Gothic metal

Informace + obecná diskuze

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Gothic metal

Příspěvekod Angel.of.mine » 13. březen 2008, 15:20

GOTHIC METAL



Gothic metal je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA.Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. Pokud zpívá muž, je to většinou pouze deathmetalový chrapot a naopak ženské hlasy jsou vtainou výrazně operní, není to vaak pravidlem.

Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje kapele Christian Death. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělaly na spoustu následujících kapel velký dojem.

V devadesátých letech dvacátého století si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčilo zvuk gothic metalu let osmdesátých a spojily jej s pomalým „pohřebním“ zpěvem Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se se řadí do tohoto žánru, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathema.

Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj black a death metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívaly ve svých skladbách ženského hlasu.

O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed devadesátých let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávaly elektronické prvky a klasický rock a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.

Scéna gothického metalu je v současné době velmi rozvinutá v severní Evropě, především ve Finsku.
Angel.of.mine
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 0
Registrován: 1. leden 1970, 2:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod russel » 24. duben 2008, 21:13

Tak moonspell se nám vrátil někam do dob butterfly fx a antidote, ovšem rozhodně zábavnější deska než propadák memorial
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
russel
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Iglau
Příspěvky: 1543
Registrován: 23. leden 2008, 18:39

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 15. únor 2009, 15:15

Jo z gothic rocku jo?Že já tam žádnej gothic rock neslyším .. :cry: Gothic metal je jen výmysl mainstreamu za účelem překopání a zmainstreamování goth subkultury :-(
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod Lady Allender » 19. únor 2009, 15:55

Orhea: Tak to s tebou velmi souhlasím!!! ;) Gothic metal je jen výmysl!!! Buďto existuje jen metal a nebo jenom gothic :)
Uživatelský avatar
Lady Allender
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 29
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvky: 5
Registrován: 16. únor 2009, 11:26

Re: Gothic metal

Příspěvekod Stick » 19. únor 2009, 15:57

:D
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Gothic metal

Příspěvekod The_Nameless » 19. únor 2009, 18:23

To jsou dost vtipné řeči :D Jen tak dál...
Uživatelský avatar
The_Nameless
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Bunker
Příspěvky: 1883
Registrován: 16. prosinec 2008, 20:02

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 19. únor 2009, 18:53

Já se tedy hlásím k tomu, že jsem označil vlastní kapelu "gothic metal", aniž by ale hodlal nějak napadat, prznit, komercionalizovat či upadat nějakou subkulturu :-D. Myslím, že gothic metal jako styl nemá s goth nic společného, od začátku šlo spíš o nouzovou škatulku kapel, které míchaly do metálku atmosféru...
Btw, odkud je ta úvodní citace? Obsahuje pár hodně zavádějících nepřesností...
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Pan lesa » 19. únor 2009, 19:04

to je jak kdyby prisla smrtka s kosou a nadavala, ze nic jako death metal .. budto death nebo metal :D (no a vybirejte si ze :D)
Uživatelský avatar
Pan lesa
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 360
Registrován: 14. prosinec 2008, 11:21
Aktivní v kapele: Hope For Faith

Re: Gothic metal

Příspěvekod Angel.of.mine » 19. únor 2009, 19:36

teď přesně nevím z kama jsem uvod vyštrachala, nicméně klidně se poučím co tam je špatně :) nebo pokud někdo najde něco jiného co by se na uvod hodilo klidně to mužem vyměnit :)
Angel.of.mine
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 0
Registrován: 1. leden 1970, 2:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 19. únor 2009, 19:49

Angel.of.mine píše:teď přesně nevím z kama jsem uvod vyštrachala, nicméně klidně se poučím co tam je špatně :) nebo pokud někdo najde něco jiného co by se na uvod hodilo klidně to mužem vyměnit :)


Never to prosím jako invektivu, ale třeba označovat Liv Kristine za kapelnici Theatre Of Tragedy je hloupost... K něčemu takovému by ji Raymond nikdy nepustil :-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Angel.of.mine » 20. únor 2009, 10:39

v pořádku neberu to nijak špatně :) jak říkám klidně mužeme ten článek něčím nahradit, nikdo není dokonalý :)
Angel.of.mine
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 0
Registrován: 1. leden 1970, 2:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 20. únor 2009, 12:11

No, já myslím, že nic lepšího asi na netu ani nebude... Gothic je pojem tak široký a neuchopitelný, že se v článkách o gothic metalu budou objevovat kapely jako My Dying Bride, ačkoliv nemají s gothic nic společného, a bude se zapomínat na tak zásadní kapely jako Type O Negative, prostě proto, že co člověk, to jiná představa toho, co je goth/ic
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 20. únor 2009, 15:46

Mě se hlavně nelíbí,že se tam píše,že to vzniklo z gothic rocku..Ledatak Type o Negative,Paradise Lost nebo Tiamat tam ten goth rock slyším,ale třeba u takových Within Temptation ne..Právě u skupin typu NW nebo WT se mi zdá to označení "gothic" metal nepřesné a štve mě,jak musí lidé pořad goth a metal subkulturu spojovat,tím jsou potlačovány punkové kořeny :cry:
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod Darky » 20. únor 2009, 16:40

no ja myslim ze WT a NW su skor symphonic metal, ale to je len moj nazor...
Uživatelský avatar
Darky
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Příspěvky: 27
Registrován: 7. říjen 2008, 19:29

Re: Gothic metal

Příspěvekod Angel.of.mine » 20. únor 2009, 20:50

tak NW bych rozhodně teda nenazývala gothic metalem :) jinak to Orhea: jak už sem řekla, jestli najdeš článek lepší a trefnější sem s ním, kritizovat umí každý
Angel.of.mine
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 0
Registrován: 1. leden 1970, 2:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 11:39

Angel.of.mine:Klidně ti sem můžu šoupnout nějaký svůj,jenže ten by se taky všem nelíbil ;)
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod Angel.of.mine » 21. únor 2009, 11:48

no vidíš
Angel.of.mine
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 0
Registrován: 1. leden 1970, 2:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 12:35

Orhea píše:Angel.of.mine:Klidně ti sem můžu šoupnout nějaký svůj,jenže ten by se taky všem nelíbil ;)


Že bych tu před pár řádky psal, že "prostě proto, že co člověk, to jiná představa toho, co je goth/ic"? :-) Klidně to sem pošli, jsem zvědavý, jaká je Tvoje představa :-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 12:39

headbanger:Ok,jen mi řekni,co přesně myslíš?Mou představu gothic metalu,mou představu gothické hudby obecně nebo mou představu celé subkultury? ;)
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 12:45

Orhea píše:headbanger:Ok,jen mi řekni,co přesně myslíš?Mou představu gothic metalu,mou představu gothické hudby obecně nebo mou představu celé subkultury? ;)


Měli bychom se držet topicu, tedy "gothic metal" :-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Další

Zpět na Gothic Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron