Lucie

nezapomenutelná rocková kapela z ČR

Klasická kytarová hudba s mnoha podžánry od rock'n'rollu přes psychedelic rock až k elektronickému rocku

Moderátor: littlewitch

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Lucie

Příspěvekod Hooya » 18. duben 2011, 14:01

Obrázek


Skupina Lucie patří k nejslavnějším a nejpopulárnějším tuzemským kapelám. Vznikla v roce 1988. Založil ji Robert Kodym a Petr Břetislav Chovanec (P.B.CH.). První eponymní deska vychází v roce 1990 (složení posílil David Koller a Michal Dvořák) a ihned za ni skupina získala Zlatou desku. Z této desky vzešly hity jako "Šrouby do hlavy", "Mít tě sám" nebo "Oheň". Železo se má kout dokud je žhavé, takže o rok později tu máme "In the Sky". Lucie je na vrcholu, získávají Grammy, hit "Černí andělé" lid zbožňuje (a zároveň nenávidí, klip se neubránil cenzuře) ale po legendárním koncertě v Lucerně (rok 1992) se rozpadá. Comeback přichází v roce 1994, kdy se kapela vrací bez P.B.Ch., kterého nahrazuje slovenský basák Marek Minárik, deskou "Černý kočky, mokrý žáby". Ta má opět obrovský úspěch a skupina je opět na vrcholu. Lucie je absolutním vítězem soutěže Grammy, získává 5 ocenění. V roce 1996 vychází "Pohyby", jakožto písně "z šuplíku". Dalším mezníkem je rok 1998, kdy Lucie vydává "Větší než malé množství lásky", dle mě vrchol snažení této bandy. K tomuto období se váže zákaz vysílání klipu "Medvídek" a "Panic". I špatná reklama, je reklama a Lucie získává Českého slavíka za Nejlepší skupinu. To defacto platí až (včetně) do roku 2002. V novém tisíciletí stihla Lucie vydat "Slunečnici" a "Dobrou koczku která nemlsá". Tyto desky však úspěchy v 90´ letech nezopakovaly. V roce 2003 dostává padáka klávesista Michal Dvořák. Jeho místo (jak již víme, tak jen pro koncerty) obsazuje kytarista Michal Vartecký. Roku 2004 vychází záznam koncertu Lucie v opeře a kapela odehraje několik akustických koncertů u nás, v Anglii a v USA. Na přelomu roku 2005 a 2006 byla očekávaná nová deska, ale členové David Koller, Robert Kodym a P.B.CH. se začínají hudebně rozcházet, což se zpečeťuje nečekaným odchodem Davida Kollera z kapely. „O jeho odchodu jsem se dozvědel stejně jako kdokoli jiný, z ČTK,“ říká Robert Kodym. V médiích se spekuluje o rozpadu a nerozpadu skupiny a její budoucnost je nejistá. Dne 23. února 2011 se v rámci dvacátého ročníku hudebních cen Anděl 2010 na jednom pódiu v přímém přenosu sešla nejslavnější sestava Lucie (Michal Dvořák, Robert Kodym, David Koller, P.B.CH.) za účelem převzetí titulu album dvacetiletí (Černý kočky mokrý žáby, přebírali David s Michalem), skupina dvacetiletí (přišli převzít Robert s P.B.CH., připojili se k nim David s Michalem) a nakonec i interpreta dvacetiletí (přebírala celá skupina).


Obrázek





Členové
  • Robert Kodym (kytary, zpěv)
  • P.B.CH. (baskytara)


Ex-Členové
  • David Koller (bicí, zpěv, akustické kytary)
  • Michal Dvořák (klávesy, synthezátory)
  • Marek Minárik (basa)
  • Michal Penk (zpěv)
  • Petr Franc (klávesy)
  • Tomáš Waschinger (bicí)

Odkazy
Diskografie
  • Lucie (1990)
  • In the Sky (1991)
  • Lucie LIVE (1992)
  • Černý kočky, mokrý žáby (1994)
  • Pohyby (1996)
  • Větší než malé množství lásky (1998)
  • Vše nejlepší 88-99 (1999)
  • Slunečnice (2000)
  • Dobrá koczka která nemlsá (2002)
  • Lucie v Opeře (2003)




Hudební ukázky

Dotknu se ohně

Amerika

Vona říká jó

Medvídek

Chci zas v tobě spát
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Angaroth » 18. duben 2011, 15:00

Oni tu ještě nebyli? Jinak mám Lucii opravdu rád takový pohodový rock a skvělé hity :palec: .
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Lucie

Příspěvekod Lord Nazgul » 18. duben 2011, 15:48

Jedna z mála kapel, kterou fakt nemusím. Nikyd jsem neměl rád jejich tahavý zpěv a podivné texty, které mě akorát odrazovali. Písničky jako medvídek jsou sice kultovní a tak vlezlé, že i já si je zabroukám, ale jako celek říkám téhle kapele jednoznačně ne.
Uživatelský avatar
Lord Nazgul
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1556
Registrován: 21. říjen 2008, 18:50

Re: Lucie

Příspěvekod Ellrohir » 18. duben 2011, 23:00

já mám "srdcovku" v podobě Medvídka, ale jinak se mi jejich tvorba moc nelíbí, především mi asi není sympatickej vokál...
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Lucie

Příspěvekod Zero » 18. duben 2011, 23:14

Medvídka zrovna moc nemusím, ale jinak si jejich tvorbu kdykoliv rád poslechnu.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 18. duben 2011, 23:38

Ellrohir: Kodymův nebo Kollerův?
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Sonny » 18. duben 2011, 23:50

Oba vokály - skvělý ! Texty - skvělý ! Přínos pro českou hudební scénu - nenahraditelnej ! Jediná česká kapela, která kdy opravdu za něco stála. Jedna z mejch srdcovejch kapel. Pořád ještě zoufale doufám v jejich návrat :D. Oblíbenejch písniček od nich mám fakt moc, ale jmenuju třeba pohodovou Vůni, hitovku S Tebou, temnou a depresivně laděnou Noc, melanchilickou Má To Cenu, nebo prostě rockově šlapající Až Tě Potkám. Samozřejmě to je jenom zlomek :D ...
''Who am I to know, when rain will turn to snow ? If life brings another day ... - Kamelot
Sonny
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 225
Registrován: 7. duben 2008, 1:01

Re: Lucie

Příspěvekod Ellrohir » 18. duben 2011, 23:53

dobrá otázka...nevím :D ...ale ty asi budeš vědět, kdo zpívá takový Černý Anděly - tak to je přesně to, co se mi "nelíbí" ;)
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Lucie

Příspěvekod Zero » 18. duben 2011, 23:58

Ellrohir: To je Kodym.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Lucie

Příspěvekod Ellrohir » 19. duben 2011, 0:12

to by odpovídalo tomu, že mi moc neseděj ani Wanastovky :)
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 19. duben 2011, 7:13

Kodymův projev kde kdo nesnese, to chápu. Ale ten taky zpívá pouze ve zlomku písní, ve většině pějě právě Koller. Já abych se ke kapele taky vyjádřil. Pro mě je to naprostá srdcovka. Byla to úplně má první hudební láska, objevil jsem ji někdy ve druhé-třetí třídě (po vydání Větší než malé...) základní školy a světe div se, ale ani po tak dlouhé době mi ta muzika nepřipadá směšná (narozdíl od kupy metalových skupin, které jsem poslouchal a miloval později...), ale ona se za ty roky vůbec neposlouchala. Nechápu, jak to dělají, ale jejich tvorba mě doteď neirituje, ba naopak ji mám stále moc rád. Za nejvydařenejší považuji Větší než malé množství lásky a Černý kočky mokrý žáby. Obě CD nabité silnými písněmi aranžersky dotáhnuté do maxima (neplést s Maximem :D), skvělými texty, skvělým zvukem, fajn atmosférou. Je to prostě muzika do každé nálady, vždy potěší, nikdy neurazí. Škoda, že v novém tisíciletí šli postupně do kytek. Slunečnice rozhodně nenaplnila očekávání (i když booklet je jeden z nejhezčích, co mám doma) a to i přesto, že ji mám rád (ty slabší písně tam jsou, bohužel). Dobrá koczka která nemlsá je sice krok nahoru a Lucie v Opeře je skvělou tečkou za tím vším, ale ten vyhazov Michala Dvořáka byl pověstný krok ke zkáze. Tušil jsem, že to nedopadne dobře. Na druhou stranu jsem se těšil na Lucii s Varteckým, čekal jsem pořádný odvaz, ale pak se Koller už jenom stačil "zbláznit" a v nějaký comeback už ani nedoufám.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Majk » 19. duben 2011, 13:12

Kodyma jsem měl rád, ale Kollera nesnáším, proto jsem vždycky radši poslouchal Wanastowky než Lucii, přibližovaly mi takovou tu atmosféru 90.let. Ale to poslední album Wanastovek nikdy nemělo vyjít, to byl tragický počin.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 19. duben 2011, 13:29

Jinak fanouškům doporučuji knihu Šrouby do hlavy. Vyčerpávající biografie, už ani nevím, kolikrát jsem ji přečetl.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Garion » 19. duben 2011, 13:37

Já Lucii tak ymoc nemusím. Ještě tu jejich první desku jsem celkem bral, tam pro mě byly celkem silný hity, ale od Černých andělů to podle mě šlo s nima dolů, tedy jiným směrem. Od tý syrovosti první desky směrem k uhlazenosti, líbivosti. Nepopírám, že měli velkej přínos pro českou popovou i rockovou scénu, že udělali nesmrtelný songy, jen mně osobně se Lucie každou deksou vzdalovala. Co se týče zpěvu, tak jsem vždycky měl raději Kodyma než Kollera, ale o tom asi svědčí i výše napsané.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Lucie

Příspěvekod Kain » 19. duben 2011, 13:38

Hooya: to je ta knížka, ve které Koller líčí, jak někdy v roce 1992 jeli po dálnici z Bratislavy do Prahy a totálně ožralý PBCH (nebo Kodym? už ani nevím) dělal z tisícovek vlaštovky a házel je z okna? :) ale souhlasím, že je to dobrý počin, Lucii jsem na základce a na střední hodně poslouchal (zejména starší desky) a knížka je napsaná velmi čtivě. Ikdyž Run To The Hills to samozřejmě není :)
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 19. duben 2011, 13:40

Jo, to je přesně ono. :D Jsou tam různé historky jejich pubertálních let. :) Pokud ji někde najdu, třeba sem něco přepíšu, pro zajímavost. :)

Jinak Run to the Hills jsem v pařátech neměl.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Kostěj Nesmrtelný » 20. duben 2011, 9:36

No vida. A já myslel, že Lucii má každej rád :)
Já teda určitě jo; i když se těžko můžu počítat za nějakýho znalce, poslechem "Vše nejlepší '88-'99" pohrdnu jen málokdy. Navíc mám značnou slabost pro "Danielu", úžasnej to song, kterým se v mých očích vykoupili za tu příšernost "Chci zas v tobě spát".
Čili taky doufám v nějakej reunion; rád bych se někdy podíval na jejich koncert.

EDIT: když jsem to sem psal, rovnou jsem si tu best-ofku pustil a shledal jsem, že mě u nich výrazně víc baví ty alternativně popový věci než klasickej rokec. Věci jako Pohyby, Laura, Svítání (omg, ta basa!!!!! Obrázek), zmíněná Daniela atd.
I think, if you look on religion, it's essentially something that was built on the basics of how to live your life properly, what you should and shouldn't do in order to expand your life…These are the real meanings of religion, no matter where it was birthed at first place. And then some people took this message on how to live your life harmoniously and with the others, and use it for other ends. This is one of the instances when people should cut off and stay each with his own belief, but understand that All Is One. We are the same, no matter where you come from or where you were raised.
Uživatelský avatar
Kostěj Nesmrtelný
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 39
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 856
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. září 2010, 23:41

Re: Lucie

Příspěvekod Orwin » 20. duben 2011, 10:50

Jako zpěvák je mi určitě sympatičtější Kodym, takže u mě vítězí Wanastowky(staré dobré punkové). Jinak u Lucie se mi líbí texty, nad kterýma se musí občas člověk i zamyslet. Je pěkné pozorovat co jsem si jako malý představoval při poslechu Medvídka, či Pod měděným nebem a co to ve mě evokuje dnes. Nejvíc pak člověka dorazí, když třeba tu druhou jmenovanou někdo nechá zahrát svojí lásce někde na přání :lol:
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 20. duben 2011, 10:52

Kostěj: Chci zas v tobě spát je zase moje srdcovka. :) Já oblíbených písní mám spoustu, "Dotknu se ohně", "Rouháš se bohům", "Lucie", "L´aura", "Tereza", "Všechno ti dávám", "Svítání", "S tebou", "Hvězda", "Vůně", "Pod měděným nebem", "Fakír"... etc etc. Zkrátka to můžu slyšet kdykoliv a kdekoliv.

V dětství můj nejoblíbenější song byl "Panic". Ve čtvrté třídě základní školy v naší třídě probíhalo Karaoke. Většina zpívala hitovky typu "Čerešničky čerešničky...", "Co sa to šupoce"...., já učitelce vypálil rybník se svým "Sem skoro panic, není to lehký, nešel bych za nic, do ňáký děvky..." :winky: :lol:
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Lucie

Příspěvekod Hooya » 21. prosinec 2012, 9:29

Jinak ledy se hnuly a Lucie je zase pohromadě. Sice zatím bude objíždět nějaké charitativní akce, ale v budoucnu bude velké turné. Holt asi hoši ucítili úspěch Pražského výběru, tak chtějí jít v jejich stopách. :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Další

Zpět na Rock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron