The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Retro Music Hall Praha, 11.1.2012

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Tal » 23. leden 2012, 10:59

ObrázekNezpochybnitelně očekávanou akcí pro měsíc leden nového roku je určitě zastávka The Beginning of Times Tour v pražském klubu Retro Music Hall. Headlinery, jak už název tour napovídá, jsou finští velikáni a stálice na metalovém nebi, . O doprovod, neméně severský, se postaraly kapely The Man Eating Tree a .
Začátek akce byl naplánován... A zde byl kámen úrazu. Čas konání. Mnoho natěšených fanoušků sledovalo různé webové stránky, kde se také různily názory na zahajovací čas koncertu. Samotný klub, Retro Music Hall, měl na svých oficiálních stránkách uveden čas 20:00. Facebookovský event, který však nebyl vytvořen pořádající agenturou, udával čas o hodinu dříve - 19:00. Ti, kdo se rozhodli přijít na sedmou hodinu večerní, patřili toho dne ke šťastlivcům. Většina ale přišla mnohem později. V prostorách klubu jsem se tedy pak dozvěděla, že první vystupující, The Man Eating Tree, měli začátek vystoupení stanovený na půl osmou.

Co se tedy týče první kapely, patřila jsem mezi ty méně šťastné. Dorazila jsem na poslední song v podání The Man Eating Tree. Stihla jsem se tedy jakž takž zorientovat v prostorách, které pro mne byly neznámé, a rovněž cvaknout několikrát samotnou kapelu na pódiu. Pokud nějakým způsobem mohu hodnotit alespoň to málo, co jsem slyšela, pak výkon hodnotím jednoznačně pozitivně. Zpěvák Tuomas Tuominen si užíval pozornost víceméně polovičního publika (protože druhá polovina, spoléhající se na osmou hodinu, se tísnila ve frontě) a odměňoval diváky svým náležitě příjemným vokálem. Přestože je hloupost soudit výkon jen podle jedné písničky, řekla bych, že by se mi The Man Eating Tree líbili ze všeho nejvíc.

Po šoku, že jsem přišla přeci jen pozdě, nastupují na scénu melancholičtí Leprous v černočervené variaci a malinkými bicími. Prvotní nadšení z dobře odstartované show ze mě mírně vyprchalo. Proč? Leprous měli téměř hodinový set. Kapela dokáže navnadit ostře rozjetými riffy kytar a basy, načež to Einar Solberg halekající za klávesami mnohdy až do vysokých výšek, které očividně ještě neměl na sto procent zvládlé, mírně zabíjí. V tomhle směru jsem ovšem nerozhodná. Druhá strana mince tohoto faktu je zase ta, že je to něco nového a má to nápad. Je to zvláštní. V jednu chvíli si myslíte, že posloucháte doom, ale za půl minuty jste vyvedeni z omylu, načež vás Leprous zase koupou v bezútěšné depresivní melodii a srdceryvném vokále.

Jistě se najdou tací, kteří Leprous znají a vědí, že mladý kytarista má na starosti nejen doprovodnou kytaru, ale také doprovodný vokál. Najdou se i ti, co to možná nevěděli, ale rozhodně to spatřili na své vlastní oči v Retru toho večera. Ale jestli se najde někdo, kdo zaslechl jeho hlas, ať se mi přihlásí. Protože já viděla jen klučíka s kytarou, co otvíral pusu na mikrofon. Což je podle mého názoru dost velká škoda. A druhá zvláštnost spojená s Leprous. Zvuk byl totiž až na tuto výjimku překvapivě dobrý a kvalitní.

Leprous vyklidili hrací pole rychle, Amorphis si však dávají na čas. Na pódiu pobíhají technici a přestavují scénu. Velké pozdvižení v narvaném Retru vzbudí mikrofon. Těžko lze popsat pružinovou konstrukci, na níž je položený starobylý mirkofon s držadly. Spíš mi to připomíná dalekohled z tanku nebo ponorky. Akorát že místo čočky je snímač zvuku. Po nekonečných 20 minutách ve stísněném davu mačkajícím se k pódiu zazní vymodlené intro. Spouští se smradlavá efektivní pára. Přicházejí skoro všichni z kapely, jen zpěvák Tomi Joutsen si dává načas. Nakonec přiběhne v černé vestičce s čímsi lesklým a chopí se "mikrofonu". Show začíná. Tedy měla začít. Kluci se pravděpodobně pro začátek nechtějí moc zapotit. Snažím se v předních řadách přesunout na druhou stranu. Jediná průchozí ulička je ale u baru na druhém konci prostoru.

Zpočátku jsou málo výrazné kytary, ale v průběhu koncertu se zvuk vylepšuje. Nejsilnějším prvkem je samozřejmě Joutsenův silný hlas, kterým zvládne jak čisté vokály, tak i growl. Dav pod podiem jednoznačně hlásá víru k Amorphis. Je jasné, na koho všichni dnes večer přišli.

I Amorphis mají hodinový set, ale nové album představují pouze čtyřmi vybranými songy: Song Of The Sage, Mermaid, You I Need a Crack In a Stone. Finové připomínají rovněž předešlé album Skyforger skladbami Sampo a Sky Is Mine. Naprostou peckou playlistu byla skladba Vulgar Necrolatry s intrem z The Karelian Isthmus, čili úplně prvního alba této formace. Utvrdila jsem se v tom, že raní Amorphis mě oslovují mnohem více než v dnešní době. Dále zazněly skladby z desek jako Elegy, Tales From The Thousand Lakes nebo také singl Silver Bride. Prostě slušný řez tvorbou od počátků věků až po rok 2011.


Po koncertě jsem měla konečně čas se pořádně porozhlédnout po Retro Music Hall. Myslím si, že to jsou skvělé prostory. Po stranách jsou dva schůdky, ze kterých je dobře vidět, i když jste trochu dál. Máte možnost napít se u dvou barů, kde vám na každé pivo dokonce vystaví účtenku. Dále jsou super místa k sezení jak u zadního baru, tak za zvukařem, odkud je perfektně vidět, i když je narváno. Možnosti balkonu jsem bohužel vyzkoušet nemohla, protože byl uzavřený.

Podtrženo a sečteno: Pořádající agentura Pragokoncert má další úspěšný večer za sebou, i když nezveřejnění správného času zamrzelo. Místo konání bylo adekvátní a dokonce se dalo i dýchat. Amorphis mě ničím nepřekvapili, ani nezklamali, prostě odvedli práci přesně tak, jak se na hvězdu svého žánru sluší a patří. Jen doufám, že se mi jednou poštěstí si poslechnout celé The Man Eating Tree. A Leprous? Myslíte si, že je to hrozné, ale stejně se k tomu vrátíte, protože je to prostě dokonale undergroundově divné.

tour deník Leprous ze dne 11.1.2012Amorphis

Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod cyber-mythius » 23. leden 2012, 14:15

první kapelku jsem mohl vidět víceméně celou - a ta mě, narozdíl od mojí polovičky, které ti kluci moc nesdli, bavila hodně.

To co následovalo v podobě Leprous (nebo jak se to jmenuje) šlo naprosto mimo mě. "Zpěvák" nezvládal zpívat v jakékoliv podobě, nedej bože, když se pokusil o nějaký pseudo-growl. Nejsmutnější část tohoto vystoupení byly cca 3 vteřiny, kdy se ozval od mikrofonu kytarista s perfektním growlem ... to se mi hodně zastesklo, že toho šaška chaoticky mlátícího do kláves nevyrazí ... bez něho na postu vokálu by kapela nějakou tu budoucnost určitě měla.

Amorpis - jak si napsala, souhlas. Spokojenost - kvalitní koncert v jejich klasické úrovni. Nic zabíjejícího, playlist jsem měl z předcházejících koncertů a jeli víceméně podle toho co hráli jinde, tudíž žádné překvápko. Co mě pobavil, byl pokus nějakého fanouška strhnout mikrofon mezi lidi :). Dostal dobře přes pracky :)

Jinak prostor je to fajn - dobře dostupný jak z nádraží, tak z florence. Pokud by člověk měl o cosi víc času, tak se to dá levou zadní sejít i pěšky. Zvuk mi přišel krom Leprous na super úrovni.
cyber-mythius
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 23
Registrován: 13. listopad 2010, 13:55

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod šošon » 23. leden 2012, 18:45

Oba příspěvky jsou přesným obrazem večera,jen přikládám setlist :)
Bohužel byl k podlaze podia přilepenej fakt pevně, :lol:


DSCN0734.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Je lepší zemřít na nohou,než žít na kolenou !
7.8.2012....Zuzankoooo!
Uživatelský avatar
šošon
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 47
Bydliště: Liberec
Příspěvky: 786
Registrován: 3. leden 2012, 0:38

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod mIZZYchal » 23. leden 2012, 19:00

Říkáte Leprous fakt špatní?
Mi přijde docela divné, vlastně jen kvůli nim sem přemýšlel, že bych tam šel.
Na BA, když doprovázeli Ihsahna, tak to šlapalo jako hodinky a aji Einar zpíval dobře.
No, aspoň sem ušetřil :D
Uživatelský avatar
mIZZYchal
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 55
Příspěvky: 2478
Registrován: 7. listopad 2010, 20:46

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Tal » 23. leden 2012, 21:36

leprous měli i svý světlý stránky. některý party se mi líbily. prostě tak jak jsem napsala v reportu
Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod ov42 » 23. leden 2012, 22:20

šošon píše:Oba příspěvky jsou přesným obrazem večera,jen přikládám setlist :)
Bohužel byl k podlaze podia přilepenej fakt pevně, :lol:


DSCN0734.JPG

Nebyl, já jsem si po odchodu kapely jeden z pódia na hulváta odnesl.
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3601
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Lojza Vidlák » 23. leden 2012, 22:31

.
Naposledy upravil Lojza Vidlák dne 5. březen 2012, 23:51, celkově upraveno 1
Necenzurujte k***a (jsem sprosťák) do piče ty zasr*** nadávky!!!
Uživatelský avatar
Lojza Vidlák
Novicius
Novicius
 
Příspěvky: 3
Registrován: 16. leden 2012, 16:30

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Jespe » 23. leden 2012, 22:36

lidi, nebuďte takoví rypáci :|
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod šošon » 23. leden 2012, 22:37

Zkus ,oficiální stránky :teufel: puntičkáři :mrgreen: Nebo stačí fix a fantazie :D
Je lepší zemřít na nohou,než žít na kolenou !
7.8.2012....Zuzankoooo!
Uživatelský avatar
šošon
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 47
Bydliště: Liberec
Příspěvky: 786
Registrován: 3. leden 2012, 0:38

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Lord Nazgul » 23. leden 2012, 22:38

Lojza Vidlák píše:"Tales From The Thousand Likes"... kde se dá tohle album sehnat? Docela rád bych si ho poslechl. Znám od Amorphis desku "Tales From The Thousand Lakes", ale tohle ještě ne...


Soudě dle tvého nicku a tohohle příspěvku je ti buď 12 nebo máš sociální inteligenci retardované améby. Takže kde je pravda ???

Jinak report parádní, ostatně jako vždy.
Uživatelský avatar
Lord Nazgul
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1556
Registrován: 21. říjen 2008, 18:50

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Ježura » 23. leden 2012, 23:21

Lojza Vidlák píše:"Tales From The Thousand Likes"... kde se dá tohle album sehnat? Docela rád bych si ho poslechl. Znám od Amorphis desku "Tales From The Thousand Lakes", ale tohle ještě ne...

Shit, tohle jsem přehlíd, když jsem tam pár překlepů opravoval... No offense.
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: The Beginning Of Times Tour 2012 (report by Mistress)

Příspěvekod Tal » 24. leden 2012, 11:41

Nazgul: díky

Vidlák: jsem člověk, ne robot. A už vůbec nejsem fanda Amorphis. Napiš něco takovýho obsahu bez chyby a já se ti klidně osobně omluvim. jinak sorráč bejby
Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron