Progressive Metal

Informace + obecná diskuze

Moderátor: Hooya

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Progressive Metal

Příspěvekod Melville » 13. březen 2008, 18:27

Progressive metal (zkráceně prog metal) je žánr spojující heavy metal, jazz a klasickou hudbu společně s komplexní strukturou a nezvyklými takty (takže nejen čtyřčtvrteční takt, jak bývá zvykem :-) ). Jejich délka bývá delší než dlouhá :-D a často progové skupiny vydávají koncepční alba (viz. Ayreon nebo Shadow Gallery). Thole celé má za následek, že je to hudba zejména pro náročné lidi, kteří mají rádi dlouhé kytarové pasáže a tvrdou hudbu.

Původ tohoto subžánru se dá vystopovat na Britské ostrovy počátku 70. let, kdy působilo mnoho prog rockových kapel, např. Jethro Tull, Yes nebo Pink Floyd. Ale metalový prog nevzniknul dříve, než v polovině 80. let, kdy začaly naplno působit kapely jako Rainbow, Dream Theater nebo Queensrÿche. 90. léta pak přinesla nové kapely s unikátním podpisem: Pain of Salvation, Opeth nebo Symphony X nebo projekt Ayreon či hudebník Devin Townsend, jež působil jako tvůrčí síla v kapelách Devin Townsend Band a Strapping Young Lad a nyní je plně na sólové dráze.
Ovšem i v progu jsou kapely s odlišným pohledem: King's X jsou inspirováni mainstreamovým rockem, kdežto Opeth jsou hudebně spíše v death metalu.

Další info na Wiki. :-)
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Melville » 2. květen 2009, 0:05

Darill píše:(a vyjádření svého naprostého nepochopení k celému tomu progres-metalovému haló okolo příšerných, výše jmenovaných, kapel si nechám do jiných topiců :D )

Máš prostor, tak jsem zvědav, co z tebe vypadne. :-D
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Darill » 2. květen 2009, 1:24

No ono ze mě zas nic tak světobornýho nevypadne.. jen beru ten Dream Theater jako jednu z nejnudnějších metalových kapel, které sem kdy slyšel.. Mdlý a nezajímavý zpěv, sice kvalitní instrumentalisté, ale nic moc z toho. Co mě taky ničí jsou ty überdlouhé tracky, které by se dali sestříhat na 3 minuty a ani by to moc nevadilo. Skoro si řikám, že jsou to takový metalový Coldplay. Jsou slavní až za hory, ale tím, že hrají táhlou usínací hudbu, která zas na druhou stranu nemá čím lidi urazit...prostě takovej design, co by se měl líbit všem posluchačům žánru. U metalu mě ale taková popularita docela překvapuje, protože vnímám metal jako říznou přímočarou hudbu, proto mě překvapuje, že tak moc prorazí kapela, jejíž song se skládá z 5 minut ukolébavajícího zpěvu a 5 minut kytarového sóla... K čemu jsou pak ty všemožné proklamované vlivy různých "progresivních" žánrů, když výsledek je taková utahaná skládačka...
nevím no, kvůli tomuhle nechápu to "haló", rozuměl bych, kdyby tahle kapela měla svůj úzký okruh posluchačů, ale nechápu mainstreamovost takové věci a už vůbec ne, že je to používáno jako jakýsi absolutní vrchol všeho metalu
Uživatelský avatar
Darill
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Praha
Příspěvky: 591
Registrován: 22. listopad 2007, 18:04

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Melville » 2. květen 2009, 8:16

Mdlý a nezajímavý zpěv? Na 3 minuty?? Slavní až za hory? Mainstreamovost? To jsme asi oba poslouchali jinou kapelu Dream Theater. :-D Slyšels někdy opravdu LaBrieho zpívat? Kromě DT třeba v Ayreonu, podal perfektní výkon a tohle mi přijde jako facka přes půl ksichtu. Pokud ti to přijde moc dlouhý, budiž, ale v tom případě ti nedoporučuji chodit na koncerty vážné hudby. K smrti by ses unudil... A teď vidím ve tvém přípěvku jeden zajímavý oxymorón: říkáš, že mají příliš dlouhé písničky, ale o pár řádku níž, že to neuráží, a tebe to evidentně uráží, tak se rozmysli. A už vůbec nevím, kdes vyhrabal tu popsanou mainstreamovost. Snad maximálně z komerčního úspěchu osmiminutové písničky Pull Me Under, které se hrála kdysi na počátku let 90. na MTV a v žebříčku dosáhla na 10. místo. Poslední věc: pokud vnímáš metal jen jako přímočarou hudbu, tak se rychle vzpamatuj, přicházíš o hodně "nepřímočarých" skupin.

Jo a chybí mi tu tvoje vyjádření k ostatním kapelám. Je hezké že si napíšeš útočný miničláneček proti DT, ale nezahrnuje to celek.
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Stick » 2. květen 2009, 10:34

LaBrie se mi na celých DT líbí nejmíň. Občas opravdu tahá za uši.
Naposledy upravil Stick dne 3. květen 2009, 15:34, celkově upraveno 1
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Darill » 2. květen 2009, 13:13

Tak oxymoron to rozhodně není. To že je to designované tak, aby to nikoho neuráželo nijak nevyvrací to, že konkrétního mě to může nebavit. Mimo to nikde nepíšu, že by mě to uráželo, spíš sem řekl, že mě to nudí...
Nevím, proč do toho taháš vážnou hudbu, opravdu nechápu, co tu tenhle "argument" dělá..
Slyšel sem ho zpívat a sorry, považuju jeho zpěv v DT za mdlý a průměrný...

Mainstreamovost nevidíš? (a předesílám, že nelatí mainstream=komerční úspěch) Když to poslouchají všichni a když se to někomu nelíbí, tak je s ním evidnentně něco špatně - tohle ti nepřijde jako mainstreamovost? mě teda jo... Navíc nemůžeš to brát podle MTV, koukni třeba na last.fm kolik mají poslechů a koukni kolik metalových kapel je nad nimi? Nightwish, Rammstein, Metallica? ehm metalový mainstream jako stehno:)

A když už tu vytahuješ nějaké vzpamatovávání se, tak by ses taky mohl vzpamatovat, protože tu brojíš proti mainstreamu, kterého si evidentně obětí, kdyžtak vidím, jak nedokážeš přenést přes srdce, že si někdo dovolí říct něco špatného o téhle modle...

Na toto už odmítám reagovat klasickým příspěvkem, tuhle diskusi si veď v tématu Dream Theater a ne tady.
Melville


LOL ty mě vyzveš, abych tady něco rozvedl (upozorňuju znovu, že ty si to začal řešit tady, moje narážka z hiphopu a spol byla hlavně mířená proti tam zmiňovaným DT) a když pak reaguju na tvůj další příspěvek, tak mě zas odešleš do jiného topicu (a ještě mi to napíšeš do mého příspěvku)...sorry ale to si ze mě děláš srandu ne?!? jestli nemáš další argumenty nebo tě moje názory uraží tolik, že nechceš v té diskuzi pokračovat, tak to řekni rovnou nebo mlč a nezneužívej k tomu svoje oranžové jméno :roll:
Naposledy upravil Darill dne 2. květen 2009, 17:14, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Darill
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Praha
Příspěvky: 591
Registrován: 22. listopad 2007, 18:04

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Flash » 2. květen 2009, 15:32

Pánové, co to tu tak čtu, myslím, že jste se úplně nepochopili. Zbytečně se přete - 100 lidí = 100 názorů na danou věc = naprosto normální :-)

Takže zkuste tento post vzít jako tlustou čáru a pokračujete dál v obecné debatě o progressive metalu (a povznést se nad to, když se někomu nelíbí vaše srdcovka :-) ) ;)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 41
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Progressive Metal

Příspěvekod headbanger » 2. květen 2009, 15:36

Když prog, tak Atrox v letech s dámským vokálem ;-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Darill » 3. květen 2009, 10:56

Flash: nevím, jak by sis představoval obecnou debatu o tak moc různorodém stylu? IMHO buď můžeme některé názory zakládat na konkrétních kapelách nebo tu jenom extrémně obecně blábolit...
Uživatelský avatar
Darill
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Praha
Příspěvky: 591
Registrován: 22. listopad 2007, 18:04

Re: Progressive Metal

Příspěvekod adrian » 3. květen 2009, 14:34

Souhlasim temer do puntiku s Darillem, co se Dream Theater tyce ... nudnejsi kapelu aby clovek pohledal, samozrejme pro muj sluch 8-) Vse zbytecne dlouhe, zpev me uplne rve usi a nejpozdeji u druheho songu usinam - nic proti tem, co se to libi, ale pro me to neni ani omylem :oops: A kdyz vidim jejich DVD a ty fanousky tam - ma to jeste neco spolecneho s metalem vubec??? Co to ma byt za atmosferu, to muzu jit rovnou do nejakeho jazzoveho klubu radsi
Uživatelský avatar
adrian
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: 22 Acacia Avenue
Příspěvky: 1312
Registrován: 11. únor 2009, 21:28

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Melville » 3. květen 2009, 17:22

Takže už to tu prosím utněte a Dream Theater jděte řešit do příslušného tématu. Dřív než se to zvrhne.

Edit by Chorne> tie fakt uplne zbytocne prispevky som pomazal, riadte sa podla pokynov moderatora, dakujem
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Hooya » 4. květen 2009, 21:47

adrian píše:A kdyz vidim jejich DVD a ty fanousky tam - ma to jeste neco spolecneho s metalem vubec??? Co to ma byt za atmosferu, to muzu jit rovnou do nejakeho jazzoveho klubu radsi

Metal = kvalita vs. není to metal = nekvalita? Jakou atmosféru máš na mysli? Že se nepoguje, že se nehází do publika teplé pivo a že se lidé netlačí a neobtěžují svým (ne)chováním druhé a především jdou za samou hudbou, kterou poslouchají a vychutnávají si? Někdy si do toho jazzového klubu zajdi a možná budeš překvapený a vnitřně obohacěný, ale pozor, mařenu nech v culíku, tam si nezatrepeš :!:
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Stick » 4. květen 2009, 22:04

Víš, on Adrian ale žádnou mařenu nemá :D
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Hooya » 4. květen 2009, 22:10

...fajn, ať teda nechá ruku v klidu, tam s paroháči moc neuspěje ;) (doufám, že teď nenapíšeš, že nemá ani ruce ;) )
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Progressive Metal

Příspěvekod adrian » 5. květen 2009, 17:14

Hooya píše:...fajn, ať teda nechá ruku v klidu, tam s paroháči moc neuspěje ;) (doufám, že teď nenapíšeš, že nemá ani ruce ;) )


Evidentne jsi me nepochopil, coz je potom debata o hovne - nikdy jsem nenapsal takovej blabol jakoze jedine metal je kvalitni hudba - je mi moc blbe na to, abych to rozebiral dal
Uživatelský avatar
adrian
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: 22 Acacia Avenue
Příspěvky: 1312
Registrován: 11. únor 2009, 21:28

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Hooya » 5. květen 2009, 18:14

Pokud jsem tě nepochopil, tak dokaž, že jsi byl nepochopen dobře. Bavil jsem se hlavně o atmosféře, stejně jako ty ses o ní bavil, tak nevím, co se ti nelíbí a taky nevím, proč cituješ příspěvek, který s tím nic společného nemá.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Maeror » 23. únor 2010, 10:34

Dávám takový návrh. Všichni co aspoň trochu znají progresívní škatulky tak přinejmenším tuší, že například hranice mezi progresívním rockem a metalem neexistuje. Existují kapely hrající prog death, které naprosto běžně využívají rockové pasáže. Někteří jsou naprosto nezařaditelné. Teď mě napadá poslední Cynic. Je to rock? Je to Metal? Ať odpovíte jakoukoliv kombinací slov ano a ne, vždy budete mít pravdu. 8-)
Co tak změnit název tohoto vlákna na Progresívní metal a rock. Nebo něco podobného. Ono je tady sice vlákno rock, ale některým těm rockovým skupinam by slušelo "zdůraznit" to slovo progresívní. Je to jen návrh 8-)
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Hooya » 23. únor 2010, 13:31

Já bych byl klidně pro. Hodně prog kapel je na pomezí rocku/metalu, odpadlo by zbytečné dilema, kam to házet. :) Navíc si myslím, že fanoušek prog metalu ocení i kapely z prog rocku, a naopak.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Progressive Metal

Příspěvekod Melville » 23. únor 2010, 15:36

Já bych řekl, že je to jen kosmetická změna, která znalce nepřekvapí a ostatním je šumák. Ergo tu už nějaké prog-rockové kapely v sekci máme, takže je to fuk.
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Greensleeves - Fireflies

Příspěvekod Metallum [Bot] » 8. únor 2015, 15:18

Obrázek
Greensleeves - Fireflies
Progmetalisté Greensleeves z brazilské Curitiby loni vydali kladně přijaté album Inertial Frames a k otívráku Fireflies natočili oficiální videoklip.



Přestože je klip už z loňského srpna, věříme, že byste si tyhle Jihoameričany neměli nechat ujít. Další jejich hudbu najdete na profilu Greensleeves na Reverbnation.

http://youtu.be/awLLWSTCk_M

Skupina vznikla v r... Zobrazit celý článek »
Robot Orbis Metallum
Uživatelský avatar
Metallum [Bot]
Metallum Bot
 
Věk: 16
Bydliště: metallum.cz
Příspěvky: 894
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09


Zpět na Progressive Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron