Out of the Dark Festival Tour 2011 (report by Ježura)

Van Canto, Tristania, Serenity, Xandria, Amberian Dawn

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Out of the Dark Festival Tour 2011 (report by Ježura)

Příspěvekod Ježura » 5. říjen 2011, 22:36

Obrázek

Koncert

Časy, kdy jsem nekriticky hltal každou kapelu, kde se za mikrofonem realizovala pokud možno klasickým hlasem pějící děva v upnutém korzetu, jsou už bohůmdík dávno pryč. K účasti na pražské zastávce Out of the Dark Festival Tour 2011 mě tak zlákalo především jediné jméno – Tristania. Ta Tristania, která platí za ikonu gotického metalu, ta Tristania, na kterou po odchodu famózní Pěvkyně Vibeke Stene kde kdo kydá akorát špínu, jak už se v podobných případech stává, a rovněž ta Tristania, která mě v zgruntu obměněné sestavě svým nejnovějším studiovým albem bez přehánění uchvátila... Mé očekávání tak už značnou dobu před samotnou událostí dosahovalo značných výšin a skutečnost, že budu muset větší část večera strávit ve společnosti kapel, které buď neznám, nebo jsou mi naprosto ukradené, mé těšení mírnila jen trochu. Jak praví zkušenost, příjemného překvapení se člověk, a návštěvník metalového koncertu obzvlášť, může dočkat i v podmínkách, kde by to nečekal...

Když jsme u těch překvapení, prvního se mi naskytlo už při příchodu. Chodovské Kulturní centrum Zahrada, kam pořadatel po několika přesunech celou akci umístil, jsem totiž doposud neměl příležitost navštívit, takže jsem očekával klasický normalizační kulturák se vším, co to přináší, a byl jsem značně skeptický snad ve všech směrech, které se mohou k místu konání vázat. Namísto zhmotnění mých chmurných vizí jsem však na kýžené adrese našel veskrze moderní budovu s velmi příjemným zázemím, širokým prostorem pro vydechnutí mezi jednotlivými vystoupeními a bohatou nabídkou rozličných nápojů i potravin/pochutin, které cenou nikterak neodpuzovaly a kvalitou velmi příjemně potěšily. Rovněž samotný sál dostál mých nároků na důstojný prostor pro pořádání akcí obdobného ražení. To vše korunovalo jedno velmi potěšující zjištění. I přes skutečnost, že se podařilo vyprodat všechny vstupenky, v sále nebylo vůbec horko (klimatizace?) ani přelidněno. Z nastavení kapacity by si tak měli vzít příklad i majitelé jiných podniků, kde jde při koncertě nezřídkakdy o život – ať už by mělo jít o následky ušlapání nebo udušení. Potud vše na výbornou a z očekávaného failu se vyklubal docela významný win...

Do tuhého však začalo jít v okamžiku, kdy jsem při pohledu na časomíru zjistil, že toho večera itinerář rozhodně nedojde perfektního naplnění. Posunutí začátku o celou půlhodinu dávalo tušit nevyhnutelné kompromisy a toto vědomí jen prohloubilo mou skepsi ohledně prvních vystupujících – Finů Amberian Dawn. Od duševní újmy mě zachránilo jen několik skutečností, především nulová očekávání, kterými jsem se dopředu obrnil. Kdybych měl totiž Amberian Dawn hodnotit po hudební stránce, byl by to těžký propadák, který by nezachránil ani slogan na kytaristově tričku („I'm from Lahti. What's your excuse?“). S tímto vědomím jsem nakonec zvolil pozici tolerantního pozorovatele a zkoušel, jestli mě něco zaujme alespoň natolik, abych investoval drahocennou energii do zdrženlivého potlesku. Dlužno dodat, že jsem tak učinil asi třikrát. Krom hudebního vakua byla totiž kapela tak mizerně nazvučená, že se to dalo poslouchat jen s velkou porcí blahosklonnosti/sebezapření (nehodící se škrtněte) a nebýt reportérských závazků, utíkám, co mi nohy stačí. Z vystoupení Amberian Dawn jsem si odnesl dojem skupiny, která je ráda, že to jakš takš hraje dohromady a že na ně někdo přišel. Bod navíc za to, že si alespoň nehráli na hvězdy...

V podobném duchu se neslo vystoupené německé Xandrie. Pár rozdílů vesměs k lepšímu by se však přeci jen našlo. Ten největší spočíval ve zvuku, který už šel snést bez větších problémů, a dokonce i kytary byly slyšet bez potřeby pekelného soustředění. Co se hudby samotné týče, šlo zde zaslechnout jak mnohem chytlavější, tak i znatelně bídnější kousky oproti konstantně nudným Amberian Dawn, ve výsledku to ale pro obě kapely vyznívá dost podobně. Xandrii však nakonec přeci jen hodnotím lépe – ať už kvůli zvuku, o poznání živějšímu a sympatičtějšímu hemžení po pódiu, nebo poslední skladbě Ravenheart, kterou jsem svého času míval docela rád a i po letech se projevila jako relativně obstojná pecka. Jen je mi trochu líto, že ji neodzpívala Lisa Middelhauve, pro kterou mám pořád slabost. Za zmínku stojí ještě skutečnost, které jsem si všiml už u Amberian Dawn a která se mi potvrdila při vystoupení Xandrie. Zpěvačky obou kapel totiž nebyly v hlubších pasážích prakticky vůbec slyšet. Je ve hvězdách, nakolik to lze klást za vinu nazvučení nebo hlasovým limitům příslušných pěvkyň. Sázel bych na druhou možnost...

Amberian Dawn i Xandria vyšli z konfrontace s mým kritickým uchem a okem vesměs podprůměrně, většina publika však měla evidentně opačný názor. Obě kapely totiž lidé zahrnuli tak obstojnou odezvou, že jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Na druhou stranu tahle skutečnost skýtala naději, že se nadšení bude s plynoucím časem stupňovat, a skutečné hvězdy večera tak čeká nadmíru příjemný zážitek. V téhle úvaze jsem částečně přestřelil, o tom však později. Ovšem když už je řeč o publiku, dovolím si trochu poodkrýt jeho složení. Ano, černá sice převládala a našlo se i pár náctiletých gotiček, kterých jsem očekával daleko větší zástupy. Co jsem ovšem nečekal, to bylo hojné zastoupení „casual metalistů“. Velmi významný podíl publika tak představovaly páry ve středních letech, třicátníci, o kterých bych ani ve snu netvrdil, že jim učarovala tvrdá hudba, a k zastižení byl dokonce upravený a distingovaný pětašedesátník s vizáží blahosklonného a zasloužilého poštovního úředníka. Tato pestrá a poněkud nezvyklá koláž tak jedině potvrdila dobře známé tvrzení o přístupnosti této odrůdy jinak vesměs okrajového žánru široké veřejnosti...

Ale zpátky k samotnému koncertu. V pořadí třetí přišli na řadu Rakušané Serenity a já, nemaje o téhle kapele sebemenší povědomí, čekal další úmorný generic symphonic female fronted metal, který mi toho večera už začínal pěkně lézt krkem. Ovšem chyba lávky, vážení! Namísto okorzetované zpěvule vyběhnul na pódium na pár milimetrů střižený sympaťák a to, co se záhy strhlo, mi v dokonalém kontrastu s chmurnými předtuchami celkem vyrazilo dech. O majoritě power metalu mám dost nevalné mínění a dnes jsem ochoten si pustit tak maximálně čtyři kapely, které mě nenutí spáchat harakiri ubíjející nudou, iritujícím vokálem, povětšinou pak mixem obojího. Serenity si však sobotního večera našlápli k získání titulu pátého člena tohoto mého uzavřeného klubu vyvolených. Kulervoucí mix power metalových riffů a symfonických aranží, brilantní zpěvák, který nepůsobil dojmem eunucha, energie a chytlavost melodií, evokující Kamelot z období alba Epica – to vše na Serenity sedí. A jelikož jsem skutečně netušil, že ještě někdy takovou kapelu objevím, užíval jsem si toho vzácného okamžiku plnými doušky. Korunu už tak skvělé show nasadila subtilní krasavice a mimořádně schopná zpěvačky v jedné osobě – Clémentine Delauney, stálým angažmá ve francouzských Whyzdom, která se k Serenity připojila na toto turné. Svým vokálem i nenásilným pódiovým divadlem pozvedla hned dvě skladby na další úroveň a stran toho si vysloužila mé hluboké uznání. Tahle slečna má totiž naprosto fantastický hlas a dovede ho prodat odzbrojujícím způsobem. Dlužno dodat, že mě odzbrojila dokonale. Další řeči už jsou zbytečné. Serenity odehráli výborné vystoupení a soudě podle gradující odezvy získali hezkých pár nových fanoušků – mě nevyjímaje. A pak že už není koho neprofláklého zvát na festivaly...

Mezi tím však ručičky hodin překročily dvaadvacátou hodinu a to už začalo jít do tuhého. Na scénu se totiž začala chystat kapela, které na turné zřejmě příslušel post headlinera. I přes nepopiratelně významnější, zavedenější a v programu poslední Tristanii totiž právě Van Canto příslušelo nejvyšší místo na plakátu a i při pohledu do sálu bylo zjevné, na koho lidé přišli. Některé věci holt člověk musí přenést přes srdce a tohle je jedna z nich, při vší úctě k Van Canto. Abych uvedl na pravou míru můj vztah k tomuto německému unikátu – jsem si vědom profesních kvalit všech vokalistů a je mi jasné, že zvládnout něco takového vyžaduje značné množství talentu. Přesto bych si Van Canto doma asi nepustil, prostě to není můj šálek čaje. Jejich historicky první vystoupení v České republice jsem tak vzal jako příležitost zjistit, jestli mě unikátní metal a capella zaujme alespoň naživo. Udeřilo čtvrt na jedenáct, pět zpěváků a bubeník vstoupili na pódium a spustili. Zpočátku to se změnou mého vnímání tohoto tělesa sice nevypadalo nikterak slavně, ovšem přibližně v době, kdy Van Canto vytasili cover legendární skladby Rebellion od Grave Digger, se ve mně začalo něco lámat. Výsledek? Před Van Canto musím uznale smeknout. Nejen že jsou to mistři svého řemesla, ale show, jakou byli schopni vytvořit, jsem skutečně nečekal. Jejich vystoupení bylo neskutečně energické, akční a nestrojené, navíc asi nikdy nezapomenu na pasáž, kde dva zpěváci simulovali kytarová sóla a navzájem se trumfovali. Neskutečné! Ovšem diváci mě překvapili snad ještě víc než kapela. To, co se dělo během vystoupení, totiž snese srovnání snad jen s odezvou publika Blind Guardian. Nebudu přehánět, když to označím za inferno, které naprosto zaskočilo i samotnou kapelu. Upřímně myšlené řeči o tom, že si Van Canto naloží všechny návštěvníky koncertu do tourbusu a odvezou si je domů do Německa, aby místním ukázali, jak že vypadá metalové publiku, snad mluví za vše...

Nedlouho poté, co Van Canto, nešetřící slovy i gesty díků, opustili pódium, začal se vyprazdňovat i sál. Sice se tak dělo po každém vystoupení večera, ovšem tentokrát to vypadalo, jako by už celá akce skončila a při vrcholu odlivu fans zbyl před pódiem hlouček sotva dvaceti lidí. What the fuck? Vždyť má přeci hrát Tristania?! Byl to právě tento moment, který mě zaprvé utvrdil v tušení, kdo že to je headlinerem, a zadruhé zbořil moji domněnku, že s postupujícím večerem bude publikum čím dál aktivnější. Pochopitelně, že se postupně lidé dostavili, ale nebylo jich moc a trvalo jim to přespříliš dlouho. Konsternovaný skutečností, jak mrzké návštěvnosti se dočkala jedna ze stěžejních skupin žánru, jsem jen hořce přijal naprosto tichou reakci na nástup muzikantů na pódium a rozhodl se, že i kdyby nikdo jiný, tak já tomu dám všechno. Svému předsevzetí jsem, myslím, dostál, i přes to jsem si ale stihl všímat okolí. Zaregistroval jsem tak, že během úvodní Year of the Rat měla Tristania tak nehorázně zahulený zvuk, že to znělo, jako bych poslouchal kapelu hrající za zavřenými dveřmi nebo dokonce cihlovou zdí. Tento fatální neduh se ale podařilo záhy odstranit, takže už následující Beyond the Veil zněla skvěle. A zrovna zde mě překvapilo, jak zvládla Mary odzpívat sice krátký, ale ikonický úvodní part téhle skladby. Starší tvorbu Tristanie sice nemám nijak zvlášť naposlouchanou, i při většině ostatních skladeb jsem došel názoru, že Mary zpívá party, které zdědila po Vibeke, nadmíru kvalitně a občas jsem se přistihl při myšlence, že je její podání naprosto fantastické! Pár výjimek by se sice našlo, ale na vyvrácení drbů a umlčení zlých jazyků to alespoň mně bohatě stačí. O poznání skličující však bylo sledovat stěží potlačované zklamání kapely z donebevolající apatie publika. Dovedu si živě představit, že na poměry první metalové ligy zanedbatelný potlesk a odezva vůbec, dokáží kapelu pěkně otrávit. První řady se však celkem činily, a tak měla Mary pro své úsměvy a natažené ruce alespoň nějaké vděčné odbytiště. Když o tom tak přemýšlím, z mého popisu to vypadá, jako by kapela na celé vystoupení rezignovala, ovšem nebylo tomu tak. To, že jsem zahlédl v Maryině výrazu pochopitelné zklamání, totiž nic nemění na faktu, že zbytek kapely předváděl nikterak odbytý výkon. V tomto pak exceloval především zpěvák Kjetil Nordhus, který je snad prvním umělcem, u něhož jsem zahlédl zbělelé klouby na zaťatých pěstech. Co víc může být důkazem emocí vložených do zpěvu?

Jak už jsem si zde stěžoval, většina vystoupení utrpěla naprosto tristní odezvou. Ta však vykazovala lehce stoupavou tendenci přímo úměrnou zvyšujícímu se počtu lidí v sále. Na samém konci tak už lidé vyprodukovali celkem obstojný lomoz, a dokonce se zmohli i na dožadování se přídavku, byť byl nedlouhého trvání a nicotné intenzity. Nárůstu zájmu si všimla i kapela a ke konci už byly na pódiu k zahlédnutí i úsměvy. Asi největším mě počastoval Kjetil, když jsem si s ním odzpíval závěrečnou skladbu Exile. Příjemné zadostiučinění za upřímnou snahu vydat ze sebe to nejlepší...

Tristania dohrála a musím říct, že to bylo kvalitní vystoupení, které jsem si užil beze zbytku. Troufám si tvrdit, že s adekvátní odezvou publika bych zřejmě nešetřil superlativy. Odnesl jsem si z něj především potěšující zjištění, že Mariangela Demurtas může nést svůj úděl hrdě a bez výčitek. Že to ví i kapela, dokazoval playlist složený až na dvě výjimky výhradně ze starších skladeb. Rovněž jsem došel názoru, že si při příští příležitosti nenechám Tristanii ujít, tentokrát vyzbrojen mnohem hlubší znalostí diskografie a nadějí, že odezva publika může dopadnout jedině lépe...

Co do hudebních zážitků se tedy celá událost nadmíru vydařila, přinesla mi jich mnoho a kvalitních. Bez ohledu na jejich kvalitu jsem však domů odcházel značně rozmrzelý z příjetí, kterého se dostalo Tristanii a které já osobně považují za donebevolající nespravedlnost. Doufám, že už nikdy nebudu svědkem něčeho podobného. To ses tedy předvedl, národe...

Setlisty

Setlist Van Canto

1.Intro
    2.The Seller of Souls
    3.Wishmaster
    4.To Sing a Metal Song
    5.Rebellion
    6.Dangers in My Head
    7.One to Ten
    8.Black Wings of Hate
    9.The Mission/Muppets
    10.Fear of the Dark
    QWERTYUIOaildhflaiudhflaudflLFJUFPQWU

Setlist Tristania

1.Year of the Rat
    2.Beyond the Veil
    3.The Wretched
    4.Shadowman
    5.The Shining Path
    6.Libre
    7.Down
    8.Tender Trip on Earth
    9.Exile
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31

Re: Out of the Dark Festival Tour 2011 (report by Ježura)

Příspěvekod tom-a-spol-sro » 5. říjen 2011, 23:39

Výborný report :) Jak už jsem psal v jiném topicu, na tristanii už jsem bohužel musel utéct. Jelikož mi ale Gothic metal nic moc neříká, byl bych na jejich koncert spíš pasivní, takže i já bych možná byl jeden z těch na které jsi naštvaný. :D Na druhou stranu většinou aspoň zvedám ruce, tleskám, popřípadě si trochu zařvu i u kapel které mě moc nezajímají, takže kdo ví. Možná by moje odezva byla v tu chvíli "nadprůměrná" :D

Nicméně kapela na kterou jsem přijel - tedy Van Canto - mi udělala obrovskou radost. Hodně jsem se bál aby nezpívali falešně, jelikož jsem měl možnost vidět záznam z Wackenu 2008 kde to bylo dost tristkní. Naštěstí se ale po těch třech letech mnohonásobně zlepšili a jejich show byla prvotřídní :) Škoda že jsem nestihl autogramiádu a společné foto :'( Velkou radost mi udělaly songy One to Ten, Black Wings of Hate, To Sing a Metal Song a hlavně Fear Of The Dark :) Při něm jsem měl strach že přijdu o hlas :D

S hodnocením Serenity také více než souhlasím. Velmi dobrá hudba a taky si pravděpodobně nějaké to album seženu. Akorát teda ta hostující zpěvačka mi přišla celkem až odpudivě vyhublá. Nebyla ošklivá ale kostnaté holky mě moc neberou. Xandria byla fajn (i když celý koncert hodnotit nemůžu protože jsem slyšel jen pevních pár songů a pak jsem šel okupovat pípu :D

Amberian Dawn nic moc. Spíš nic než moc.

Něco jsem zvládl i nafotit, i když kvalita není nijak valná. Mojí omluvou budiž fakt, že klubový koncert jsem tímhle foťákem fotil poprvé :) Navíc kvalitu ještě trochu snížil facebook, u kterého jsem podcenil jeho "standartní" kvalitu fotek.

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 767&type=1
Obrázek
tom-a-spol-sro
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Příspěvekod Kostěj Nesmrtelný » 6. říjen 2011, 0:50

Pěknej report, Ježuro.
Je smutný, že to takhle dopadlo. Já jsem obdobný zklamání zažil v případě koncertu Alcest a The Vision Bleak (na kterým jsme koneckonců asi byli oba). Počítám, že to bylo v podstatě to samý.
I think, if you look on religion, it's essentially something that was built on the basics of how to live your life properly, what you should and shouldn't do in order to expand your life…These are the real meanings of religion, no matter where it was birthed at first place. And then some people took this message on how to live your life harmoniously and with the others, and use it for other ends. This is one of the instances when people should cut off and stay each with his own belief, but understand that All Is One. We are the same, no matter where you come from or where you were raised.
Kostěj Nesmrtelný
Erastes Metallum
Erastes Metallum

Věk: 37
Blog: Zobrazit blog (1)

Příspěvekod Ježura » 6. říjen 2011, 1:01

To jo, no. Akorát tam to bylo, pokud se dobře pamatuju, jasný od začátku. A díky oběma, pánové :hi:
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Příspěvekod BlackMoon » 6. říjen 2011, 10:19

http://www.metalforever.info/article.php?id=28976 zaujímavý protipohľad :D Ale to sa dalo čakať...
BlackMoon
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Věk: 32

Příspěvekod Jespe » 6. říjen 2011, 21:03

Pěkný report, super práce! ;)
Obrázek
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor

Věk: 33

Příspěvekod Ježura » 6. říjen 2011, 22:27

Díky, šéfe :D ;)

EDIT: Úplně se červenám, vždyť já z těch vašich pochval ještě zpychnu :)
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Příspěvekod Lord Nazgul » 6. říjen 2011, 23:05

Jj, report paráda. BTW: kdybys řekl, dal bych ti reference na KC ZAhrada předem, mám to kousek od baráku :D a po všech těch "vítáme podzimní tóny s důchodci" a podobných akcích koukám, že se tam pořádají i eventy zajímavějšího charakteru :D
Lord Nazgul
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Věk: 34

Příspěvekod Ježura » 6. říjen 2011, 23:12

Vítáme podzimní tóny s důchodci :lol: No, hádám, že co zavřeli EXIT, tak tam těch zajímavejch eventů bude víc, je to skutečně schopnej prostor. Jenom škoda, že je to odevšad daleko a z Březiněvse ještě jednou tolik... Ale když to máš kousek od baráku, to tam na sebe se Saňourem máváte z balkónů, ne? :-D
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Příspěvekod Lord Nazgul » 6. říjen 2011, 23:39

Cooooooooo??? já nevím kde staník bydlí...
Lord Nazgul
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Věk: 34

Příspěvekod silmarill » 7. říjen 2011, 18:47

super report, díky!!!

na jednej strane ma mrzí že Tristania ako moja kedysi srdcová kapela dostala tak málo uznania...
na druhej strane - môžu si za to sami keďže nahradili Vibeke a zmenili štýl :(
Z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.
silmarill
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Věk: 40

Zpět na Reporty