Školné - jaký je Vás názor?

Diskuse o tom, co se dnes děje jak u nás, tak ve světě.

Moderátor: Moderátoři

Jste pro zavedení školného?

Ano (studuji/chystám se studovat VŠ)
8
22%
Ano (nestuduji VŠ)
6
17%
Ne (studuji/chystám se studovat VŠ)
14
39%
Ne (nestuduji VŠ)
7
19%
Je mi to fuk
1
3%
 
Celkem hlasů : 36

Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod sheVcza » 8. červen 2010, 20:42

http://www.novinky.cz/domaci/202669-bud ... mestr.html

Studujete VŠ? Jaký je Váš názor na zavedení školného? Myslíte si, že kvalita studia je taková, že je na místě jí zpoplatnit? Myslíte si, že je možné zvýšit úroveň studia zavedením školného?
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Demicorpus » 8. červen 2010, 20:44

já sem proti už z toho důvodu, že se na vš teprv chystám a nechce se mi to platit :lol: navíc v ústavě je daný že zdravotnictví a vzdělání by mělo bejt bezplatný. prostě kdo si to chce zaplatit tak ať jde na soukromou školu.
Northern wind take my song up high
To the Hall of glory in the sky
The its gates shall greet me open wide
When my time has come to die
Demicorpus
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Roudnice nad Labem
Příspěvky: 280
Registrován: 20. březen 2010, 22:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod shekina » 8. červen 2010, 20:49

Osobne si myslím, že zavedením školného by sa kvalita štúdia nezvýšila, iba by sa štúdium stalo záležitosťou pre tých, ktorí na to jednoducho majú. Skôr by sa mali zvýšiť požiadavky na študentov uchádzajúcich sa o štúdium na vysokých školách. Sprísniť podmienky prijatia a je to.
Na Slovensku padol tiež podobný návrh, aj keď neviem, ktorá strana ho navrhovala. Ale zavedenie školného by bolo podmienené poskytovaním štipendií štátom. Neviem, či je preberanie vzoru amerického školstva šťastným krokom.
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Demicorpus » 8. červen 2010, 20:50

shekina píše:Neviem, či je preberanie vzoru amerického školstva šťastným krokom.
Tak to rozhodně neni. Já bych to nechal tak jak to je.
Northern wind take my song up high
To the Hall of glory in the sky
The its gates shall greet me open wide
When my time has come to die
Demicorpus
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Roudnice nad Labem
Příspěvky: 280
Registrován: 20. březen 2010, 22:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Clare » 8. červen 2010, 21:00

Podobny clanek na tohle tema jeste napriklad tady:

http://zpravy.idnes.cz/skolne-bude-do-1 ... domaci_klu

Nekde jsem slysela nazor, ze se to chce zavest jako opatreni proti lidem, kteri VS neberou jako prioritu (proste - hlasi se na ni ze srandy) a zbytecne tak pripravuji o moznost vazne zajemce. Nevim, jestli je to pravda - pokud ano, musim jenom znechucene cumet - tohle by snad nemelo resit skolne, ale prijimaci rizeni, ne?
Uživatelský avatar
Clare
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 852
Registrován: 30. září 2009, 18:57

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod shekina » 8. červen 2010, 21:05

Clare: Vlastne by sa dalo súhlasiť, že na vysokú sa nehlásia vždy iba vážni záujemcovia. Školné by možno mohlo riešiť otázku financovania. Školy by mohli disponovať väčšími finančnými prostriedkami, keďže napr. u nás neprúdia do školstva zo štátneho rozpočtu nejaké horibilné sumy. Do vzdelávania sa neinvestuje toľko, koľko by sa malo a kvalita vzdelania odráža túto skutočnosť.
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod sheVcza » 8. červen 2010, 21:14

Clare píše:Nekde jsem slysela nazor, ze se to chce zavest jako opatreni proti lidem, kteri VS neberou jako prioritu (proste - hlasi se na ni ze srandy) a zbytecne tak pripravuji o moznost vazne zajemce. Nevim, jestli je to pravda - pokud ano, musim jenom znechucene cumet - tohle by snad nemelo resit skolne, ale prijimaci rizeni, ne?


Tohle je blbost.. Na UTB ve Zlíně to funguje třeba tak, že oni úmyslně naberou lidi přes svou kapacitu (dopady jsou takové, že studenti nemají v prvním semestru kde sedět) a pak to třídí. Kdo tam jde jen ze srandy tak se stejně neudrží a vyletí. A pokud nevyletí, tak proč mu to upírat? Pokud to zvládne, ať studuje ne?:) Mimo to tu fungují taky zajímavé podfuky (přiznal nám to sám děkan naší fakulty na jedné přednášce). Studentům prvních semestrů je upraven rozvrch tak, že chodí do školy třeba jen 2 nebo 3 dny v týdnu - na úkor vyšších ročníků. Ti to pak mají tak rozm*dané, že mají školu natáhlou na celý týden s tím, že třeba v pátek od 7h do 9h, pak volno zevl nuda nic a až od 19h do 21h laboratoř. Celé je to fígl na studenty, kteří vidí pěkný rozvrh v prváku a tím se spíš udrží. Ve druháku už začnou tyhle zmatky jenže to se už nikomu nechce končit. Takový jednoduchý fígl na prachy pro fakultu. :D :roll:

A ke školnému. Z vlastní zkušeností si myslím, že úroveň studia nezvýší. Škola kde chodím má výborné a moderní vybavení i schopné kantory. Přes to je kvalita výuky nízká.. Proč? Přístup! Přístup školy a kantorů k samotnému studiu a studentům. To je největší problém, který nějaké školné nevyřeší - alespoň co se týká mé školy. Nevím, jak jsou na tom ostatní VŠ. A vzhledem k této bídné kvalitě výuky jsem proti jejímu zpoplatnění. :)
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod BlackMoon » 8. červen 2010, 21:16

shekina: a myslíš, že ak sa bude investovať "toľko koľko by sa malo", kvalita výučby sa zmení? Skôr ako o tých peniazoch je to o tom chcieť - zo strany profákov aj študentov.

edit: no, Shevcza to vyjadril lepšie
Uživatelský avatar
BlackMoon
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Piešťany / Bratislava
Příspěvky: 1302
Registrován: 15. říjen 2008, 13:23

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Poky95 » 8. červen 2010, 21:18

Tak já jsem dost proti, sice v září jdu do prváku na střední, ale jednou bych se chtěl zkusit dostat i na vysokou... *damn it*
Poky95
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 591
Registrován: 26. leden 2010, 0:27

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Médea » 8. červen 2010, 21:19

shekina: Ano souhlas, zvýšit nároky na studenty, ne zavádět školné..studovat mají inteligentní a nadaní..a ne jen prachatí.

Clare: Ano na VŠ je spousta lidí, kteří tam nemají co hledat, ale nemyslím si, že by někomu zabírali místo..evidentně je škol dost a ročníky slabé = na většinu VŠ se dostane skoro každej trouba..měl by se asi regulovat počet škol a míst na nich. Zavádět školné je pěkná :cussing: !
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod shekina » 8. červen 2010, 21:20

BlackMoon: Vlastne si to ani moc nemyslím. Finančné zabezpečenie školy a z toho vyplývajúce moderné vybavenie je iba dobrým predpokladom. Ak sa nezmení prístup vyučujúcich a samotných študentov, nič prevratné sa nestane.
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Flash » 8. červen 2010, 21:26

Demicorpus píše:já sem proti už z toho důvodu, že se na vš teprv chystám a nechce se mi to platit :lol: navíc v ústavě je daný že zdravotnictví a vzdělání by mělo bejt bezplatný. prostě kdo si to chce zaplatit tak ať jde na soukromou školu.

To je teda názor - nechci platit a něco jako ústava mi přece dává právo, ááno ... skoro jako od ČSSD. Nic ve zlým, ale takový reakce (byť je chápu) jsou dle mě krátkozraký a k silnému zamyšlení... :roll: Všichni by chtěli ty NEJ NEJ služby (školství, zdravotnictví apod.), bez chyb apod., ale hlavně ZADARMO. Tohle sociální perpetum mobile nikdy dlohodobě na kvalitní úrovni fungovat nebude. Dívám se na to z principu. To jak na tu aplikaci kdo dohlídne a jak ji zaaplikuje je věc druhá :|

Viz. Shekina a finační injekce školám, druhá věc, že si toho vzdělání budou lidi vážit a ne pohoda, klídek, tabáček alias uvidíme, zahulíme, rozvolníme ... Další věc, že teď některé ty lidi povoláním "student" dotuje statní kasa atd. tzn. jednou to budou Vaše peníze, všechno je to jedno spojitá nádoba.

sheVcza píše:Škola kde chodím má výborné a moderní vybavení i schopné kantory. Přes to je kvalita výuky nízká.. Proč? Přístup! Přístup školy a kantorů k samotnému studiu a studentům.

Ano, ale na druhou stranu, když nebude VŠ "zadarmo" tak už tím motivovaní studenti to můžou změnit. Navíc myslím, že se tím změní počty na učitele - odlehčení od zevlů apod. Přístup učiteů není až zas tak k podivení, je naprosto normální z jistého úhlu pohledu. Ale to už je jiná debata :)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 41
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod sheVcza » 8. červen 2010, 21:32

Flash píše:Ano, ale na druhou stranu, když nebude VŠ "zadarmo" tak už tím motivovaní studenti to můžou změnit. Navíc myslím, že se tím změní počty na učitele - odlehčení od zevlů apod. Přístup učiteů není až zas tak k podivení, je naprosto normální z jistého úhlu pohledu. Ale to už je jiná debata :)

VŠ není střední, tady je to o motivaci studentů. Nějací zevli kantory imho nezatěžují. "Sereš na to, báj báj" - tak to tu chodí. A věř mi, že k podivení je (mohl bych o tom vyprávět). Nejen kantorů, ale i celého systému osnov a studijních plánů.
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Médea » 8. červen 2010, 21:36

Flash: Takže ti co budou chtít být vzdělaní a nemají bohateho tatíka, aby si vzali půjčku (zadlužení do budocnosti, které ten dotyčný možná ani nebude schopen splatit, když nesežene slušnou práci) a ti s bohatým tatíkem si toho studování stejně vážit nebudou a budou tam dál jen tak "lažoplážo".
Co to vyřeší?
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Yumi » 8. červen 2010, 21:40

Médea: Lidi, jenž budou studovat jen tak "lážoplážo" se na té škole dlouho neudrží, protože jejich výsledky budou mnohem horší než výsledky těch, co se budou opravdu snažit :)
Uživatelský avatar
Yumi
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Příspěvky: 174
Registrován: 20. září 2009, 23:08

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Médea » 8. červen 2010, 21:44

Yumi: Tak půjdou na jinou školu a budou takhle "studovat" xy let a ti co peníze nemají, co mají dělat? Půjčka..život na půjčku, trend téhle doby..copak nevidíte kam to zadlužování vede? :roll:
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod shekina » 8. červen 2010, 21:44

Médea: Ku krachu newyork-skej burzy :lol:
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Demicorpus » 8. červen 2010, 21:45

Flash píše:To je teda názor - nechci platit a něco jako ústava mi přece dává právo, ááno ... skoro jako od ČSSD. Nic ve zlým, ale takový reakce (byť je chápu) jsou dle mě krátkozraký a k silnému zamyšlení... :roll: Všichni by chtěli ty NEJ NEJ služby (školství, zdravotnictví apod.), bez chyb apod., ale hlavně ZADARMO. Tohle sociální perpetum mobile nikdy dlohodobě na kvalitní úrovni fungovat nebude. Dívám se na to z principu.

Já si myslim, že by bylo ze všeho nejlepší, kdyby ty na vyšších místech přestali krást a dělali svoji práci dobře. Akorát nechápu proč bychom zrovna teď měli za všechno všichni platit jak mourovatý, kde na to máme asi tak k sakru brát? Pokud chtěj zlepšit financování školství tak ať se vodstraněj přebytečný lidi, který tam nemaj co dělat, ale to se stejně neudělá co si budem povidat. Dyť si vem to pitomý SCIO. Ty si fakt myslíš, že jim to nevyhovuje, aby jim zadarmo tekli další prachy? Je to sice offtopic, ale je to tak. Já bych to nechal tak jak to je, protože si myslím že naše školství je estě na relativně dobrý úrovni, i přes všechny papaláše, který tam jsou.

// Edit:

Yumi píše:Médea: Lidi, jenž budou studovat jen tak "lážoplážo" se na té škole dlouho neudrží, protože jejich výsledky budou mnohem horší než výsledky těch, co se budou opravdu snažit :)

ale když budou mít bohatýhoo tatínka, tak je tam nechaj, pač se to podmaže a bude to stejná kategorie jak turbotituly v plzni.
Northern wind take my song up high
To the Hall of glory in the sky
The its gates shall greet me open wide
When my time has come to die
Demicorpus
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Roudnice nad Labem
Příspěvky: 280
Registrován: 20. březen 2010, 22:05

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Flash » 8. červen 2010, 21:52

Shev: Se nechápeme, píšu to samé. Hodně si rozmyslím, jestli budu vyhazovat prachy za zevlování na škole a nebo budu opravdu studovat. To je velice slušná motivace. Zevling je jedna věc, s tím spojené náklady školy atd. Jinak se systémem jako takovým souhlasím, ale to už je jiné téma. A další věc, že někde se začít musí, byť nepopulárně. Alternativou je stagnace nebo Oranžová utopie.

Médea: Podle mě to stavíš do příliš černo-bílé roviny (oblíbené v ČR) bohatí a ti chudáci chudí. Pokud bude někdo povoláním syn jak zmiňuješ, tak fajn, ale to ty neovlivníš a ty peníze to škole přinese. Půjky na studia jsou v pohodě, pokud lidi nebudou lamy a vezmou si ty správné. Další věc, že dneska utratíme MRAKY peněz za kraviny, takže průměrná rodina si může dovolit dat 1/12 z 10.000,- Kč / rok - to není nijak strašná pálka. Tohle "brečení" (myslím v ČR) je typické - vytvořit např. 50.000 za cca 18 let, aby mohlo dítko na VŠ je otázka 200 - 400,- Kč / měsíčně (nehledě brigády samotných studentů - ale to už polemizujeme o něčem jiném) a to zvládnou i sociálně slabší rodiny. Ubrat toho alibismu :)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 41
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Školné - jaký je Vás názor?

Příspěvekod Yumi » 8. červen 2010, 21:56

Médea: A myslíš, že těch XX let budou mít s nima jejich rodiče tu trpělivost, když budou střídat jednu školu za druhou? :roll:
A ti co peníze nemají? Jednoduché. Třeba já osobně počítám s tím, že až (čti: pokud -.-") odmaturuju a vezmou mě na vysokou, tak prostě budu muset jít makat, abych to zaplatila. Nic jiného mi nezbyde a něco pro to vzdělání holt udělat musím. Ono "vzělávání zadarmo" je hrozně hezká věc, ale jak říkal Flash, lidé si toho neváží, když pro to nic nemusí udělat.
Uživatelský avatar
Yumi
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Příspěvky: 174
Registrován: 20. září 2009, 23:08

Další

Zpět na Politika a aktuální dění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron