Festival Kilkim Žaibu, zasazený do úchvatných kulis Litevské přírody, je skutečným symbolem odvážné a originální hudební scény. Letošní ročník, který se koná 29.-1.7. 2023, představuje hlubokou směsici metalových a folkových kapel, které překračují hranice tradičních hudebních žánrů. Každoročně přitahuje fanoušky z celého světa, kteří jsou připraveni prozkoumat své hudební hranice a zažít nezapomenutelný víkend plný hudby a kultury.

Festival se koná nedaleko města Ukmerge, na břehu krásného jezera Lénas. Toto idylické prostředí, obklopené panenskou přírodou, je dokonalou scenérií pro oslavu hudby a pohanských tradic při příležitosti letního Slunovratu.

Doprovodný program nabízí řadu aktivit, včetně tradičních řemesel a pokrmů, dokonce i sportovní aktivity jako třeba vikingský fotbal nebo litevský wrestling. Kromě hudby se můžeme těšit na ukázky folkových tanců, což vše umocňuje jedinečnou atmosféru tohoto festivalu.

Co se týče hudebního programu, na své si příjdou od fanoušků tvrdého deathmetalu, přes energický thrash až po milovníky tradic a folkové scény. První den se na hlavní stagi představí německá thrash metalová legenda Sodom nebo například finská death metalová kapela Wolfheart. Na druhé stagi si můžeme vychutnat písně lotyšské pohanské metalové skupiny Varang Nord.

Druhý den na nás čeká folková hudební skupina Auli, která je známá svou kombinací tradičních nástrojů a moderních rytmů. Skyforger, další lotyšská pohanská metalová skupina, předvede svůj jedinečný zvuk, zatímco hlavní hvězda večera Septicflesh, řecká symfonická death metalová kapela, předvede své mistrovské orchestriální melodie v kombinaci s řízným zvukem kytar a bicích. Na druhé stagi v black metalovém duchu skupiny energičtí Midnight, kterým do očí rozhodně nepohlédneme, nebo norští Urgehal, se kterými se vrhneme do hlubin temnoty.

Poslední den festivalu se na pódiu objeví česká pagan folková kapela Deloraine, a ponoří nás do tradičních slovanských příběhů. Večer pak pro změnu nizozemský death/doom metal Asphyx nebo britští Electric Wizard. Na druhé stagi nám krev v žilách rozproudí ukrajinská folk-rocková kapela Joryj Kloc, a věřím, že nikdo v okolí nezůstane jen stát a nehybně poslouchat! A skvělé zakončení hudebního programu má připraveno místní litevská kapela Pekla se svým heavy/speed metalovým repertoárem.

Festival Kilkim Žaibu je oživením starodávných tradic a jeho vrcholným bodem je „Bonfire ritual“, tradiční ohňový obřad. S úderem západu slunce, kdy se nebe stává plátnem pro první hvězdy, se festivalové prostranství proměňuje v divadelní scénu pro jeden z nejúchvatnějších a nejposvátnějších okamžiků festivalu.

Světlo plamenů osvětlí tváře těch, kteří se shromáždí kolem, zatímco intenzivní vůně dřeva naplňuje vzduch. Ohňový obřad je více než jen symbolické představení; je to výraz úcty k původním pohanským bohům a připomínka spojení s přírodou a vesmírem.

Kilkim Žaibu je festival, který nabízí zábavu pro každého. Ať už jste fanoušek metalu, folku nebo jen chcete strávit víkend v přírodě za doprovodu skvělé hudby a pohanské atmosféry, Kilkim Žaibu je pro vás ideální volbou.

Ti z vás, kteří milujete pohanskou kulturu nebo black metal stejně jako my, se můžete těšit na fotky a videa, kterými vás budeme zásobovat… Protože my tam budeme!

[fbcomments]