Pohanství

Satanismus, křesťanství, pohanství, gothic a další diskuse

Moderátor: Moderátoři

Re: Pohanství

Příspěvekod Smrt v červnu » 28. březen 2012, 19:41

Patrně jsme se nepochopili. Já souhlasím, myslím, že dost podobně pojímám i já svůj život, nicméně znát ty dotyčné prameny a to, jak naši předkové žili a svou víru praktikovali je neméně důležité. Kdybychom neznali nic o jejich životě, jak bychom vůbec mohli souznít s jejich ideály? Věděli bychom vůbec o nich, nebýt hledání? ;)
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Pohanství

Příspěvekod Atratus » 29. březen 2012, 18:54

Jenom že to co dělali dříve pohané bylo úplně přírodní věc. Duchovní nauka o sobě samém a přírodě kdyby nebyla minulost a člověk by se nezabýval hromadění jenom co nejlepších materiálních prožitků stejně bychom se k tomu dostaly.

To hle se po miliony let nemění. Jenom se člověk vyvíjí a sním i myšlení a vnímání.
Lidé v pravěku nejspíš věřili že oheň je něco posvátného a měli své duchy nebo bohy nevěděli nic o planetách kolem nebo že je země kulatá o elektřině nic.
Ve starověku byli lidé moudřejší ale přesto věřili v bohy a nepochybovali o nich.
Dnes jsem zase moudřejší nevěříme v bohy ale zase vnímáme svět jinak že je tu něco tajuplného ať si to pojmenujeme (Bůh, Pravda, Tajemná síla, Tajemná Energie a podobně.) Ale už nevěříme že je nad námi nějaký velký muž (nebo lidé) kterým se musíme klanět nebo obětovávat věci abychom se nad námi smilovaly a podobně.

Prastarý základ k tomuto je pořád stejný ať je člověk kdekoliv to už nám i dokazuje Historie. Jde jenom o vnímání. V moderní době člověk už nevěří (bytosti nad námi a uctíváni) ale jak jsem říkal nad nějaký tajemnou sílu co je kolem a není potřeba uctívat nebo si ji naklánět dary.

Nekritizuji duchovní stránku člověka ale kritizuji ty co raději více věří knize a chce se navrátit někam do historie a uctívat a dělat úplně vše co naší předkové. Už jsem měl čest s lidmi co mě nadávali proto že tím braní bohy před mým popírání Božstev. Také s lidmi co tvrdí že to dělají protože to četli v knize že to tak dělali naší předkové a do krve se hádají že tak žili jak kdyby se právě vrátili z té doby. Nebo někde jsem viděl pohanský rituál na foto kde podřezávali kozu na počest bohům. ( Tohle je fraška bez duchovní podstaty spíše jenom hraní a rekonstrukce )
Já jsem si udělal obrázek že většinou a to co jsem podkal drtivou většinou se to dělí:
Hlavně si to nestahujte na sebe beru lidi s kterými jsem měl takhle tu čest ne že takhle beru automaticky každého:
GERMANI (agresivní, útoční, vulgárni, věčně chlastají, living history Viking)
KELTOVÉ (spíše hippies voďáry, alkohol a podobně, hlásajicí mír a objímající stromy) --> lidé s living jsou ale fajn dobrý pokec samí přiznají že si na to hrají a nejsou žádné podklady a snaží se jenom o rekonstrukci a jsou velice nakloněny různým debatám a samy popírají bohy a jsou takhle nejrozumnější co jsem potkal.
SLOVANÉ (tady nevím)

Když jsem pročítal diskuzi tak jste se bavili hodně o tom kde kdo může uctívat které pohanství mě to přijde celkem úsměvné. Protože vy děláte hranice které nikdy nebyli. Kdyby Keltové došli až do Číny tak si budou uctívat svoje náboženství v Číně, kdyby došli Číňané jsem tak by si tady uctivali pořád Taoismus a možná by to obohatili něčím z Evropy. Proto kdyby tady byl klidně Japonec nebo Vietnamec může si tu uctívat co chce je to každého víra duchovní síly a přírody. Neříkám stavět podle mě stavby jsou k ničemu je to jenom leštění ega duchovna. Člověk se cítí mnohem lépe sedící na kameni za deště v lese než v kdejaké stavbě gigantické.
Uživatelský avatar
Atratus
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 5
Registrován: 26. březen 2012, 17:47

Re: Pohanství

Příspěvekod šošon » 29. březen 2012, 21:29

Nemám problém s žádnou církví,už vůbec s pohanstvím.Každý sám v sobě musí hledat to co ho naplnuje.
Tím se jeho cesta stává tou správnou,ale nikde není psáno že je lepší než ty zbývající a nemá právo nutit nikoho aby přijal jeho vizi :!:
Neexistuje správný model pohanů a stejně tak křestanů či jiných kultů.
Mám pocit že lidem v té dané době vyhovoval jejich pojem bohů a pokud se seznamili s něčím "lepším" přijali to za své a přetvořili k obrazu svému.
Příklady jsou dostatečně známy .....špatné i dobré.
Prostě v každé době si všichni snažíme vzít co je k mání a vybíráme si co nám vyhovuje-lepší zbraně ,chutnější strava,lepší mobil,lepší hudba.....
Nakonec téměř každý má v podvědomí obecnou definici ,jak se chovat , co je a co není dobro..........
Nicméně si myslím že kdo v co věří ukáže až krizová situace(válka,obava o blízké,o život dětí atd....) :!: :!: Kdo zažil ten ví :idea:
Je lepší zemřít na nohou,než žít na kolenou !
7.8.2012....Zuzankoooo!
Uživatelský avatar
šošon
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 50
Bydliště: Liberec
Příspěvky: 824
Registrován: 3. leden 2012, 0:38

Re: Pohanství

Příspěvekod Smrt v červnu » 29. březen 2012, 21:41

No, měl jsem tu menší stať, ale kašlu na to. Nicméně výjimečně se mi stalo, že jsem si na každém názoru něco našel. :hi:
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Pohanství

Příspěvekod Dragunov » 29. březen 2012, 22:07

Atratus píše:J
Když jsem pročítal diskuzi tak jste se bavili hodně o tom kde kdo může uctívat které pohanství mě to přijde celkem úsměvné. Protože vy děláte hranice které nikdy nebyli. Kdyby Keltové došli až do Číny tak si budou uctívat svoje náboženství v Číně, kdyby došli Číňané jsem tak by si tady uctivali pořád Taoismus a možná by to obohatili něčím z Evropy. Proto kdyby tady byl klidně Japonec nebo Vietnamec může si tu uctívat co chce je to každého víra duchovní síly a přírody. Neříkám stavět podle mě stavby jsou k ničemu je to jenom leštění ega duchovna. Člověk se cítí mnohem lépe sedící na kameni za deště v lese než v kdejaké stavbě gigantické.


To je věc názoru. Já to beru tak že náboženství je tvořeno lidmi, nějakým delším procesem který je ovlivněn X prvky z okolí. A proto by bylo třeba germánské pohanství pro Číňana trochu "lámané přez koleno" Ale jinak je mi to šumák, sám jsem pohan maximálně v tom smyslu, že nejsem křesťan. :lol:
Že je pohanství a věci kolem jakási móda je třeba pravda, ale co stím naděláš...taky mi při představě jak podobní týpci(a typkyně :D ) "křepčí v lese" trošku cukaj koutky, ale když je to baví...Mně by to asi nenaplňovalo a nemám na to čas.
A já nevím, mně nutně nemuaí chcát na hlavu, abych byl šťastný a cítil se hezky. Les je fajn, ale Chartres je skvost, at je to leštič duchovního ega sebevětší. :)
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Re: Pohanství

Příspěvekod Smrt v červnu » 29. březen 2012, 22:19

Ono to hlavně není o tom, jestli někdo sedí v katedrále nebo jestli pozoruje Alpy. Obojí je krásné a obojí má své přednosti. Na druhou stranu mi přijde trošku líto, jak se lidé zříkávají toho krásného a omračujícího, co sami vytvořili... ale to je na jinou debatu a jinam.
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Pohanství

Příspěvekod Algis » 29. březen 2012, 22:22

Kde si sa stretol s takými pohanmi čo sa snažia žiť stredovek? Ty podľa obrázkov poznáš názory?

Nie je to náhodou o tom, že človek hľadá zabudnuté hodnoty v povedomí svojej kultúrnej identity a potom sa ich snaží pretaviť do súčasnej spoločnosti?
To že si niekto oblečie tuniku je vracanie sa do stredoveku?.... Potom asi nepoznáš význam daného aktu.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Pohanství

Příspěvekod Atratus » 30. březen 2012, 0:31

Promiň když někdo podřezává zvíře protože dělá rituál (to už je ta hodně krajní situace) a nebo podává rozhovory na youtube o tom že Druidove ve svém zasvěcení leželi 24 hodin v letové vodě kde museli složit báseň o 1000 verších a zpívat to potom před komisí druidu tak to je pro mě už těžký.

Také si tu každý ohání národní identitou a předky.
1. nikdo neví odkud pocházíme se směs také lidský chování nemusíš obhajovat předky protože jsou to normální vlastnosti pokud je teď ztratíme v minulosti je sotva najdeme. Nemusím se obracet na pohanství abychom byli lidmi.
2. asi hodně z vás si nevím co maluje historii jako krasnou vesničku Asterix & Obelix kde žili v klidu a míru. Většinou ani nevíme jak žili pohané máme jejich archeologické vykopávky řekne nám něco o jejich stavbách a to je vše. Poslouchal jsem Archeology vyprávění o Keltech u nás a celkově a skoro nic se neví o nich jenom máme předměty a tvrzení z 2. ruky.
On život ve Starověku nebyl žádný med i v Civilizovaných zemí natož Germáni a Keltové ale nám se to tu povídá v bezpečí za PC s tekoucí vodou a obchodem na každém rohu.

Přečtu si něco od Sokrata tam popisuje pěknou filozofii člověka (v Antice to pěkně sepsaly) o morálce člověka a podobně je to k zamyšlení. Ale každý z nás ví co je dobré a co ne a na to nepotřebuji vytahovat Starověk a spoustu bohů vrace se někam do minulosti a říkat jaké měli morální hodnoty a poukazovat na úpadek moderní společnosti. Většinou se ty pohani chovají stejně.
Uživatelský avatar
Atratus
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 5
Registrován: 26. březen 2012, 17:47

Re: Pohanství

Příspěvekod Cody » 30. březen 2012, 10:07

Můžu se zeptata s kterými pohany jsi o tom mluvil?
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Pohanství

Příspěvekod Prdovous » 30. březen 2012, 11:03

Je imh rozdíl mezi pohanem snažícím se rekonstruovat rituál a mezi partou nadšenců, která chce přiblížit veřejnosti jak se asi žilo. K té nemožnosti uctívat staré bohy - pokud bůh znamená pro pohany princip (obvykle v přírodě), pak by neměl být problém princip aproximovat dnešní době.
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Pohanství

Příspěvekod Smrt v červnu » 30. březen 2012, 11:16

Atratus píše:Také si tu každý ohání národní identitou a předky.
1. nikdo neví odkud pocházíme se směs také lidský chování nemusíš obhajovat předky protože jsou to normální vlastnosti pokud je teď ztratíme v minulosti je sotva najdeme. Nemusím se obracet na pohanství abychom byli lidmi.
2. asi hodně z vás si nevím co maluje historii jako krasnou vesničku Asterix & Obelix kde žili v klidu a míru. Většinou ani nevíme jak žili pohané máme jejich archeologické vykopávky řekne nám něco o jejich stavbách a to je vše. Poslouchal jsem Archeology vyprávění o Keltech u nás a celkově a skoro nic se neví o nich jenom máme předměty a tvrzení z 2. ruky.
On život ve Starověku nebyl žádný med i v Civilizovaných zemí natož Germáni a Keltové ale nám se to tu povídá v bezpečí za PC s tekoucí vodou a obchodem na každém rohu.


Na tohle musím reagovat, protože:
1. Můžeme to tušit, domnívat se, spekulovat o tom, radovat se s tím, trápit se tím. To, co jsi právě napsal, popírá a posílá k ledu veškerý archeologický a etnologický výzkum, jakékoliv jazykovědecké objevy. Nemusíme všechno přesně vědět - jsme jenom lidé. Ale měli bychom se snažit to poznat, protože i cesta může být cílem.
Na pohanství se samozřejmě obracet nikdo nemusí, nicméně prohlédnu si secesní výzdobu, empírový pokoj nebo navštívím výstavu archeologických nálezů a mám z toho nejenom informační výpověď a estetický zážitek. Vypovídá to o tom, jak naši (již prokazatelní) předkové nahlíželi na svou minulost a jak ji umělecky vyhotovili. To je na tom to úžasné. Můj subjektivní postoj k předkům je ten, že mne příliš nezajímá, co dělal nositel některého z mých genů v době stěhování národů, ale naprosto objektivně a přesně mohu říci, kdo z mé rodiny bojoval kupříkladu za první světové války. To zpochybnit prostě nemůžeš. ;)
2. Tohle není nic nového, umělci v období romantismu si minulost taky malovali v hezčích odstínech (i tento přikrášlený svět měl svou ponurost a negativní jevy). Dnes si to zpravidla už nikdo nemyslí a do té doby by se vrátit nechtěl snad nikdo z nás. Ale ať už to bylo krásné nebo ne, jsou to naše dějiny. Jsou důkazem naturelu lidstva, každá válka či každá památka, která je naším produktem, je svým způsobem nenahraditelná a důležitá. A opět se vracím k bodu číslo jedna - jsou to na základě pramenů doložitelné informace. Mne se na dějinách líbí, že nejsou černobílé, protože to ani není možné. Stejně jako my. Možná i proto mám v současnosti pro mnoho lidí nepochopitelné a zvrácené názory opírající se o to, že dobro a zlo je relativní pojmy, závisející na úhlu pohledu. A to platí i pro věci, které společnost považuje za vrchol zla. Dějiny musíme vnímat takové, jaké jsou.

Nicméně jinak mám pro Tvůj postoj docela pozorumění. Nicméně...

Atratus píše: a poukazovat na úpadek moderní společnosti.

Myslím, že tohle se opakuje v cyklech, civilizace zaznamenává vrcholy a krize. Není na tom nic neobvyklého a to, že nyní v jistém ohledu příchází jistá krize, je okem viditelné i pro největšího optimistu. K tomu nemusím být pohan a ostatně ani nejsem 8-)
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Pohanství

Příspěvekod Cheas » 25. červen 2012, 22:25

Ještě jsem si nenašel čas to tu prolistovat, ale vrtá mi hlavou otázka:

Z různých zdrojů se dozvídám, že pohané uctívali přírodní duchy. Jiné ale zase hovoří o přírodních energiích a další o bozích, jako takových. Nebudu sem do toho teď tahat severské božstvo, ale co tedy uctívali dejme tomu takoví Keltové? Může mi to prosím někdo znalejší rozuzlit?

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Pohanství

Příspěvekod Cody » 25. červen 2012, 22:37

Cheas píše:Ještě jsem si nenašel čas to tu prolistovat, ale vrtá mi hlavou otázka:

Z různých zdrojů se dozvídám, že pohané uctívali přírodní duchy. Jiné ale zase hovoří o přírodních energiích a další o bozích, jako takových. Nebudu sem do toho teď tahat severské božstvo, ale co tedy uctívali dejme tomu takoví Keltové? Může mi to prosím někdo znalejší rozuzlit?


Pohanství je poměrně složitá a matoucí záležitost. Slovo samotné je poměrně umělé, protože v sobě mám obrovské množství poměrně nesourodých tradic, kultů a vír. Proto jsme časem na svém webu Stezky pohanství se pokusil o nemožné, vytvořit podle mne co možná nejširší definici pohanství aby toho obsáhla co nejvíc.

Mrkni na odkaz a nebo zkus přečíst moje shrnutí:

Pohanství je náboženství, víra, magická stezka i osobní filosofie k životu, která čerpá z původních polyteistických, často předkřesťanských, náboženství a tradic. Na základě nich vzniká současná víra, která aktuálně reflektuje naší dobu, společnost a naše touhy i potřeby. Pohanství uctívá duchy, přírodní bytosti a bohy ve všech jejich aspektech (mužský, ženský, temnější, chaotický, tvořivý, bojovník, ochránce, vládce, ničivý aspekt, aspekt plodnosti a mnoho dalších). Vztah s bohy, duchy a dalšími bytostmi je vždy partnerský, není ani submisivní ani dominantní. Velký důraz v současném pohanství je kladen na harmonii se vším živým (i mrtvým) a spřízněnost s přírodou a jejím přirozeným chodem, někdy zvaným kolo roku. Pohanství je živé, dynamické, flexibilní a kreativní náboženství. Pohanství není ani staré, ani nové. Prochází skrze věky.


Abych ti odpověděl. ano, někteří z nás uctívají duchy, jiní bohy. Ani jedno není dobře ani špatně. Vyznavači keltského náboženství pravděpodobné budou uctívat bohy keltského pantheonu - ať už ostrovního nebo kontinentálního. Stačí to takto? Kdyžtak se ptej.
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Pohanství

Příspěvekod Cheas » 25. červen 2012, 22:41

Zatím jo, projdu si ten web a kdyžtak se zase ohlásím. :) Dneska jsme se na toto téma (a nejen toto, ale víra obecně) bavili s kamarádem a celkem mi to začalo vrtat hlavou. Díky ;)

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Pohanství

Příspěvekod Prdovous » 25. červen 2012, 22:42

Keltové? Jiná ves, jinej bůh, tedy spíš jinej název boha, ale víceméně jedno a to samé. Bůh = entita, symbol něčeho, většinou přírodního jevu, ať je to blesk, moře, úroda, les, smrt, zrození, whatever, na čem závisel život tehdejších lidí nebo co ho nějak ovlivňovalo. Když to vezmeš kolem a kolem zjistíš, že v podstatě uctívají přírodu či její aspekty, koloběh roku. Na jménu už nezáleží, ač tenkrát se kvůli tomu dokázali do krve řezat ;) Nicméně matoucí může být právě to, že každý tomu, co pohané uctívají, říká trochu jinak, což platí především o pohanech samých :D
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Pohanství

Příspěvekod Cheas » 25. červen 2012, 22:46

Šlo mi spíše o to, jestli už nějak chápali a vnímali přírodní síly - hrom, blesk, zemi... a ty nějak uctívali, nebo jestli si představovali pod tímto nějakou postavu - dejme tomu boha, případně "lesní duchy". ;)

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Pohanství

Příspěvekod Cody » 25. červen 2012, 22:49

Prdovous píše:... ač tenkrát se kvůli tomu dokázali do krve řezat...


Kdyby jen tenkrát :D

Prdovous píše:Nicméně matoucí může být právě to, že každý tomu, co pohané uctívají, říká trochu jinak, což platí především o pohanech samých :D


Je to tak ;) a je to právě kvůli tomu, že pohanství je vlastně umělý pojem pro poměrně různorodé tradice - Asátrú, Rodnověří, ADF, OBOD, Wicca a desítky dalších. Ale pár věcí společných máme. a tak máme jednu společnou škatulku, která vytváří víc problémů než výhod:-)

// Edit:

Cheas píše:Šlo mi spíše o to, jestli už nějak chápali a vnímali přírodní síly - hrom, blesk, zemi... a ty nějak uctívali, nebo jestli si představovali pod tímto nějakou postavu - dejme tomu boha, případně "lesní duchy". ;)


Vlastně obojí. Bohy chápali jako vládce nějakého živlu - hromovládní bohové byli často jedni z těch nejvyšších. A ty chápali jako samostatné bytosti - tedy ryzí polyteismus. Tedy například blesk byl vyjádřením kvalita hromovládného boha. ale co vím tak to nevnímali tak zjednodušeně, že by blesk=hromovládný bůh.
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Pohanství

Příspěvekod Prdovous » 25. červen 2012, 23:02

Cody píše:Je to tak a je to právě kvůli tomu, že pohanství je vlastně umělý pojem pro poměrně různorodé tradice - Asátrú, Rodnověří, ADF, OBOD, Wicca a desítky dalších. Ale pár věcí společných máme. a tak máme jednu společnou škatulku, která vytváří víc problémů než výhod:-)


Proto se tradic držím víceméně jen tematicky a vytvářím si vlastní, které sice nejsou staré jako Metuzalém, zato mi naprosto vyhovujou. A tak nějak dlabu na ten zbytek, ač je respektuju a uznávám :)
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Pohanství

Příspěvekod Algis » 23. srpen 2012, 20:05

Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Pohanství

Příspěvekod Haldir » 23. srpen 2012, 20:07

To je v p**i toto :lmao: 2012 je tady :lol:
Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost. (Sókratés)
Haldir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1682
Registrován: 24. květen 2010, 23:30

PředchozíDalší

Zpět na Lidé, subkultury a náboženství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron