Folk metal

Informace + obecná diskuze

Moderátor: sheVcza

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Folk metal

Příspěvekod sheVcza » 21. červenec 2009, 1:22

Folk Metal

Obrázek

Všeobecná diskuze + informace o styluJednoduše můžeme tuto odnož definovat následovně: "Folk metal je hudební styl, kombinující metal s klasickou lidovou hudbou.". První představitelé fok metalu (všeobecně považovaní taky za zakladatele) jsou angličtí Skyclad se svým debutovým albem "The Wayward Sons of Mother Earth", které vyšlo v roce 1990. Behěm dalších 5 let se tento styl velmi rychle rozšířil po celé Evropě až po Israel a začaly vznikat kapely podobného žánru. Mezi ně patří například irští Cruachan, izraelští Orphaned Land a němečtí Subway to Sally - každá kapela byla podle své země a její tradiční hudby něčím charakteristiká, což časem vedlo k rozvětvení Folk metalu na tři podžánry Celtic metal, Oriental metal a Medieval metal. Ovšem navzdory těmto přínosům zůstal folk metal v devadesátých letech málo známý, především kvůli velmi málo představujícím kapelám. Situace se změnila po roce 2000, kdy se tento žánr neuvěřitelně rozrostl, obzvláště ve Finsku díky úsilí kapel jako Finntroll, Ensiferum, Korpiklaani, Turisas, a Moonsorrow.

„Mým upřímným snem bylo vždy vidět energii metalové hudby smíšené s prvky mnoha tradičných stylů.“

- Martin Walkyier, bývalý zpěvák a spoluzakladatel Skyclad

Hudba Folk metalu je charakteristická především svou rozmanitostí, mnoha folkovými nástroji, které se v tomto žánrů používájí - což vede ve Folk metalu k průměrně 6 členům kapely. Některé skupiny využívájí namísto lidových nástrojů klávesy, které je mají simulovat. Textové náplně Folk metalu jsou obvykle o pohanství, přírodě, fantazii, mytologii a historii.


Počátky
Obrázek
Jak bylo zmíněno výše, za zakladatele Folk metalu jsou považování Skyclad, kteří byli založeni v roce 1990 po odchodu Martina Walkyiera z jeho bývalé kapely Sabbat. Skyclad začínali jako thrash metalová kapela, ovšem do několika skladeb na debutovém albu "The Wayward Sons of Mother Earth" zařadili taky housle (hrané muzikantem Mikem Evansem). Jejich výkon byl popsaný Eduardem Rivadaviem (Allmusic) jako "ambiciózní" a "zemi-bortící". Skladba "The Widdershins Jig" z onoho alba byla vychvalovaná jako "mimořádně pozoruhodná" a "zaručeně první v oblastech metalu". S houslistou v jejich sestavě bylo vydáno druhé album, představované jako "legendárně křepčící lidový styl" a "více nápadné zahrnutí houslí, hrající hlavní melodie normálně přidružené kytarám". Od té doby jsou Skyclad považovaní za tvůrce a zároveň průkopníky žánru.
Dnes, již témeř po dvou desetiletích od jejich založení a odchodu Martina Walkyiera, Skyclad zůstává stále aktivní folk metalovou kapelou. Na rozdíl od toho, portugalská kapela Moonspell si tento žánr dlouho nedržela. Jejich první EP v roce 1994 "Under the Moonspell" mělo rysy folku a středovýchodních vlivů. S debutovým albem "Wolfheart" v následujícím roce kapela přešla ke gothic metalu a běhěm několika let se velmi rychle stali jednou z hlavních představitelů goth-metalové scény.
Jako dalšího ranného přispěvovatele folk metalu je nutno zmínit finskou skupinu Amorphis, založenou v roce 1990 se svým debutovým albem "The Karelian Isthmus", které vyšlo o dva roky později. Jejich další deska "Tales from the Thousand Lakes " vyšla v roce 1994 s mnoha uchvatnými melodiemi a písněmi davající dohromady tradiční lidovou hudbu své domoviny.Krajské variace
Obrázek

V letech 1994 a 1995 se Folk metal rozvětvil na tři odlišné podžánry, vycházejících z různých krajů.

Oriental metal
Progressive metalová parta Orphaned Land založená v roce 1991 v Izraeli, se svou první a jedinou demoverzí "The Beloved's Cry" vydanou v roce 1993, ihned vytvořili mediální neklid, který rychle upozornil na jejich neortodoxní styl. Členové skupiny byli v té době ještě mladiství, a své debutové album "Sahara" vydali v roce 1994. Hudba Orphaned Land hodně čerpá ze středovýchodních hudebních stylů s tradičními prvky arabské a židovské lidové hudby. Byli uznáváni jako "jedni z nejunikátnějších a průkopnických metalových kapel" a jejich hudba byla popsána jako Oriental (neboli východní) metal, čímž se stali zakladetelem tohoto Folk metalového podžánru.
Roku 1993 byla v Jeruzalému založena kapela Melechesh, "nepochybně první zjevně proti-křesťanská kapela, existující v jednom z nejsvatějších měst na světě". Melechesh začali jako přímý black metalový akt s vpádem do folk metalu, vyskytující se na titulní skladbě na EP "The Siege of Lachish". Jejich další alba už ovšem byli něco mezi black, thrash a death metalem, s "úchvatnými epickými a skvostnými riffy, středovýchodní melodie, a vokálem měnícím se z growlingu po opěvování".
Další záležitost Oriental metalu se objevila v roce 1996 - kapela Distorted, která byla zároveň jako první metalová kapela z Izraele s frontmankou.

Obrázek
Medieval metal
Východně německá kapela Subway to Sally, byla založená v roce 1992 jako folk rocková skupina, zařazující ve své hudbě irské a skotské prvky a anglické texty. S jejich druhým albem "MCMXCV", vydaným v roce 1995, kapela přijala "více tradičního přístupu" a začali psát texty v němčině. S ovlivněním kapelou Skyclad účinkují jako hard rock křížený s heavy metalem "obohaceným o středověké melodie zapletené do písní prostřednictvím dud, niněry, loutny, mandolíny, šalmaje, houslí a flétny" a s kombinací "romanticky symbolické německé poezie" v jejich textech. Od doby, co jsou ve své rodné zemi tak významně úspěšní, jsou bráni jako kapela "která spouští vlnu toho, co je známo jako medieval rock".
Tento zřetelně německý fenomén pokračoval následujícími kapelami. V roce 1996 byli v Berlíně založeni taktéž úspěšní In Extremo se svým "středověkým stylem vystupování a používáním neobvyklých, někdy ručně vytvořených, hudebních nástrojů jako například skotské dudy". Další podobná skupina, jež dosáhla komerčního úspěchu, jsou němečtí Schandmaul, popisujíc sebe jako "minstrelské umění dneška". Mezi jejich instrumentální arzenál patří dudy, flašinet, šalmaj a mandolína.

Celtic metal
Obrázek
Irská kapela Cruachan byla založená v roce 1992 kytaristou Keithem Fayem se svou první demoverzí "Celtica" vydanou v roce 1993. Fay se nechal inspirovat prvním albem od Skyclad, a rozhodl se spojit black metal s irskou lidovou hudbou. Jejich debutové album "Tuatha Na Gael" bylo vydáno v roce 1995 a od té doby byli uznáváni jako "ti, co se dostali nejdál v pokusech o rozšíření folk metalu". Cruachan kombinují prvky keltské hudby s metalem, dnes už známé jako Celtic metal.
Souběžně s Cruachan, black metaloví Primordial vydali v roce 1993 taktéž své první demo "Dark Romanticism... Sorrow's Bitter Harvest..." po kterém zjistili, "že jsou ohlášení jako "přední běžci" ve zkvétající druhé vlně black metalu". Irská hudba hraje v Primordial "velmi velkou roli", ale v "temném a subtilním způsobu" zkrz akordy a rytmus. Skupina tak od té doby "sama sebe ustanovuje jako jednu z nejvíce jedinečně znějících kapel na folk black metalovém poli".
Další raní představitelé Celtic metalu jsou například irští Geasa a Waylander.Vývoj
Obrázek
Ve druhé polovině devadesátých let se postupně objevily další kapely kombinující prvky metalové hudby s hudbou lidovou. Jako první stojí za povšimnutí dnes už neaktivní kapela Storm, složená ze známých hudebníků Herr Nagell alias Fenriz (Darkthrone), Kari Rueslåtten (The 3rd and the Mortal) a Sigurd Wongraven alias Satyr (Satyricon). Jejich jediné album "Nordavind", vydané v roce 1995, sice neobsahuje folkové nástroje, ale jsou zde obsaženy klávesy, které je nahrazují. Němečtí Empyrium se taktéž spoléhají na syntetizátory a kytary k vytvoření "dark folklor" black metalu, jež vyšlo poprvé v roce 1996 pod názvem "A Wintersunset".
V roce 1996 vyšlo taky debutové album německého multi-instrumentalisty jménem Vratyas Vakyas, známého jako Falkenbach. S epickou hudbou plnou kláves, vikingských témat a folkové orientace, Falkenbach efektivně sloučil Viking metal s Folk metalem. Toto spojení učinili taky kapely jako norští Windir, švédští Månegarm a Thyrfing.
Dále stojí za zmínku španělská kapela Mägo de Oz, která byla sice založena v roce 1988, ale své první a zároveň stejnojmenné album vydali až v roce 1994. S devíti členy ve své sestavě, včetně houslisty a flétnisty, skupina vyvíjela v průběhu let power metal kombinovaný s celtic folk metalem. Američtí The Lord Weird Slough Feg byly založení taktéž v ranější době, v roce 1990. Jejich první a stejnojmenné album bylo vydáno až 6 let po jejich založení a neslo jedinečný styl "sloučení tradičního/power metalu s folk metalem". Do historie vývoje folk metalu je taky potřeba zařadit naše české Silent Stream of Godless Elegy, kteří byli založení v roce 1995 jako doom metalová skupina. Ve svém druhém albu "Behind the Shadows", vydaném v roce 1998, začala kapela ve své hudbě využívat folklórní vlivy.

„Během devadesátých let a dokonce i na konci devadesátých let, tady bylo velmi málo kapel. Měli jsme tady Waylander z Irska a jednu nebo dvě v Evropě. Bylo to velmi ojedinělé najít opravdovou folk metalovou kapelu. Dnes je to všude jako velký kus exploze...“

- Keith Fay, zakladel kapely CruachanFolk metalová exploze
Obrázek
Folk metalový žánr se výrazně rozšířil s příchodem nového milénia. V popřédí této exploze stojí finští Finntroll, kteří byli založeni v roce 1997 a jejich debutové album "Midnattens Widunder" vyšlo v roce 1999. Od té doby si vyvinuli reputaci za "bytosti posedlými vším okolo trolů". Jejich texty jsou výhradně ve švédštině, namísto rodného finského jazyka - protože je údajně tento jazyk lepší k vyvolávání trolích duchů. Hudba Finntroll uvádí "skutečnou inovaci" ve spojení black metalu se stylem finské polky, zvané humppa. Specificky, kapela si z humppa bere tzv. "baskytarový "alternate picking" doprovázející údery bubnů a používání harmoniky". Toto pochybné míchání polky a extrémního metalu dostalo smíšené ohlasy kritiků. Andy Hinds (Allmusic) komentuje vlivy polky jako "hrozbu pro skupinu", zatímco jeho kolega Alex Henderson kapelu chválí za jejich "pevné a konzistentně sympatické úsilí".
Druhé album od Fintroll "Jaktens Tid" bylo vydáno v roce 2001 a získalo si velký úspěch ve své domorodé zemi. V některých skladbách na albu se podílel na vokálech taky Jonne Järvelä z kapely Korpiklaani. Zatímco většina folk metalových kapel začalo první s metalem a pozděj přidaly folkové prvky, Korpiklaani začali přesně naopak. Jejich kořeny můžeme vystopovat až zpět do Jonneho folkové skupiny jménem Shamaani Duo, založené v roce 1993. První (a poslední) album "Hunka Lunka" vyšlo ještě před tím, než Jonne kapelu přejmenoval na Shaman, která byla založená na hudebním základě Shamaani Duo. Pod tímto jménem byly vydány dvě desky - "Idja" (1999) a "Shamániac" (2002), poté se kapela přejmenovala na Korpiklaani. Změna jména byla doprovázená taky změnou v hudbě. Tradiční joik a sámské jazyky odpadly, zatímco syntetizátory byly nahrazeny skutečnými hudebníky.
Obrázek
Zatímco Korpiklaani dávali na tradiční lidové nástroje, Finntroll se spoléhali na klávesy pro finské melodie hrané ve stylu humppa. Klávesák Finntroll Henri Sorvali působí taky v kapele Moonsorrow kterou v roce 1995 založil se svým bratrancem Villem Sorvalim. Debutové album "Suden Uni" vydali v roce 2001. Moonsorrow míchají folk metal s viking metalem se zařazením "finské tradiční hudební formy" do propracovaných symphonických prvků typických pro viking metal jako Bathory a Enslaved. Adopce prvků folk metalu se ve Finsku stalo "vášní", začaly se další kapely, mezi něž patří Cadacross, Ensiferum a později Turisas a Wintersun. Ensiferum se dostali na vrchol finské folk metalové scény hlavně se svým singlem "One More Magic Potion", který vyšel v roce 2007. Finntroll, Korpiklaani, Moonsorrow a Turisas si úspěchy ve folk metalové scéně drží taktéž.
Folk metal není neobvyklý i pro další skandinávské země. Ze Švédska můžeme jmenovat například Månegarm, Thyrfing, Vintersorg nebo Otyg. Z Norska tady máme výše zmíněné Storm a Windir, a mladší skupiny jako Kampfar, Lumsk nebo Trollfest. Z Dánska můžeme uvést Wuthering Heights, Svartsot a Týr z Faerských ostrovů. Folk metal ovšem nezůstal jen ve Skandinávii - řada dalších evropských zemí přispěla ke vzrůstu tohoto žánru. Ze zemí jako Baltské státy, Lotyšsko a Litva zde máme kapely Metsatöll, Raud-Ants a Skyforger, z Ruska pak Alkonost, Arkona a Butterfly Temple. Z dalších kapel z Evropy lze uvést Balkandji z Bulharska, Elvenking z Itálie a Eluveitie ze Švýcarska. Dále stojí za povšimnutí projekt Folkearth, který se skládá z hudebníků z různých zemí. Na svém druhém albu "By the Sword of My Father", které bylo vydáno v roce 2006, se účastnilo celkem 31 hudebníků. Mimo Evropu je folk metal relativně ojedinělou záležitostí, jmenovat můžeme například američany Lord Weird Slough Feg a Agalloch nebo brazilce Tuatha dé Danann.Charakteristika

Hudba
Obrázek
Hudba folk metalu je různorodá sbírka kapel ze všech možných podstylů metalu. Zatímco kapely jako Primordial, Melechesh and Finntroll účinkují v black metalu, jiné kapely jako například The Lord Weird Slough Feg nebo Mägo de Oz zůstávájí na mnohem tradičním nebo power metalovém základě. Německo-norská kapela Midnattsol míchá žánr zase s gothic metalem. Progresivní prvky můžeme najít u kapel jako například Elvenking, Lumsk nebo Týr. Některé kapely jsou známé tím, že kombinují více než jeden prvek s folkem. Orphaned Land míchá folk metal s progresivním doom/death metalem, zatímco Ensiferum hraje směs folkové hudby s power a melodic-death metalem. Několik dalších kapel jsou známé začleňováním i jiných než metalových stylů do tohoto žánru. Například punk rock v norské kapele Glittertind nebo neofolk a post-rock u američanů Agalloch.
Folkové prvky v žánru často odrážejí etnické pozadí hudebníků, což je případ skandinávského folku v kapelách Finntroll a Korpiklaani, baltické hudby v Metsatöll a Skyforger nebo středovýchodního pozadí v Orphaned Land a Melechesh. Keltskou hudbu nalezneme zase u kapel Cruachan, Waylander, Eluveitie a Tuatha de Danann. Folkovou hudbu z různých oblastí pak najdeme u Elvenking nebo Ensiferum.
Folk metal nabízí také různé druhy atmosfér a nálad. Nabízí se nám zábavné a veselé skupiny jako Finntroll či Korpiklaani nebo naopak skupiny s temnější atmosférou jako Thyrfing a Primordial. Lumsk představuje měkčí styl zatímco Agalloch je znám svou depresivní atmosférou. Epická atmosféra je charakteristiká zase pro kapely Primordial, Moonsorrow, Turisas a hudební projekt Folkearth. Ensiferum nebo Wintersun jsou zase známí svou melodickou stránkou, zatímco skupiny jako Finntroll, Månegarm nebo Melechesh dávají přednost brutálnějšímu a tvrdšímu přístupu.

Obrázek
Nástroje
Do folk metalových prvků patří stejně typické nástroje jako z jiného podžánru metalu: kytary, baskytara, bicí a zpěv. Zatímco některé kapely jako Tharaphita upustili od jakékoliv myšlenky využití folkových nástrojů a spoléhají se na tradiční metalové nástroje, jiné kapely se spoléhají zase na folkové nástroje, a to od běžných až po doslova exotické. Nespočet kapel zahrnuje ve své sestavě housle - Skyclad, Subway to Sally, Schandmaul, Mägo de Oz, Silent Stream of Godless Elegy, Korpiklaani, Lumsk, Elvenking, Eluveitie nebo Tuatha dé Danann. Píšťaly a flétny jsou zase charakteristiké pro celtic metal - Cruachan, Waylander a Eluveitie. Flétnu můžeme nalézt taky u jiných kapel, jako například Metsatöll, Schandmauland nebo Morgenstern. Některé kapely jsou známé využíváním exotických nástrojů z jejich etnického pozadí nebo země, například Skyforger využívá lotyšského kokle, Metsatöll estonského "torupill", což je estonská varianta dud, Korpiklaani zase využívají finského kantele, Eluveitie niněry a Orphaned Land údu a sazu.
Jak bylo zmíněno výše, některé kapely namísto folkových prostředků využívají k jejich simulování klávesy - Storm, Empyrium, Finntroll a Midnattsol. Jiné se zase nebojí využít jak kláves tak folkových nástrojů - Skyclad, Mägo de Oz nebo Tuatha dé Danann.
Velké množství nástrojů, které kapela používá k nahrávání alb, ovšem může znamenat značný problém pro živé vystupování. Například takovým Orphaned Land nedělá problém doma v Izraeli obstarat 20 hostujících hudebníků, ale mimo svou zemi se už musí spoléhat na techniku a předem nahrané některé části jejich hudby. Některé metalové kapely jsou omezeny jen na studiové nahrávky a živě vůbec nevystupují. Mezi ně patří Folkearth, Falkenbach a Summoning. Většina dalších kapel se spoléhá na hosty a tím pak není překvapující, že i přes velké množství nástrojů, je počet členů v kapele minimální. Některé kapely dokonce využívají hostů i když mají dostatečný počet hudebníků, důvod je prostý - posílení folkového zvuku. Například kapele Lumsk účinkuje na jejich debutové desce "Åsmund Frægdegjevar" navíc celkem 13 hudebníků, namísto pouhých 7 plnohodnotných členů kapely. V některých případech se takoví hosté stávají taky plnohodnotnými členy kapely.

Vokály
Obrázek
Různorodá řada hudebních stylů sebou nese taky různé druhy stylů vokálu. Od "děsivého vřískotu" ve Finntroll po black metalové skřehotání známe z kapel Skyforger a Moonsorrow. Jiné kapely zase zahrnují extrémní vokály, například Cadacross, Ensiferum nebo Equilibrium. Najdeme taky skupiny zpívající tzv. clean vokálem, například Mägo de Oz nebo Metsatöll. Nejčastější případ ve folk metalu je ovšem kombinace clean a různých extrémních druhů vokálu - například Turisas, Windir nebo Wintersun.
Mezi folk metalovími kapelami se dají najít i takové, které využívají tradiční lidové zpěvy. Například tradiční laponský styl zpěvu zvaný joik, nacházející se v kapelách jako Shaman, Korpiklaani nebo Fintroll. Lidové zpěvy, nebo inspirování lidovými zpěvy, můžeme slyšet taky v kapelách Equilibrium, Metsatöll, Skyforger nebo Orphaned Land. Vyjímkou není ani obsažení pěveckého sboru, slyšet jej můžeme napříkad u kapel Orphaned Land, Arkona, Eluveitie nebo Turisas. Některé kapely, jako například Falconer a Thyrfing jsou známé taky zpěvem "yo-ho-ho", který se hodí k jejich vikingskému stylu. Co se týká jazyku zpívání, takoví Orphaned Land zpívají většinou v angličtině, ale jsou známí taky s jinými exotickými a unikátními jazyky. Stejně tak využívá vícero jazyků Týr. Ovšem většina kapel z folk metalu zpívá ve svém rodném jazyce. Neobvyklé nejsou ani ženské vokály, ve folk metalu je najdeme například v kapelách jako Distorted, Cruachan, Otyg, Lumsk, Arkona nebo Midnattsol. Orphaned Land a Elvenking využívají k ženským vokálům hosty.

Texty
Nejčastějšími tématy textů folk metalu jsou pohanství, příroda, fantazie, mytologie a historie. Folk metal je spojován s pohanstvím od doby, kdy Martin Walkyier opustil kapelu Sabbat a založil Skyclad, z části proto, že jeho dřívější skupina byla s pohanstvím málo spojována. Následkem toho je Skyclad známý pohanskými záležitostmi. Kapela Cruachan byla založena pohanem jménem Keith Fay, což mělo pochopitelně vliv na témata textů. Pro Ville Sorvaliho z Moonsorrow je přednější pojem "pagan metal", protože popisuje ideologické body v hudbě, ale neřekne nic o hudbě samotné. Stejně tak dává tomuto pojmu přednost spousta dalších kapel, například Cruachan, Eluveitie , Obtest nebo Skyforger. Narozdíl od kapel s pohanskou náplní textů, neboli "pagan metal", jsou i kapely jako například Orphaned Land s textovou tématikou o abrahámovských náboženství, nebo Holy Blood s křesťanskou tématikou.
Obrázek
Největší vliv na folk metalové kapely a jejich texty má nepochobně příroda. Jako příklad můžeme jmenovat kapely Korpiklaani, Elvenking, Midnattsol a Vintersorg. Všichni členové Skyclad podporují organizace jako Greenpeace a jiné, které se nebojí postavit v boji mezi těmi, co chtějí planetu zničit a těmi, co ji chtějí zachránit. Průkopníci žánru Skyclad se vyhnuli fantasy textům z důvodu, jak řekl Martin Walkyier, "ve světě je dostatek fantazie, vyprávěné každý den našimi politiky". Oproti tomu kapely jako Ensiferum , Midnattsol nebo Cruachan se fantasy tématice vůbec nebránili. Elvenking fantazie užívá jako metafory k hlubšímu významu cd přebalů. Podobně je tomu u Turisas, kde fantazie pokrývá záležitosti s hlubším významem.
Podžánr celtic metal, jak název napovídá, je známý texty založenými na keltské mytologii. Historie keltů, ať už kultury či duchovní stránky, se stala velmi populárním zdrojem pro mnoho kapel, ze kterých můžeme vyjmenovat například Cruachan, Eluveitie, Primordial nebo Mael Mórdha. Severskou mytologii nalezneme hlavně u kapel ze Skandinávie, jako například Falkenbach, Týr, Finntroll nebo Mithotyn. Skyforger jsou známí se založením textů na jejich lotyškou kulturu a Melechesh zase inspirací starověké mezopotámie.
Některé nacionálně socialistické black metalové kapely (NSBM), jako například ukrajinští Nokturnal Mortum nebo Temnozor jsou známé svým zkřížením s folk metalem. K tomuto faktu se vyjádřil Ciaran O'Hagan, zpěvák Waylander, "je to urážka pro lidi jako jsem já, pro lidi kteří nedrží s fašistickými ideály". Také konstatuje, že spojování NSBM s folk metalem sebou nese jen špatné následky. Kvůli zneužívání pohanských symbolů neonacisty je několik folk metalových kapel mylně považováno za neonacisty nebo účastníky NSBM scény. Z tohoto důvodu musely kapely, jako například Cruachan, Skyforger, Moonsorrow, Månegarm a Týr sami sebe odloučit od nacismu, fašismu a rasismu. Skyforger byli nuceni zajít tak daleko, že na zadních stranách CD obalů mají napsané "'No Nazi Stuff Here!" ("Žádný Nacistický Materiál"). Richard Lederer z kapely Summoning, který byl veřejně také odzusován jako neonacista, byl nucen o této problematice napsat esej na stránkách kapely. V dubnu 2008 podléhali interpreti festivalu Paganfest obviněním německé antify, že jsou neonacisti, rasisti a fašisti. Ville Sorvali z Moonsorrow a Heri Joensen z Týr museli natočit video, aby vyvrátili tyto křivé obvinění. Video si můžete prohlédnout zde. Obě kapely si umístili taky na své stránky prohlášení, že nemají nic společného s nacismem, fašismem nebo rasismem.
Skyclad jsou taky známí politickými tématy ve svých textech, ale jde spíše o vtípkování a humor. Mnoho dalších kapel z tohoto žánru představuje zábavu a veselé texty. Jako například Fintroll a jejich trolí posedlost a Korpiklaani se zase zaměřují na veselky, pití a slavnosti.


Zdroje: Wikipedia, Encyclopeadia Metallum, Google, Ofic. stránky kapel, last.fm, Myspace
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Folk metal

Příspěvekod Slayer666 » 21. červenec 2009, 1:28

Skvělá práce! Jen tak dál! ;) 8-)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Slayer666
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Zlín
Příspěvky: 299
Registrován: 9. duben 2009, 1:30

Re: Folk metal

Příspěvekod C4NNIB4L » 21. červenec 2009, 2:33

"Východně německá kapela Subway to Sally, byla založená v roce 1922 jako folk rocková skupina, zařazující ve své hudbě irské a skotské prvky a anglické texty. S jejich druhým albem "MCMXCV", vydaným v roce 1995, kapela přijala "více tradočního přístupu". "

No, ale ze se do toho "vice tradOcniho pristupu" moc nehnali ... :D

Jinak to vypada moc pekne ;-).
Uživatelský avatar
C4NNIB4L
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Praha
Příspěvky: 53
Registrován: 11. červenec 2009, 3:06

Re: Folk metal

Příspěvekod Kain » 21. červenec 2009, 9:54

velmi hezký souhrn 8-)
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Re: Folk metal

Příspěvekod Biliskner » 21. červenec 2009, 11:53

Moc hezký, dal sis s tim práci :-)
Vi Veri Veniversum Vivus Vici.
Biliskner
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Příspěvky: 93
Registrován: 30. březen 2009, 19:52

Re: Folk metal

Příspěvekod akula » 22. červenec 2009, 11:28

výborná práce! -
výborná hudba, přesně můj styl.
Uživatelský avatar
akula
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Písek
Příspěvky: 19
Registrován: 4. květen 2009, 15:44

Re: Folk metal

Příspěvekod Johnson150 » 8. srpen 2009, 15:11

:rocken: velice pěný článek. tleskám!
Uživatelský avatar
Johnson150
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 47
Registrován: 2. srpen 2009, 21:29

Re: Folk metal

Příspěvekod Falkenhund » 23. srpen 2009, 23:40

Mooooc pěkně udělaný!
Uživatelský avatar
Falkenhund
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Bydliště: Hrad Falkenburk
Příspěvky: 146
Registrován: 14. červenec 2009, 10:25

Re: Folk metal

Příspěvekod Deli » 9. prosinec 2009, 7:05

Pěkné a přehledné :), děkuji.
Obrázek

"Nikdo se mě neptal jestli se chci narodit, tak mi neřikejte jak mám žít! "
Uživatelský avatar
Deli
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvky: 107
Registrován: 12. červen 2008, 21:45

Re: Folk metal

Příspěvekod Demicorpus » 21. březen 2010, 15:54

Nemám co bych dodal paráda. Máš můj obdiv :headbang:
Northern wind take my song up high
To the Hall of glory in the sky
The its gates shall greet me open wide
When my time has come to die
Demicorpus
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Roudnice nad Labem
Příspěvky: 280
Registrován: 20. březen 2010, 22:05

Re: Folk metal

Příspěvekod sylvuša » 22. květen 2010, 14:59

Musím pochválit i veřejně..pravdu parádní a vyčerpávající! :)
Uživatelský avatar
sylvuša
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 30
Bydliště: Otrokovice/Litomyšl
Příspěvky: 873
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 14. říjen 2009, 21:28

Re: Folk metal

Příspěvekod Aida » 20. červen 2010, 13:27

Výborně :) Děkuju za skvělý úvod do těchto končin ;)
~ Quo vadis, Crow? ~
Uživatelský avatar
Aida
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 31
Příspěvky: 27
Registrován: 18. červen 2010, 21:19

Re: Folk metal

Příspěvekod Aylipo » 20. červen 2010, 14:11

Hmmm, úctyhodné ... :palec:
"DISCITE A ME, QUIA MITIS SUM ET HUMILIS CORDE."
Uživatelský avatar
Aylipo
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 38
Příspěvky: 182
Registrován: 1. říjen 2009, 6:15

Re: Folk metal

Příspěvekod Garion » 25. srpen 2010, 13:54

SKvělá práce. Ještě bych tam doplnil kromě Oriental/Celtic/Medieval taky samostatnou odnož Slavonic, protože těch kapel je už také dost, které čerpají ze slovanských melodií. Kromě zmíněných SSOGE by jistě zde mohli být Arkona, Skyforger, Obtest, Alkonost, Hromovlad a další. A pak by tam mohl být ještě odstavec o českých, moravských a slezských folkmetalových kapelách. Napsal bych to, ale mé znalosti určitě nejsou dostatečné, jak jsem při diskuzi s vámi zjistil :D
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 50
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Folk metal

Příspěvekod Algis » 27. srpen 2010, 23:54

Smiešne ako antifa, za každým hľadá nepriateľa...ešte smiešnejší sú korektní folk metalisti čo počúvajú Arkonu a Eluvetie, len aby to náhodou nebolo NS.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Folk metal

Příspěvekod GiGi » 28. srpen 2010, 8:23

mmmmmm moc pěkný článek :)
Uživatelský avatar
GiGi
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 28
Příspěvky: 64
Registrován: 20. srpen 2010, 23:28

Re: Folk metal

Příspěvekod Médea » 28. srpen 2010, 9:42

Ten poslední obrázek mě rozesmál, vzpomněla jsem si totiž na tohle:
Skrytý obsah
Obrázek
Jedná se o jednoho jabloneckého bezdomovce. Ŕíká se mu Foukí a kolují o něm hotové legendy...už asi třikrát umřel, je to vlastně milionář a tak..
V pozadí je Jablonec nad Nisou.
Jinak se omlouvám za OT.
Jo je to hezky napsané a udělané..to se ale nelze divit, když je to něčí srdeční záležitost. :lol:
Obrázek"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: Folk metal

Příspěvekod Stribok » 28. srpen 2010, 10:52

Ten východní slovanský folk hodně chybí. Myslím že si zaslouží víc než jen pár kapel popsaných v jedné větě, už i pro to že je od ostatního folk metalu docela odlišný.
"The first revolt is against the supreme tyranny of theology, of the phantom of God.
As long as we have a master in heaven, we will be slaves on earth." - Mikhail Bakunin
Žerte hovna, milióny much se nemůžou mýlit :)
Uživatelský avatar
Stribok
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Svitavy, Brno
Příspěvky: 698
Registrován: 9. květen 2010, 9:32

Re: Folk metal

Příspěvekod sheVcza » 28. srpen 2010, 12:30

Dathremar píše:Smiešne ako antifa, za každým hľadá nepriateľa...ešte smiešnejší sú korektní folk metalisti čo počúvajú Arkonu a Eluvetie, len aby to náhodou nebolo NS.

A nejsměšnější je tento příspěvek.. xD Trochu mimo ne? :D
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Folk metal

Příspěvekod Lady.Lordi » 25. září 2010, 21:39

Povedenej článek!! :tlesk:

// Edit:

Akorát bych chtěla dodat, že Shaman a Korpiklaani jsou myslim jedno a to samý (už jenom kvůli tomu že je pořád původní zpěvák a kytarista....Shaman založil v roce 1993 Jonne Järvelä, vydali 2 CD (1999 a 2002) s písničkama v sámštině a pak se přejmenovali na Korpiklaani v roce 2002 a od té doby mají písničky ve finštině a angličtině... :P
Uživatelský avatar
Lady.Lordi
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 5
Registrován: 19. květen 2009, 23:27

Další

Zpět na Folk/Pagan/Viking Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron