Green Day

Klasická kytarová hudba s mnoha podžánry od rock'n'rollu přes psychedelic rock až k elektronickému rocku

Moderátor: littlewitch

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Green Day

Příspěvekod Garion » 5. květen 2012, 14:27

Obrázek
Země původu: Obrázek USA, East Bay, Kalifornie
Žánr: Punk rock, Pop punk, Alternative Rock
Aktivní roky: 1989 - současnost

GREEN DAY je americká punkrocková kapela. Jejím základem se stala punková kapela SWEET CHILDREN, kterou roku 1987 založili dva kamarádi - Billie Joe Armstrong a Mike Dirnt. Jejich první živé vystoupení se konalo 17. října 1987 v restauraci Rod's Hickory Pit ve Vallejo v Kalifornii, kde pracovala Billieho matka jako servírka. V roce 1988 začali Billie Joe a Mike spolupracoval s basistou Seanem Hughesem a bývalým bubeníkem kapely Isocracy, Johnem Kiffmeyerem, který se staral i o manažerskou činnost kapely. O rok později kapelu opustil Sean a chlapi zůstali ve třech. V roce 1989 nahráli EP 1000 Hours a ještě před vydáním si změnili jméno na GREEN DAY podle své záliby v marihuaně.

Počátkem roku 1990 vyšlo kapele debutní album 39/SMOOTH a hoši vyrazili na své první americké tour. Krátce po něm opustil kvůli studiu na VŠ kapelu bubeník Kiffmeyer, na jehož místo zaskočil Tré Cool ze spřátelených Lookouts, z jehož dočasného angažmá se stalo působení trvalé. O dva roky později vydala kapela druhé album KERPLUNK, které kapele přineslo první výraznější úspěch (alba se prodalo přes 50.000 kopií) a její první evropské turné. Opravdu průlomovou deskou se však stalo v roce 1994 album DOOKIE. Prodalo se jí přes 16 milionů kopií, dodnes zůstává nejprodávanější deskou kapely. Největšími hity se staly songy "Longview", "When I Come Around" a "Basket Case", všechny tři se umístili na prvních místech hitparád.

S dalšími třemi deskami se kapela začala odklánět od stylu, se kterým získala úspěchy. INSOMNIAC již nebylo tak melodické, spíše bylo temnější a na dalších dvou deskách NIMROD a WARNING kapela začala experimentovat a pustila se spíše alternativním směrem. S těmito dvěma deskami začala kapela své fanoušky ztrácet ve velkém. V roce 2003 se kapele stala zajímavá věc. Chlapci se zavřeli do studia, aby napsali a nahráli nový materiál pro nové album, předběžně nazvané Cigarettes and Valentines. Po dokončení 20 písní byla však master recording ukradena ze studia neznámo kým. Namísto znovu-nahrání ukradených písní se kapela rozhodla opustit celý projekt a začít znovu, vzhledem k tomu, že tento materiál nereprezentoval nejlepší práci kapely. A tak se začal psát materiál pro další legendární album AMERICAN IDIOT, které vyšlo roku 2004. Hudba GREEN DAY se vrátila k punkové přímočarosti a rockové údernosti. Deska je označována jako rocková opera, jelikož popisuje příběh fiktivní postavy punkera JOSe (Jesus of Suburbia) a v textech se hodně projevuje nelibost nad vývojem Ameriky po 11.září 2001. Nejznámější songy "Holiday", "Boulevard Of Broken Dreams" či "Wake Me Up When September Ends" se staly opět lídry všech možných hudebních žebříčků a kapela tak po deseti letech opět získala spoustu nových a převážně mladých fanoušků. Oblíbenost tohoto alba dokumentuje i ta skutečnost, že v roce 2009 dokonce vznikl muzikál American Idiot a díky jeho úspěchu se v roce 2011 začal natáčet i stejnojmenný film (premiéra 2013).

Po pětileté odmlce vyplněné koncertováním vydala kapela v roce 2009 album 21st CENTURY BREAKDOWN. Deska si zachovala podobný ráz jako předchůdce, ale již neměla tu punkovou naštvanost. Album je malinko klidnější a melancholičtější. Přesto si tímto albem GREEN DAY upevnili znovudobytou pozici světových lídrů v punkrocku. O další čtyři roky později Green Day připravili fanouškům málokdy vídaný počin. Na sv.Valentýna 2012 se zavřeli na dlouhé 4 měsíce do studia a podle jejich vlastních slov prožili nejproduktivnější období, kdy pořád jen jamovali a skládání písní šlo vyloženě samo. Vyprodukovali tolik materiálu, že se rozhodli ho vydat na třech CD. Trilogie nese jednoduché názvy ¡UNO!, ¡DOS! a ¡TRÉ! a vyšla postupně v září a listopadu 2012 a v lednu 2013. Kapela opustila koncepci rockových oper, se kterými slavila úspěch u předchozích dvou desek a vsadila na jednodušší krátké písně. A vsadila na kvantitu. A na skandál. Těsně před vypuštěním prvního alba trilogie Billie Joe Armstrong na koncertu v Las Vegas verbálně napadl pořadatele, rozmlátil kytaru a odešel. Další koncert musel být kvůli nespecifikovanému onemocnění B.J.A. zrušen a nakonec kapela vydala prohlášení, že Billie Joe odchází na léčebnou odvykací kúru ze závislosti na drogách. Všechna vystoupení musela být zrušena. Zůstala jen ta, která byla naplánována na polovinu roku 2013 a dále. Kapele tedy vychází tři desky za sebou bez náležité koncertní podpory. Uvidíme tedy, jak se to odrazí na úspěchu nahrávek.


Sestava:
Billie Joe Armstrong - zpěv, kytara
Mike Dirnt - basová kytara, 2. hlas a vokály
Tré Cool - bicí, výjimečně zpěv

Diskografie - řadová alba:
1990 - 39/Smooth
1992 - Kerplunk!
1994 - Dookie
1995 - Insomniac
1997 - Nimrod
2000 - Warning
2004 - American Idiot
2009 - 21st Century Breakdown
2012 - ¡Uno!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
kompletní diskografie na discogs.com

Odkazy:
OFICIAL HOMEPAGE
LAST.FM
MYSPACE
FACEBOOK

Ukázky:
Basket Case (Dookie 1994)

Holiday (American Idiot 2004)

Know Your Enemy (21st Century Breakdown 2009)

Oh Love (¡Uno! 2012)

Naposledy upravil Garion dne 12. červenec 2014, 10:31, celkově upraveno 10
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Green Day

Příspěvekod matotu » 5. květen 2012, 14:42

Green Day jsou docela fajn. Taková pohodová hudba. I když já je vlastně zas tak moc neznám. Nejradši mám od nich asi song Boulevard of Broken Dreams.
„Ožralýýýý a stále sáááám, matotu je chuligán!“
- Arcturus, 25.2.2013

„Jak můžeš ty říct, že je něco pochybný??“
- Stick, 28.10.2016

„Kdesi cosi a toto.“
- sylvuša, pořád

Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
matotu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1639
Registrován: 31. květen 2011, 20:53

Re: Green Day

Příspěvekod Garion » 5. květen 2012, 15:15

Já tuhle kapelu objevil hned v roce 1994, když vyšla Dookie. Hned jsem si jí oblíbil a vlastně od tý doby ji pořád sleduju. S Americkým Idiotem mi udělali velkou radost, ta deska mě drží dodnes. Matotu, vykašli se na Boulevard, ta je z těch posledních dvou desek snad nejslabší. Poslechni si i jiný songy. Dej jim čas a najdeš tam spoustu jiných skvostů.

PS: prosím některého z povolaných, aby smazal všechny posty nad topicem.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Green Day

Příspěvekod Earthworm » 5. květen 2012, 18:49

Asi v deseti letech se mi líbili a navíc, nic lepšího v rádiu nebylo... pak jsem je nějak úspěšně ignoroval, až jsem na ně nějakou náhodou narazil pár měsíců zpátky... oprášil jsem American Idiot a vytvořil jsem si závislost na pár týdnů, moc pěkný :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Earthworm
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Praha
Příspěvky: 861
Registrován: 9. červen 2008, 19:47

Re: Green Day

Příspěvekod santiny » 5. květen 2012, 20:01

Sem natom podobně jak Earthworm. Ale dneska už mě baví jenom ten American Idiot + Saints are coming a Working Class Hero..
santiny
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 1144
Registrován: 9. únor 2011, 23:03

Re: Green Day

Příspěvekod dronda » 5. květen 2012, 21:23

Deska American Idiot byla v době vydání pecka, pamatuji se jak jsem si skládal vyzvánění Boulevard of Broken Dreams a Holiday na Nokii 3300 :lol: . Nové album mě neoslovilo a ani ve starší tvorbě jsem se moc nechytal.
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Green Day

Příspěvekod Jincek » 8. květen 2012, 11:30

Pro mě je Green Day taková pohodová hudba.Když mám náladu tak si někdy něco poslechnu .
Uživatelský avatar
Jincek
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 311
Registrován: 24. leden 2012, 18:40

Re: Green Day

Příspěvekod Dag » 8. květen 2012, 20:44

Jo, doba kdy u mě Green Day vládli je už pryč, ale rád slyším pecky jako je American Idiot, Wake me up..., St. Jimmy atp. :) Dnes je už moc nesleduju, poslední album sem ani nijak extra neposlouchal, spíš vůbec, nicméně to asi napravím :D
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Green Day

Příspěvekod littlewitch » 28. květen 2012, 18:04

tak posty nad hlavnym topicom premazane ;)
Inak ku kapelke, niektore veci od nich si celkom rada vypocujem, aj ked uplne nie som ich fan :)
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 49
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Green Day

Příspěvekod Garion » 22. srpen 2012, 11:40

Kapela GREEN DAY dokončila nahrávání dalšího svého počinu, který zřejmě nebude jen tak ledasjaký. Chlapci se přiznali, že procházejí poslední dobou neobyčejným tvůrčím obdobím a místo obvyklé jedné desky na nás vychrlí rovnou tři. Pojmenovali je vtipně JEDNA, DVA a TŘI, přidali infantilní vykřičníky a přeložili názvy do (pro američana) cizí řeči :lol: A aby toho nebylo málo, tak album nevyjde jako trojcédéčko, ale pěkně si na jednotlivé desky chviličku počkáme. První díl s názvem ¡Uno! vyjde 24.9.2012, druhý díl ¡Dos! 12.11.2012 a třetí ¡Tré! můžeme čekat 14.1.2013. Jsou už známy covery jednotlivých alb, kde chlapci zvěčnili sami sebe:
Obrázek
V rozhovoru bezprostředně po dokončení natáčení chlapci na sebe prozradili následující:
"Chtěli jsme něco nakopávajícího, něco, kde bude víc síly. Prostě power pop, zařadil bych to stylově někam mezi AC/DC a Beatles v začátcích."

"Poslední dvě nahrávky byla klasická studiová alba. Ale tentokrát jsme natáčeli denně a všechny songy jsme dělali společně. Bylo to, jako bychom všichni v jedné místnosti jamovali - všichni jsme se věnovali mixu a dávali do něj své nápady. Když to posloucháte, zní to ohromně. Ale zároveň to taky zní jako nějaký garage band."

"Prožíváme teď hudebně vůbec nejkreativnější a nejplodnější časy. Je to naše historicky nejlepší muzika vůbec, písničky přicházejí samy od sebe."


A na závěr ochutnávka z prvního dílu trilogie, singl "Oh, Love"
Skrytý obsah
(takovej jemnej cajdáček :lol:)



Moc mi k téhle písničce jejich výše uvedená slova nesedí, ale rozhodně se na desky celkem těším. I tenhle song je ucházející.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Green Day

Příspěvekod Garion » 24. září 2012, 13:50

Obrázek
Dnes vyrazila do světa první deska ¡Uno! z plánované trilogie. Mám za sebou prvních pár poslechů, ale hodnocení si ještě nechám pro sebe. Zatím můžu říct, že nejsem zklamanej, ale ani nadšenej - asi jsem čekal ty propagovaný ejsýdýsý :lol: Jako pilotní singl si kapela zvolila ploužáček OH LOVE, kterej se mi moc líbil a stále líbí. Dokonce si ho doma s dcerou hrajeme na kytaru a mandolínu. Ale jako ploužák toho moc o vyznění desky nenapověděl. Druhý singl KILL THE DJ mě teda vůbec neoslovil a čím víc se blížil datum vydání, tím jsem se toho víc hrozil. Naštěstí třetí singl LET YOURSELF GO mý pochyby rozbil. Z téhle písně na mě vybafly vazby na starší alba jako American Idiot a taky na legendární Dookie.
Kill The DJ:


Let Yourself Go:
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Green Day

Příspěvekod Zero » 25. září 2012, 20:09

Já jsem teda zatím slyšel jenom Oh Love a Kill the DJ a mám spíš opačné pocity než ty.
Oh Love je sice v pohodě, dá se to poslouchat, ale působí na mě už od začátku tak nějak ohraně. Zato v Kill the DJ zkouší kapela něco nového a ten styl se mi fakt líbí. Sice refrén na konci opakujou fakt dýl než je nutné, ale celkově mi to dost sedí.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Green Day

Příspěvekod Ellrohir » 25. září 2012, 21:01

u mě všechny tři songy nuda a šeď...
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Green Day

Příspěvekod Job » 26. září 2012, 18:17

Cokoli dá ti osud, to snášej, a zvítězíš nad ním (QUIDQUID ERIT, SUPERANDA OMNIS FORTUNA FERENDO EST) - Vergilius
Skrytý obsah
Šmírovat je neslušné !!
Uživatelský avatar
Job
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Pašovice (u Uherského Brodu)
Příspěvky: 444
Registrován: 18. leden 2011, 19:06

Re: Green Day

Příspěvekod Zero » 26. září 2012, 18:20

No hlavně novinky to zas celé překroutily... http://musicserver.cz/clanek/40485/Gree ... -i-trisky/ Tady jsou snad trochu přesnější informace.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Green Day

Příspěvekod Job » 26. září 2012, 18:27

Wow, :o , je to poděs. Sice si zachoval image správného punkera, leč drogy jsou hnus :)
Cokoli dá ti osud, to snášej, a zvítězíš nad ním (QUIDQUID ERIT, SUPERANDA OMNIS FORTUNA FERENDO EST) - Vergilius
Skrytý obsah
Šmírovat je neslušné !!
Uživatelský avatar
Job
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Pašovice (u Uherského Brodu)
Příspěvky: 444
Registrován: 18. leden 2011, 19:06

Re: Green Day

Příspěvekod Zero » 26. září 2012, 18:51

Třeba byl "jenom" ožralý, ono "zneužívání substancí" je přecejenom dost neurčitý výraz.
Jinak, dobře tam teda vybouchnul, chápu, že ho to muselo hodně naštvat, ale tím, že tam začal nadávat, toho zrovna moc nevyřešil.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Green Day

Příspěvekod Garion » 5. prosinec 2012, 16:58

Obrázek
Tak je tady dvojka. Vyšla před necelým měsícem a já jsem z ní rozpačitej. Na některých recenzích se dočtete, že DOS výrazně převyšuje UNO, ale mě to teda nepřijde. Zatím jsem tomu poslechu dvojky moc nedal (narozdíl od jedničky), ale nijak mě to neláká si to pouštět furt dokola. Přijde mi to jako nějakej tuctovej ucajdanej rokenrol. Bez šťávy. Ani úvodní vychvalovaná "pecka" Fuck Time, ani singlovka Stray Heart se mi nějak pod kůži nezavrtává (což o Oh Love nebo Let Yourself Go rozhodně nemůžu říct). No, jsem zvědav na vaše názory.

Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Green Day

Příspěvekod Zero » 5. prosinec 2012, 17:04

Já jsem si poslechl jenom Stray Heart a Fuck Time. Zbytek jsem slyšel jenom útržky, když to vedle v pokoji poslouchala ségra, takže nemůžu soudit celek. Každopádně Stray Heart je celkem pohodovka, i když teda začátek mi připomíná Iggyho Popa, ale Fuck Time, to je příšerná zhovadilost, nechápu, jak něco takového vůbec mohli vydat.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Green Day

Příspěvekod HiJack44 » 5. prosinec 2012, 18:52

Na tu říznost AI nebo Warning to nemá. Jinak jsme tady trochu pozadu. Odedneška je ke stažení i Tré, ale pozor: Jen pro vyvolené :viking: (nebyl tady pirát, tak jsem dal alespon vikinga. To je skoro to samý.)
Uživatelský avatar
HiJack44
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Cajzlstán
Příspěvky: 1050
Registrován: 18. červenec 2009, 0:13
Aktivní v kapelách: Den Lumíků, Menstrual Soup, Forgotten Dawn

Další

Zpět na Rock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník