Ulf Söderberg

Tribal Ambient, SWE

Darkwave, ambient, dark/ritual
Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Ulf Söderberg

Příspěvekod Majk » 16. listopad 2008, 16:32

Ulf Söderberg
Obrázek




"He relates stories about the inexorable and destructive power of Time, mankind’s futile attempts of resistance, and the sunken cities, fallen towers, and overgrown ruins that this has resulted in. Dark eerie soundscapes and ritualistic drums are combined with his own field recordings from places like Cairo, Iceland, and gloomy Nordic forests."



Naprostá většina lidí o tomhle skladateli pravděpodobně nikdy neslyšela. Popravdě, když jsem na něj kdysi dávno narazil já, jeho jméno mi bylo také cizí. Přesto jsem však po prvním poslechu jednoho z jeho alb zůstal úplně ohromený. Tahle hudba byla přesně to, po čem jsem vždycky pátral. Ještě dlouhé roky jsem pak někde hledal podobnou hudbu, ale nikdo jiný ještě nedokázal vytvořit něco, co by se jeho mystickému géniovi byť jen vzdáleně podobalo...
Informací o tomto tajemném člověku, klidně se pohupujícím na temných vodách ambientní hudby je pomálu. Internetové stránky jeho projektu Sephiroth osobní údaje postrádají, stejně tak mlčí i oficiální stránky vydavatelství Cold Meat Industry, jediné co o něm víme s jistotou, že pochází odněkud ze Švédska.
Ulfova dráha se započala někdy v roce 1995, kdy světlo světa spatřilo první z celkové řady pěti děl s názven Nattljus. Pod názvem skladatelovým následovaly dvě díla - Tidvatten (1998) a Vindarnass Hus (2003). Söderbergův hudební projekt s mystickým názvem Sephiroth skrývá další desky - Cathedron (1999) a Draconian Poetry (2005).
Hudební motivy, jejichž melodie po puštění jednotlivých desek začnou znít v posluchačových uších se velice obtížně popisují. Někteří se je pokoušejí definovat s využitím některého z nepřeberného množství minoritních hudebních stylů - "Dark ambient", "Industrial", "Tribal" i jiných, ale jelikož Ulf Söderberg nemá téměř žádnou analogii je bezpředmětné jej někam řadit. V podstatě se jedná o mix zvukových pasáží sesbíraných z celého světa na některých z jeho cest - od zpěvů žhavé Afriky, přes melancholické ozvěny mlhavých severských lesů, mocných chorálů rozlehajících mezi stěnami prastarých chrámů, až po vybuchující gejzíry Islandu. To vše je propojeno a podtrženo někdy jemnými, melancholickými melodiemi, jindy živými, téměř hypnotickými bubnovacími tribalovými pasážemi.
Je těžké popsat, co člověk při poslechu jeho hudby zažívá. Začíná vnímat svět kolem sebe jiným způsobem, všechno se zdá mít nesmírnou hloubku a smysl, stejně jako mají nesmírnou hloubku i jeho skladby. Mnohdy jsou emoce zažité při pečlivém poslechu téměř nepopsatelné a neopakovatelné. Jako bychom pod jeho vedením nahlédli za těžký zaprášený závěs, a pustili do chladných pokojů našich životů trochu mystického svitu. Skoro jak kdybysme vyhlédli z okna někam do zapadajícím sluncem ozářené krajiny, kde vše má svůj řád a místo.
A přesně v tom tkví genialita jeho skladeb. Těžko lze popsat slovy něco, pro co slova neexistují. Hudba je mnohem dokonalejším a univerzálnějším jazykem. Proto bychom ji měli využívat k zaznamenání toho, co je slovy nepostižitelné. Stejně jako to dělali všichni velicí skladatelé. A stejně jako to dělá i Ulf Söderberg...


DISKOGRAFIE:

Sólová alba:
Nattljus (1995)
Obrázek
Tidvatten (1998)
Obrázek
Vindarnass Hus (2003)
Obrázek

Projekt Sephiroth:
Cathedron (1999)
Obrázek
Draconian Poetry (2005)
Obrázek


ODKAZY:

[Sephiroth Homepage][Last.fm]

YOUTUBE:


Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Lord Vader » 17. listopad 2008, 17:38

Ulf Söderberg je taková klasika Švédského dark ambientu, mám doma desku Nattljus. Jářku dobrý to je, musím se k němu co nejdříve vrátit.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Majk » 17. listopad 2008, 18:20

Já mám všecko, i ty Sephirothy. Dokázal jsem to poslouchat skoro dva roky v kuse, což je výkon ne to, že si většinou jakékoliv album (až na úplné výjimky) poslechnu 2x nebo 3x a už to mám oposlouchané.

Škoda, že se tak těžko shání něco podobného.

Jediné, co se tomu vzdáleně podobá a na co jsem narazil je:

Skadi - album Eliwagar
nebo
Desiderii Marginis - album That Which Is Tragic and Timeless

A nic víc, všecko ostatní je strašně depresivní, konec konců i ten Desiderii Marginis trochu je, ale to se ještě jekžtakž dá přežít, aniž by člověk propadl záchvatu beznaděje a zoufalství :)
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Lord Vader » 17. listopad 2008, 19:03

No jasně, všechny tebou jmenované věci jsou přece dark ambient, čili čekat od toho něco veselého je nemožné.
Budu se opakovat, ale zkus Stalkera od Riche a Lusmorda, není to tak temné, spíše jemné a hezké, nádherná práce minimalismu.
Ještě nejsou špatní japonští Hosokawa-Deep Silence, nebo Hector Zazou a Herold Budd-Glyph, výborná věc.


jestli budeš mít zájem, pošlu ti pár odkazů na stránky s ambientem.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Majk » 17. listopad 2008, 22:52

Nj, ale já bych třeba Soderberga do Dark Amnientu úplně neřadil, ačkoliv je tomu blízko, mě na rozdíl od DA ta hudba vůbec nepřipadá temná, ale spíš taková mystická. Můžou za to určitě samply, které vybíral a používal a dával i podprahově na pozadí. Někdy je ani nezaregistruješ, ale pokud to při některých tracích fakt "ohulíš", slyšíš v backgroundu třeba zpěv afrických domorodců nebo zvuky pralesa, zpomalený chorál atd... Někde jsem se dočetl, že jsou to nahrávky, které si pořídil sám a tím mi to příjde i unikátní.

Vždycky mi připadalo trochu divné, že se to do DA řadí, ale i právě proto jsem mezi tímto stylem hledal něco podobného, ale zatím bez většího úspěchu :cry:

Ale ty věci, cos napsal určitě projedu. Odkazy pošli, budu rád. Slyšel jsem toho už hodně, ale stejně tam nemůžu pořád najít to svoje. Až na úplně minimum výjimek (Aghast, Atrium Carceri, Skadi, Desiderii M., apod.)
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod littlewitch » 25. leden 2009, 18:18

zohnala som si album z roku 1998,lebo ma nejak premahala zvedavosť,okolnosti a odporúčanie tvorcu topicu.
...myslim,že to bude u mňa dlhodobá záležitosť....som na začiatku a musím uznať,že je to moc krásna vec...naozaj sa to nedá zaradiť do dark ambientu..nie je to tak temné
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 49
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Majk » 25. leden 2009, 19:35

Na tidvatten je moje nejoblíbenější skladba - Nordvinterögon. Má to nepopsatelně hlubokou a mystickou atmosféru. Prostě dokonalost sama.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod littlewitch » 26. leden 2009, 16:45

Majk,myslim,že viem,prečo je ten song tvoj obľúbený...nedá sa prehliadnuť
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 49
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Ulf Söderberg

Příspěvekod Manunecka » 29. květen 2011, 10:42

Odkaz je tu jen na stránky Sephirot. Oficiální stránky Ulfa Söderberga neexistují? Pídím se po nich už delší dobu. Taky mě zajímá, jestli má kromě tří zmiňovaných alb také ještě nějaké další.
"Dum spiro, spero"

"Cokoli zamýšlíš, je důležité, abys k tomu vyslechl názory druhých; jakmile však o tom rozhoduješ, opírej se sám o sebe."

"Vím, že hnacím motorem všeho, co dělám, je láska, a tak se snažím nemarnit čas, který jsme dostali, abychom milovali."
Uživatelský avatar
Manunecka
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 40
Bydliště: Kdesi mezi lesy
Příspěvky: 52
Registrován: 9. květen 2011, 13:08


Zpět na Darkwave & Ambient

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron