Under the Surface z Valašského Meziříčí je mladá kapela pohybující se na vlnách thrash-metalcoru/elektroniky. O jejich debutovém CD jsme Vás již informovali zde. Nyní přinášíme krátky rozhovor.
OM: Začneme absolutně klasicky. Máte čerstvou debutovou desku. Co nám o ní řeknete?
Mira (zpěv): Je to náš úplně první počin a zároveň i první zkušenost s nahrávacím studiem. Deska obsahuje 8 stop a dlouhá je něco okolo 28 minut. Je na ní zaznamenán téměř veškerý materiál, který jsme vyprodukovali od data našeho vzniku – tedy od léta 2011. Album jsme nahrávali ve spolupráci s Wendelem Dreiseitlem v hranickém studiu BombJack. Směřujeme k modernímu metalu s porcí elektroniky, která nám umožňuje pouštět se do různých experimentů a rozsáhleji pracovat s melodiemi.
OM: Kdo je mozkem kapely, kdo má na svědomí hudbu a kdo texty? Nebo se na desce podílíte všichni?
Mira: Proces skládání probíhá většinou tak, že někdo z nás přijde s kostrou skladby, a pokud se nápad líbí ostatním, snažíme se jej společně rozvinout. Většinou se jako první objeví kytarové riffy, na které se postupně nabaluje basa a bicí. Na takový základ se vymyslí zpěvová linka a já napíšu text. Naše texty se zabývají otázkami života a bytí a různými pohledy na svět. Snažíme se do nich promítnout témata, která se nás týkají. Nikomu ovšem neříkáme, co má dělat, nebo jak by měl žít, na to si musí každý přijít sám.
OM: Desku jste nahráli na vlastní náklady, nebo byl nějaký sponzorský dar? Jak jde prodej? Je zájem?
Mira: Žádný sponzorský dar nebyl, desku jsme nahráli na vlastní náklady. A na to, že jsme v podstatě začínající a tedy i neznámá kapela, se její prodej poměrně daří. V první várce jsme nechali vyrobit 100 kusů CD, které zmizely v průběhu pár týdnů, s čímž jsme v době internetu a stahování popravdě moc nepočítali. Nyní plánujeme repress, takže na květnových koncertech by mělo být Resurrection k dostání. To, že se album dobře prodává, určitě ovlivnilo i to, že na něj vyšly velice přívětivé recenze (například v dubnovém čísle Sparku jsme obdrželi hodnocení 5,5 z možného šestibodového maxima).
OM: Co plánujete nyní? Předpokládám, že co nejvíce živého hraní. Máte už něco domluvené, nebo na nabídky, případně odpovědi na Váš zájem, čekáte? Blíží se letní festivaly, máte nějaký vysněný, na kterém byste si rádi zahráli?
Mira: Plánujeme hlavně hrát a vypustit desku mezi lidi v živé podobě. Nejbližší koncerty jsou naplánovány zatím jen na květen. V létě je období festivalů a v klubech se moc nehrává, a jelikož jsou festivaly větší než klubové akce, domlouvají se brzy (např. v lednu). My v zimě měli práci s nahráváním a dokončováním alba, takže jsme se letos na žádný letní festival nedostali. Do budoucna je našim přáním zahrát si na Brutal Assault.
OM: Jste celkem mladí. Hráli jste i v jiných kapelách, nebo je UTS vaše první? Jak jste se dali dohromady?
Mira: Když jsme byli mladší a bylo nám asi 13 nebo 14, zkoušeli jsme různě experimentovat s Milanem (kytarista), ale nic většího z toho nevzešlo. Dohromady jsme se dali v roce 2011 po rozpadu bubeníkova projektu. Milan našel na internetu inzerát ohledně sháňky členů do metalové kapely, tak jsme do toho šli. Náš basák se k nám připojil až v říjnu 2012.
OM: Píseň Circles je na albu i jako akustická verze. Co Vás k tomu vedlo, proč právě tato píseň?
Mira: Kromě metalu se nám líbí také atmosférická a poklidná hudba nebo elektronika. Chtěli jsme album trochu okořenit a zároveň ukázat i širší rozměr kapely. To, že naše volba padla právě na skladbu Circles, bylo částečně dílem náhody. Náznaky refrénu a slok vznikly v podstatě spontánně, když byla chvíle volného času ve studiu. Protože se nám nápad zalíbil, rozvinuli jsme jej do takové podoby, kterou si můžete poslechnout na albu.
OM: V dnešní době internetu se hudba spíše stahuje, než kupuje, ale zase se nahrávky málo známých kapel, jako jste třeba vy, dostanou mezi širší posluchačské spektrum. Jak se na to díváte? Máte třeba nějaké vzkazy od posluchačů mimo naši republiku, třeba za pomoci last.fm nebo FB profilu?
Mira: Je doba internetu a to přináší i nové možnosti, jako například zmíněné stahování souborů z internetu. Je skvělé, že se hudba skrze sociální sítě nebo hudební portály dostane mezi široké spektrum posluchačů. Lidé si hudbu mohou naposlouchat/stáhnout a poté třeba přijít na koncert. Podpořit kapelu v činnosti lze také koupí alba nebo merchandise. Máme profily na facebooku a na bandzone.cz, kde s lidmi sdílíme informace o dění v kapele a obeznamujeme je s plánovanými koncerty, průběhem nahrávání atd.
OM: Co propagace kapely? Účast na nějakých soutěžích kapel a podobně?
Mira: Asi nejlepší cestu, jak kapelu prosadit, vidíme v live hraní, proto se snažíme pilně zkoušet a na koncertech chceme našim fanouškům předat za pomoci hudby co nejvíce energie, aby si z naší show odnesli domů pěkný zážitek. Kromě toho pravidelně aktualizujeme naše profily na sociálních sítích, tak aby fanouškům, kteří se zajímají o dění kolem kapely, nic neuniklo. A co se týče těch soutěží – nikdo z nás není zastáncem soutěží typu „Metalový hlas Česko-Slovenska“, nebo „Hardcore Superstar“, proto účast v podobných soutěžích přenecháváme ostatním.
OM: Jak často zkoušíte? Rýsují se už nápady na další skladby?
Mira: Snažíme se zkoušet v průměru 2-3x týdně, ale někdy nám to čas nedovolí. Po vydání „RESURRECTION“ jsme asi dva týdny na to dokončili nový song, který se chystáme do konce léta nahrát a vydat jako singl. Snažíme se pracovat s novými prostředky a posouvat se dál a dál a myslíme, že se fanoušci mají na co těšit.
OM: Nějaký vzkaz čtenářům?
Mira: Podporujte scénu, choďte na koncerty a sdílejte radost z hudby.
A pokud by měl někdo z čtenářů tohoto rozhovoru zájem o CD, může nás kontaktovat na mailu underthesurface@seznam.cz, nebo na našem Facebooku. Cena CD je 50 Kč a poštovné činí 30 Kč.
Under the Surface děkují za Váš čas!