The Big Four v Aeru

22.6. 2010 - Kino Aero - Praha

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

The Big Four v Aeru

Příspěvekod Ježura » 24. červen 2010, 18:01

Obrázek

Sonisphere festival – sen mnoha příznivců metalu a thrashe zvláště se poprvé v historii stal skutečností a Češi byli u toho. Letiště v Milovicích se na jedno odpoledne proměnilo ve svatostánek všech milovníků tvrdé hudby... Co to povídám – vůbec ne všech. Tak například moje maličkost – thrash nechovám v oblibě a dát přes dva tisíce za příležitost vidět Metallicu, která mě vedle odpadnuvších Heaven & Hell lákala asi jako jediná mi přišlo krapet mnoho. Smířil jsem se s tím, že tuhle ikonu uvidím nejdřív na dalším sólovém turné. O to víc mě potěšila zpráva o přímém přenosu koncertu Velké čtyřky z bulharské Sofie, neboť bratru 300 Kč je už vcelku přijatelná cifra. Sotva jsem se ale vzpamatoval z téhle potěšující informace, tak na mě vykoukla příležitost dva lístky získat výměnou za pár minut u internetu. V naivní představě jsem odeslal odpovědi a nečekal absolutně nic. O to větší bylo moje překvapení, když jsem se o pár dní později dozvěděl, že jsem lístky skutečně vyhrál a zajímavému zážitku tak nebrání vůbec nic. Sehnat druhou polovinu výpravy nebyl problém a tak zbývalo jen odpočítávat dny.

Počitadlo se zastavilo v podvečer dvadvacátého dne měsíce června. Vyrazil jsem pln očekávání, protože jsem skutečně netušil, co můžu od podobné akce očekávat. Moje představa začala nabírat určitých obrysů hned po průchodu pasáží, vedoucí na mikroskopické náměstíčko před Aerem. Nebyl jsem tam poprvé, ale tolik lidí jsem tam ještě neviděl. Spousta vlasů a černé barvy jasně dominovala nad menšinou civilně oděných lidí (ke kterým jsem taky patřil). Protože jsme ale dorazili skoro na čas, tak jsem se moc nerozhlížel a zamířili jsme do sálu.

Na plátně se skvěl vesmírný motiv Sonisphere festivalu, na jehož pozadí se střídala upozornění na „strong language“ a varováním pro epileptiky. Prakticky přesně v 19:00 se všem do uší zařízl riff Metallicy (neřeknu vám z jaké skladby, ale stoprocentně byl z Death Magnetic) a z plátna na nás vykoukly Lars Ulrich, Dave Mustaine a Scott Ian a tahle trojka diváky provázela slovem celou půlhodinu před začátkem koncertu. Hovořili o všem možném i nemožném, ale v paměti mi utkvěla jedna pasáž vyhrazená vzpomínkám na zesnulého Ronnieho Jamese Dia. Následoval krátký vstup se zástupcem Slayer, Kerrym Kingem a režie se zaměřila na vlastní areál. Sofijská mutace Sonisphere festivalu se odehrávala na obřím stadionu, jehož plocha se začala postupně zaplňovat. To už ale bylo nazvučeno a na neuvěřitelně široké pódium vtrhli Anthrax. Předvedli velice energickou show a dovedli velice kvalitně nažhavit publikum. Sledovat tuhle partu byla vážně zábava, protože snad všichni, kromě bubeníka, poskakovali a pobíhali po pódiu jako by jim v žilách nekolovala krev ale nitroglycerin. Po hudební stránce mě nicméně moc nezaujali, asi skutečně nejsem vhodný materiál pro poslech thrashe.

Následující pauzu jsme s kamarádkou zasvětili parkům a pivu a bohužel jsme propásli dobrou polovinu vystoupení Megadeth. Podařilo se nám však znovu zaujmou svá místa v sále přesně v okamžiku, kdy se rozezněl úvodní riff Symphony of Destruction a díky Cthulhu za to. Jak jsem doposud nemohl Megadeth a SoD přijít na chuť, tak tentokrát mě naprosto dostali. Sice jsem moc nechápal, co se to z reproduktorů line za zvuky, ale bylo mi jasné, že je to něco výjimečného a zaslouží to moji bližší pozornost. Megadeth dohráli doprovázeni mocnými ovacemi, Dave Mustaine rozházel do davu svoje potítka a my jsme se opět vydali navštívit bar, protože Slayer skutečně nejsou naše krevní skupina...

Na Metallicu jsme se ale stihli vrátit včas a tak jsme si mohli užívat houstnoucí atmosféru v sále (!!!). Rozezněly se tóny orchestrálního intra Ecstasy of Gold a dál to všichni znáte. Pánové hráli jak o život ale přesto s lehkostí, do nekonečna se táhnoucí dav šílel a já bych v tu chvíli bez váhání podepsal smlouvu o darování libovolného orgánů výměnou za místo pod pódiem... Nebudu tu rozepisovat, co všechno Metallica hrála, ale jeden song vyzdvihnout musím – tím je cover Am I Evil, na který si Metallica přizvala na pódium CELÝ ZBYTEK BIG FOUR!!! Sledovat to hemžení na pódiu byl skutečně fantastický zážitek a v tu chvíli jsem litoval ještě víc, než předtím, že v Sofii nemůžu být osobně. Okamžik, kdy se Dave Mustain objal s Kirkem Hammettem a hlavně Jamesem Hetfieldem působil symbolicky až dojemně...

Metallica se se Sofií a zbytkem světa rozloučila klasikou Seek and Destroy a sen skončil. Do teplé červnové noci jsme odcházeli plni dojmů z naprosto unikátního zážitku. Pochybuji totiž, že se mi v dohledné době podaří jít do kina proto, abych poslouchal hudbu, seděl u toho a přitom měl sto chutí vyskočit ze židle a pařit jako o život. Patrně jsem nebyl sám, protože někteří další návštěvníci téhle touze podlehli a po okraji sálu se utvořilo několik headbangujících skupinek, někteří skandovali, pískali a skoro všichni bouřlivě tleskali. Moje díky tak patří organizátorům Sonisphere festivalu za tenhle neotřelý nápad, personálu Aera za ochotu jej realizovat a v neposlední řadě té dobré duši z vedení OM, díky jejíž iniciativě jsme měl možnost tuhle událost zažít a hlavně prožit.

Vy, kteří jste tuhle možnost propásli a teď tlučete hlavou o zeď – nepřehánějte to s razancí svých úderů. Jak prohlásil samotný maestro Lars Ulrich, záznam téhle famózní show bude k dispozici na DVD, takže pomalu začněte šetřit, rozhodně se to vyplatí...
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31

Re: The Big Four v Aeru

Příspěvekod Shinigami » 25. červen 2010, 0:21

Já jsem tenhle koncert viděl ve Zlíně a byl jsem absolutně nadšený. S recenzí se ztotžňnuji a možná bych přidal něco ke Slayer. Když Slayer přišli, hned mě zaujal Kerry King. Na ruce stahovák s tak 15cm hřebama, na levé noze 5 řetězů které by roztáhly i letadlo, prostě zlo jako kráva :-D Pak přišel Tom Araya, který v obyčejných černých kalhotech a červeném tričku s nápisem Chile působil až kontrastně vedle KK. Tom po celou dobu koncertu působil naprosto uvolněně, strašně pozitivně naladěný a už letmý pohled na něj u mě vyvolával ůsměv na tváři. Hrát někoho takhle v pohodě jsem dlouho neviděl. Teď k samotnému koncertu. Slayer měli hodně přepálený zvuk, to trochu ubíralo na kvalitě, ale přišli, začali hrát svůj nekopromisně agresivní thrash a Tomovi to zpívalo jako zamlada. Z albu World Painted Blood zazněla jen otevíračka se stejnojmenným názvem a zbytek byly staré známé pecky :-) Když začali hrát Angel Of Death, už jsem se neudržel a taky začal v kině mlátit hlavou :-) Jinak nemůžu ještě něco za mě připsat k Metallice. Snad nejlepší koncert, co jsem kdy viděl, i když jenom takhle na plátně. James působil velice sympaticky, tohle je prostě frontman jak má být. Ze setlistu jsem učůrával, samé srdcové pecky, z nichž jedna těšila více než druhá. Víceméně celý koncert jsem parádně propařil :-D Jinak nevím, jeslti to bylo i jinde, ale než Metallica začla hrát svůj poslední song Seek and Destroy, tak ve Zlíně vypadl asi na minutu zvuk :-D Reakce davu si asi dovedete představit, naštěstí zvuk ale nahodili zpět a já jsem si parádně užil jejich poslední song. Doufám, že Lars na konci nekecal a příští rok tu Metallica znovu bude, protože na ni určitě pojedu :-)
P.S.: Když celá Big Four hrála Am I Evil, dorazili pouze členové Anthrax, Megadeth a Metallicy. Ze Slayer se nikdo neobjevil, ale když se po tomto songu všichni fotili, tak na focení se přidal Tom Araya a Jeff Hanneman :-D
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian

Skrytý obsah
Obrázek
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Věk: 32

Příspěvekod Ježura » 25. červen 2010, 0:25

Já myslel, že jsem tam nějakýho Zabijáka viděl, ale neručím za to - Slayer skoro vůbec nevedu. Ten výpadek byl asi jenom lokální - v Praze to bylo OK.
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Příspěvekod Hooya » 25. červen 2010, 7:33

Velká chyba vynechat Slayer. :)
Good Job. Well Done.
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Věk: 32
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Příspěvekod Stick » 25. červen 2010, 7:39

Velká chyba neposlouchat thrash :D
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Příspěvekod Kain » 25. červen 2010, 10:49

Velká chyba nevidět Big Four naživo :)
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum

Věk: 38

Příspěvekod Ježura » 25. červen 2010, 10:55

Víte co, Sašové? Jděte do prdele :P :lol:
-- W. B. Yeats
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor

Zpět na Reporty