Představovat festival Brutal Assault je asi zbytečné. Myslím, že není moc lidí, kteří se věnují poslechu tvrdé muziky a kteří by o tomto svátku extrémní hudby v životě neslyšeli. Letos festival vstoupí do své třetí dekády. Jaký to bude krok? Jakým směrem festival směřuje a co si pro nás pořadatelé připravili? To se Vám pokusím nastínit v následujícím textu. A hned ze startu připomínám, že to bude opět můj pohled.

Kdo by zde rád četl něco o historii, má smůlu. O tom, co vše má festival Brutal Assault za sebou, jak se z něj stala mezinárodní akce a tak podobně, se prosím dočtete v knize, která byla vydána loni a mapuje dvacet let festivalu. Koupit se dá v ofiko merch stánku.

Když se člověk podívá na letošní sestavu, je hned jasné, jakou cestou se pořadatelé ubírají. Tedy nezaměřit se na jedno velké jméno, které zastíní ta ostatní, ale mít na soupisce několik, jak bych řekl, spoluheadlinerů, či tak nějak. A letos je tento trend asi nejvíce patrný. Žádné přehnaně velké jméno, ale komerčně úspěšné bandy, které lákají. Jmenovitě třeba Behemoth, Arch Enemy, Ministry, Mastodon, Ihsahn, Moonspell či Dark Tranquillity. Program zde!

Nejdříve se podívejme na novinky. Největší novinkou je vstup za pomoci čipu. Tzn. s páskou budete mít na ruce čip, kdy si pípnete při vstupu a při odchodu znovu, takže pořadatel bude mít přehled o tom, kolik lidí se v daný moment nachází v areálu. S tímto čipem se bude taktéž platit. Tedy již nebudou papírové žetony, ale žetony na čipu. Což bude určitě zajímavý krok ke zjednodušení nákupu jídla a pitiva. Takže ještě jednou, když odcházíš, odpípni se čipem, že jsi mimo areál. Pokud to neuděláš, budeš následný vstup muset řešit přes „reklamaci“, a to je docela zdržovačka. Ale neboj se, údajně by se měl celý systém nad ránem restartovat a všechny neodpíplé zapomnětlivce vypípnout ven. Pro více informací, a to hlavně k registraci čipu předem, jeho dobíjení a další velice nutné informace, jdi sem!

Dále by měla být zpřístupněna další místa v podzemí. Taktéž bude temná, ambientní chill out zóna  (scéna) naproti horror kina, která by měla být opakem divočině na hlavní ploše, s absinth barem, zakouřeným prostorem a podobně. Dále Art-Brut-All, kde bude možno zažít i výtvarné umění. A další a další kratochvíle.

Pokud nebudete mít co k poslechu, je nějaké to vyžití i mimo areál. Zvláště pro milovníky vojenské historie, kteří mají možnost zajít zkoumat zákoutí pevnosti, zamozřejmě ty přístupné! Bazén v Jaroměři, řeka za kopcem, krásné okolí všude…


Hudebně je toho mnoho. Opravdu mnoho. A vyjmenovat zde vše, co by nemělo být opomenuto, tak sem přepíšu celý program a můžu to ukončit. A věřte, mám sto chutí to udělat, smích…nebo ne?

Jak jsem již psal v úvodu. Obscure se vydali cestou více menší headlinerů, kapel, které samy areál nevyprodají, ale když je takových více po sobě, tak věřte, že plno bude až k prasknutí, někde jsem četl, že se festival blíží vyprodání. A vsadím se, že představovat Arch Enemy, Behemoth, Ihsahna, Mastodon, Abbatha, Gojiru, Dark Tranquillity či Parkway Drive je ztráta času. Tyto skupiny jméno mají a určitě na ně bude plno. Známé jméno má i dalších devadesát kapel. Takže na co jít? Co určitě nevynechat? A budou má doporučení akorátní pro všechny? Uvidíme.

Když se podívám na kapely, které nejsou „metal“, tak určitě zajdu na Perturbatora. Ten loni na Metalgate stage rozjel parádní retro elektro jízdu a věřte mi, že takto tančit mě nikdo nikdy neviděl. Takže pro ty, kteří to loni propásli. Dojděte ve čtvrtek kolem půlnoci před Jégr stage a přesvědčte se sami. Bude to stát za to! Dalším seskupením, co má co dočinění s nějakým moderním elektrem, jsou Eskimo Callboy ze sousedního Německa. Jejich hudba je mixem metalcoru, post HC a techna, tedy něco jako electronicore. Hrají v pátek o půl šesté a vsadím se, že to pogo tam bude nakažlivé. Dalším modernějším stylem metalu, jenž koketuje s elektronickou muzikou, je projekt The Algorithm, který mám v plánu taktéž navštívit. Jsem totiž vážně zvědavý, jak zní matematická hudba od čudlíkotoče. A jelikož rád podporuju domácí scénu, tak nemůžu nezajít na ostravské The Truth Is Out There, mixující HC, nečekaně dle celého odstavce, s elektornikou. Viděl jsem je již jednou v Olomouci a pecka! Doufám tedy ve sejně povedené vystoupení v rámci BA!

Další odstavec je o kapelách, které bych se odvážil nazvat relaxační. Hudba, u které se zasníte, uklidníte, obejmete drahou polovičku a zapomenete na celkový spěch dnešních dní. Chelsea Wolf Vám s tím určitě pomůže. Její mix ambientu, folku a dark metalu, norského black metalu a podobně působí znepokojivě klidným dojmem. Pro mě jedna z ozdob letošího ročníku BA! A mimochodem, její skladba Feral Love byla použita v traileru na čtvrtou řadu populárního seriálu Game of Thrones. Intervals nejsou sice až tak uklidňující hudbou, ale jejich tvorbu ocení především posluchač posedlý instrumentální stránkou věci. Tento alternativní metal beze zpěvu mě osobně asi mine, kryje se s kapelami, co bych viděl raději. Potemnělý neofolk v podání King Dude. To je další umělec, kterého by si neměl návštěvník nechat ujít. Neumím přesně říci proč, ale vím, že se aspoň na pár písní zajdu na Oriental stage podívat. A pokud tam bude dostatek místa, lehnu si na záda a pokusím se co nejvíce zrelaxovat, uklidnit a mít se temně fajn. A když jsem zmínil instrumentální metal, nesmím zapomenout na instrumetální rock v podání MONO z Japonska. A o Japoncích se ví, že dělají zajímavou hudbu, na kterou se po skončení Dark Tranquillity zajdu podívat.

Dost bylo relaxace, jde se hopsat, narážet, blbnout a surfovat. Skupiny, které slibují divoká poga. Obecně mám za to, že nejdivočejší poga jsou na všelijaké *core kapely. Letos se na BA představí několik významných jmen metalcoru, třeba ti největší tam, Australané Parkway Drive. Ti údajně dorazí s dvěma kamiony techniky, což slibuje velkou pódiovou show. Doufám jen, že to nebudou velká gesta a malé skutky. Já osobně se dost těším na Bury Tomorrow či na The Black Dahlia Murder. A jelikož aspoň jednou za fest chci navštívit divočejší core pogo, tak mě zde určitě potkáte. Za poslech bude stát londýnský HC punk v podání Knuckledust, kteří to spolu ve stejné sestavě táhnou dvacet let. Moderní melodeath metalcore naservírují Amíci Unearth. To bude taky řádná řežba! Agnostic Front, mám představovat nebo je všem jasné, vo co kua jde? Newyorský HC prémiové kvality!

Když jsem byl mladý trouba, měl jsem Brutal za tvrdou, agresivní akci plnou black, death či grind kapel, kde teče samá krev, uctívá se satan a já nevím jaké kraviny. Ale když jsem josefovskou pevnost navštívil prvně, nepřestával jsem se divit, jaká pohoda se tam vznáší ve vzduchu. A ta pohoda rok od roku roste, a to nejen díky lidem, které tam potkávám, ale i díky tomu všemu, co do toho vnáší pořadatelé. Svým přístupem k místu, fanouškům a festivalu celkově. Odbočil jsem.

Domácí scéna má každoročně na Brutalu pár zarezervovaných časů, nejčastěji je to dopoledne, ale s Metalgate stage, díky které přišlo rozšíření line-upu, je těch kapel čím dál více. A jako každý rok se najdou jména, která nutí opustit příbytky před obědem a jít se podívat, jaká hudba se u nás tvoří. V poslední době často skloňovaný projekt Mortal Cabinet se představí již ve středu, na Metalgate stage, a myslím, že každý, kdo má aspoň trochu rád Masters Hammer, by si to neměl nechat ujít. Je totiž slíbeno, že by měla zaznít i píseň této legendy domácího black metalu. A nejet to, MC má debutovu desku a není to vůbec marný poslech. Ve čtvrtek ráno bych určitě rád dal trio Demimonde, Perfecitizen a Liveevil. A kdo si na večer nemá chuť poslechnout Gojiru, tak si zajde zapařit na tekkno grind v podání Ahumado Granujo. A ten, co holduje doomu a třeba i nois hudbě, nesmí vynechat Blues for the Redsun, dle mnohých to nej, co se v tomto ranku u nás nachází. A když se ze stanů, aut a dalších míst, kde přespáváte, vykopete i v pátek ráno, zajděte na Fox Territory, což je docela příjemný prog metalcore. Lehká změna je v sobotním ránu. Předešlé roky se tradičně šlo na taneční prasárny, letos poslední den otevírají modern death metalisté Keep on Rotting s Dahlien za mikrofonem. A pokud Vás nebude zajímat black metal v podání polské Mgly, dejte si průkopníky českého thrash metalu Debustrol.

Já ovšem jdu na Mglu, která mě svým posledním albem totálně uhranula, a nedivím se, že je to jedna z nejžádanějších underground blackovek na scéně. A pokud bude koncert stejně dobrý jako CD, bude to sakra peklo. Sice se krátce kryjí s oldskůlovkou Archgoat, která vystoupí ten večer jako jediná na Oriental stage. Takže zvolte dobře. Kdo ví, kdy se Archgoat opět koncertně dočkáme. Jednou z posledních kapel celého maratonu v Josefově budou sousedé Darkened Nocturn Slaughtercult. Ty nemám moc naposlouchané, ale jelikož vokály a kytaru u nich má na starost dáma, tak se tam minimálně ze zvědavosti půjdu podívat. Shining, to jméno bylo loni. Avšak loni to byla norská jazz avantgarda, letos je to švédský suicide black metal. A  dále to vezmeme z rychlíku, bo k těmto jménům není snad co dodávat. Satyricon, Taake, 1349, live verze legendárních Venom, tedy Venom Inc., do ambientu ladění Thaw, avantgardní black Sigh a Slagmaur, pohanský Moonsorrow (nová deska je výborná!), klasik Abbath, klasika klasik Behemoth a progresivní Ihsahn, který opět někde zapomněl zbytek Emperor…

Další tradiční žánr je death metal a i ten má letos vyvedené zastoupení. A opět z rychlíku. Brutalisté Aborted, Dying Fetus či kultovní Immolation. Technici Sadist, legendární Obituary nebo domácí Antigod. Death metalu tam bude taktéž dostatek. A kdyby byl někdo spíše na ty melodičtější, tak určitě nevynechá Dark Tranquillity, Insomnium, Omnium Gatherum. Nedej satan vynechat Arch Enemy, kteří jsou stále na vlně, kterou spustila Alissa White-Gluz, jež nahradila Angelu, a kapele to nyní šlape jak hodinky a koncerty jsou plné energie.


Dámy a pánové, přiznávám, že nemám sílu dále psát. Když toto píšu, pouštím si skupiny, co sem přidávám, u každé strávím tři čtyři písně, a proto těch pár odstavců píši již asi týden, možná i déle.  A když nad tím tak přemýšlím, Brutal Assault má takové jméno, které láká samo. A pokud není někdo ještě rozhodnut, měl by si se mnou promluvit spíše osobně. Už jsem pár lidí, kteří nad návštěvou festivalu váhali, ukecal, aby jeli. On Brutal není jen o té výborné hudbě, ale i areálu, který se neustále rozšiřuje a zlepšuje. V čemž mají prsty i organizátoři, jež letos spustili akci „BA sobě“, kdy fanoušci přijedou na daný víkend do Josefova a pomáhají lidem, mající ve správě prostory pevnosti, s pracemi na pevnosti, které vedou k její rekonstrukci, zvelebení a tak dále. Za tuto záslužnou práci dostanou mzdu v podobě stravy, ubytování, možnosti navštívit místa, kam se jinak nedá dostat, merch BA nebo možnost být v době konání festialu v backstagi a setkat se s kapelami a tak podobně. Ale hlavně, ten pocit, že udělali pro svůj oblíbený festival něco víc, než že si koupí vstupenku. A také je to o tom navázat přátelství s lidmi, co dělají Brutal Brutalem, a to dalšími nadšenými návštěvníky a pořadateli, kteří jsou na těchto brigádách taktéž přítomni. Brutal je taky o lidech, kteří se za ním sjíždí z celého světa a není tak problém si pokecat s holčinou z Chile, Brazilcem, co žije v Polsku a má tam kapelu, zjistit si recept na pečeného klokana na česneku přímo od Australana, Němcům vysvětlit, že jejich pivo není vůbec dobré a tak dále a tak dále.

Shrnutí: Zapomněl jsem asi na miliardu kapel, co tam letos vystoupí, prosím o prominutí. Pokud stále váháte zda jet nebo ne, já říkám, ať jedete. Není to drahé, cena lístku je přijatelná a určitě se najde pár jedinců, kterým odpadl doprovod a budou se vstupenky zbavovat na místě. Ty kapely za to letos stojí. A pokud se nevysere počasí do nějakého extrému (loni vedro, že by i velbloud zdechl), zvukaři nebudou kazit vystupujícím jejich snahu odehrát dobrý koncert, tím, že budou těma čudlama na pultu točit jako paka, či pokud nepřijde Armagedon, myslím, že si to všichni pořádně užijeme. Dáme si nějaké to pivko, Jégra ze zkumavky od sličných slečen, zatancujeme, sem tam uctíme satana, uděláme nějakou tu chráněnou stanovou lásku a budeme se mít fajn.

Ještě k té hudbě, mi neříkejte, že si tam aspoň deset kapel nevyberete?!?!

Na viděnou v Josefově!!!

 

A ještě pohled na loňský ročník …

[fbcomments]

Pokračováním v procházení tohoto webu souhlasíte s používání cookies. více informací

Náš web (stejně jako téměř všechny ostatní) využívá k různým funkcím cookies. Díky nim děláme web lepší. Pokud máte ve svém prohlížeči cookies zapnuté a budete pokračovat v prohlížení Orbis Metallum, tak s tímto faktem souhlasíte.

Zavřít