V březnu už se mnoho lidí těší na dlouho očekávané jaro. Pražský Metalgate rovnou nastolil vizi prosluněného léta na Balkánském poloostrově. Hellenic Darkness v Matrixu zaznamenal úspěch.

 

B

 

2. března od 19:00 se v Matrixu začali scházet vyznavači Rotting Christ, ale i supportních kapel. Hned u vstupu jste měli možnost ochutnat výborné řecké olivy, či si zakoupit jiné produkty, jako například tradiční víno, ze země dávných bohů a hrdinů.

Jako první se na podiu přichystali čeští Secret of Darkness, kteří jsou již od roku 2010 pod záštitou Metalgate. Kluky z Varnsdorfu jsem měla možnost slyšet několikrát jak naživo, tak i z originálních nahrávek. Ovšem to, co předvedli během vystoupení na Hellenic Darkness,

 mě skutečně překvapilo. Nerada bych hanila úroveň českých kapel, ale uznejme, že většinou našince na podiích poznáte.

 A to nejen hlasovým projevem, počeštěnou angličtinou, nebo neoriginálním vystoupením. Secret of Darkness pro mě do této sorty od 2.3.2013 prostě nepatří. Sladěnost celé kapely byla výborná a zpěvák Vojta dokázal naprosto bravurně pracovat s lidmi kolem sebe. Přestože se nevytvořil žádný mosh-pit ani nic podobného, odezvu jsem viděla každému na tváři. Samozřejmě přidávám plus za super novou desku (IN)HUMANITY.

Po Secret of Darkness přicházejí velmi dobře známí experimentální Abstract Essence ze Vsetína. Tuhle vrtošivou bandu jsem neviděla dobré dva roky. Byla jsem mile překvapená jejich standardním výkonem, který neurazí. Kluci představili hlavně nové album Love Enough, které vyšlo loni v produkci Metalgate. Tentokrát už to nebyl živelný experimentální metal, jak jsme byli zvyklí z předešlých alb. Nyní bylo použito více symfonických prvků. To byl také důvod, proč některé party nevycházely přímo z Honzovo kláves, ale z nahraných samplů.A

Dobře rozjetý večer rozhodně nezpomalil tempo ani na minutku. Opravdová řecká část večera začala s příchodem Ravencult na podium. Nepříliš složité kytarové riffy a melodie, které člověk mohl zaslechnout v trash/black metalovém nářezu odstartovaly první běsnění večera. Bez skrupulí a bez přetvářky kluci do fanoušků pod sebou nalili to nejlepší ze sebe.

Hudba Dead Congregation už nebyla tak bezobalně syrová, za to se nad Matrixem zatáhla černá oblaka a z nebe sršely blesky. Hutný death metal se však od začátku do konce řídil jednou základní linkou, která se pro nepařící, ale spíš poslouchající, mohla stát poměrně nudnou. Můj názor zřejmě sdílelo i publikum, protože zábava se poněkud utlumila. I tak jsem ale byla nadšená posledním songem, který přišel naprosto nečekaně s téměř orientálními samply. „Jemná“ linie hudby se samozřejmě překlenula do totálního death metalového masakru. Prostě třešnička na dortu.

Třešničku na dortu jsem samozřejmě zmínila pouze ve spojitosti s vystoupením. Dnes večer totiž platilo pravidlo, že třešničkou na dortu celého večera byl headliner. Přesně tak, jak by to mělo být. 

Rotting Christ už jsou v našem kraji pojem. Bratři Tolisové, přestože už se nedají označit za mladíky, jejich výkon vydal za partu dvacítek.  Nejen, že jsme mohli slyšet průřez novým albem Κata Τon Daimona Εaytoy (Do What Thou Wilt), které se tentokrát opírá o starověkou historii států jako Mezopotámie či dynastie Mayů, ale i velmi oblíbeným starším albem Aealo nebo Theogonia…  Sakisův postoj k vlastní hudbě je  liberální. I přes to, že jsou Rotting Christ dobře známí nejen u nás, je stále celý počin jeho koníčkem. S největší pravděpodobností to tak platí i o ostatních členech kapely, protože celá show měla nádech radosti ze hraní i z poslechu. Odezva z publika byla tedy adekvátní.

Nápad s tématickým večerem spojený s koncertem Řeckých velikánů se mi líbí. Lze jej hodnotit jako jednu z nejlepších akcí, pořádaných produkcí Metalgate. Jestliže je Hellenic Darkness teprve startem letošního roku, pak se opravdu těším, jak dopadne Czech Death fest!


The Forest of N’Gai 

Athanati Este 

Kata ton Demona Eaytoy

Nemecic 

King of a Stellar War 

The Sign of Evil Existence 

Transform All Suffering Into Plagues 

Societas Satanas (Thou Art Lord cover)

In Yumen-Xibalba 

Non Serviam 

Chaos Geneto (The Sign of Prime Creation) 

Phobos‘ Synagogue 

Noctis Era 

Encore:

Archon 

Exiled Archangels 

Fgmenth, Thy Gift 

Shadows Follow 

The Fifth Illusion

[fbcomments]