Asmodeus

Moderátor: Hooya

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Asmodeus

Příspěvekod Onotius » 11. květen 2013, 16:31

Obrázek
Obrázek

Země: Česká republika
Rok založení: 1987
Styl: Progressive/Thrash Metal



Skupina Asmodeus je česká metalová formace původem z Klatov, malého města na jihozápadě Čech. Vznikla v roce 1988. Od té doby se ve skupině vystřídalo mnoho hudebníků. Skupina během své pětadvacetileté historie odehrála přes 170 vystoupení, natočila pět demosnímků, sedm regulérních alb, výroční DVD + Best-of CD a podílela se na několika vedlejších projektech a kompilacích, viz diskografie.

Historie:
Skrytý obsah
1987

Vznik skupiny se datuje do října 1987. Tehdy se sešli dva zakládající členové Miloš Bešta a Tomáš Kocian, oba t.č. studenti SZeŠ Klatovy (proto vznik Massacru, předchůdce dnešního Asmodea, provází legenda o jeho vzniku na bramborové brigádě). Nutno poznamenat, že u kolébky též stáli Karel Kuneš a Ludvík Fremut - jak jinak než Milošovi spolužáci z klatovské "zemědělky". Tohle byla základní sestava skupiny Massacr, nedlouho poté přejmenované na Resscator. A toto jsou ty úplně nejzazší časy, v nichž lze vystopovat náznaky pomalu se rozjíždějící metalové formace. Za oficiální termín vzniku však sama kapela považuje rok 1988...

1988

Stále chybí bubeník. Ten přichází až v březnu 1988. Mezitím kytaristu Ludvíka střídá Martin Blažek. Potom je to s kytaristy jak na běžícím pásu až do konce května. To už je kapela ustálena v sestavě Miloš Bešta (kytara, zpěv), Tomáš Kocian (basa), Miroslav Prášil (bicí) a Karel Kuneš (kytara). Skupina hraje nejen převzaté věci, ale už i své vlastní skladby. První neoficiální vystoupení přichází 13. srpna 1988 v Klatovech. Dokončuje se program "Servants Of Satan". V této době působí na postu zpěváka již Petr "Kremator" Korál, který se rovněž podílí na textech, což mu vydrželo až do vydání alba "Příjezd krále...". Skupina se záhy přejmenovává na Attack. Pod tímto názvem vystupuje na festivalu totalitně zideologizované "Politické písně" v Nýrsku. Tam sice dostává cenu za text "Destrukce", avšak zároveň zákaz hrát veřejně "Služebníky Satana". Začínají první problémy s OV KSČ v Klatovech. Ke kapele přichází tolik potřebná posila - druhý kytarista Richard Aška. Karel mezitím odešel. Další křest byl pro Attack v Dlouhém Újezdě u Tachova. Ohlas diváků byl nečekaný. Ale nejen diváků. O skupinu se čím dál víc začali zajímat tzv. "normalizátoři", a tak je kapela chtě nechtě nucena změnit název, aby tak částečně uklidnila situaci. Definitivní nový název zní ASMODEUS. Kapelu k tomuto názvu inspirovala jedna skladba brněnské legendy Root. Poslední koncert ještě pod názvem Attack je 30.12.1988 v SH OÚNZ Klatovy. Tohle byl rovněž neoficiální koncert pouze pro členy tehdejšího Fan Clubu, který vedl kapelník.

1989

A to už je rok 1989. Vzniká nový program "Invasion Of Conscience". Kapela začíná častěji koncertovat a to i se známějšími soubory jako jsou ROOT, BRIAN, KRYPTOR, FERAT. Objevuje se též na druhém ročníku přehlídky rockových kapel v Dlouhém Újezdě u Tachova. Skupina dělá přehrávky v Kolíně. Navzdory všem nedostatkům dostává překvapivě II. třídu. Po vzájemné dohodě kapelu opouští Míra Prášil a kapela hledá nového perspektivního bubeníka. Po mnoha přesvědčováních nakonec přece jen neodolá bubeník pražských D.F. (Ďáblův farář), později člen křesťanských Ram Adonai, (následný rozpad - zbyla pouze nešířená demonahrávka "Zlokov") Daniel Vilášek a přichází na místo Míry. V tu dobu vzaly věci rychlý spád. Krátce na to (jak sám říká - přesně 16. prosince) po vzájemné dohodě odchází i dosavadní zpěvák Petr.

1990

Po měsíci zkoušení kapela nahrává "live" své první demo "Invasion Of Conscience" v Pražském SRS Studiu na Jižním městě. To už se psal leden 1990. Na tomto demáči je zachycena tvorba z let 1988-89, tedy tak trochu památeční demo. Touto dobou již funguje nový Fan Club sídlící v Radovesnicích II u Kolína. Že se toto později ukázalo za přinejmenším nevyhovující, k tomu se ještě vrátíme. V sestavě Bešta - Kocian - Aška - Vilášek se kapela rozjela po vlastech českých: např. Pardubice, České Velenice, Jindřichův Hradec či dvakrát Janovice nad Úhlavou (z toho jednou festival Death Metal Show). Mimo to začala pracovat na novém programu s názvem "Town Of Fallen Statues". Tento program už kapela hraje na neslavně proslulém obřím festivalu Metal Massacre v Litvínově za účasti takových skupin jako DEBUSTROL, MASTER'S HAMMER, SAX apod. Tento festival krachuje po organizační stránce, ale problémy jsou i v samotném táboře kapely. Ústřední showman a kytarista v jedné osobě Ríša uznává, že jeho instrumentální výkony neodpovídají zbytku kapely a odchází. Pro ASMODEUS začíná období váhání. Koncerty se odříkají na neurčito. Nikomu se nechce hrát v triu. Aby však nevznikla velká pauza, skupina odjíždí nahrávat druhé demo, které se má původně jmenovat stejně jako nový program, tedy "Town Of Fallen Statues". Jenže všechno je jinak. Nahrává se ve zkušebně pražského Brianu na čtyřstopý magnetofon vše zvlášť. Z původních osmi skladeb se nahraje za sobotu a neděli jen pět. Nahrávka dostává název "Heroes" a kromě Asmodea se ní rovněž podílí Tonda Rauer /Brian, nyní Alkehol, Harlej/ a Pavel "Kuře" Hejč /ex-VITACIT/ coby sóloví kytaristé, Kuře pak ještě jako zvukový mistr. Po všech překážkách se vše dotáhlo do zdárného konce. Následně je tohle dílko šířeno mezi lidi. Demo obdrželi i pánové z vydavatelské společnosti Monitor, ale zřejmě je nenadchlo, nebo ho vůbec neslyšeli? To byl konec roku l990.

1991

Hrát ve třech nebo ne? To je problém, který vede k několika hádkám. Nakonec se vše vyřeší a kapela startuje do roku 1991 pouze jako trio. Koncerty jsou ale chudší o druhou kytaru. Kytaristi se intenzivně hledají, ale není to nic platné. Nejsou. Navíc Tomáš má před maturitou, a tak skupina příliš k vidění není. Mezitím se dohrává zbytek z programu "Town Of Fallen Statues". Do Prahy na natáčení však odjíždí pouze Miloš a Dan, neboť Tomáš se pilně připravuje na již zmíněnou maturitu. Basovou kytaru tedy hraje Dan. Nahrávalo se opět u Brianu, stylové intro k "Tenkrát na západě" obstaral na foukačku Ondřej Konrád. Tonda s "Kuřetem" pak vypomohli na nějakých sólech. No a konečně Petr Tihelka alias Thorax stvořil stylový obal. Díky tomuto demu se kapela dostává čím dál více do podvědomí. Jistě to bylo také proto, že se mohla představit dvakrát v legendárním pořadu Gung-ho širší veřejnosti. To ji vyneslo na 16. místo v anketě "Černá vrána 1991". Dobré recenze a ohlasy na obě dema byly též v různých fanzinech. Ukazuje se, že fláky "Kolaps" a "Muka existence" daly kapele zcela nový rozměr. Touto dobou dostali bratři Viláškové nápad vydat SP právě s těmito kousky. Přes nezájem domácích gramofirem se rozhodli pro vlastní náklad. Už byl i předběžně ohlášen termín nahrávání v Jandově studiu Propast, ale nakonec ASMODEUS ustupuje od této záležitosti a přestože byl hotov již i obal, celý projekt se rozplynul jak dým. Po úspěšné Tomášově maturitě a následném přijetí na vysokou školu nastává další období tvrdé práce na novém hudebním materiálu. ASMODEUS opět začíná živě vystupovat. V červenci pak kapela oslavuje třetí narozeniny a zároveň přichází nabídka od firmy Zeras na natočení dvou skladeb na připravovaný sampler "Necrometal II". Tohle však nemá dlouhé trvání. Petr Korál, přestože z kapely odešel, i nadále s kapelou spolupracuje jako textař, ale především má největší zásluhu na připravovaném albu. Rozhodl se totiž, když Monitor napoprvé nezabral, zkusit to znovu s "Town Of Fallen Statues". A je to tady. ASMODEUS následně podepisuje smlouvu na CD a MC s firmou MONITOR. Tímto přirozeně padá sampler "Necrometal II" (co je nám známo, tak nikdy stejně nevyšel). Na sklonku roku pak ASMODEUS poprvé vystupuje v Praze na proslulé Barče spolu s Arakainem a Brianem na benefičním koncertě pro Jugoslávii. Tento koncert se velmi vydařil, zejména díky show (nechyběl Děda Mráz, pytel nafouklých prezervativů a ani skutečný potápěč, který i s brýlemi a ploutvemi skákal z pódia...) a zařazením dvou vánočních písní do programu. Bylo to hezké ukončení roku 1991.

1992

Začátkem roku 1992 posiluje kapelu Otakar Husák /ex-Ferat/. Kapela dodělává svůj program a chystá se do studia. V květnu odjíždí do Propasti, aby zde pod producentským dohledem Petra Korála natočila své první album. Po úspěšném dokončení nahrávání alba "Prosincová noc blíže neurčeného roku" se uskutečňují pouze dva koncerty, ještě předtím něž skupinu opustil Ota. Ve třech si ještě zahrají na festivalu Rockový Marathon ve Starém Kolíně před 17 000 diváky, načež se skupina rozpadá. Ještě v září 1992 se scházejí v původní sestavě k natočení videoklipu "Rolničky". V říjnu vychází u Monitoru sampler "Ultrametal II", kde se Asmodeus prezentuje dvěmi skladbami. Dne 15.12.1992 vychází oficiálně jejich debut "Prosincová noc blíže neurčeného roku".
1993

K Milošovi se připojují začátkem roku 1993 David Svoboda (basa) a Jacek Lukáš /ex-Doomsters/ (bicí). V této sestavě natáčejí živě videoklip "Vánoce". Po vydání debutového alba na počátku roku 1993 skupinu opouští Jacek a na jeho místo přichází Pavel Kotěšovec a druhou kytaru doplňuje Jindřich Gregora. První polovina roku je využita na přípravu koncertního repertoáru. V květnu končí fan klubák Karel Kuneš. Skupina záhy podepisuje smlouvu s Metal Breath Production na natočení CD maxisinglu "Den zúčtování". Ten se natáčel v říjnu 1993 ve studiu HAPPY. Kromě toho kluci nadále koncertují. Dne 20.11.1993 se konal výroční koncert v RC Villa v Klatovech k pátému výročí kapely. Hráli zde kapely Suggestor, Saxana, Lord a samozřejmě ASMODEUS se svými hosty (Petr Korál (zpěv), Václav štich (klarinet), Ota G. Husák (kytara), Ríša Aška (kytara), Míra Prášil (bicí) a Tomáš Kocián (basa)).

1994

V dubnu 1994 vychází maxiCD "Den zúčtování". Po jeho vzdání kapela hodně koncertuje a chystá materiál na druhou oficiální desku. Na konci roku (prosinec 1994) se v plzeňském AVIKu točí "Promo Demo 1995".

1995

Začátek roku 1995 je pro skupinu velmi významný. Hrají totiž jako předkapela v pražském Edenu s kanadskými ANNIHILATOR a českými Terminator. Téměř celý rok 1995 se nese v duchu příprav na druhou oficiální desku "Příjezd krále...". Ještě v březnu se objevuje ASMODEUS na sampleru "Masters Of Czech Metal II" firmy MONITOR. Deska se natáčí v září a v říjnu ve studiu Happy. Album vychází 20.11.1995 u firmy Happy Music Production.

1996

Celá polovina roku 1996 je zasvědcena především promo koncerty k desce "Příjezd krále...", z nichž nejvýznamnější je ten, který odehráli Asmodeus 9.5.1996 na koncertě v Plzni s anglickými SKYCLAD. Koncem roku 1996 odchází od skupiny bubeník Pavel Kotěšovec, který se chce věnovat svému projektu a zároveň klatovským Promises a vzápětí i Jindřich Gregora kvůli svým zdravotním potížím. Asmodeus je na více jak půl roku uložen k ledu a skupina si dává nucenou dovolenou...

1997

V polovině roku 1997 se Asmodeus dává opět dohromady v nové sestavě. K bardům skupiny - Milošovi Beštovi - kytara, zpěv a Davidovi Svobodovi - basa se přidávájí Vladimír Hořký - bicí a Jan Roháč - kytara. Skupina se téměř po roce představuje živě opět fanouškům na festivalu Heavy Metal Fest aneb všichni dobří rockáči v Mochtíně u Klatov. Následuje řada koncertů. V polovině září 1997 vzniká opět v plzeňském studiu Avik nové demo "Avebury, Saturday, 5:59 p.m.", které se sice hudebně nese v duchu desky "Příjezd krále...", ale textově se uchyluje na záhady v podobě Akt X. Dvorního textaře Petra Korála střídá po dlouhých letech redaktor Rock Reportu Jan Petričko.

1998

Rok 1998 začíná několika koncerty, ale především se připravuje nové album s pracovním názvem "Vchod do kruhu". Skupina podepisuje smlouvu na toto album u plzeňské firmy Avik. Natáčení nového alba se uskutečňuje koncem června a začátkem července 1998 v tom samém studiu a 15. září 1998 se oficiálně album dostává na pulty prodejen. 23. října 1998 se koná výroční koncert k 10-ti letům existence skupiny Asmodeus. Na podzim roku 1998 probíhá koncertní turné na podporu alba "Vchod do kruhu".

1999

I v úvodu roku 1999 pokračují koncerty s programem Vchod do kruhu, které se zastaví na konci dubna. Skupina si zpestří svůj program nahráním coververze skladby "Mezi kopci cesta klikatá" pro sampler "A tribute to Master´s Hammer", který vydává firma Redblack. To je také poslední studiový počin kapely v sestavě Miloš Bešta, Vladimír Hořký, David Svoboda a Honza Roháč. Ještě 24. září se koná v pivnici U košile v Klatovech Asmodeus-párty, která je pojata jako "setkání všech bývalých i současných hráčů, muzikantů, novinářů, spolupracovníků, fandů a přátel kapely". Poté se David Svoboda žení a stěhuje do Prahy. Honza Roháč zakládá svůj vlastní projekt Maybe. Miloš a Vláďa ovšem nepropadají depresi a avizují na podzim 1999 zahájení další éry Asmodea. Začíná nácvik nových skladeb s novými lidmi. Na post basového kytaristy přichází Milan Pózel, alternující současně v Akupunktu. Sólovou kytaru obstarává Tomáš Bešta (není žádná příbuznost s Milošem), který zároveň výrazně snižuje věkový průměr kapely. Slaví totiž osmnáctiny. Asmodeus jde jasně za svým cílem, který slíbil svým fanouškům při derniéře programu Vchod do kruhu: že se nová deska objeví v posledním čtvrtletí roku 2000.

2000

Kapela po dobu příprav nekoncertuje. Navazuje spolupráci s Honzou Petričkem z Rockreportu, který připraví kompletní texty na již zpracovanou hudbu formou pracovní nahrávky. Nový program nese název Na jehlách a není monotématický. Dobrá spolupráce s firmou AVIK Plzeň vede v červenci 2000 k natáčení nového CD, když se kapela zavírá na 3 týdny do studia. Deska je představena v oficiálním termínu 16.12.2000 v pivnici U košile v Klatovech. I přes nepříjemné zranění Vládi Hořkého piluje kapela koncertní podobu programu.

2001

Od vydání CD "Na jehlách se skupina soustředí především na živou prezentaci koncertního programu.Asmodeus začíná více koncertovat a obnovuje tím kontakt s fanoušky. Od prosince 2000 předvede v rámci propagace nového CD 17 koncertů, což je v porovnání s minulou live - nečinností jistě krok správným směrem. Fanoušci tak mají možnost 2x měsíčně vidět Asmodeus při živé produkci. Koncertem v RC Inferno v Praze 16.11.2001 končí další zásadní období, kdy skupina připravila, vydala a živě předvedla novou desku. Podle kritiky nebylo CD "Na jehlách" v rámci diskografie Asmodea nejlepším albem. V hodnocení však vždy získalo nadprůměr. Lze tedy souhlasit se slovy Petra Korála (Rock a Pop), který napsal: "Asmodeus už natočil lepší desky. Vysoko, hodně vysoko nasazenou laťku však naštěstí ani tentokrát příliš nepodlezl."

2002

Sestava Asmodea zůstává i nadále beze změn. Podle původního záměru se měla nová deska skupiny objevit v závěru tohoto roku, ale vzhledem k faktu, že bude Asmodeus slavit příští rok 15 let existence, přesouvá se termín vydání na 4. čtvrtletí 2003. Intenzivně se pracuje na nových skladbách, které podléhají přísnějšímu výběru než v minulosti. Miloš Bešta, kapelník, k tomu říká: "Chceme, aby nová deska splňovala představy jak naše,tak i fanoušků.Texty obstará opět náš kamarád Honza Petričko, se kterým se skupině velmi dobře spolupracuje. Téma, které protíná nový počin, se točí kolem klonování. Obal kompletně zpracuje Lukáš Dio z klatovské skupiny HEAD DOWN. Celá práce směřuje k polovině roku 2003, kdy Asmodeus nastoupí do studia.Výběr studia právě probíhá a je přímo závislý na financích. Každopádně se prý fanoušci po delší době mohou těšit na opravdové maso…"

2003

První polovina roku 2003 měla jednoznačný průběh a v roce, kdy Asmodeus vydává desku, takřka tradiční. Několik koncertů, ale především poctivá příprava nových skladeb, přemýšlení nad formou, texty, obalem a vydavatelem. To bylo základní dilema. Zda se opět obrátit na plzeňské vydavatelství Avik či jinou menší firmu nebo zkusit zaplatit celé náklady z vlastní kapsy. Asmodeus zvolil nakonec druhou variantu a to hned z několika důvodů a myšlenky jeho členů se ubíraly následujícím směrem: „U skupin jako je Asmodeus se předpokládá, že stejně minimálně dvě třetiny peněz přinesou firmě sponzoři. Pakliže sponzoři nejsou, musí tak jako tak vyjít z vlastních zdrojů. Samotné vylisování desky je sice finanční zátěž, nicméně ne taková, aby v konečném součtu měla firma oprávnění nadiktovat si společně s distribucí cenu okolo tří set korun. To je cifra, kterou zaplatíte v obchodech za převážnou většinu českých CD. Do maloobchodní prodejní sítě se však Asmodeus nikdy nedostane, jelikož si ho žádný obchod neobjedná pro jeho nízkou prodejnost nebo neznámé jméno. Navíc platit tři sta korun za undergroundovou skupinu je skutečně hodně. A tak Asmodeus volí variantu pro někoho možná nepochopitelnou a pro jiného zcela jasnou. Po sečtení nákladů s mírným navýšením vychází cena CD okolo sto sedmdesáti korun, což považujeme za přijatelné, ačkoli vzroste ještě o poštovné za dobírky.“ ASMODEUS si nepřeje v roce 2003, kdy slaví 15 let své existence, nic jiného, než aby se všem fandům tvrdé metalové muziky jeho nová deska líbila a těší se na osobní setkání při koncertech.
Skupina Asmodeus absolvovala po vydání nového CD Sabat v Carnegie Hall do konce roku 2003 sedm vystoupení, z nichž nejúspěšnější byl samotný křest CD v KD Družba v Klatovech a dále koncert na ODIN FESTU v Aši v klubu Klubíčko. Za dva měsíce Asmodeus prodal cca 350 ks CD a 40 ks trik. Asmodeus se poté objevil rovněž v TV pořadu Dobré jitro se ZAKem na Primě a v pořadu Madhouse na kabelovém Óčku. Účast v těchto pořadech vyvolala ihned zpětnou vazbu u fanoušků, kteří reagovali dalším objednáváním CD. K tomu napomohl i rozhovor se skupinou v pražském RÁDIU 1.

2004

Rok 2004 slovy kapelníka Miloše Bešty: "Hodnocení roku 2004 je prosté a píše se velmi dobře. Přinesl totiž samá pozitiva, která vycházela z kvalitní desky Sabat v Carnegie Hall, jež sklidila u fanoušků i na poli kritiky nemalý ohlas. Tak nějak by měl prý Asmodeus znít, tak nějak by měl v budoucnu pokračovat. Uvidíme. Celkový dobrý dojem ještě navíc zvýraznil videoklip na skladbu „Turisté smrti (Exitus dignitas)“ , který se podařilo ve spolupráci s režisérem Janem Březinou ze Sušice úspěšně zrealizovat. Ono je totiž příjemné debatovat s herci typu Saši Rašilova tváří v tvář a zjistit, jak moc pohodoví a obyčejní lidé to jsou. Klip se pak předal do hudebního pořadu Madhouse na Óčku, kde byl odvysílán a následně do dalších TV. Kolikrát skutečně proběhl a proběhne v tomto médiu, ale těžko zjistíme. I následné křty v Sušici a Klatovech znamenaly ohlas a úspěch, takže není co řešit. Pravda, ostatních koncertů nebylo mnoho, ale že by kapela živě nehrála, se opravdu říci nedá. Ostatně to mohou nejlépe posoudit fanoušci jež byli přítomni na Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí, Fantasymetalfestu v Pardubicích nebo na již zmíněných křtech videoklipu a koncertech v Praze. Cca suma sumárum jsme odehráli přibližně patnáct vystoupení k Sabatu, což je sice o dvě méně než v případě Jehel, ale celkový dojem z odvedené práce z předchozího roku a půl výrazně převálcoval období „ Na jehlách“. Někdy se tomu říká více zkušeností, my si myslíme, že jde spíše o celou řadu faktorů a detailů , které do sebe jako soukolí v danou chvíli zapadly. Krom oficiální diskografie Asmodea se kapela podílela na vzniku deseti rockových skladeb pro sólové CD našeho kamaráda Petra Hejátka, takže je nanejvýš pravděpodobné, že se sním někde obeznámíte. Nová deska Asmáče se bude připravovat celý rok 2005 tak, aby byla nahrána v březu 2006. Ptáte se proč takové plánování? Říjen 2008 je vyčleněn pro oslavu 20-ti let ASMODEA a další CD. Máme dojem, že časový interval 2,5 roku mezi deskami je optimální. Mějte se fajn a ať vám muzika Asmodea přináší jenom radost."

2005

Přesně 21.10.2005 skončilo po dvou letech posledním šestadvacátým koncertem definitivně příjemné a úspěšné "Sabatovské" období. Videoklip Turisté smrti se znovu vešel do vysílání Óčka i České televize, a to především zásluhou hudebního publicisty a moderátora Michala Husáka. Nelze opomenout jednu docela zásadní věc v dějinách skupiny - a to vydání bočního projektu ASMODEA s názvem A+ na počátku roku 2005. Projekt se zrodil v našich hlavách díky snaze našeho kamaráda P.H. nazpívat svoji desku. To se mu nakonec podařilo, nicméně vydat CD již nikoliv. My jsme 10 nahraných skladeb nechali otextovat Honzou Petričkem, nazpívali a vznikla tak zajímavá kolekce melodických rockových věcí, která se našim fandům upřímně líbila. Asmodeus tedy nelenil a během dvou let vysypal z rukávu dvacet nových skladeb.

2006

Rok 2006 se hrdě řadí společně s léty 1992 a 1995, kdy vznikly desky Prosincová noc... a Příjezd krále, mezi ty nej. Stálým fanouškům naší kapely nic vysvětlovat nemusíme, ti dobře vědí oč běží, nicméně nově příchozím ano. V březnu natočila skupina své již šesté řadové album s názvem "Řetěz kritických událostí", které vyšlo oficiálně 1. srpna 2006 a sklidilo překvapivě maximální pozitivní ohlas u kritiky i fanoušků. Příprava této desky trvala přibližně 10 měsíců a nikdo z kapely netušil, že vzniká zásadní projekt v celé osmnáctileté historii Asmodea. "Řetěz" bodoval ve všech nám dostupných recenzích a dokonce zamířil i na území anket o nejlepší domácí metalové album roku. Podzimní část turné určeného právě k propagaci nového CD se rovněž na asmáčské poměry vydařila a kapela tak mohla potěšit celkem 865 podle ohlasů spokojených fandů, kteří neváhali a náš koncert navštívili. Vznikly rovněž dva nové videoklipy. První na skladbu Dopis v láhvi pod režijní taktovkou Vaška Smolíka (úspěšně odvysílán společně s rozhovorem v Madhouse na Óčku) a druhý na song Hodina štíra v režii Honzy Březiny, který natáčel předchozí Turisty smrti. Rovněž nominace Asmodea v hudební anketě právě TV Óčko v kategorii Hard and heavy je pro skupinu obrovská odměna, především v souvislosti s novou deskou. V závěru roku lze s úspěchem bilancovat i prodej nové desky, které se za pět měsíců distribuce prodalo téměř 400 kusů, což je velký úspěch.

2007

Sedmička na konci jako šťastné číslo. Úvod roku 2007 jednoznačně pozitivní. Prostor pro všechny tři klipy Asmodea spolu s moderováním pořadu Metalové okénko v rámci velké noční hudby Noci s Andělem v rozsahu 45 minut na ČT 2 (únor). Pecka jako hrom! Odvysílání videoklipu Hodina Štíra v pořadu Madhouse na Óčku (březen) a opakovaně i Dopis v láhvi (listopad). Následně přišla nominace Asmodea v kategorii Hard and heavy za desku Řetěz kritických událostí na cenu Akademie populární hudby Anděl 2006 (vyhlášení 15. březena 2007, Ostrava - klub Bumerang). Asmodeus získal 2. místo a i přes prohru o pouhé dva hlasy, což lze považovat za nečekaný a obrovský úspěch. Následovalo 7. místo v anketě Břitva 2006 rockových a metalových publicistů v kategorii album roku. Paráda. Série jarních koncertů a vynikající odezva po vystoupení na Basinfirefestu ve Spáleném poříčí jen potvrdilo sílu posledních dvou CD počinů Asmodea (Sabat, Řetěz). Dvojka A+ přichází studiově na řadu v září a následné listopadové vydání spojené s koncerty a se křtem, při němž probíhá natáčení pro chystané DVD k 20 letům kapely, jen dokonale završuje brilantní rok 2007. Bilance: Celkem 18 koncertů za posledních čtrnáct měsíců s návštěvou přes 2000 fanoušků a na české poměry super prodej všech asmáčských CD. K tomu všemu zásadní rozšíření Asmotýmu o managera skupiny Jana Suchého.

2008

Plná příprava kompletu DVD Muka existence +CD Bešt-of. Natáčení rozhovorů, kompletace videoklipů a fotogalerie, zpracování záznamu koncertu, natáčení tří nových skladeb ve studiu ExAvik a následná míchačka ve studiu SONO. Stovky hodin práce pro hlavního režiséra projektu Romana Forsta, který zároveň pořizuje videoklip na skladbu „Zánik domu Thrasherů“. Zahájení turné k propagaci projektu na oslavu 20 let existence kapely. První velmi pochvalné recenze na DVD. Několikrát uvedení klipů Asmodea na Óčku v rámci Madhouse.

2009

1. místo v hudební anketě Břitva 2008 za DVD roku „ Muka existence“. V téže anketě 7. místo v kategorii koncertní skupina roku a 4. místo za CD Bešt-of jako neřadová nahrávka roku. Následuje 1.září vydání archivního materiálu na CD jako výběru z dem pod názvem „Retrospektivum“ opět s kresbou Petra „Thoraxe“ Tihelky. Pokračování v koncertní činnosti především v podzimních měsících a ukončení propagace DVD Muka existence s celkovým počtem 18 vystoupení během uplynulých 13 měsíců.

2010

V dubnu 2010 jsme obsadili 5. místo v anketě BŘITVA 2009 v kategorii neřadová nahrávka roku s CD výběrem starých nahrávek z demosnímků pod názvem Retrospektivum. A poté přišlo to dlouho očekávané: Asmodeus připravil v roce 2010 lahůdku pro všechny fandy „Prosincovky“ v podobě vydání její LP verze firmou Magick Disk Musick. Obal byl znovu nakreslen původním malířem, zvuk prošel novým masteringem, do LP byl vložen obrovský plakát s kresbou a vnitřní koláž fotek se rozrostla o klarinetistu Vaška Šticha. To vše podpořené modrou barvou vinylu a sérií podzimních koncertů převážně se spřízněnou Mortifilií. Tímto počinem jsme uzavřeli dlouhou řadu po sobě jdoucích desek, která započala v roce 2003 vydáním CD Sabat v Carnegie Hall a zastavila se na čísle sedm, právě vydáním zmíněného LP. Z našeho - a doufáme, že i z vašeho - pohledu „ slušná práce“.

2011-2012

Na přelomu roku 2010/2011 se definitivně uzavřela kapitola skupiny Asmodeus v sestavě Bešta M., Hořký V., Pózel M., Bešta T. Shodli jsme se vzájemně na tom, že by nebylo dobré pokračovat ve stávající sestavě s ohledem na nový systém práce, který chce Asmodeus praktikovat v letech budoucích. Tedy jednorázové projekty podpořené vždy cca dvěmi desítkami koncertů. Z praktického hlediska to znamená, že skupina nebude fungovat po celý rok a zatěžovat tak čas jednotlivých členů pravidelnými zkouškami o víkendech, ale sejde se vždy pouze k aktuálnímu projektu, na který se společně připraví. Po dvaadvaceti letech pravidelné práce bylo třeba udělat v tomto stereotypu změnu. Při společné debatě jsme zjistili, že máme každý i odlišný pohled na další vývoj a směřování kapely. Proto bylo rozumné se vzájemně nesvazovat v plánech a rozejít se. S Vláďou Hořkým fungovala skupina od roku 1997, s Milanem Pózelem a Tomášem Beštou od podzimu 1999. "Kluci pro Asmodeus naplno žili a dýchali, a proto si zaslouží můj obdiv, respekt a úctu. Děkuji jim za sebe i za Vás, fanoušky skupiny", říká Miloš Bešta.

(text z of. stránek)
Obrázek



Členové


    Miloš Bešta (zpěv, kytara)
    Tomáš Bešta (kytara)
    Milan Pózel (basa)
    Vladimír Hořký (bicí)


    Odkazy

    Diskografie
      Prosincová noc blíže neurčeného roku (1992)
      Den zúčtování (EP) (1994)
      Příjezd krále... (1995)
      Vchod do kruhu (1998)
      Na jehlách (2000)
      Sabat v Carnegie Hall (2003)
      Řetěz kritických událostí (2006)
      Muka existence (DVD) + CD Bešt of (2008)
      Prosincová noc blíže neurčeného roku (reedice na LP) (2010)





Hudební ukázky
Jsem Okvětí (Prosincová noc blíže neurčeného roku)

Panoptikum (Prosincová noc blíže neurčeného roku)

Tenkrát na západě (Prosincová noc blíže neurčeného roku)

Dopis v Láhvi (Řetěz kritických událostí)
Uživatelský avatar
Onotius
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 297
Registrován: 29. červen 2010, 11:29

Re: Asmodeus

Příspěvekod tersas » 11. květen 2013, 17:47

S touhle kapelou jsem se poprvé setkal, když jsem si koupil kazetu: "Prosincová noc blíže neurčeného roku". Vlastně ty songy z youtube co tu jsou ke zhlédnutí znám. Třeba "Tenkrát na západě, Jsem Okvětí, atd..." Je fakt, že mi pak Asmodeus trochu vypadl s podvědomí a řadu let jsem o nich slyšel jen okrajově. Ani další jejich desky neznám.
Uživatelský avatar
tersas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 51
Bydliště: Sedlčany
Příspěvky: 1422
Registrován: 29. prosinec 2010, 13:52

Re: Asmodeus

Příspěvekod highlander » 5. leden 2015, 23:16

Co říkáte na jejich nové album Past na Davida Kleinera? Mně se to dost zamlouvá :palec: . Recenze zde: http://www.fobiazine.net/article/8360/a ... -kleinera/ .
IN NOMINE DEI NOSTRI SATANAS, LUCIFERI EXCELSI !
Ave Voluptatis Carnis !
Metal will newer die - Ronnie James Dio
Lidstvo je nepoučitelné a slepé (Paul Ledney - Profanatica) a v České kotlině to platí dvojnásob (highlander).
Uživatelský avatar
highlander
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 55
Bydliště: Strakonice
Příspěvky: 880
Registrován: 10. říjen 2010, 10:43


Zpět na Thrash Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků