Doom metal

Informace + obecná diskuze

Moderátor: Shinigami

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Doom metal

Příspěvekod Shinigami » 15. březen 2008, 14:35

Doom metal

Všeobecná diskuze + informace o stylu


Obecně:
Doom metal je forma heavy metalu, která se objevila jako uznaný podžánr během první poloviny 80. let. Obecně se Doom metal vyznačuje velmi pomalým tempem, podladěnými kytarami a mnohem hutnějším a těžším zvukem než ostatní metalové žánry. Hudba i texty se snaží navodit pocity strachu, hrozící zkázy a atmosféru temnoty a zoufalství.
Hudebně je doom metal silně ovlivněn ranou tvorbou Black Sabbath. Několik jejich písní z prvních desek, jako například "Black Sabbath" a "Into the Void" je považováno za zárodky doom metalových písní.

Využití nástrojů:
Kytary, basové kytary a bicí jsou nejběžnější nástroje používané v Doom metalu. Těžké, podladěné kytarové riffy jsou považovány za důležité prvky ve všech jeho podžánrech. Příležitostně se v hudbě objevují i klávesy. Tradiční doom metalové kapely mají sklon k preferování čistých vokálů (často podle vzoru Ozzyho Osbourna na prvních nahrávkách Black Sabbath) nebo k operním vokálů (jako bývalý zpěvák kapely Candlemass, Messiah Marcolin, nebo Robert Lowe ze Solitude Aeturnus). Doomové kapely s vlivy extrémního metalu upřednostňují growling, vřískot a jekot běžně používaný v death metalu, black metalu a thrash metalu. Některé sludge kapely začleňují vokály, které se běžně vyskytují v hardcore a crustu. Rychlá tempa jsou poměrně vzácná; pomalá tempa jsou jeden z definičních technických rysů doom metalu. Avšak některé skupiny používají rychlejší bicí, např. kapela Disembowelment často používá techniku blast beats a v její tvorbě je patrný vliv brutal death metalu. Několik skupin, jako např. My Dying Bride, nebo Funeral, dalo prostor také houslím. Nicméně doom metal zůstává kytarově orientovaných žánrem tvrdé muziky.

Témata textů:
Texty v doom metalu hrají velice důležitou roli, často zdůrazňují jeho trudnomyslnou a temnou atmosféru nebo vytváří všudypřítomný dojem epičnosti. Obecně vzato, doomové texty nejčastěji prezentují pesimistické vidění světa a života, ale přístup je na každé kapele a mění se od jedné skupiny k druhé. Obvykle se texty zapívají zoufalstvím, ztrátou, depresemi, smrtí, paranoiou, hněvem, melancholií a mnoha dalšími negativními náměty. Mnoho skupin (Saint Vitus, Penance, Anathema) například často psalo texty introspektivně, s osobními vlivy, zatímco mnoho jiných (Candlemass, Morgion, Esoteric) upřednostňuje abstraktní, mytologické, náboženské anebo fantasy symboly. Různé kapely (od Pentagram až po Thergothon aj.) našly inspiraci v hororové literatuře nebo filmech.
Náboženská témata jsou v doom metalu velmi běžná. Skupiny jako Trouble začlenily do doom metalu křesťanské motivy, které jsou však přijímány i milovníky klasického doomu a to ne jako prvek víry, ale jako jisté symboliky atheismu. Individualismus je častěji hlavním námětem v textech doomu než víra. Mnoho skupin také sdílí zájem o okultismus a mysticismus a využívají je také jako estetické symboly.
Stejně jako u počátků Black Sabbath, politická témata byla vždy v tomto žánru, ale švédská tradiční doomová skupina Count Raven byla jedna z prvních, které otevřeně psaly sociální texty o válce, korupci a nespravedlnosti. Politická a sociální témata se nejčastěji objevují v sludge/doomových skupinách vzhledem k tomu, že jejich kořeny a vlivy sahají do hardcore/punk scény. Mezi jiné kapely se sociálně orientovanými texty mimo tradiční a sludge/doom metal je např. Winter, starší death/doomová skupina. Pozdější death/doomové skupiny převážně následují romanticko-poetický styl, který nastolily skupiny jako My Dying Bride a Anathema.
Také různé skupiny jako Witchfinder General, Cathedral nebo Reverend Bizarre často psaly texty se smyslem pro humor a ironií. Mnoho doomových kapel bralo inspiraci ze zkušeností s drogami (Electric Wizard, Esoteric) - podobný přístup jako u stoner rockových skupin s jedním významným rozdílem - žádné pocity štěstí převládající ve stoner rocku, ale temné, paranoidní a apokalyptické dojmy.

Historie doom metalu:
Doom metal patří mezi nejstarší druhy heavy metalu, je zakořeněný v počátcích tvorby Black Sabbath, kteří jsou jednou z prvních heavy metalových skupin. Jejich muzika má kořeny v blues, ale společně se specifickou, nahlas hrající kytarou Tonyho Ioomiho a neobvyklými, temnými, pesimistickými texty a atmosférou, určili Black Sabbtath směr začínajícího heavy metalu a inspirovali různé doom metalové skupiny. Na začátku 70. let Black Sabbath a americká skupina Pentagram skládali a hráli těžkou a temnou hudbu, která v 80. letech začala být pozdějšími hudebníky, kritiky a fanoušky označována jako doom metal. Od konce 70. let do poloviny 80. let skupiny jako Trouble, Saint Vitus, Candlemass, Pentagram a Witchfinder General zásadně přispěly k formování doom metalu jako samostatného žánru. Americké kapely jako Cirith Ungol a Manilla Road také ovlivňovaly utváření stylu, hlavně jeho epickou odnož (Epic doom), kterou Candlemass definovali na svém klasickém debutovém albu Epicus Doomicus Metallicus.
Během 80. let byl doom metal hluboce undergroundový a spojovall jenom malé skupinky skalních fanoušků. V metalu dominoval hlavně speed ,thrash a v mnoha komerčních oblastech glam metal a různé pseudo metalové kapely. Pomalejšímu, těžšímu a pesimističtějšímu doom metalu se nedostávalo mnoho pozornosti, dokonce ani mezi skalními fanoušky metalu. Skupiny jako Trouble daly základy použití křesťanské symboliky a témat v textech a to vedlo k tomu, že byly nesprávně pochopeny mezi některými metalisty. Mělo by se podotknout, že Trouble byli křesťané, zatímco mnoho doom metalových skupin nebylo. Avšak Candlemass nebo Saint Vitus aj, stále používali křesťanské motivy ne jako hledisko víry, ale jen jako symboliku pro témata, kterými se zabývali ve svých textech, jako např. utrpení a bolest. Doom metal zůstával více či méně undergroundovou muzikou.
Doom se dále vyvíjel v 90. letech. Skupina, která na začátku 90. let ovlivnila doom metal, byla Cathedra (skupina vedená Leem Dorrianem, ex-zpěvákem Napalm Death). Jejich debutové album Forest of Equilibrium (1991) mělo základy v tradičním doomu, ale zároveň otevíralo dveře pro nové prvky z jiných žánrů.
Od konce 90.let až do současnosti se objevila další vlna tradičně založených doom metalových kapel, hlavně díky úspěchu britských Electrc Wizard a finských Reveren Bizarre. Mezi další patří např. Oroduin, The gates of Slumber, While Heaven Wept, Warning, Solstice a Mirror of Deception.¨

Doom metal kombinovaný s dalšími žánry:
Debutové album Cathedral (Foresrt of Equilibrium) bylo velmi důležité pro vývoj doom metalu, pomohlo rozšířit jeho celkové znění tím, že začlenilo prvky jiných žánrů. Brzy se objevilo množství skupin, které doom metal zkřížily s jiným stylem metalu (některé dokonce získaly větší popularitu než klasické doomové kapely).
Několik death metalových skupin stoupilo na území doomu a rozšířilo ho tím, že zpomalily jejich hraní (Sorrow, Paradise Lost). Spousta kapel začala kombinovat doom metal s death metalem, jinými druhy extrémního metalu a dokonce i s hardcore. První skupina která spojila doom s death metalem byla pravděpodobně Winter, ale tento styl (známý jako death/doom) se stal slavnější u širší metalové scény díky třem britským skupinám: Paradise Lost, My Dying Bride a Anathema.
I když klasický doom metal a death/doom zůstávaly hlavním subžánrem, během 90.let se dále křížil s dalšími žánry. Na začátku 90.let evropské skupiny jako Thergothon a Funeral posunuly death/doom do extrémů. Mnohem pomalejší interpretací death/doomu získala novou dimenzi podobnou éterické atmosféře hudby dark ambient. Tento absolutně pomalý a často velmi temný styl je dnes známý jako funeral doom. Ve stejnou dobu zkřížily americké skupiny jako Crowbar a Eyehategod doom metal s význačnými prvky hardcore a dokonce s vlivy punku a tím vytvořily nový druh doomu: sludge doom. Za zmínku stojí, že velký vliv na sludge doomové skupiny měla skupina The Melvins z 80.let. Kapela Earth zase propragovala drone doom, nejpomalejší a nejvíce psychedelický druh doom metalu.
Experimentování pokračovalo a dnes tu máme mnoho a mnoho skupin, které jejich základní doom metal spojilo s různými žánry jako ambient, anvantgarde, death metal, black metal, post-rock, folk, progressive metal, progressivne rock, crust punk a dokonce industrial a jazz.
Dnes se původní doom metal s melodickými vokály obvykle označuje jako "traditional doom".

Styly uvnitř doom metalu:
Traditional doom:
Traditional doom metal ve své nejčistější formě, bez crossoverů. Typické příklady traditional doomu jsou Pentagram, Saint Vitus, Trouble a Candlemass. V historii traditional doomu jsou uznávány čtyři vlny. První přišla v 70. letech se skupinami, které traditional doomu položily základy (Black Sabbath, Pentagram). Druhá vlna začala v polovině 80. let, kdy skupiny jako Saint Vitus, Trouble a Candlemass definovaly doom jako samostatný žánr. Třetí vlna se dostavila s úspěchem alba Forest of Equilibrium kapely Cathedral, které podporovalo experimentování s doomem. Čtvrtá vlna je spojená se skupinou Reverend Bizarre.

Epic doom:
Název epic doom metal se často používá k označení skupin, jejichž zpěv je více teatrální a texty se zabývají fantasy a vyprávěními. Obecně platí, že tyto skupiny jsou více progresivní. V kombinaci s napodobováním konceptů prvních doom metalových skupin Epic doom je více ovlivněn tradiční heavy metalovou hudbou. Mezi představitele Epic doom metalu patří Candlemass a Solitude Aeturnus.

Stoner doom:
Stoner doom metal se často odkazuje na traditional doom metalové skupiny, které přijaly do své tvorby více psychedelické prvky. Často je viděn jako spojení doom metalu a stoner rocku a někdy se takové označuje stoner metal. Tato hudba jde zpátky ke kořenům psychedelické, rané části tvorby Black Sabbath, jmenovitě k písním jako "Sweet Leaf". Zástupci Stoner doomu jsou např. Electric Wizard, Sleep, Acid King, Acrimony, Goatsnake a Sons of Otis.


Croosverové styly:
Sludge doom (také známý jako sludge metal) je odvozený doom metal, který má začleněn hardcore punku a prvky southern rocku. Spojuje pomalé tempo, těžké rytmy a temnou, pesimistickou atmosféru doom metalu s agresivitou, křičenými vokály a rychlým tempem harcore punku. Strunné nástoje jsou výrazně zkreslené a často hojně využívají audio feedback za účelem vytvoření drsného a zaneseného zvuku. Styl hraní bicích je podobný tomu v hardcore punku a extrémním metalu. Texty jsou obvykle ve své podstatě dělnické nebo politické; odrážejí společnost, nejčastěji její cynické a ušlápnuté chování. Sludge doom se prvně objevil v americké Louisianě během 80. let. Skupiny harjící sludge metal: Eyehategod, Grief, Corrupted a Crowbar.

Black doom:
Black doom (také známý jako blackened doom metal) kombinuje elementy black metalu a doom metalu. Obvykle je charakteristický vysoko položenými ječivými vokály, ostře kontrastujícím tempem a používá kytarové riffy obou žánrů (u blacku je to např. tremolo picking). Texty se obvykle zabývají přírodou, melancholií nebo depresemi. Skupiny, které byly v počátcích tvorby spojené s Black doomem, jsou např. Dolorian a Katatonia. Čistě Black doomové kapely jsou doslova vzácné, ale kapely jako Forgotten Tomb, Nortt, Barathrum, Gallhammer a Bethlehem se také mohou považovat za součást tohoto stylu, navzdory k jejich tendenci zaměřit se na black metal.

Death doom:
Death doom (také známý jako doom death nebo doomed death metal) spojuje části death metalu a doom metalu. Je typicky charakteristický tím, že používá death gruntové vokály a komplexní používání dvoušlapky u bicích. Ukázkovými příklady jsou Winter, Disembowelment, raná tvorba Paradise Lost, My Dying Bride, raná Anathema, raná tvorba The Gathering, Novembers Doom, Mourning Beloveth, Draconian, Swallow the Sun a Runemagick. Tento styl se objevil během 80. let a ze začátku 90. let.

Funeral doom:
Funeral doom zpomaluje doom metal do extrémů a umocňuje navození atmosféry zoufalství a prázdnoty. Je ovlivněn death doomem a často využívá prvky dark ambient music. Vytváří zvuk který je zkreslený, ponurý a zároveň snivý. Vokály se často vyskytují v podobě truchlivých zpěvů nebo growlů, ale často jsou spíše v pozadí. Tento styl prosazovali Thergothon a později také Skepticism a Funeral. V dnešní době jsou to např. Shape Of Despair, Celestiial, Mournful Congregation, Remembrance, Nortt a Ahab.

Drone doom:
Drone doom (také známý jako drone metal) je žánr, který je definovaný opakovaným hučením, které obyvkle trvá velmi dlouho. Obecně platí, že je ovlivněn noisem a ambient hudbou. Je složen hlavně ze zkreslených podladěných kytar a basových kytar, obyvkle s velkým využitím reverbu a audio feedbacku. Vokály jsou často nepřítomné a jsou typicky ječené (Khanate). Písně často postrádají tradiční bubnování nebo rytmus a nejčastěji trvají mezi 10-30 minutami (některé drone doomové nahrávky obsahují jen jednu píseň, která tvoří celé album). Stejně jako funeral doom, drone doom zdůrazňuje zoufalství a prázdnotu. Earth a Stephen O'Malley mají velké zásluhy na vzestupu drone doomu jako uznaného subžánru. Tento žánr jevíce ovlivnily skupiny Sunn O))),Boris a předchůdce Earth. Mezi další zajímavé umělce patří Nadja a Black Boned Angel.

Avant-garde doom:
Avant-garde doom (také známý jako experimental doom metal) je část nedefinovatelného, atypického a unikátního doom metalu s jemnými doteky umění. Mezi zástupce toho stylu patří Esoteric a Unholy. Avant-garde doom metal také zahrnuje někde avant-garde metalové skupiny, které nejsou zcela doom metalové, ale jsou úzce spojeny nebo ovlivněny doom metalem. Např: In the Woods (s albem Omnio), Aarni, Neurosis, Cult of Luna, Jesu.


Mylné představy o žánru:
Doom metal zahrnuje obrovské množství zvuků. Experimentování se styly během 90. let často vedlo ke zmatku v médiích. Ty chybně označily některé gothic metalové, melodic death metalové, stoner rockové a dokonce grungeové skupiny jako doom metalové. Někteří fanoušci tradičního doom metalu odmítali některé hybridní styly jako drone doom a ptali se, zda jsou vůbec doomové.

Mnoho skupin (The Gathering, Theatre of Tragedy aj.) vzalo jemnější stranu Paradise Lost a začalo experimentovat s ženskými vokály a klávesami a vytvořili obecně více přístupný žánr gothic metal (také nazývaný "beauty-and-the-beast" metal). Avšak převažuje názor, že se tento styl inspiroval některými death/doomovými skupinani a nepovažuje se za subžánr doom metalu.

Tvrdí se také, že existuje spojitost mezi doom metalem a stoner rockem navzdory tomu, že se tyto žánry vyvíjely nezávisle na sobě. Stoner rockové skupiny jako Kyuss, Fu Manchu, Mondo Generator a Queens of the Stone Age sdílí s doom metalem těžký zvuk a vliv Black Sabbath, ale převážně mají odlišný záměr. Tam, kde se doom metal zaměřuje na temnou a ponuré náměty a atmostféru, se Stoner rock zaměřuje na více otevřený, psychedelický zvuk. Několik doomových kapel avšak (Cathedral, Celestial Season, Sleep) propojilo doom metal s psychedelickými vlivy a tím vytvořilo styl, který něktěří považují za hybrid doom metalu a psychedelick rocku.


Skupiny hrající doom metal:
Výborný seznam doom metalových skupin je zde: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_doom_metal_bands

Přeloženo, převzato a upraveno z http://en.wikipedia.org/wiki/Doom_metal
(Pokud máte nějaké připomínky kolem textu, napište ;))
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 21. březen 2008, 3:22

Tento text bol tak výstižný, že no coment!!!!!!!!! A na hodne dlouho!!!!!!!
Velmi sa mi to páčilo....
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod feanor » 23. březen 2008, 17:30

celkově tento styl nijak vyloženě nemusím...občas si pustím Saturnus nebo Swallow the Sun, ale to je tak vše
"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 23. březen 2008, 21:09

Dnes som dostala jednu správu od neznámeho chalana, ktorý si asi prečítal, čo počúvam, a spýtal sa ma prečo práve doom.....
...jemu známi vraveli, že musí mať dôvod počúvať takú hudbu..musí to byť niečo v ňom...že je to hudba tak na psycho..
bolo to zaujímavé...a možno tak trochu pravdivé...uvidím, čo mi odpovie
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 5. duben 2008, 13:51

Tak som si nedávno prezrela jeden amatérsky dokument o metalovej hudbe, len tak v skratke tam bol celý vývoj...a konkrétne o doom metale bolo písané, že sa vyvinul vlastne ani nie priamo z heavy metalu, ale už z odnože..heavy a to z death metalu ...
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod Shinigami » 5. duben 2008, 15:23

Myslím si, že je to možné, v tom textu jsem někde psal, že některé kapely zpomalily svůj death a tím se přiblížili doomu. BTW Jednou jsem taky někde četl, že doom metal je takový mezistupeň mezi gothic metalem a death metalem. Co si o tom myslíte vy?
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 5. duben 2008, 15:27

Ano...presne...tak to cítim aj ja...počúvala som najskor gothic...a prešla som k doom nejak automaticky...a je cítiť ten stupeň...je to taká cesta...pre mňa hlavne v tomto období doom vyjadruje moje vnútro úplne presne....
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod Hooya » 5. duben 2008, 16:37

doom metal je takový mezistupeň mezi gothic metalem a death metalem. Co si o tom myslíte vy?

Souhlasím s tím.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Doom metal

Příspěvekod Gore » 5. duben 2008, 23:26

no, ja by som to nedaval ako medzistupen, ale proste ako odbocku... ;) uz len kvoli tej pomalej rytmike typickej pre doom, taku nenajdete ani v deathe ani v gothicu... urcite ma doom ale blizsie ku gothicu...
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: Doom metal

Příspěvekod Stick » 6. duben 2008, 9:00

Ano, My Dying Bride je kapela která je gotikou velmi prostoupená, zas taky záleží asi na tom jakej doom. Neznám moc kapelu Candlemass, ale co sem slyšel tak ti už mi příliš gotičtí nepřišli:)
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Doom metal

Příspěvekod Lord Vader » 6. duben 2008, 9:31

pro mě je doom samostatná odnož vzniklá zpomalením deathvé hudby, (Winter, Candlemass), aby se dočkal stejně jako všechny styly vlivu dalších proudů.

Jen ten seznam doomových kapel je v některých případech dost mimo mísu 8-) .
Konkrétně třeba Lee Dorianuv Cathedral, typický stoner rock


nebo Lake Of Tears


a takových špeků je tam víc, sakryš teď budu za šťourala :?
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Příspěvky: 1304
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 6. duben 2008, 19:32

Povedala by som , že My Dying Bride je prepletená aj death metalovým cítením....gothic je tam cítiť z nástrojov, ale celkovo hudba mi príde bližšie k death...
u iných kapiel je to zase celkom iné...napr. Anathema tá je úplne iná doom metalová...je viacej progress,by som povedala..ale to je len môj názor
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod Lord Vader » 6. duben 2008, 19:40

no to teda nevím jestli byla Anathema v dobách kdy hrála doom víc progresivnější. V době The Silent Enigma to byl death/doom jako bič. Pak ulítli na Radiohead a začali hrát takový alternativní rock..., ale i ten v jejich podání je skvělý.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Příspěvky: 1304
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 6. duben 2008, 19:50

jo...to máš pravdu...ja som vlastne som nechcela použiť výraz progress...myslela som alternatívu.. :oops: ..trochu som sa sekla...to je tým, že robím tisíc robôt naraz a píšem na všetky strany...Lord..beriem späť....
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod Lord Vader » 6. duben 2008, 19:56

to já kolikrát napíšu větší kraviny :)
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Příspěvky: 1304
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Doom metal

Příspěvekod littlewitch » 8. květen 2008, 13:30

....nepočúvam doom preto, aby som bola ešte viacej smutnejšia....nie preto....je to proste hudba, ktorá vyjadruje to, čo práve vo mne prebieha...je krásna...možno pre niekoho ťažká...a nevládze ju stále počúvať...dobre..tak sme trochu melancholickejší...ale nehľadajte v tom naše výhovorky...nie...nik nevidí do mňa...len ten, komu to dovolím....doom je pre mňa pocit a symbol istého životného obdobia...
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 48
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Doom metal

Příspěvekod Quicky » 25. srpen 2008, 0:24

Ja beriem doom metal (stare Cathedral, Lamented Souls, Candlemass atd...) ako samostatny zaner, alebo skor metalovy sub-zaner a nie medzistupen, alebo odbocka nejakeho ineho (sub)zanru.

Potom su doomove kapely, ktore miesaju uz rozne prvky s doom metalom. Napr MDB maju niektore albumy (piesne) skor death-doomove a niektore maju silno atmosfericke/gothicke...
Teda rozhodne by som doom metal neoznacoval ako "prechod" medzi nejakymi inymi zanrami.
We are the wounds and the great cold death of the earth
http://last.fm/user/vampirequicky
Uživatelský avatar
Quicky
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Trencin / Brno
Příspěvky: 193
Registrován: 19. srpen 2008, 20:42
Aktivní v kapele: Desert Witch

Re: Doom metal

Příspěvekod Shinigami » 25. srpen 2008, 0:41

To Quicky:
Možná jsem se špatně vyjádřil... Doom je samozřejmě metalový subžánr... Jen jsem chtěl říct, že ho lze pochopit jako mezistupeň mezi gothic metalem a death metalem. Protože z každého žánru má něco... Nechci tím ale říct, že je směsice těchto dvou žánrů, je to prostě samostatná větev... Vznik doomu jako takového je popsaný v hlavním článku... A navíc skoro každý metalový žánr se inspiruje i jinými, a doom není výjimka...
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Doom metal

Příspěvekod luckie » 3. březen 2009, 0:23

skvěle napsáno,chlope,líp by to ani ve Sparku nenaškrábali :-). Chci se zeptat,kdysi jsem si koupil cdčko od jedné kapely a sice GOATLORD-Reflection of Solstice,hráli taky takový nějaký Death Doom a od té doby jsem od nich nic,ale vůbec nic neslyšel.Přijde mi to celkem škoda,protože jejich projev byl skutečně prasácký a maximálně ohavný a jako všichni správní klasici hráli ve třech. Nevíš o nich nic? Veškeré informace uvítám...Díky předem.
luckie
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Stará Ves nad Ondřejnicí
Příspěvky: 7
Registrován: 26. únor 2009, 14:41

Re: Doom metal

Příspěvekod Shinigami » 3. březen 2009, 0:29

Tak Goatlord mi nic neříká, každopádně to vypadá, že už nejsou aktivní, ale mají na kontě i další věci než Reflection of Solstice. Viz: http://www.spirit-of-metal.com/groupe-g ... -l-en.html
Tak nevím, jestli ti to nějak pomůže ;)
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Další

Zpět na Doom Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků