Po dvou letech a změně v sestavě se Sonata Arctica vrací s novým albem, které nese název Pariah’s Child.  Sonata se tímto počinem vrací ke svým kořenům, a to hlavně k vlčí tématice, která na předchozím albu Stones Grow Her Name úplně chyběla. Podle Tonyho Kakka je vlk ,,pouze metaforou, například pro strach a jak nás provádí životem. Strach nás totiž přiměje dělat odlišné věci a nebo nás nutí popírat, že se něčeho bojíme.”

Prvním singlem z alba je zároveň i otevírací skladba alba The Wolves Die Young. Klávesák Henrik Klingenberg ji popsal jako typickou pro styl Sonaty Arcticy. Byla to také jedna z prvních písní, která byla pro album napsána.


Running Lights“ byla skladba původně složena jako bonus pro Japonsko, ale kapele se tak líbila, že z ní udělala regulérní píseň na desku. Tony Kakko napsal text jako poctu pro Lou Reeda.

Take One Breath“ je jedna z nejvíc progresivních skladeb na albu a také jedna z nejtvrdších. Stylem se spíše přibližuje „nové“ Sonatě.

Jako druhý singl byla vybrána čtvrtá skladba z desky, a to „Cloud Factory“. Kapela popisuje melodii jako „lehce otravnou a chytlavou“ a to byl také důvod, proč ji vybrali jako singl.

Blood“ je další z tvrdších skladeb a sama kapela ji řadí mezi jednu z jejich nejoblíbenějších na novém albu.

 „What Did You Do in the War, Dad?” je podle Henrika ta nejsmutnější píseň, kterou kdy od Tonyho slyšel. Slovy bubeníka Tommyho Portima je skladba něco úplně nového, alespoň co se textu týče.

Half a Marathon Man” je jednoduchý a zábavný song, kapela ho zkoušela jenom dvakrát, než byl nahrán, pouhých 24 hodin po jeho složení.

X Marks the Spot” je komická píseň, kapelou přirovnávaná k „Cinderblox“ z předchozí desky. V této písni se objevuje i cizí vokál, kapela však neupřesnila, o koho se jedná.

Třetí a nejnovější singl je truchlivá a zamilovaná balada „Love“, kterou kytarista Elias Viljanen připodobňuje ke skladbě „Tallulah“ z alba „Silence“.

Larger Than Life” je druhá nejdelší skladba, kterou kdy kapela složila. „Píseň má smutné i veselé části, je to jako horská dráha, stejně jako život sám,” říká Elias. Text vypráví příběh o mladém herci, který dostane roli, se kterou se velmi proslaví a díky níž získá vše, o čem jen může umělec snít. Nakonec však předá roli někomu jinému, aby mohl začít nový život.


Pariah’s Child vyšlo 28. 3. 2014 a již je k dostání i v České republice. Kapela slaví 15 let existence a s výročním tour zavítá 1. 5. 2014 také do Prahy, kde představí nejen nové album, ale také basáka Pasiho Kauppinena, který loni na konci srpna nahradil Marka Paasikoskiho.

Zastávka v Praze však není jejich letošní poslední návštěva, kapela se 2. 8. objeví i na festivalu Ostrava v plamenech.

f4ed3d9bc790709b75bc7d84bcff05a501. The Wolves Die Young
02. Running Lights
03. Take One Breath
04. Cloud Factory
05. Blood
06. What Did You Do in the War, Dad?
07. Half a Marathon Man
08. X Marks the Spot
09. Love
10. Larger Than Life

Diskuze k příspěvku