Marillion

progresivní rock

Klasická kytarová hudba s mnoha podžánry od rock'n'rollu přes psychedelic rock až k elektronickému rocku

Moderátor: littlewitch

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Marillion

Příspěvekod Hooya » 8. prosinec 2009, 19:06

Obrázek


Popsat hudbu, kterou Marillion hrají, není vůbec jednoduché. Obzvláště proto, že jejich styl se stále dosti překotně mění. V tomto smyslu jsou Marillion jednou z nejprogresivnějších kapel. Je však třeba si uvědomit, že u nich nehraje důležitou roli, jak se jednotliví členové blýsknou svými muzikantskými schopnostmi. Tuto uměleckou nabubřelost, jež se stala nemocí progresivního rocku, v jejich muzice rozhodně neucítíte. Marillion chtějí na posluchače určitým silně emotivním způsobem působit, dát jim své písně prožít a ztotožnit se s nimi. A to je na nich tak krásné...

Obrázek


Tato jedinečná a svým způsobem i nedoceněná anglická progresivně rocková kapela se vylíhla jako typičtí zástupci směru, který britský tisk nedůvěřivě nazýval "novou vlnou progresivního rocku". V době, kdy doznívala punková revoluce, jež v polovině sedmdesátých let odepsala veškerý prog jakožto obstarožní nabubřelou nudu, bylo málo šancí, aby se kapela tohoto stylu prosadila. Marillion ale svým poctivým přístupem a taky notnou dávkou štěstí se dostává do podvědomí svými prvními 2 deskami vydanými prodejní firmou EMI. Hudba byla ovlivněna kapelami jako Genesis a podobnými artrockovými uskupeními. Marillion produkavali dlouhé, složité a orchestrálně znějící skladby s komplikovanými, mnohomluvnými texty, o které se staral jejich charismatický frontman Fish. Naživo byli Marillion hotovým zjevením. Fish burácel na scéně s divokými barvami na obličeji, vytahoval zpoza bicí soupravy půllitry piva, vesele si dobíral publika a bláznivým divadelnictvím ilustroval texty písní. Průlom mezi elitu a do britských hitparád nastává vydáním koncepční desky postavené na ztrátě a znovunalezení dětské nevinnosti - "Misplaced Childhood", která obsahuje 2 zásadní hity "Kayleigh" a "Lavender". Dosud je to nejprodávanější dílo těchto angličanů. Po nahrání "Clutching at Straws" se vůdčí osobnost - zpěvák Fish rozhádá s utlačovaným zbytkem kapely, odchází a jde budovat svou sólovou kariéru. Tisk a fanoušci jsou rozhořčeni a kapela pro ně končí. Ta ale nalézá poklad v hrdle Steva Hogartha, kterému ale fanoušci nějakou dobu nemůžou přijít na jméno. S kapelou však vydává dalších 11 alb a postupně svým upřímným projevem si získává fanoušky na svou stranu. Existují však i takoví, pro niž existuje "only Marillion with Fish", dle mého však obě éry mají své kvality a i když je naposlouchávání desek této skvadry běh na dlouhou trať, tak určitě se ten maratón vyplatí podstoupit.

P.S. V těchto dnech vychází deska "Less is More", ve které najdete písně ze starších desek v nových akustických verzích.


Současná sestava:
* Steve Hogarth - zpěv
* Steve Rothery - kytary
* Mark Kelly - klávesy
* Pete Trewavas - baskytara
* Ian Mosley - bicí

Diskografie:
* Script for a Jester's Tear (1983)
* Fugazi (1984)
* Misplaced Childhood (1985)
* Clutching at Straws (1987)
* Season's End (1989)
* Holidays in Eden (1991)
* Brave (1994)
* Afraid of Sunlight (1995)
* This Strange Engine (1997)
* Radiation (1998)
* marillion.com (1999)
* Anoraknophobia (2001)
* Marbles (2004)
* Somewhere Else (2007)
* Happiness is the Road (2008)
* Less is More (2009)
* Sounds That Can't Be Made (2012)
* Sounds Live (2012)


Odkazy
:
* Ofic.Stránka
* MySpace
* Last.FM

Ukázky:

* Kayleigh (Fish)


* Lavender (Fish)


* Fantastic Place (Hogarth)


* You´re Gone (Hogarth)



- zdroj, který mi pomohl tento topic stvořit -

Obrázek


Předávám slovo hlavnímu Marillionofilovi - feanorovi. :D
Naposledy upravil Hooya dne 29. listopad 2012, 9:02, celkově upraveno 2
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod feanor » 8. prosinec 2009, 19:44

Absolutno. Mám rád jak desky s Fishem (obzvláště opus Misplaced Childhood), tak i se Stevem Hogarthem. Ač jsem byl z počátku navyklý na desky s "rybou", protože od desek následujících se liší snad všem, později jsem se dostal spíše k pozdější tvorbě, u které to jak vypadá už zůstanu. Zatímco Marillion s Fishem byli hodně impulzivní, o dost agresivnější a nakonec vlastně i o něco čitelnější, tak Hogarthova tvorba vyzní na první poslech popověji, klidněji a uvolněně. Na každé desce se Stevenem lze najít jak krátké chytlavé písně, tak i opravdu dlouhé progresivní kompozice (17ti minutová Ocean Cloud z Marbles za všechny). Jelikož většina lidí může desky starší, tak já naopak doporučím nějaké z novější tvorby.: This Strange Engine, Anoraknophobia, Marbles a Happiness is the Road. Rozhodně nejde o desky na jeden poslech, ale proniknout do nich stojí opravdu za to (můj stav na last.fm je toho důkazem).
ještě nějaké ukázky:
http://www.youtube.com/watch?v=P89yCN1zVyg (Anoraknophobia)
http://www.youtube.com/watch?v=xeoxxpVU ... re=related (Marbles)
"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Marillion

Příspěvekod Stick » 8. prosinec 2009, 21:36

Paráda, vedle Pink Floyd jedna z mých nejoblíbenějších progových kapel, mám rád taky jak éru s Fishem tak i se Stevem. Dokola už asi půl roku točím asi tři, čtyři desky, a nemůžu se toho nabažit, než se odhodlám přejít k další desce trvá děsně dlouho. Zatím u mě nejvíc bodují desky Marbles, Misplaced Childhood a Script For a Jester's Tears.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 9. prosinec 2009, 0:30

Já zatím od debutu doběhl až k "Brave", která mi v těchto okamžicích výrazně leze pod kůži. :) Vrcholem však pro mě zůstává "Misplaced Childhood", která pro mě něco jako Marillion´s Dark Side of the Moon. :) Zároveň to byla první věc, kterou jsem slyšel a nic ji nedokázalo překonat - jedna z nejkrásnějších desek, co jsem slyšel. Druhé místo okupuje též skvělé "Fugazi" a v těsném závěru je Hogarthův debut "Seasons End". Následující "Holidays in Eden" mě zase však moc nevzalo. Už se velice těším na okamžik, až naposlouchám zbytek... Každopádně vím, že to ještě nějakou tu dobu potrvá. :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 4. leden 2010, 2:13

Poslušně hlásím, že mou zmíněná "Brave" je vážně naprosto výborná deska! Je dlouhá, z počátku nenápadná, ale ve skutečnosti je velmi impulzivní a pozornost si zasluhující. Jde těžko pod kůži, ale o to více tam pak chce zůstat. Zatím můj nejoblíbenější kousek v SH éře. Následně jsem zkusil "Afraid of Sunlight", která je ještě více plazivější, ještě méně nápadná... Po prvním poslechu jsem byl zklamaný, ale dalšími si mě získala. Je totiž úplně jiná než "Brave". Je křehká a klidná... Při poslechu "Beautiful" se rozpouštím a celá deska je hrozně příjemná a uklidňující... Začínám tuto kapelu nezdravě zbožňovat. :) Zasloužili by si více slávy, hergot! :|
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod feanor » 17. únor 2011, 20:21

Po dlouhé jsem se opět dostal k těmto sympatickým pánům a stejně jako vždy se z poslechu jedné skladby stala několikadenní závislost na všech deskách :)
Hooya - Doufám, že ses už dostal dál než pouze na Afraid Of Sunlight, jelikož tu právě poslouchám následující This Strange Engine a ...no co říct...geniální, slovo hudba vyjádřené v té nejčistější podobě. Hravá, jemná, uvolněná a emotivní. Úžasná "One fine day", při které stačí přivřít oči a nechat se unášet mimo realitu, trumpetky (či co) v "80 days" nebo asi nejdojemnější skladba Marillion - "Estonia" s textem, při kterém mi snad pokaždé vlhnou oči. O titulní skladbě, která zhruba od poloviny graduje neskutečným způsobem, počínaje hravým saxofonem a hned několika nádhernými sóly Steva Rotheryho konče, ani nemluvě. A takhle bych se mohl rozepsat snad o každé jejich desce.
"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 18. únor 2011, 8:57

K "This Strange Engine" jsem se dostal. Krásná deska to jest. Moc jsem se na ni těšil a nezklamala. Zkoušel jsem i "Radiation" & "marillion.com". První jmenovaná je experiment, který mě na první poslech příliš neuchvátil a na výsledek druhé jmenované si nevzpomínám. Marillion jsem moc v poslední neposlouchal, neměl jsem je totiž na novém HDD, ale už jsem tento nedostatek dal do pořádku. Takže marillimaraton směle může pokračovat. ;)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod feanor » 18. únor 2011, 10:31

"Radiation" & "marillion.com" jsem ještě neslyšel :) Prej jsou nejslabší tak nevím...nicméně vše ostatní dává a to velmi :)
"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Marillion

Příspěvekod Stick » 18. únor 2011, 18:52

Souhlas, This Strange Engine rozbíjí, zejména esoterická One Fine Day.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 18. květen 2011, 8:35

Včera jsem naopak si dal po velmi dlouhé době "Fugazi" & "Clutching at Straws" z éry s Fishem a krasotka. Ještě že jsem si nepustil "Misplaced Childhood", to by na mě bylo už moc... :D Tohle je fakt neuvěřitelná skupina, jedna lepší deska než druhá a žádná neomrzí. :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod Maeror » 18. květen 2011, 11:27

To já jsem předevčírem poslouchal Misplaced Childhood :)
Geniální album. na Marillion je zajímavé, že ty jejich věci se tváří na první pohled lehce, pop-rockově, ale hudba je to inteligentní, i když mají hodně kláves tak se nedá říct, že je to přeslazené. Texty mají o něčem a vždy inteligentně a poeticky podané. Příkladem může být Kayleigh a Lavenders, které tu jsou i mezi ukázkami. Prostě u téhle kapely je vše "tak akurát"
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 28. květen 2011, 17:00

Po delší době poslouchám "Brave". Krom úžasné a temné atmosféry mě pokaždé absolutně uzemní geniální zvuk. Ten je třeba vypíchnout, protože tak skvěle nazvučená deska se jen tak nevidí. O hudebním obsahu není třeba diskutovat, ten už jsem tu kdysi rozebíral a nadále ho považuji za skvostný.

Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod feanor » 23. březen 2012, 19:09

"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Marillion

Příspěvekod Stick » 25. březen 2012, 0:46

To si tentokrát nesmím nechat ujít.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 28. březen 2012, 16:08

Sice na tento datum mám něco naplánované, ale asi se tentokrát uvidíme...
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod feanor » 29. březen 2012, 9:20

Ženíš se snad? :D
"Svět vznikl, aby mě nasral"
Uživatelský avatar
feanor
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 666
Registrován: 17. leden 2008, 21:09

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 29. březen 2012, 10:49

Ano. :D Samozřejmě že ne, jen mám něco dlouhodobě naplánované, ale to půjde ... zrušit. :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Rocková legenda Marillion koncem listopadu v Praze!

Příspěvekod Metallum [Bot] » 22. říjen 2012, 15:59

Rocková legenda Marillion koncem listopadu v Praze!
Nový článek na portálu:
http://www.metallum.cz/?p=3949
Robot Orbis Metallum
Uživatelský avatar
Metallum [Bot]
Metallum Bot
 
Věk: 16
Bydliště: metallum.cz
Příspěvky: 894
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 22. říjen 2012, 16:06

To my víme a taky se tam chystáme, bote. :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Marillion

Příspěvekod Hooya » 19. listopad 2012, 10:17

Taky se těšíte jako malí fagani? :) Sjíždím "Misplaced Childhood" (mimochodem nedávno zkoupené z aukra za luxusních 120,- - nehrané) a troufám si říct, že tohle je ještě víc než vrcholná díla Floydů. Úplně nejvíc.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Další

Zpět na Rock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron