Pěkně nám Blind Guardian v bratislavském Majestic Music Clubu zahráli, jen co je pravda. Organizátory slibovaná dvou a půl hodinka hraní se nakonec smrskla „jen“ na 120 minut, nejspíš kvůli neúnosnému dusnu, které v klubu panovalo. Venku přes den bylo cca 35 stupňů Celsia, uvnitř bych klidně pár stupňů přidal. K tomu totálně vydýchaný vzduch, propocené tričko ještě před začátkem koncertu a kraťasy, které by se po oněch dvou hodinách daly ždímat…

Jenže dobrá muzika stojí za jakékoliv nesnáze. Vzít si kvůli ní volno v práci, vylifrovat ženu s dětmi k prarodičům, na otočku sám urazit 300 kilometrů a domů přijet ve dvě ráno – to všechno mělo kvůli možnosti vidět „Blajndy“ zase po dvou letech naživo smysl. Potkal jsem lidi, kteří jeli šest hodin sem, šest hodin zpátky a ráno šli normálně do práce.

Jenže „když je miluješ, není co řešit“. Kapela navíc avizovala, že další klubovou show si střihne až v roce 2020, sám Hansi se teď s Jonem Schafferem (Iced Earth) pustí do třetího powermetalového dobrodružství Demons And Wizards. Takže nevydat se na čtvrteční výlet do slovenské metropole by bylo hříchem.

Strážci napochodovali na pódium za tónů intra k otvíracímu songu The Ninth Wave z poslední desky Beyond the Red Mirror a od začátku nasadili drtivé tempo. Welcome to Dying, Nightfall, Fly, Prophecies… Co song, to skvost odzpívaný nejen Hansim, ale i stovkami návštěvníků.

Mimochodem, je už skoro klišé vynášet fanoušky Blind Guardian do nebes a popisovat jejich málokdyvídané souznění s kapelou, s níž odzpívávají celé texty a v refrénech tvoří další (a sakra hlasitý!) sbor. Jenže jak chcete napsat report a nezmínit tenhle nezapomenutelný zážitek? Klobouk dolů před všemi, kteří do klubu dorazili. Ani „gaučáci“ na vyvýšeném balkónu naproti pódiu to nakonec nevydrželi a pařili, tleskali, hrozili a zpívali vestoje a z plných plic.

Zpět k muzice. Po pátém songu nastává „občerstvovací pauza“, skupina se nechává mohutně ovívat ručníky, utírá pot a doplňuje tekutiny, načež se za chvíli ozve Frederikův úder do bicích  ohlašující hit z největších – Imaginations From the Other Side, velkolepý a pozvolna gradující titulní flák ze stejnojmenné desky z roku 1995 (přiznávám, že tehdy jsem o existenci BG neměl sebemenší ponětí).

Where are these silent faces, I took them all,“ hulákáme pod pódiem, div si nevykřičíme hlasivky. Tohle jsou chvíle, kdy skoro fyzicky cítíte pocit absolutního hudebního štěstí. Jenže jak chcete přebít dokonalost? Tím, že ji prodloužíte na stopáž 49 minut a 17 vteřin. Takhle dlouhé je totiž album Imaginations From the Other Side, které nám ten večer Blajndi zahráli kompletní. Díky, pánové, já věděl, proč si obléct tričko s motivem právě této desky. :))

Když padesátiminutový gejzír kytarových kejklí, geniálních melodií, umně budovaných zvratů a vrstvených hudebních momentů skončil, skoro jsem brečel nadšením, dojetím a radostí. Kapela se rozloučila, ale všem bylo jasné, že se za chvíli vrátí. V přídavku došlo na rozmáchlou Sacred Worlds, kultovní Valhallu či čarokrásnou akustickou baladu The Bard’s Song – In the Forest (ano, znovu jsme si u obou písní zazpívali, seč nám síly stačily) a celý večer uzavřelo co jiného než Mirror Mirror.

Byl to můj pátý live zážitek s Blind Guardian, z toho třetí v klubu. Nenapodobitelná magie, jež se rozprostřela brněnskou Flédou na podzim 2010, se opakovat nemohla, ale i tak nelituju ani na vteřinu, že jsem si tenhle sólovýlet udělal. Promočený a plný zážitků jsem do sebe vyklopil pivo a cestou na nedaleké hlavní nádraží si převlékl tričko. Takhle mokrý jsem nebyl snad nikdy a to už jsem pár „saunových“ koncertů ve zlínském Masters of Rock Café absolvoval. Ale čert to vem, štěstí a radost z nádherného koncertu byly důležitější.

Tři poznámky na závěr:

1. Stánek s merchem byl otřesný. Jedno tričko za 20 euro, nemožnost koupit si nově vydaná živá kapely a místo toho prodej artiklů jiných kapel… Proboha, proč? To si skupina nedokáže pohlídat, aby byla nabídka větší?

2. Hlava mi nebere, z jakého důvodu nebyla při tak vysoké návštěvě otevřená šatna. Spousta lidí přijela z větší dálky a ocenila by to. Vědět to předem, daly se věci nechat v úschovně na nádraží, ale 20 minut před startem koncertu už na to bylo trochu pozdě. Zpětně díky moc ochotnému sekuriťákovi, díky němuž jsem si mohl odložit batoh za bariéru a jít pařit do asi osmé řady.

3. Velká pochvala pořádající agentuře Priory of Kliffoth – Symfonica Slovakia, že BLIND GUARDIAN dokázala přivézt do našich končin. Moc často sem nejezdí, o to větší událost to tedy pro řadu lidí byla. Díky moc!


Setlist:

The Ninth Wave
Welcome to Dying
Nightfall
Fly
Prophecies
Imaginations from the Other Side
I’m Alive
A Past and Future Secret
The Script for My Requiem
Mordred’s Song
Born in a Mourning Hall
Bright Eyes
Another Holy War
And the Story Ends
Sacred Worlds
Valhalla
The Bard’s Song – In the Forest
Mirror Mirror


[fbcomments]