Orbis Metallum Vám přináší exkluzivní rozhovor s kytaristou, zpěvákem a především leaderem kapely Wintersun – Jari Mäen­pää! Jari odpovídal  na otázky speciálně pro náš server a pro všechny jeho návštěvníky a fanoušky kapely Wintersun. Rozhovor je poměrně dlouhý, tak si udělejte čaj, pusťte desku Wintersun a vzhůru do čtení! :)


OM: Čeští, moravští a slovenští fanoušci Tě vřele zdraví! Mohl bys na začátek představit Wintersun a pokusit se definovat jeho styl?

Jari: Ahoj! Wintersun je kapela se čtyřmi členy. Já (kytara, zpěv), Jukka Koskinen (baskytara), Teemu Mäntysaari (kytara) a Kai Hahto (bicí). Styl momentálně popisujeme jako „EPIC METAL“, protože obsahuje mnoho prvků z různých odnoží metalu a jiné hudby. Melodic, progressive, power, death/black, symphonic… A základní heavy metal. Pak jsou zde další prvky jako folk, ambient oriental, orchestry ve stylu filmového soundtracku… Nové dimenze budeme rozšiřovat s každou další deskou.

 

OM: Letos v říjnu budete hrát u nás v ČR – pokud se nepletu, tak prvně. Navštívil jsi už někdy dřív Českou republiku?

Jari: Myslím, že ne, pokud si dobře pamatuji. :) Moje paměť je velice špatná. Zpětně jsme měli turné v letech 2005 a 2006 a už si nějak nevzpomínám, které všechny země jsme navštívili. Dalo by se to dohledat na internetu, ale na to jsem příliš líný. :) Slyšel jsem, že tam máte velice dobré pivo! Rád bych k Vám někdy přijel na dovolenou, protože když jsme na turné, tak si toho člověk moc neužije a moc toho nevidí.

 

OM: V roce 2009 jste měli u nás vystupovat na Masters of Rock (lístek s logem Wintersun mám do dnes doma), Vaše jméno však bylo z lineupu bez jakéhokoliv vyjádření odstraněno. Ve fanoušcích to vyvolalo spoustu do dnes nezodpovězených otázek. Nevíš o tom něco?

Jari: V letech 2008 – 2011 jsem měl nejtěžší období v mém životě. Skládal jsem orchestrální prvky na albu a bylo to pro mne dost stresující. Měl jsem tenkrát pro práci omezenou počítačovou techniku, takže to šlo velice pomalu a bolestivě. Komplikovalo to mnoho dalších věcí v mém životě. Takže jsem musel zrušit všechna domluvená vystoupení. Zrušeny byly ale chvíli poté, co byly domluveny, takže to snad nezpůsobilo velké problémy. Nebyl jsem v takové psychické kondici, abych mohl vystupovat. Všechno ze sebe jsem musel soustředit na dokončení orchestrů a celkového doladění. Doufám, že to fanoušci pochopí.

 

OM: Co pro tebe osobně znamená název „Wintersun“? Určitě se v něm skrývá hlubší myšlenka. Mohl bys jí popsat?

Jari: Je to zdroj energie, kde beru veškerou inspiraci pro tvorbu mé hudby. Je to takový výstup, kterým mohu prozkoumávat moje hudební a lyrické vize bez jakéhokoliv omezení.

 

OM: Než přejdeme k aktuálnímu tématu desky Time, mohl bys ještě říci pár slov o debutovém albu? O jejím konceptu, myšlence… O čem by měl vypovídat přebal desky?

Wintersun - Wintersun

Jari: Přebal vypovídá o „pocitu zoufalství“. Jako když se snažíš něčeho dosáhnout, ale nikdy se ti to nepovede. První album opravdu nemělo žádný koncept, skladby byly vybírány v průběhu několika let tak, aby vytvořily dobrý balíček. Bylo to takové základní album – základní nástroje plus pár vrstev syntezátorů. Chtěl jsem tu desku už tenkrát udělat jako Time I a II, neměl jsem na to ale prostředky. Stále si ale myslím, že je to dobré album s dobrými písněmi.

 

OM: Od vydání Wintersun uběhlo 8 let. Time bylo několikrát odloženo. Mohl bys ve stručnosti popsat průběh jeho dlouhé tvorby?

Jari: Nemyslím si, že stručně dokážu popsat vše, co se událo. Stalo se opravdu mnoho a nastalo velké množství problémů. Pokud to bereš takhle, představ si chlápka, který nemá žádné zkušenosti s počítači, žádné znalosti se všemi těmi programy včetně orchestrálních knihoven, VST, klávesami, pluginy atd. Trošku znalostí s mixováním, mástrováním, produkcí a technickým vybavením. A potom si představ, že za 6 let v podstatě úplně sám vytvoří tohle šílené album s nadstandardní produkcí s nadstandardními songy, instrumetací, klávesy, vrstvených efektů a vokálů. (DIY sráči! :) – udělej si sám, pozn. překladatele). S ohledem na všechny ty problémy kterým musel čelit, v podmínkách a s prostředky se kterými musel pracovat. Myslím si, že je to zatraceně působivé, alespoň pro mě. Během této dlouhé cesty jsem se toho naučil mnoho a jsem na to pyšný.

 

OM: Jeden z důvodů odložení desky byly technické problémy ve studiu a ztráta nahraných stopáží. Jak velká tato ztráta byla? Neměl jsi v tu chvíli chuť se vším praštit?

Jari: Žádné důležité ztráty naštěstí nebyly, snad jen s výjimkou občasných pádů, kdy jsem ztratil den práce, nebo jen pár hodin. Ale dovol mi říct, že je to už sakra frustrující, zvláště když něco tvoříš, pak o to přijdeš a nemůžeš si ani za boha vzpomenout na to samé. Nikdy jsem neměl potřebu se vzdát, ale občas jsem už opravdu chtěl skočit z balkónu. :)

 

OM: Kdysi jsi zmiňoval japonské vlivy, které hodláš promítnout na Time. Můžeš mi o tom povědět něco bližšího?

Jari: Jo, na obou albech jsou orientální prvky, obě alba mají společný melodický motiv. Některé skladby mají tu a tam jenom náznaky, skrze všechny ty orchestrální části, ale v jiných jsou zase orientální melodie ústředním motivem, hlavně intro „When Time Fades Away“ a také poslední song v TIME II „Silver Leaves„. Jsem na tyto skladby velmi hrdý, překvapil jsem sám sebe, jsou to moje oblíbené kousky.

 

OM: Nedávno jsem četl tvůj status na Facebooku, kde jsi popisoval, jak sedíš v letadle a letíš do Německa do sídla Nuclear Blast a vezeš s sebou hotový Time I. Jaké byly tvé pocity v tento okamžik?

Jari: Bylo to vzrušující a poprvé co jsem letěl do ústředí našeho vydavatelství. Bylo to velmi hezké a pohodové místo. Poprvé jsme tam poslechli album a odezva byla výborná!

OM: Prozradíš nějaké detaily o konceptu Time?

Jari: Neskrývá se za tím žádný příběh.  Je to jen celkový koncept o čase a melancholických pocitech. V celém albu společně s melodiemi a s texty. Je to také o síle a energii, kterou pociťuješ, když jsi plný života, o lidských zkušenostech, kterými si za život procházíme. Ale hlavní myšlenka je bolest a smutek, se kterými se potýkáme, když cítíme, že „čas doznívá“ a my ztrácíme naše milované a vše co v životě máme. Dokonce ztrácíme i sami sebe, naše vědomí a ty krásné chvíle, když jsme byli mladí. Týká se to také smrti – konci všeho. Orientální melodie v celém albu podtrhují tyto truchlivé okamžiky.

 

OM: Přebal desky je nádherný! Mohl bys o něm něco napsat? Co zobrazuje, kdo jej maloval?

Wintersun - Time

Jari: Vytvořil ho Cameron Gray, vynikající umělec! Omylem jsem narazil na jeho dílo a rozhodně jsem s ním chtěl do budoucnosti spolupracovat. Jeho výtvarné umění se perfektně hodí do mých vizí o hudbě, a kam bych ji chtěl do budoucna směřovat. Našemu vydavateli se jeho díla také velmi líbila, a tak chtěli, aby pracoval na albech TIME. A tak se taky stalo, pasuje to k sobě skvěle.

 


OM: Nechal ses inspirovat některými kapelami či hudebními styly při psaní Time? Pokud ano, kterými?

Jari: Žádná kapela mě nijak zvláště neovlivnila. Spíše soundtracky z filmů jako Gejša nebo Tygr a Drak a hudba z her Commodore 64 Last Ninja I&II. A vždy mě inspiruje Devin Townsend, který velmi ovlivnil můj život.

 

OM: Nemáš po těch všech odkladech strach z vydání Time? Znáš to, nedočkaví fanoušci, kritici…

Jari: Zcela určitě, ale do budoucna jsem se rozhodl mít nový přístup do života a příliš se nezatěžovat tím co si ostatní lidé myslí a říkají. Prostě si budu dělat své věci po svém a tak to je :). Samozřejmě, že se tyhle myšlenky jednoho dne můžou připlížit zpátky, ale potom je musíš znovu hodit za hlavu. Však víš, kolik lidí tolik názorů. Nemůžu tyto názory ani myšlenky ovlivnit a pokusím se, aby ani ony neovlivnily ty mé.

 

OM: Co tvé hudební začátky? Co Tě přivedlo k hudbě a jak dlouho se věnuješ hraní na nástroje?

Jari: Když mi bylo šest let, chodil jsem na lekce elektronických varhan/piana, ale asi jenom jeden rok a na klávesy stále hrát neumím. Vlastně mi to tenkrát šlo lépe :). Můj táta je také hudebník, takže když jsem vyrůstal, všude kolem mě hrála hudba. Když mi bylo 14-15 let, vzal jsem kytaru a s přičiněním mých přátel jsem věděl, že to je TA věc, kterou chci dělat, a tak jsem se velmi zaníceně začal učit na kytaru.

 

OM: Skládáš hudbu pouze za kytarou/klávesami/pc, nebo si taky zajdeš někam ven a chytáš inspiraci od přírody? Co Tě inspiruje k tvorbě textů?

Jari: Obvykle skládám na kytaru a do toho si pobrukuju melodie, potom s nápady začnu pracovat na počítači, teda myslím na MACu! :), ale občas určitě dostanu nápad nebo mě napadne melodie, jen když někam jdu nebo když sedím v autobuse, ale to se stává výjimečně. Co se týče textů, nevím, odkud se ta inspirace bere. Myslím si, že právě ze života…

 

OM: Které hudební styly krom metalu a rocku si poslechneš? Co konkrétní kapely/interpreti?

Jari: Moment, zamyslím se… V současné době Madona, Lady Gaga, Airbourne, Billy Idol, Seal, Topi Sorsakoski (finský schlager, který zemřel minulý rok), Jenni Vartiainen (geniální finská zpěvačka), soundtracky, které jsem už zmínil plus Fontána a Vetřelci.

 

OM: Co bys prozradil o budoucnosti Wintersun po Time II? Máš už nějaké další plány?

Jari: Mám spoustu zabijáckého materiálu na další dvě desky. Desky odlišného stylu – jedna je více tradiční k Wintersun a druhá je „cesta k němu“. ;) Ale je příliš brzo o něčem takovém mluvit. Pokud budeme mít štěstí a půjde to dobře s oběma deskami Time, mohli bychom mít velké překvapení pro naše fanoušky. Máme v plánu několik velkých a opravdu cool produkcí, vše ale bude záležet na tom, jak se bude prodávat Time, a tak dále…

 

OM: Děkuji moc, že sis našel čas na naše interview, je ještě něco, co bys chtěl vzkázat svým fanouškům? Přeji hodně štěstí při nadcházejícím turné a hodně úspěchu s novou deskou! … Uvidíme se v říjnu!

Jari: Díky za kvalitní rozhovor! Mrkněte se po nové desce TIME I! Doufáme, že se Vám bude líbit a budete s námi! Díky a doufám, že se uvidíme na Heidenfestu 2012!

 


Související odkazy:


 PS: díky Dianě Kubečkové a Jakubovi Fridrichovi za pomoc s překladem. :-)

[fbcomments]