Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

9.10.2010 - KD Vltavská

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Tal » 12. říjen 2010, 14:10

Obrázek


Sobotní večer 9.10. ovládl KD Vltavskou ostrý black metal. V rámci Darkness Reborn Tour do Prahy zavítaly kapely zvučných jmen – Enslaved a démoničtí Dimmu Borgir!





Na hodinkách mám 18:45. Před Kulturním centrem na Vltavské se shromažďuje čím dál víc lidí. Když se kolem sebe rozhlédnu, vidím i několik jedinců s facepaintingem. Ale nejzajímavější je pro mne slečna v růžovém s bílou tváří a srdíčky na tvářích. Také se chystá na dnešní koncert.
Zástup fanoušků houstne. Někteří už protestují, protože je skoro půl osmé. Přesněji 19:19. Konečně nás vpouštějí dovnitř.
Vzhledem k tomu, že jsem ve Vltavské poprvé, rozhlížím se do všech stran. Překvapuje mě starorůžová barva zdí. Ovšem s úsměvem na tváři hodnotím velikost prostoru a tři bary (dva dole, jeden na balkoně). Dostávám se konečně k pivu. Musím konstatovat, že nápad s kelímky se mi líbí. Za pivo zaplatím 30 Kč +20 Kč za kelímek, který je na celý večer můj. (Tedy teoreticky. Já ho ztratila).
S pivem mířím k merchandise. Dimmu Borgir se vytáhli a přivezli rovnou tři druhy triček k novému albu, a dokonce i soubor CD.
Přemýšlím, kam postavit svých 168 cm, abych dobře viděla. Po několika minutách najdu cestu na balkon a usadím se vedle cizího pána. Výhled mezi zídkou a tyčkou balkonu je optimální.

Jako první nastoupili na stage Sagh. Fanoušci, kteří je neznají, jsou zmatení. Nastupují bez varování a vypadá to spíš na soundcheck. Jsem naprosto nadšená ze zvuku, který po dvou koncertech v Abatonu zní jako rajská hudba.
Styl kytarových rifů a čistšího vokálu mi připomíná kapelu Eldritch. Nabývám pocitu, že tato formace se do dnešního repertoáru moc nehodí. Konečně zhruba po druhé písničce zpěvák Olav Iversen začíná komunikovat s davem pod sebou. S lidmi to moc nehýbe, přestože blonďatý kytarista na levoboku kouzlí celkem povedená sóla. Ve chvíli, kdy se sálem rozezní utahaný doomový song, atmosféra chcípne úplně. Navíc to vypadá, že leader za mikrofonem nevytáhne hlasivky tolik, na kolik by zřejmě chtěl. Plus má však za pokus o česká slova.

Potom, co tito norští předskokani, kteří byli v ČR poprvé, odchází, nastupuje crew další norské kapely a špičky mezi svými – . Ve chvíli, kdy se spustí intro, je pode mnou více lidí než na Sahg. Očividně se těší.
Enslaved, to už je jiná káva. Rozbalí to s jistotou na stagi, jako by hráli sami pro sebe, ať už se to fandům líbí, nebo ne. Na balkoně je výborný zvuk, slyším i klávesy. Zaměřila jsem se pohledem na klávesy víc a s ostudou přiznávám, že jsem místo klávesisty nejdřív viděla ženskou. Sálem se rozléhají kytarová sóla a growl v kombinaci s klávesistovým čistým vokálem.
Ve třetí řadě pod pódiem se první čtyři nadšenci snaží rozhýbat publikum kolem sebe. Bezúspěšně. Je tam až moc narváno. Grutle Kjellson připíjí českým pivem v plechovce – „Na zdraví!“.
Následuje další song a pod Enslaved se objevuje první malý kotel. Ivar Bjornson nemá strach, že by někdo odkoukal jeho riffy, a koketuje s fanoušky na kraji pódia. Zazní skladby jako Isa nebo Ground.
Líbí se mi, že i přes blackmetalový nářez slyším melodické pasáže. Chlapci čerpají z posledních tří alb a na konci skladeb je vždy čekají silné ovace. Hlavně dlouhodobé fanoušky potěšila skladba z roku 1992 (čili z raného začátku kapely). Je jasné, že v České republice mají Enslaved velice silnou základnu.

Po Enslaved následuje totální kolaps v sále. Každý se snaží natlačit na co nejlepší místo. Vždyť přichází čas norských hvězd, kvůli kterým sem každý přišel. .
Crew na pódiu odhaluje kulisy a ohromné, záviděníhodné bicí. Po chvíli se ozývá intro. V sále je hlava na hlavě. Spouští se umělá mlha a hra světel naznačuje brzký příchod velikánů. Jakmile vstoupí Shagrath a jeho smečka na stage ve svých do běla laděných kostýmech, začíná ta pravá show. Světla reagují na sebemenší zvuk bicích nebo gesta zpěváka. Publikum reaguje snad ještě senzitivněji. První řízná skladba je Spellbound. Klávesák zvládá ovládat samply a částečně hraje orchestrální části sám. Zvuk, ale i vizuálnost koncertu byl dechberoucí. Kapela byla skoro až puntičkářsky sladěná. Kulisy (některé osvícené, např. vyzdvižené bicí s logem Abrahadabra) jen doplňovaly už tak skvělou atmosféru.
Po chvíli jsem se dočkala také několika písní z nového alba Abrahadabra, mezi kterými zazněla snad nejpovedenější – Gateways. V tuto chvíli už se v sále pomalu nedalo dýchat.
Následuje několikaminutová odmlka, která spíš vypadá jako konec koncertu. Celá Vltavská skanduje „Dimmu Borgir!
Po výměně Shagrathova svršku v černou rozepnutou košili koncert pokračuje. „Old school Dimmu Borgir“ demonstruje songem Puritania. Ta má bohužel o něco horší zvuk (přezvučené klávesy) než zbytek koncertu, ale další píseň už byla opět krásně vyrovnaná.
V sále je už vážně na padnutí, avšak nadšení fandové z plných plic doplňují refrén. Shagrath v mlze a v černé košili působí jako král sekty, kterou představoval naplněný kulturní dům až po střechu.
Nakonec se Dimmu Borgir rozloučili songem Progenies Of The Great Apocalypse, kde symfonické party nahrál Český filharmonický orchestr, a atmosférickou Mourning Palace. Překvapením pro všechny bylo, že čisté partie vokálu převzal po bývalém basákovi sám zpěvák.

Po ukončení koncertu se někteří jedinci nechtěli ani hnout v nedůvěře, že to přeci ještě nemohlo skončit. Opak byl pravdou. Dav se po náročném večeru, který však měl velice rychlý spád, pomalu začal trousit směrem k východům.

Tento večer byl nejpovedenější za poslední dva měsíce, přestože bych pár výtek měla. Ke spokojenosti mi chyběla tolerance kuřáků, kteří si i přes všude vyvěšený zákaz s nezkaleným svědomím zapálili. Dále mi vadilo frekventované procházení balkonem i během koncertu, což rozčilovalo několik desítek lidí, kteří si tam pracně ulovili místo i výhled. Myslím si však, že nadšení a radost z koncertu to nikomu nezkazilo.



Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 34
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod The_Nameless » 12. říjen 2010, 15:27

Dobrý report, dokážu se s jeho zněním ztotožnit. I přes diametrálně odlišný pohled (druhá řada pod pódiem) z toho poznám, že jsme opravdu byli na stejné akci. :) Jen vskutku barvité dění před vchodem v době do otevření vstupu by si asi zasloužilo více prostoru. :lol:
Uživatelský avatar
The_Nameless
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Bunker
Příspěvky: 1883
Registrován: 16. prosinec 2008, 20:02

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Médea » 12. říjen 2010, 15:32

Trocha OT:
Musím konstatovat, že nápad s kelímky se mi líbí. Za pivo zaplatím 30Kč +20Kč za kelímek, který je na celý večer můj. (Tedy teoreticky. Já ho ztratila).

Tak tyhle zálohy znám dobře, vždycky jsem si na nich dost vydělala..hodně opilejch na to zapomene a odejde, pak jich pár odnosíš a pětikilčo doma...ale to bylo na trochu jiných akcích.
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Ježura » 12. říjen 2010, 15:36

Jop, dobrá práce. Jenom dva dotazy - podařil se ten rozhovor? A jak zvládal Shagrath Vortexovy party?

Méda: Dík za tip, to se mi možná zaplatí lístek na Sabatony :D
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod The_Nameless » 12. říjen 2010, 15:50

Ježura píše:A jak zvládal Shagrath Vortexovy party?

Ze svojí pozice bych řekl, že nelze soudit, neboť nebyly v podstatě vůbec slyšet. Navíc byly podmáznuté nasamplovanými originálními party.
Uživatelský avatar
The_Nameless
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Bunker
Příspěvky: 1883
Registrován: 16. prosinec 2008, 20:02

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Algis » 12. říjen 2010, 16:20

Zaujímavý štýl písania reportáže, no mne akosi nesedí. (nechcem tým povedať, že je zlý). Náročnejší človek by možno uvítal viac popisu hudobných častí, či prevedia piesní.

+ táto veta je trochu divná:
"Ivar Bjornson nemá strach, že by někdo odkoukal jeho riffy a koketuje s fanoušky na kraji pódia."


Ináč štýl rozprávania v prítomnom čase je výborný na popísania atmosféry či nejakých náhlych zvratov, alebo zážitkov, každopádne fajn práca.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Nylawyn » 12. říjen 2010, 17:30

Dathremar píše:
+ táto veta je trochu divná:
"Ivar Bjornson nemá strach, že by někdo odkoukal jeho riffy a koketuje s fanoušky na kraji pódia."




Co je na ní divného? Tím jinými slovy říká, že je tak blízko fanoušků, že klidně můžou vidět, co přesně hraje za riffy = nebojí se, že je někdo odkouká, a jde za fanoušky až na kraj pódia. Samozřejmě to není myšleno doslova s tím strachem.
Obrázek
Uživatelský avatar
Nylawyn
Korektorka & překladatelka
Korektorka & překladatelka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Transylvánie nad Sitkou
Příspěvky: 73
Registrován: 22. leden 2008, 16:59

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Stick » 12. říjen 2010, 17:46

Tenhle report se mi líbí už mnohem víc :-) Jen bych se zeptal, jaký byl vzduch ve Vltavské?:) Když jsem tam byl naposled, tak tam bylo absolutně na chcípnutí.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod The_Nameless » 12. říjen 2010, 17:46

Se mnou to teda málem švihlo, a to leccos snesu.
Své dojmy jsem mimochodem sepsal sem.
Uživatelský avatar
The_Nameless
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Bunker
Příspěvky: 1883
Registrován: 16. prosinec 2008, 20:02

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Stick » 12. říjen 2010, 17:48

Se mnou na Gamma Ray právě taky, to klima je tam naprosto šílený.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod jane187 » 12. říjen 2010, 18:38

tyy jo fakt lituju, že jsem tam nebyla, musela to být úžasná akce :) Jinak pěkný report :)
Uživatelský avatar
jane187
Redaktor
Redaktor
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 30
Příspěvky: 1534
Registrován: 24. červenec 2010, 23:35

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod Tal » 13. říjen 2010, 1:48

Stick: ten vzduch jsem tam popsala na chcípnutí:D:D
Ježura+The Nameless: já ty pasáže slyšela dobře. sic to není co bývalo v originále, ale neznělo to nejhůř. myslím, že se Shagrath fakt v celku dobře snažil
Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 34
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: Darkness Reborn Tour (report by Mistress)

Příspěvekod highlander » 13. říjen 2010, 20:30

Vzduch byl hroznej. V porovnání s pátkem, kdy jsem tam byl na Tarje to byla ještě relativně pohoda, to totiž bylo ještě víc lidí než na Dimmu a v sále bylo jak v sauně a nebylo k hnutí. Nechápu proč nezapnou odsávání nebo klimu či co to tam ve stropě maji. O situaci před vchodem bych mohl napsat obsáhlej report :twisted: . Postačí však jedna věta: Nakopat pořadatele do řiti :evil: :twisted: . S kámošema jsme stáli před vchodem už od 18.10 hod. v domnění, že když je na lístku Začátek v 19.00, tak to platí a ejhle... Nerozumím českému systému otvírat haly a kulturáky těsně před začátkem :roll: . Jinak report Mistress dost slušnej :palec: .
IN NOMINE DEI NOSTRI SATANAS, LUCIFERI EXCELSI !
Ave Voluptatis Carnis !
Metal will newer die - Ronnie James Dio
Lidstvo je nepoučitelné a slepé (Paul Ledney - Profanatica) a v České kotlině to platí dvojnásob (highlander).
Uživatelský avatar
highlander
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 55
Bydliště: Strakonice
Příspěvky: 880
Registrován: 10. říjen 2010, 10:43


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron