Sezóna letních open air festivalů všech možných žánrů pomalu, ale jistě klepe na dveře. Pro fanoušky zahraničního metalu, potažmo i rocku, za pár dní vypukne MetalFest v plzeňském Lochotíně. Co tento fest letos nabídne a co by Vám nemělo uniknout, se Vám pokusím nastínit v následujících řádcích. Ty budou mým osobním pohledem na kapely, festival a další dění kolem.

Něco málo z historie

Tento festival se prvně konal v roce 2010, a to hned v několika evropských městech. Tudíž se mu dalo říkat putovní, byť se odehrával ve dvou víkendech, a ne na všech místech hrály všechny kapely. U nás tuto akci spolupořádala, v současné době pořádá, agentura Pragokoncert. Kdo by náhodou nevěděl, je to ta samá agentura, která má pod palcem největší festival melodického rocku a metalu u nás, Masters of Rock ve Vizovicích. První ročník dostál svému jménu a na pódiu se tak střídaly kapely z různých škatulek metalu. Tento ročník byl jakýmsi kompromisem mezi melodicky laděným Masters of Rock a na extrémnější žánry zaměřeným festivalem Brutal Assault. Další dva tři ročníky se stále držely ve vodách metalu, a v Plzni se tak představila velice zvučná jména této scény. Nepatrný zlom nastal, když celá produkce zůstala na Pragokoncertu a byl vidět vliv staršího bratra, festivalu MOR, potažmo týmu lidí, co mají tyto akce na starost. Začalo se objevovat více kapel stejných žánrů, přibylo pár rockových kapel a u pár jmen nastal jakýsi cyklus. Lichý rok hrají na MOR, sudý na MF. Mezi posluchači, hlavně v internetových debatách, se začalo mluvit o transformaci na jakýsi malý, západní MOR. Letošním ročníkem tento trend, dá se říci, vrcholí. Ale tím ho nechci hanit!

Metalfest 2016

Když se člověk podívá na letošní soupisku, první, co ho musí prašit do očí, je nevýrazná žánrová rozmanitost. To je holý fakt. Převládá heavy, power, speed a gothic metal, zato klasický black a death metal či jejich varianty, aby člověk pohledal. V letech předchozích se pár zástupců našlo, viz Mayhem, Vader, Hate, Marduk, Behemoth či Aborted, vzpomenu i grindcore v podobě Milking the Goatmachine. A to není je black a death, ale v letech předchozích bylo i více z pagan, viking, folk metalu. Letos se můžou fans těšit jen na Arkonu, která u nás však hraje poměrně často, tudíž její postavení v line-upu festu může býti oslabeno. O thrash metalu nemluvě. Metalfest ztrácí svou „multižánrovost. Což je dle mého vážně škoda. Ta rozmanitost byla tím know-how festivalu. Toť můj názor!

Aby to ale nevypadalo, že jsem se rozhodl na letošní rok házet jen špínu a negativa, pojďme na opačnou stranu věcí. Jak jsem říkal, záběr letošního ročníku je dosti monotónní. Kapely, které letos vystoupí, u nás hrají poměrně často, a ten, kdo přes léto navštíví více festivalů a po zbytek roku navštíví pár klubových koncertů, si asi řekne, že drtivou většinu kapel minimálně jednou viděl. Já osobně viděl asi patnáct kapel z letošní nabídky. A některé i pětkrát. V nabídce jsou i skupiny, jež na MF určitě vynechám, i přesto, že jsem je neviděl. Příkladem budiž Motörgang, který je revival slavné kapely, která v prosinci ukončila činnost kvůli úmrtí její ikony, Lemmyho Kilmistera. Kdo by ještě netušil, je to revival Motörhead. K revival kapelám mám ve většině případů velice vlažný přístup, zvláště pak, pokud jsem již viděl originál (Motörhead – MOR 2007). A zařezení podobné kapely na festival jako je MF je pro mě záhadou. A ano, vím, že na prvním ročníku hráli Twilight of the Gods, toho času tribute kapela Bathory, nyní hrající vlastní tvorbu. Proč nedát prostor domácí kapele s vlastní tvorbou, která by za takovou příležitost byla jistě ráda. A těch jmen je nepočítaně.

A teď už fakt k těm příjemným řádkům. Byť jsem většinu skupin letošního line-upu viděl, tak se víceméně trefilo do mého v kusu, a jsem zatraceně rád, že si je letos budu moci v rámci MF poslechnout. Spousta kapel v poslední době vydala kvalitní desky, které jsem zatím v koncertním podání neměl možnost vidět. Příkladem třeba Amorphis nebo Stratovarius. Několik koncertů, které jsem za poslední rok dva zhlédl a chci je vidět zase, se také najde, třeba Heaven Shall Burn (BA 2015) či headliner Nightwish (MOR 2015), kdy obě kapely zahrály nad očekávání skvělý koncert, a já doufám minimálně ve stejně skvělý na letošním Metalfestu.

Kapely, co mě táhnou

Amorphis s jejich poslední deskou Under the Red Cloud jsou jedním z mých favoritů tohoto ročníku. Deska se dobře poslouchá jako celek, nemá moc hluchých míst, byť ne vše je kulervoucí. Když k tomu přidají několik kousků z dřívějších desek, je na kvalitní koncert zaděláno. Zde už záleží, co k tomu poví pan zvukař. Ne vždy se pánům zvukařům daří točit těmi čudlíky tak, aby z reprobeden šel kvalitní produkt. A pokud je zvuk o hovně, je o hovně i celý koncert. Nehledě na to, co za kapelu právě hraje.

Podobně je na tom Epica. Ta rovněž s každou deskou jde výš a výš v žebříčku oblíbenosti. A i zde mám obavy hlavně v podobě zvuku než v playlistu. Koncertních hitů má kapela více než dost. A má Simone.

Heaven Shall Burn mají svou poslední desku již tři roky starou, ale to nic nemění na tom, že koncertně je to jedno z nejzajímavějších seskupení letošní sestavy. Stačí se podívat na záznamy z jiných festivalů a hned je jasné, o čem tu píšu. Dav řádí, circle pity se točí, stěny naráží. A to je i kámen úrazu. Bude návštěvníkům v Plzni stačit ten slabý kousek půdy, který dovoluje formu zábavy, jak je výše zmíněno, nebo to bude spíše statický koncert a HSB tím pohoří? Uvidíme, každopádně já si kostru zajdu protáhnout!

Nightwish jakožto headliner slibují plné ochozy i davy za plotem. Kapela v čele s Floor táhne jako nikdy předtím. V tomto případě bude u mě hrát velkou roli, na jakých skladbách postaví setlist. Já osobně bych uvítal nějaké rychlejší kousky a nebál bych se šáhnout i ke starším věcem, před deskou Once. Floor je šikula, co zvládá všechny éry této finské party, a písní, co by mohlo zaznít, je mnoho. Věřím však, že Nightwish nezklamou.

Delain zaujali své místo vedle svých známějších krajanů Epicy či Within Temptation a hrdě nesou prapor nizozemské female fronted scény. Hudba chytlavá, nápaditá. Do toho dvě sympatické dámy. Na dobrý koncert opět zaděláno.

Stratovarius s deskou Nemesis oživili můj zájem o jejich tvorbu a koncert, který jsem k příležitosti vydání viděl, byl výborný. Poslední album Eternal už na mě tak nezapůsobilo, ale i přesto se na tento koncert těším a doufám, že bude stejně dobrý jako tehdá ve Zlíně!

Sirenia, hlavně pak její kapelník, těžko navazoval na úspěchy svého působení v Tristanii, z jejíchž řad odešel nebo byl odejit, nevím přesně. Poslední dvě desky však, hlavně pak The Seventh Life Path, mají velice kladné kritiky. Tak snad i koncertní provedení bude stát za to. Mám s nimi zatím dvě koncertní zkušenosti a v obou případech na mě měli spíše neutrální vliv. Snad do třetice všeho dobrého.

Almanac na Zimním MORu na mou osobu zapůsobili dost nudně a dlouho jsem přemýšlel, zda si debutovou desku pustit. Victor Smolski je ale záruka dobré kytarové práce, a když se k tomu přidá vokál Andyho B. Francka, nejeden fanoušek zpozorní. Deska Tsar není zlá, je to poctivá práce, ale na více poslechů to u mě zatím není. Teda až na skladbu Self-Blinded Eyes, tu si sem tam pustím a doufám, že zazní i na koncertě. Z čeho mám ale obavy, je zařazení písní z Victorova bývalého působiště, kapely Rage. Ne, že by to byly špatné písně, naopak! Rage mám rád, ale jen ve vokálním podání Peavyho, Andy má jinou barvu hlasu, a ta mi tam prostě nesedí! To samé platí u Davida Readmana.

Gloryhammer si také ujít nenechám. Obě desky jsou dobře poslouchatelné, tak snad to tak bude i koncertně.

Mantar je jedna z těch mála kapel, co jsem neviděl, a co jsem slyšel ukázky, bude to zajímavé zpestřední letošního ročníku. Tak snad před pódiem nebude hrstka odvážlivců a ukážeme pořadatelům, že o tvrdší žánry je na MF zájem. Ne moc, ale pár kapel by vždy bodlo.

Dále se zajdu podívat na Zakka, i když ho neposlouchám. Crematory za vidění také stojí, stejně jako Grand Magus.

Sakriš, takto bych mohl pokračovat ještě s tak osmi kapelami. Končím, doporučovat skupiny je stejně hovadina. Každému se líbí něco jiného a každý si zajde na to, na co má chuť, že?!

Co mimo hudební vyžití?

Každý festival má mimo hudební stránku i další věci, jak své posluchače zabavit. Metalfest není výjimkou. Autogramiády jsou s hudbou dost spojené a líbí se mi, že Plzni je místo setkání fans se svou oblíbenou kapelou řešeno mimo areál, pryč od hlavního dění. Když to srovnám s MORem, kde je stan autogramiád umístěn v uličce vedoucí ven z areálu a opačně, je možnost setkání s kapelou na MF několikanásobně příjemnější. Jen počítejte s tím, že při podpisování žádaných kapel, jako třeba Nightwish, budou pravděpodobně zavedena opatření jako je jedna osoba = jeden podpis či nemožnost se vyfotit s kapelou, tak aby se dostalo na všechny čekatele. Vemte to v úvahu, ať Vás to pak na místě nepřekvapí. Loni to pár lidí těžko vydýchávalo, když jim tímto krokem bylo, dle jejich vlastních slov, upřeno splnění jejich snu. Super je taky umístění ofiko merch stánků mimo areál, kdy si můžou něco pořídit i lidé bez vstupenky. To se mi velice líbí a doufám, že to tak zůstane napořád.

Mimo shánění podpisů je další často využívanou zábavou místní ZOO, která je hned vedle amfiteátru (ten je ve skutečnosti součástí  ZOO, pokud se nepletu), a i já mám v plánu ZOO Plzeň navštívit, v pátek ráno. A vy to udělejte také! Sice jsem moc ZOO u nás neviděl, ale po ZOO Lešná je ta v Plzni, opět dle mého, druhá nejhezčí u nás. Po nich následuje ta v Ostravě a v Olomouci. Prahu nepočítám, to je jiná liga.

V letech předchozích byly na místě i takové ty nafukovací atrakce, ale loni to sbalili už v sobotu, asi to nemělo moc úspěch. Uvidíme, zda to letos vůbec rozbalí.

Centrum Plzně mám v plánu na sobotní dopoledne, nevynechám muzeum pivovarnictví, kam mají návštěvníci festialu, díky Pragokoncertu, 50% slevu na vstupné. A také do pivovaru a do podzemí města Plzně. A to je, myslím si, škoda nevyužít. Ne pro tu slevu, ale pro další poznání místa konání tohoto festivalu.

Areál

Ještě v roce 2014 byl areál v dosti zchátralém stavu, což se nejvíce projevovalo na lavičkách a betonových zídkách. Když se na jaře roku 2015 začalo s rekonstrukcí, všichni návštěvníci, a nejen ti, se těšili, jak to dopadne. Jenže nad dalším konání Metalfestu, potažmo dalších velkých akcí, se vznášela otázka, zda se vůbec uskuteční. Ono je fajn čerpat dotace z EU, ale snad vždy v tom je nějaký háček. Zde by se to dalo shrnout slovy „dáme Vám na to dotaci, ale pořádat se tam budou jen, zjednodušeně řečeno, nevýdělečné akce. Pokud to nedodržíte, dotace vrátíte i s penále“. Krávovina na entou, chtělo by se říci. Ale údajně smutná realita. Jenže Plzenští se nedali a rozjel se kolotoč jednání, který měl vyústit v to, že se akce konat budou, a to všechny, co se v Lochotínské amfiteátru tradičně konají. A stalo se! MF tak zůstal tam, kde jej máme rádi. Areál prošel úpravou, za kterou patří velké díky. Nejenže byl předešlý stav ostudný, vzhledem k tradici, která se k tomuto místu vázala (festival Porta apod.), ale také čnějící betonové podstavce, jež byly kdysi základem laviček, skýtaly značné riziko úrazu. Loni nebyla přístupná travnatá plocha ve střední části areálu. Což je pochopitelné, on ten pár dní starý pažit neodolá náporu stovek párů nohou. Dle aktuálního plánku by letos měla být přístupna i tato plocha. Což bude fajn. Zvláště za slunečného dne, kdy se člověk svalí s pívem v ruce do trávy a zaposlouchá se do právě hrající kapely.

No jenže s tím pívem to není tak jednoduché. Loni byla tak velká vedra, že to člověka nutilo pít o něco více než jindy. A věřte mi, není nic otravnějšího než stát dlouhou frontu na pivo (ale i nealko) a přícházet tak o zážitek z právě hraného koncertu. A to, že obsluha nestíhá a pak vydává otřesné podmíráky, na náladě také nepřidá. A vzhledem k tomu, jaké počasí se zatím očekává a jaká se očekává návštěva (někde jsem četl, že má býti až o 3000 lidí více jako loni), doufám, že se v areálu ukáže nějaký ten výčep navíc. Nabídka občerstvení je jinak dostačující a pro ty, kteří nemusí fastfood stravu, je nějaká ta restaurace docela blízko.

Závěr, nebo úvod k reportu z toho festivalu?

Jak už jsem párkrát zmínil, letošní nabídka kapel není moc žánrově rozmanitá a několik z nich se v ČR během uplynulých dvanácti měsíců představí poněkolikáte. Ale i přesto je letošní mix pro mou osobu zajímavý a lákavý a těším se, až si poslechnu skladby z nové desky Amorphis či Stratů. Nechám se potřetí přesvědčit o tom, že Floor Jansen je vynikající zpěvačka a že její role u Nightwish by měla mít dlouhého trvání (pozor, bylo však oznámeno, že si NW berou roční pauzu. V tomto případě bych se nebál, ale sem tam se roční  pauza protáhla o několik měsíců či dokonce let). Těším se, až zbouráme areál při koncertu Heaven Shall Burn. Zasníme se nad tím, jaké by to bylo míti doma Simone, Charlotte či Ailyn. Zda to Udovi zpívá jako dříve a zda jeho slib, že končí s písněmi Accept, bude trvalý. Těším se celkově na návštěvu Plzně!

Za pár dní naviděnou!

A prosím, berte tento článek jako osobní pohled na tuto akci, protože tím opravdu je. A počkejte si na to, jak jsem nakonec Metalfest 2016 já vnímal. Budu se snažit, aby report byl na světě co nejdříve po skončení festivalu!

 

 

[fbcomments]

Pokračováním v procházení tohoto webu souhlasíte s používání cookies. více informací

Náš web (stejně jako téměř všechny ostatní) využívá k různým funkcím cookies. Díky nim děláme web lepší. Pokud máte ve svém prohlížeči cookies zapnuté a budete pokračovat v prohlížení Orbis Metallum, tak s tímto faktem souhlasíte.

Zavřít