Není tomu tak dlouho, co leader novosibiřské kapely WelicoRuss Alexey Boganov přišel z Ruska do České republiky. Co ho k tomu vedlo, jaké má další plány se svou kapelou, a mnoho dalšího se dočtete v tomto exkluzivním rozhovoru pro Orbis Metallum.


 

1) WelicoRuss vznikl jako Tvůj sólový projekt? V jakých dalších projektech jsi v té době působil? Co Tě vedlo k založení WelicoRuss? Kdy se z bočního projektu stala plnohodnotná kapela?

Ano, v letech 2002-2003 ještě kapela jako taková nebyla. Začal jsem se zabývat hudbou, abych vyjádřil své myšlenky a nápady, ale vůbec jsem neuvažoval nad kapelou. Časem se mi to začalo dařit líp a lidi kolem mě mi doporučovali založit kapelu, což jsem udělal v roce 2005. Tehdy jsem poslouchal hodně symfonického a gotického metalu jako třeba tehdejší Therion, Lacrimosa, Haggard, Tristania, a později jsem se začal zajímat o symfonický black – Dimmu Borgir a Nokturnal Mortum. Celý svůj čas jsem věnoval Welicoruss, tudíž na boční projekty příliš prostoru nebylo. Výjimkami jsou projekty Midgard (death metal) a Stigmata66 (tech step/dark ambient), kterými jsem se zabýval v letech 2003-2006.

2) Název WelicoRuss odkazuje na Moskevské knížectví. Proč sis vybral zrovna tohle období ruských dějin?

Ve skutečnosti dávám slovu Welicoruss více významů. Ano, názvem „Velikorossija“ se nazývaly země, které se nacházely na severovýchodě od Kyjeva, ale je v také tom určitý podíl patriotismu, protože mně nejvíc zajímá staré období do 15.-17. století. Slovem „Velikorus“ se v 19. století také označovaly revoluční letáky Černyševského – a právě podle nich jsem pojmenoval kapelu – zkrátka i proto, že se mi tak nějak líbil revoluční charakter toho názvu. A mimo jiné – pro mě zní „Welicoruss“ asi tak, jako „Fintroll“ pro Finy :)

3) Uvádíš, že texty jsou inspirovány starým Ruskem. Můžeš nám přiblížit konkrétněji jejich obsah? Odkud při psaní čerpáš inspiraci? Máš historické vzdělání nebo je historie jen koníček?

Ne, bohužel nemám historické vzdělání a teď zatím nemám ani čas na podrobný výzkum těchto věcí. Ale dříve ano, mým koníčkem byla různá literatura (včetně neakademické) v této oblasti. Časem se k tomu přidala východní filosofie a transcendentní vnímání světa. Témata písní se vlastně od té doby moc nezměnila, změnila se ale jejich hloubka. Na začátku to byly hymny typu „Sláva Rusi“ či „Slovanská Sila“, později přišlo silnější album s názvem „Apeiron“ (o prvopočátečním původu člověka a o vzdálených vesmírných světech) a nyní, na novém albu „Az esm“ („Já jsem“) jsem se pokusil ponořit do samotného kořene lidské podstaty a vyjádřit to, co nelze říci slovy. Samozřejmě toto všechno je zabaleno a servírováno v symfonické podobě, ale jádro si stejně můžete poznat. Inspirací je celý můj život. Všechny problémy a myšlenky týkající se okolního světa můžete najít v písních. A mimo jiné, velice mě ovlivnily knihy o východní filosofii a některé určité kapely, jako třeba Therion a Nocturnal Mortum.

4) Jakou hudbu posloucháš ve svém volném čase? Jaké kapely Tě nejvíce ovlivnily a proč?

Poslední dobu vzniklo hodně nových dobrých kapel a je těžké mít je všechny na paměti. Už jsem zmínil, kdo mě ovlivnil na začátku. Později to byli Wardruna, Kursk, Tesseract, Cynic, Aghora, Metallica, Megadeth, Trollfest, Symphony X, Soilwork, Slobodan Trkulja, At the Gates, Bad Sector, Finsterforst, Fintroll, Moonspell. Taky mám strašně rád ruskou a skandinávskou klasickou hudbu, líbí se mi i folk a elektronická dark ambient muzika. Cením si v hudbě krásu, sílu a hloubku.

5) Hudba WelicoRuss je také nepochybně inspirována pohanstvím a přírodou. Co pro Tebe osobně znamená pohanství?

Pro mě to znamená svobodu a prvotnost. A to je věc, které se bojí všichni – hlavně panovníci. Nikdo nemá rád svobodné lidi, a proto byly podle mého názoru stvořeny nábženství. A navíc si myslím, že skoro všichni proroci byli větší pohané, než nám tvrdí. Podle mě je nutné bojovat ne proti náboženstvím (jak je to dnes ve zvyku), ale proti naprosté hlouposti a nevědomostí lidstva.

welicoruss

6) Jakým způsobem vznikaly nové skladby? Měl každý člen kapely prostor pro vlastní nápady nebo jsi směr tvorby určoval Ty?

Na prvních dvou albech jsem veškerou hudbu psal já, ale později, konkrétně na třetím albu, jsme udělali experiment a každý člen zkusil vnést něco svého. A to je hlavní důvod, proč to trvalo tak dlouho – je VELMI těžké skládat hudbu společně. Na budoucích albech s novou sestavou taky zkusíme skládat hudbu společně, ale teď už na to půjdeme trochu jinak.

7) Kolik koncertů jste celkem odehráli? A kde všude jste si zahráli? Na jaké koncerty vzpomínáš nejraději? A je nějaký, na který bys nejraději zapomněl?

Och, měli jsme spoustu koncertů v Rusku, ale v zahraničí jsme bohužel skoro nikde nehráli. Objeli jsme skoro celé Rusko, které, jak víte, není malé :) Nejvíc se mi vryl do paměti festival MetalHeads Mission 2008 v Krymu (tehdy Ukrajina, teď už Rusko) a MetalHail Fest 2009. Festival v Krymu probíhal přímo na břehu Černého moře, bylo hezké počasí, jasno, výborní headlineři a (samozřejmě) naše vystoupení! Chtěl bych ještě zmínit naše velké turné po Rusku na podporu našeho prvního alba – WinterMoon Symphony – bylo tam tehdy hodně vtipných momentů a rozhodně máme na co vzpomínat. A toto vše bude představeno na našem novém DVD!

8) Jaká je ruská metalová scéna? Mezi jednotlivými městy jsou velké vzdálenosti, to musí dost komplikovat cestování. Vzpomínám si na video, kde si hrajete během cesty vlakem. Pamatuješ si kam jste zrovna cestovali? A je vlak běžným dopravním prostředkem pro cestování kapel na koncert?

To je pravda, v případě obrovských dálek mezi městy (hlavně se to týče východní části Ruska za Uralskými horami) a špatných silnic – cesta autem tak nemá žádný smysl, a turné by takřka mohlo skončit dřív než by začalo. Proto většina kapel cestuje po zauralské části Ruska pouze vlakem. V evropské části však častěji používají mikrobusy, protože města tam jsou k sobě mnohem blíž, a metalová scéna jako celek je zde rozvinuta mnohonásobně víc než v asijské části.

Co se tyká samotné ruské metalové scény – ta vždy byla a stejně jako bylo vždy hodně kapel, ale vzhledem k nedostatku hudební infrastruktury a mentalitě (velmi málo lidí poslouchá metal) se mladé kapely setkávají s mnoha těžkostmi (třeba veelmi obtížná domluva koncertů v některých klubech) a většina se po pěti letech prostě rozpadá. Byl jsem svědkem několika generací kapel a hudebníků, které se pokoušely projevit, ale konec byl vždy stejný.

Dnes, v době rychle rostoucího internetu a sociálních sítí se ruská scéna začala velmi rychle rozvíjet, vzniklo i hodně dobrých kapel, ale výjimečných je jistě málo. A nejhorší je to, že většina z nich nedělá nic pro svůj postup a rozvoj, a proto, bohužel, nemají žádnou budoucnost. Je to smutné.

A mimo jiné, lidi tady v Evropě stále ještě kupují CD a DVD a aspoň nějak tu funguje autorské právo – v Rusku tohle neexistuje vůbec, naopak – 100% lidí stahuje všechno z torrentů.

Welicoruss

9) Proč ses odstěhoval z Ruska? Proč sis vybral za svůj nový domov zrovna Prahu? Jak na to reagovali Tvoji spoluhráči z kapely?

O tom, proč jsem jel do Evropy, už jsem zmínil dřív. Řeknu tedy ještě jednou: v Rusku chybí showbyznys tvrdé hudby. Posluchačů metalu a rocku je u nás asi kolem 5%. Navíc bývalí členové Welicoruss už neměli moc zájem o takové hudební aktivity. Byli všichni strašně překvapení, když jsem jim řekl o svém stěhování. Prahu jsem zvolil, protože se mi moc líbí – hlavně její architektura! Mám architektonické vzdělání a Praha mi poskytuje možnost se naučit něčemu novému. Navíc se mi líbí kultura, jazyk, a také to, že jsme všichni Slované!

10) Po usídlení se v Praze jsi začal shánět nové členy – kolik zájemců jsi měl a podle čeho sis vybíral? Je toto nástrojové obsazení konečné nebo ti nějaký nástroj ještě ke spokojenosti chybí?

Momentálně máme plnou sestavu. Stačí nám na to, abychom jezdili na turné nebo festivaly. Přemýšlím o rozšíření sestavy někdy v budoucnu, ale jsou to zatím jen plány. Kandidátů do kapely bylo hodně, většina ale neměla buďto zkušenosti, anebo pochopení pro to, co je čeká – a to je především těžká práce. Jsem spokojený s naším výběrem a věřím, že všechno bude perfektní!

11) Co ty a čeština? Troufl by sis napsat text nebo něco zazpívat v češtině? Nebo zůstaneš při nové tvorbě věrný ruštině?

Češtinu se právě učím! (Poznámka redakce: tento rozhovor proběhl v češtině!) Je velmi podobná staro ruštině, čímž se mi obzvláště líbí! Určitě něco v budoucnu zazpíváme česky, a případně anglicky, ale základem bude vždy ruština. V ní přemýšlím.

12) Měl jsi už možnost se setkat s českými fanoušky? Jací jsou? V čem se liší od těch ruských?

Abych byl upřímný, zatím moc ne. Měli jsme jen dvě vystoupení. Ale myslím si, že metaloví fanoušci jsou všude víceméně stejní. :-)

13) Jak dlouho je současná sestava pohromadě? Asi nebylo moc času na to se sehrát a termíny koncertů se blíží…

Jsme spolu už kolem pěti měsíců a momentálně velmi aktivně spolupracujeme. Díky tomu, že má každý velkou zkušenost s hudbou, se vše vyvíjí docela rychle.

Welicoruss

14) Projeví se změna prostředí a spoluhráčů do nové tvorby? Nebo máš jasnou představu, za kterou jdeš bez ohledu na to, jestli jsi v Novosibirsku nebo v Praze?

Vždy mám jasnou představu o tom, kam jít a co dělat – to samé se týká i umění. Prostředí má určitě svůj vliv, ale není tak velký. Hlavní je to, co má člověk uvnitř. Prostředí napomáhá jen samotnému vyjádření a tomu, jakým způsobem vyjde na povrch.

15) Nové album „Az esm“ bylo plánováno na jaro 2014. V jakém je nyní stavu? Podíleli se současní členové na jeho tvorbě?

Na jaře to už nejspíše nestihneme, ale do podzimu bude určitě hotové. Vše je už nahráno, skoro hotový je i mix a dokončuje se mastering posledních písní. Ke konci května bude album hotové, jenže budeme muset ještě najít label, který naše nové album vydá. Na nahrávání alba se obzvláště projevil náš nový kytarista Gojko Marič, který nahrál hodně kytarových stop a některá sóla.

16) Jaké jsou Tvé ambice do budoucna? Plánuješ nejdříve koncertovat hlavně v ČR nebo už jsou domluvené koncerty i v zahraničí?

Mám docela velké plány: budeme koncertovat všude, kde to jen bude možné, abychom osobně přinesli naší hudbu všem posluchačům jak v Česku, tak v celé Evropě. Máme teď nejaktivnější období a největší potenciál za celou svou historii!

17) Nakonec klasická obligátní otázka – co bys vzkázal svým fanouškům?

Chtěl bych vyhlásit do celého světa, že jsme tu! Už brzy vyjde naše vytoužené a dlouho očekávané dílo – naše album, na kterém jsme pracovali celých 5 let! Věřím, že se vám bude velice líbit, a samozřejmě vás všechny rád uvidím na našich koncertech! Nejbližší je hned 24. 5. 2014 – Under Dark Moon v Dolní Čermné a 25. 5. 2014 – Hellhammer Festival v Nové Chmelnici v Praze!

O autorovi

Administrátor

Jsem správce a admin tohoto portálu. Starám se o jeho chod, propagaci a údržbu a občas i sem něco napíšu. Živím se designem webů a online marketingem. Bavím se focením, skládáním hudby, psaním a čtením. Mé metalové srdce bije pro atmo-black metal.

Související příspěvky

[fbcomments]

Pokračováním v procházení tohoto webu souhlasíte s používání cookies. více informací

Náš web (stejně jako téměř všechny ostatní) využívá k různým funkcím cookies. Díky nim děláme web lepší. Pokud máte ve svém prohlížeči cookies zapnuté a budete pokračovat v prohlížení Orbis Metallum, tak s tímto faktem souhlasíte.

Zavřít