Gothic metal

Informace + obecná diskuze

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Re: Gothic metal

Příspěvekod Shinigami » 17. srpen 2009, 21:19

sheVcza: Doma mám od Tristanie alba Beyond The Veil, Widow's Weeds a World of Glass, sice jsem je dlouho neslyšel, ale nevzpomínám si, že bych tam nějak výrazně registroval doom. Ale tak možné je všechno a třeba jsem to prostě neposlouchal pořádně. Mluvil jsem ale o Tristanii a Sirenii tak, jak si je pamatuju a tam mi doom příliš neseděl ;-)
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Gothic metal

Příspěvekod sheVcza » 17. srpen 2009, 22:52

Jj, však neříkám nějak výrazně, ale nějaké doomové prvky tam imho jsou, hlavně na prvních dvou deskách. Řekl bych ti i konkrétní skladby, ale dlouho jsem je neposlouchal, gothic se mi poslední dobou nějak protiví.... :D
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Gothic metal

Příspěvekod Hooya » 18. srpen 2009, 21:27

Suffocation píše:...gothicu po boku type o negative, tool,...

WTF?????! To.... co?! Tool? :shock: ... Suffo, to nemyslíš vážně že ne?! :D
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Gothic metal

Příspěvekod Suffocation » 19. srpen 2009, 12:50

byl překlep ... :D sem byl asi nějak rozrušen :)
In pain we trust. In anger we believe. In darkness we abide.

Obrázek
Uživatelský avatar
Suffocation
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 1668
Registrován: 18. únor 2008, 23:19

Re: Gothic metal

Příspěvekod Shinigami » 21. srpen 2009, 20:21

Velice zajímavý článek o gothic metalu, doporučuji přečíst:
http://www.metalstorm.ee/pub/article.php?article_id=626
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Gothic metal

Příspěvekod hellbooster » 21. srpen 2009, 21:13

Je to i dost vtipný článek :D Autor má svoj názor, ktorý beriem ale nesúhlasím s ním. V podstate je mi to jedno, ale pousmial som sa nad tým.
hellbooster
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 857
Registrován: 25. leden 2008, 15:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod Black Cobra » 3. říjen 2009, 21:10

Na tejto diskusii som sa celkom pobavil...
Mám trúfam si povedať že dobrý prehľad ohladne Gothic metalu a ani z Goth hudby (myslené deathrock, goth rock, darkwave...) niesom úplne sprostý, preto sa vždy pobavým na na článkoch o ich spojitostiach. :D
Ale musím súhlasiť Orheou. Gothic metal sú skupiny ako Tiamat, Type o Negative,Paradise Lost... A tam je Gothic Rock počuť. To boli priekopníci ktorý ako prvý kombili Metal a Goth Rock. Lenže to nebol Death metal ale skôr doom (ktorý ani textovo nemá ku Goth rocku velmi daleko.).
Na wikipédii sa píše že to bol najprv "Gothic rock z metalovými textami" čo je trochu rkavina lebo čo ja viem tak metal a rock sa nelíšia len textami. Už logicky Ak dáte k rocku metalový text furt to ostane rock. A Christian death nato vpliv mať mohli ale zanedbatelný... Kritika ich označovala ako rock hraničiaci z metalom ale NIKDY nemali z metalom nič spoločné bol to DEATHROCK.

To malo myslím ku Gothic metalu daleko...
Proste Gothic metal Je žáner čo vznikol ako kombinácia Goth rocku a Doom metalu. Z tohto takzvaného Gothic Doom metalu (Type o Negative,Paradise Lost...) sa vyvinul Gothic metal (tristania, sirenia...). Potom prišli skupiny ako Within temptation (the dance, Enter) ktoré ubrali na doomových prvkoch a celkovo na metalovej "tvrdosti" a zamerali sa na ženský spev. Tak vznikol SYMPHONIC METAL (WT, Nightwish, Epica...) ktorý už gothic metalom má společnú len tématiku niektorých textov a z Gothic rockom už vôbec NIČ. Jediný problém z gothic metalom je v tom že ho médiá tlačia do jednej kopy zo symphonic metalom. To že tu niekto bude písať ako neexistuje na tom nič nezmení...
Za zmienku ešte stoja skupiny ktoré znova kombinujú metal z Goth rockom. Napríklad už spomínaný Theatres Des Vampires alebo viac rockové a miernejšie skupiny ako ASRAI a Bloodflowerz prípadne ešte mimoriadne dobrá skupina Mandragora Scream.
Black Cobra
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 2
Registrován: 3. říjen 2009, 20:27

Re: Gothic metal

Příspěvekod Melville » 3. říjen 2009, 22:52

Sorry, že ti do toho tak mluvím, ale úplně první věc, která se dá zařadit do škatulky symphonic metal je album Theli od skupiny Therion. Ono Therioni už s těmi symfonickými aranžemi koketovali dříve, ale až na Theli se to naplno projevilo. To jen tak na okraj.
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Gothic metal

Příspěvekod shekina » 7. říjen 2009, 19:01

no ja sa zasa veľmi bavím na tomto... je zaujímavé, ako ľudia veľmi zainteresovní do gothic rocku na jednej strane tvrdia, že gothic metal nemá nič spoločné s gothic rockom a na strane druhej tvrdia, že sa gothic metal z tohto štýlu vyvinul. A strašne ich to trápi a rozčuľuje :lol: prečo jednoducho nepripustiť, že slovo gothic v spojení s metalom vzniklo podobným spôsobom ako to bolo u gothic rocku? ved tieto naťahovačky sú smiešne :!:
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Gothic metal

Příspěvekod Maeror » 7. říjen 2009, 19:55

Melville píše:Sorry, že ti do toho tak mluvím, ale úplně první věc, která se dá zařadit do škatulky symphonic metal je album Theli od skupiny Therion. Ono Therioni už s těmi symfonickými aranžemi koketovali dříve, ale až na Theli se to naplno projevilo. To jen tak na okraj.


Jedna z prvních skupin, která použila symfonické aranže byli prog thrash metaloví Believer na album Extraction of Mortality z roku 1988, ale teď si fakt nemůžu vzpomenout jestli před nima ještě někdo byl :-(



Pro mně osobně není "gothic metal" nic jiného než jedna z větví doom metalu, já tenhle pojem nepoužívám, pro mně je to prostě zpopovatělý doom metal 8-)
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Gothic metal

Příspěvekod Black Cobra » 9. říjen 2009, 8:38

shekina píše:no ja sa zasa veľmi bavím na tomto... je zaujímavé, ako ľudia veľmi zainteresovní do gothic rocku na jednej strane tvrdia, že gothic metal nemá nič spoločné s gothic rockom a na strane druhej tvrdia, že sa gothic metal z tohto štýlu vyvinul. A strašne ich to trápi a rozčuľuje :lol: prečo jednoducho nepripustiť, že slovo gothic v spojení s metalom vzniklo podobným spôsobom ako to bolo u gothic rocku? ved tieto naťahovačky sú smiešne :!:


V princípe máš pravdu. Len je tu ten problém že 90% ludí nerozozná Gothic a symphonic metal a tvrdia že je to to isté. Keď niekto nepočuje rozdiel medzi Neghtwish a Tristaniou tak je to už trochu smutné... s tým automaticky prichádza problém že vidia spojitosti medzi simphonic metalom a Goth rockom (a tu už nič spoločné neni). Death metal a Death rock tiež majú spoločné to slovo death a nikto ich nepletie...
Názov Gothic rock bol v podstate vtip... ale ujalo sa to. Gothic metal dostal názov podla albumu Gothic od paradise lost.
Gothic metal Bol vo svojich začiatkoch ovplivnený Gothic rockom ale neskôr sa vyvíjal samostatne a zmutoval až do podoby súčasného zpopovatelého symphinic metalu ala WT. A Toto už z gothic rockom nemá nič. Neviem o nikom kto by nejak nadával na Draconian, Tristaniu, Virgin Black, Sins of thy Beloved, Theatre of tragedy (staršie Albumy). Proste dobrý gothic metal je Doom zmišaný z Gothic rockom a neni na ňom nič zpopovvatelé. Alebo Gothic rock zmiešaný z metalom ako Mangragora scream, ASRAI, Bloodflowerz...
Black Cobra
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 2
Registrován: 3. říjen 2009, 20:27

Re: Gothic metal

Příspěvekod shekina » 11. říjen 2009, 12:57

Skôr si myslím, že sa tento štýl v prvopočiatkoch vyvíjal samostatne a veľký vplyv na sound mali Black Sabbath (viď. hlavní príspevok tejto témy). Môžeš si to všimnúť hlavne u priekopníkov tohto štýlu akými sú práve Paradise Lost. A u My Dying Bride a Anathemy sa dajú tiež akékoľvek vpyvy gothic rocku vylúčiť. Až v druhej fáze sa objavili kapely, ktoré začali experimentovať s gothic rockom. Že sa to neskôr posunulo k symphonicu je skoro nepochopiteľné, ale stalo sa ;)

Ale je to iba môj pohľad na vec. Je trocha komplikované sa o takejto téme baviť, pretože veľa skutočností je zastretých.
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Gothic metal

Příspěvekod Prdovous » 11. říjen 2009, 13:40

Bohužel, zpopovaný metal á la WT už slyším i na posledním albu Epicy a je mi z toho na blití...:(
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orwin » 7. říjen 2011, 23:46

Jen takový technický dotaz. Proč nemá Gothic metal nějakého moda, tak jak je tomu u všech ostatních žánrových topiců?
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Gothic metal

Příspěvekod Ježura » 8. říjen 2011, 13:07

Když už tohle téma vyplavalo na povrch, taky si přisadím. Nedávno jsem se dostal do debaty o tom, co je to vlastně gothic metal a zastávám názor, že v rámci tohohle žánru se dají rozpoznat dvě hlavní větve - první, starší, oldschoolovější, na goth rocku stavějící, kde se realizujou kapely jako Type O Negative, Fields of the Nephilim a podobně (znám jich jenom málo, ale víte, co mám na mysli), a pak novější, v devadesátých letech vzniknuvší koncept "beauty and the beast" s kapelama jako Tristania, Trail of Tears, Theatre of Tragedy, raní WT a dost možná i raná Epica (plus generic odpad moderní doby, kterej dělá dojem, že je gothic metal skutečně jenom továrnou na prachy bez špetky invence nebo kvality). Ač se oba směry ve výsledku docela podstatně liší, základ je tam imho stejnej, akorát se k němu přistupuje z různejch stran. Když se pominou různý přesahy do jinejch žánrů, dá se gothic metal v základu charakterizovat tak, jak jsem to tu napsal, nebo tu plácám úplný nesmysly? Už bych v tom chtěl mít aspoň trochu jasno :mrgreen:
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Gothic metal

Příspěvekod dronda » 8. říjen 2011, 14:09

Já se setkal s názvem gothic metal u kapel jako WT, Nightwish, Epica a pod. Takže když jsem začal poslouchat tyhle kapely tak jsem říkal že poslouchám gothic metal, ale teď, když už pár let metal poslouchám, v pravdě netuším co to gothic metal je.
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Gothic metal

Příspěvekod Ježura » 8. říjen 2011, 14:16

S tímhle jsem se setkal taky, ale minimálně v případě Nightwish je to naprostá *mužský pohlavní orgán*. Holt si kde kdo myslí, že jakmile má metalová kapela zpěvačku, tak to prostě je gothic. Většina takovejch kapel by se dala zaškatulkovat jako symphonic/power, přičemž ta gotická část je tam naprosto marginální. Aspoň teda podle mě :mrgreen:
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Gothic metal

Příspěvekod o.p.a.t » 8. říjen 2011, 14:18

Sakra, mluv česky, co to je marginální? :D
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: Gothic metal

Příspěvekod dronda » 8. říjen 2011, 14:21

Přesně takhle jsem to začal chápat, že kde je zpěvačka tam je "gothic" . Ale fakt by mě zajímalo co je doopravdy gothic metal, v úvodní příspěvku padla jména Paradise Lost a My Dying Bride, nemám naposloucháno vše od těchto kapel, ale z toho co jsem slyšel bych viděl škatulku spíše jako doom.

opat: okrajová, menšinová
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Gothic metal

Příspěvekod Ježura » 8. říjen 2011, 14:25

Paradise Lost i My Dying Bride jsou považovaný za jedny ze zakladatelů současnýho doom metalu, takže v tom máš pravdu. Ale pokud můžu věřit různejm zvěstem, tak v případě Paradise Lost tam jsou gotický vlivy docela znát. Ale neřeknu ti na jakým albu, slyšel jsem od nich dvě písničky :-D
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

PředchozíDalší

Zpět na Gothic Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron