Joy Division

post-punk

Co se jinam nehodí, sem s tím.

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Joy Division

Příspěvekod Nokturrnus » 14. červenec 2012, 16:15

Obrázek
Obrázek
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Roky pôsobenia: 1976-1980
Žáner: post-punk

Zostava
Ian Curtis - spev, príležitostne gitara
Bernard Sumner - gitara, klávesy
Peter Hook - basa
Stephen Morris - bicie

Albumy (radové albumy a niektoré kompilácie)
Unknown Pleasurers (1979)
Closer (1980)
Still (1981)
Substance (1988)
Warsaw (1994)

Skupina si pôvodne hovorila Warsaw, ale aby predišli mýleniu so skupinou Warsaw Pakt, zmenili si meno na Joy Division, teda Radostný oddiel. Ich hudba mala ale od nejakej radosti na míle ďaleko, ponurým piesňam dominovala Hookova basa (hral na ňu skôr vo vyšších polohách, začal tak hrať preto, lebo v začiatkoch svoju hru cez Sumnerovu gitaru nepočul), gitara tvorila skôr akúsi kulisu a korunoval to hlboký, deprimovaný Curtisov spev.

Za svojej existencie vydala skuina len jeden radový album, a to Uknown Pleasures. V roku 1980 mali odísť na koncertné turné, ale krátko predtým sa Curtis, ktorý trpel depresiami a epilepsiou, obesil, čím sa existencia skupiny skončila. Až posmrtne vyšiel druhý album Closer. Zvyšok skupiny potom pokračoval pod novým menom New Order.

http://www.neworderonline.com Ide o spoločnú stránku Joy Division aj New Order, viac sa ale zameriava na NO.
http://www.last.fm/music/Joy+Division
http://www.myspace.com/joydivision

Ukážky





Moja najobľúbenejšia post-punková skupina (aj keď zase veľa tých skupín nepočúvam). Osobne sa mi viac páči Unknown Pleasures, ako Closer. Odporúčam inak aj film Control (z roku 2007), ktorý sa zameriava na existenciu skupiny, ale najmä na život Iana Curtisa.
Naposledy upravil Nokturrnus dne 14. červenec 2012, 16:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Nokturrnus
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 14
Registrován: 14. červenec 2012, 13:39

Re: Joy Division

Příspěvekod Zero » 14. červenec 2012, 16:17

Výborná kapela, přemýšlel jsem, že bych jim udělal topic, ale byl jsi rychlejší. Debutní Unknown Pleasures se mi ze začátku vůbec nelíbilo, ale nakonec jsem mu úplně propadl a sehnal si další věci. Ono obecně bych řekl, že post-punk není na první poslech, člověk prostě musí trpělivě naposlouchávat a časem se do toho propracuje.
Co se New Orderu týče, k tomu jsem se zatím nedostal, ale času dost. :)
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Joy Division

Příspěvekod Nokturrnus » 14. červenec 2012, 17:16

Ja som od New Order zatiaľ počul prvé dva albumy a single Ceremony, Procession a Blue Monday. Celkom sa mi to páči, hoci samozrejme nie tak, ako Joy Division. Pôsobí to na mňa o trochu (ale len o málo) veselším dojmom.
Uživatelský avatar
Nokturrnus
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 14
Registrován: 14. červenec 2012, 13:39

Re: Joy Division

Příspěvekod Humr » 14. červenec 2012, 19:15

Joy Division se povedlo za poslední cca rok vypracovat se na jednu z mých nejoblíbenějších kapel. Od Love Will Tear Us Apart jsem se na doporučení kamarádky dostal ke Control, což je parádní film. Pak Unknown Pleasures, který mě chytlo poměrně rychle, hlavně asi díky tomu, že je o dost přímočařejší než druhý album. S Closer už to bylo trochu težši ale dneska bych řekl, že ho mám snad ještě radši než UP. Debut je super ale Closer je úplně jiná liga. To co tam kapela předvádí je absolutně geniální, málo co má tak silnou atmosféru jako tohle album. K New Order jsem se dostal nedávno, když jsem viděl živý vysílání z nějakýho festivalu co jelo na youtube. Zatím mám naposlouchaný Brotherhood (který má zrovna o dost blíž k The Cure než Joy Division) a největší hity jako Blue Monday nebo Temptation a jo, líbí se mi to. Sice tam jsou občas náznaky Joy Division ale celkově bych řekl, že je ta hudba jinde, přesto to má něco do sebe. Třeba taková basová linka Blue Monday :inlove:
Uživatelský avatar
Humr
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Uherčice
Příspěvky: 309
Registrován: 24. červen 2009, 14:54

Re: Joy Division

Příspěvekod Smrt v červnu » 17. září 2014, 13:52

Tak málo komentářů? Vždyť tohle je úžasná kapela...
Mám na ni prima vzpomínky z doby, kdy jsem je poslouchal spolu s Death In June a za ta léta si je nemohu vynachválit. Osobně mám velmi rád Ideal for Living (a nejen kvůli obalu, hehe), co se týče věčného sporu Unknown Pleasures vs. Closer... těžko říci. Byly časy, kdy jsem preferoval první, byly časy, kdy druhé. Obojí jsou výborné nahrávky. Unknown Pleasures je krásná esence špíny urbanismu a bezprizornosti a Closer je pro změnu "gothic" v tom smyslu, který mám rád.

Jenom tak mimochodem, nemnoho posluchačů u nás ví, že právě třeba gothic v našich luzích a hájích není jenom XIII. století. Jednu excelentní, sudetskou post-punkově gothic legendu máme v Jeseníkách. Tedy, měli jsme. A to konkrétně Priessnitz. Ta jejich esence a atmosféra je libová, taková správně "opršelá". Škoda, že originály a původní edice se už skoro nedají sehnat. Pokud máte rádi pohraničí, tak neváhejte.
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Joy Division

Příspěvekod Humr » 17. září 2014, 17:26

Jaktože se sakra o existenci Priessnitz dozvídám a teď? Hraje mi tu Freiwaldau a nestačím se divit, jak je to dobrý. Posháním a pořádně naposlouchám, díky za tip.

Tady lidi obecně nějak málo přispívaj k zajímavým kapelám, ale tak pořád je to hlavně metalový forum, že. My Bloody Valentine tu maj taky jen tři komentáře.
Uživatelský avatar
Humr
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Uherčice
Příspěvky: 309
Registrován: 24. červen 2009, 14:54

Re: Joy Division

Příspěvekod Orwin » 17. září 2014, 19:17

Humr píše:Jaktože se sakra o existenci Priessnitz dozvídám a teď?

Protože dneska už ta kapela hraje strašné, jak to říct slušně, no prostě poppové blbosti :lol: Ale hlásím, že v Pařátu o ní kdysi, v článku o gothic rocku u nás, psali celkem dost ;)
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Joy Division

Příspěvekod Humr » 17. září 2014, 19:45

Aha. Já Pařát nikdy nečet, takže tohle se ke mně nedostalo a beztak to bylo kdysikdysi v době, kdy by mi to bylo šumák :D Já spíš myslel, že jsem na ně nenarazil, když jsem sháněl českej post-punk. Oni totiž na last.fm nejsou vedení post-punk/gothic kapela, takže mi nebyli doporučení.
Uživatelský avatar
Humr
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Uherčice
Příspěvky: 309
Registrován: 24. červen 2009, 14:54

Re: Joy Division

Příspěvekod Smrt v červnu » 18. září 2014, 9:28

Orwin píše:Protože dneska už ta kapela hraje strašné, jak to říct slušně, no prostě poppové blbosti :lol: u nás, psali celkem dost ;)


To je asi věc názoru. Ono lepší "strašná popová blbost", která je ve skutečnosti dobrá (Potichu? nebo Zero byly náhodou skvělé desky), než něco, co si hraje na nekomerční underground, ale je to ducha mdlého ;-) Jinak, co jsem tak pochopil, oni hrají v současné době spíše Umakart a to je už věc trošku jiného soudku.

Humr píše:Hraje mi tu Freiwaldau a nestačím se divit

To se nedivím. Právě Potichu?, Fraiwaldau a Nebel bylo to první, s čím jsem si podal ruce. Teď to vypadá, že s ohledem na stěhování a změnu zaměstnání budu mít docela dost času, tak bych se mohl "jenom tak" noblesně bezdomovecky vypravit do Jeseníků se sluchátky na uších a užívat si přicházejícícho podzimu.

Humr píše:My Bloody Valentine tu maj taky jen tři komentáře.

Jako je to škoda, protože ty kořeny rockové/metalové/bluesové hudby jsou vesměs podobné.
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron