bavil. A to, že se harsh metal ke křesťanské ideologii, nehodí tam jsi vedle snad ještě více. Ilustrci budiž například tahle skladba z roku 1986, vyšla až na albu v roce 1988, ale je na jejich demu z roku 1986, byla to křesťanská kapela, dnes pokračují pod jiným jménem
rozprával si sa s ním? a čo ti povedal? ja som síce od nich počil iba Saviour Machine I ale žiadne "gothic" vplyvy som nepočul... je to proste melodický kresťanský rock.

pokiaľ ideme hovoriť o nejakých gothic prvkoch tak spomeniem zdroj inšpirácie: podľa môjho názoru to bol s najväčšou pravdepodobnosťou tzv. ethereal - potemnelý, melancholický subžáner gothic rocku, v ktorom sa často vyskytovali nežné ženské hlasy.




doom metal túto (jemu príbuznú) atmosféru ešte znásobil a "stvrdil" mužským growlingom. často sa vyskytujú aj sympho prvky, nie však veselé a jásavé ako napríklad u Najtfiš a Epica, ale skôr potemnelé melódie vytvárajúce atmosféru ponurosti, osudovosti a tragickosti.




tieto prvky na druhej strane "zjemnili" samotný doom metal, preto označenie ktorétu padlo "pop doom" je istým spôsobom aj na mieste. oproti "funeralovým" témam má gothic doom texty skôr o záhadách, pochybnosti o viere, strate lásky a celkovo je to taká "pochmúrna romantika".

toto je môj osobný pohľad na žáner, nehovorím že som hudobný znalec a že je to jediný správny názor - toto mi však pripadá najlogickejšia analógia vzniku štýlu. a súhlasím s poostmen-om v jeho tvrdení "v tom obrovském množství kapel vybrat jen ty gothic dost dobře nelze. Každá kapela je jiná a každá hraje trochu něco jiného", pri rôznych miešaniciach štýlov človek naozaj ťažko nájde "pure gothic doom". jednoznačne sa však dajú zo žánru vylúčiť určité kapely - Najtfiš, Epica, EvineŠtence, Lacuna Coil a iné poprock skupiny, kde akákoľvek spojitosť s gothic začína i končí u image speváčky.

ešte by som na záver dodal že prvý album Within Temptejšn bol jasný gothic doom, ostatné boli skôr sympho rock...
Z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.
Uživatelský avatar
silmarill
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: ZV/DT
Příspěvky: 1373
Registrován: 12. červenec 2011, 22:02

Re: Gothic metal

Příspěvekod Maeror » 10. říjen 2011, 20:40

Silmarill, já jsem mluvil o gothic rocku jako takovém, který vzniknul z punku. Třeba Takoví Bauhaus se pohybovali na pomezí punku, gothic a industriálu, a ženský hlas u nich nebyl, u The sisters of Mercy se ženský zpěv taky nevyskytoval. A to mluvím o stylotvorných kapelách.
Například:
The sisters of Mercy






Navíc, k těm tvým ethereal ukázkam, sám si protiřečíš. tvrdíš, že tam Savioutr Machine inspiraci nemají a pak tadý dáš do ukázek něco co má až na ženský zpěv veškěreé atributy hudby Saviour Machine :roll:

Co se týká Saviour Machine, tak na prvním albu je gothic vlivů plno, ať to vezmeme přes image, symboliku i hudební náplň, vše je gothic rocku vlastní. Například, toto je jejich fotka z prvního alba

Skrytý obsah
Obrázek


a co se týká popisu gothic doomu, tam jsi pravdě blíž.
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod Garion » 11. říjen 2011, 12:21

Maeror píše:Nemá s tím společného naprosto nic.
Sám nevím kdo přišel s tím názvem gothic, ve spojení s rockem, metalem a vůbec celou subkulturou. Jediná trve gothická hudba zní nějak takhle ...

Tak pro tohle se nějak vžilo pojmenování Medieval, Medieval Folk či tak podobně, ale nikoliv Gothic. Gothic Rock, potažmo metal vychází z kultury Gothic, čili jak už tady padlo, jako hudba daného žánru inspirovaná gotickými romány a horory. Tedy není to až tak o hudebních postupech, ale o celkové image a textech. A tady se bohužel musíme smířit i s tím, že postupem času se tyto prvky objevují i u kapel typu Nightwish či Epica, ať chceme nebo ne. Tedy podle mě není až tak scestné označit tyhle kapely za gothic metal, i když hudebně patří do ranku power. Podotýkám, že i to, co jsem teď napsal, je ryze můj osobní pohled na škatulku Gothicrock a gothicmetal.
Nedávno bylo na toto téma celkem solidní pojednání v Pařátu, tedy o české gothicrockové scéně. Dál bych mohl doporučit těm, které téma GOTH zajímá, celkem pěkné stránky sanctuary.cz.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Gothic metal

Příspěvekod lukaso89 » 15. říjen 2014, 13:41

jsem to jenom já nebo si i někdo myslí, že nej gotickej song je ice queen od within temptation?
lukaso89
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 2
Registrován: 15. říjen 2014, 13:29

Re: Gothic metal

Příspěvekod Prdovous » 15. říjen 2014, 14:01

Hele, to jdeš trollit, nebo si fakt myslíš, že ten song má něco společnýho s gothic metalem? :D
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Gothic metal

Příspěvekod Ahurmen » 15. říjen 2014, 14:06

lukas: Jsi to nejspíš jenom ty. Osobně mi to teda moc gothický nepřijde, nemá to tu atmosféru a ani text není zrovna úplně co bych čekal.
Volil bych spíš něco z tvorby Sirenie, možná Tristanie, něco málo by se našlo i u Therionu, ale gothická atmosféra na mě dýchá nejvíc z alba Neverworld´s End od Xandrie. Jsou do jejich textů pěkně zapracovaný latinský verše, takže to tomu taky dodává něco na atmosféře.
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Gothic metal

Příspěvekod Zero » 15. říjen 2014, 14:32

Z gothic metalu pro mě máloco dosahuje takové atmosféry jako debut Moonspell.

Já osobně ale jako gothic metal beru hlavně věci, co jsou ovlivněné gothic rockem, takže většina kapel, co má ženskou v popředí a nějaké latinské chorály s klávesama v pozadí, jde úplně mimo mě.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

PředchozíDalší

Zpět na Gothic Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron