Before the Dawn

Moderátor: littlewitch

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Before the Dawn

Příspěvekod Jespe » 10. listopad 2008, 15:01

Obrázek

Obrázek


Styl: Melodic Death Metal
Místo původu: Finsko (Nastola)
Vznik: 1999
Náměty textů: Život, pocity


Before the Dawn byli založeni roku 1999. Skupina vznikla jako projekt Tuomase Saukkonena. Takže Tuomas je bezpochyby strůjce a tvůrce veškerých jejich počinů a právem považován za motor a tahouna kapely. Sám Tuomas ovládá dokonale hru na kytaru už od svých mladých let. Jeho hudební ambice se zvědčují tehdy, když se dokonale naučí hrát i na bicí, zvládá elektronické smyčky a prvky přes syntezátory a klávesy a využívá i svého mohutného hlasu. Ve skupině se protočí velký počet hudebníků - skoro na všech postech. Jediný samozřejmě zůstává Tuomas Saukkonen, který tak na albech v období, kdy nemohli sehnat vhodného hudebníka na nějakém postu, zaskakuje. V roce 2000 vychází první demo, v roce 2001 vychází první EP. V rozmezí let 2003 až 2006 kapela vydává 3 alba a jedno DVD v období, kdy skupina jela turné s Katatonií a Moonspell. Velmi podstatná věc se odehrává o rok později (2007), kdy Before the Dawn zabodují se svým novým počinem Deadlight, na kterém hraje již současný člen skupiny - norský baskytarista a "clean singer" Lars Eikind a současný kytarista Juho Räihä, který se podílel na 2. album skupiny. Pouze pozice bubeníka je velice nestabilní. Tuomas stále (snad rychleji a rychleji) chrlí své nápady a tak o další rok později vychází nové album. Tedy 2008 - Soundscape Of Silence. Before the Dawn mají ve své tvorbě hodně úspěchů a ocenění. Důležitou roli zde hrají i jejich singly. Singl Deadsong se stejnojmenou písní se dostává ve Finsku na první příčky hitparád společně se skupinami Iron Maiden a Within Temptation. I jejich druhý singl Faithless se dostává do velkého podvědomí finských fanoušků, kteří jej tak řadí na první pozice žebříčku se skupinou Amorphis. Before the Dawn mají našláplé ke skvělé kariéře a to hlavně díky charismatickému Tuomasi Saukkonenovi. Nyní už jen čekáme na jeho další nápady a triky.


Sestava:
Tuomas Saukkonen - Guitar, Dark Vocals, Acoustic Guitar, Drums, Synth
Lars Eikind - Bass, Clean Vocals
Juho Räihä - Guitar
Dani Miettinen - Drums (live)

Obrázek

Bývalý členové:
Pekka Sarkkinen - Guitar
Timo Hankola - Guitar
Jani Saajanaho - Guitar, Vocals
Mika Ojala - Guitar, Synth
Panu Willman - Guitar, Clean Vocals
Tomi Luoma - Guitar (live)
Kimmo Nurmi - Drums
Mika Tanttu - Drums
Aatu Mukka - Drums
Tiina Ahokas - Synth, Violin, Vocals
Jarkko M. - Synth
Toni Broman - Bass
Tomi Malin - Bass


Diskografie:
To Desire (Demo) - 2000
Gehenna (EP) - 2001
My Darkness EP (MCD) - 2002
My Darkness - 2003
4:17 am - 2004
The First Chapter - 2006
The Ghost - 2006
Deadsong (Single) - 2007
Deadlight - 2007
Faithless (Single) - 2007
Soundscape Of Silence - 2008



CD:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


DVD:

Obrázek


Ukázky:


Deadsong - from album Deadlight



Dying Sun - from album Soundscape Of Silence


Disapaear - from album The Ghost


Odkazy:



Naposledy upravil Jespe dne 17. srpen 2010, 14:56, celkově upraveno 4
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Gore » 10. listopad 2008, 18:47

pekny topic ;)
hudba fajn :)
Tuomas velky talent, aj v Dawn Of Solace mu to ide... len tak dalej :P
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Johnny » 10. listopad 2008, 23:37

Tuhle skupinu miluju.Dostal sem se k nim skrz píseň Deadsong a to mi nedalo a našel sem si víc a to co jsem našel mě pohltilo....hloubka písní,skvělé texty,démonický tuomasův projev,skvělé čisté vokály a precizní instrumentalizace to mě jednoduše dostat muselo :) už album "My Darkness" je napěchováno silnými songy, pak album "4:17 AM" je trochu jiné než ostatní ale taky tu mám několik oblíbených songů a pak je "The Ghost" které je opět nadupané od začátku až do konce no ale to už tu máme "Deadlight" což je pro mě prozatimní vrchol tuomasovy tvorby,tohle album můžu prostě kdykoliv a nakonec je tu čerstvý "Soundscape of Silence" který se s ním může směle měřit,no jednoduše tuomas je prostě pan umělec :headbang:
Uživatelský avatar
Johnny
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Kostelany u Kroměříže
Příspěvky: 30
Registrován: 12. říjen 2008, 20:54

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Jespe » 11. listopad 2008, 16:04

Gorefriend: Díky, díky...

Johnny: jj - je vidět, že jsi též jejich nadšenec... Já jsem se k nim dostal taky až díky písni Deadsong, které mě taktéž úplně pohltila...
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Memphisto » 28. září 2009, 13:46

tak jelikož Before the Dawn nemám pořádně naposlouchané, moc se tu o nich zmínit nemůžu... ale Tuomas, to je génius, ať už Dawn of Solace, nebo Black Sun Aeon.
Vždycky mě svou hudbou dokonale oblbne, zvláště pak na Black Sun Aeon :) "multifunkční" osobnost a to nám toho ještě mnoho předvede :headbang:
Memphisto
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 296
Registrován: 21. květen 2009, 17:59

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Zoro » 14. říjen 2009, 14:36

Stahoval jsem jsi těd všechny cd Before the Dawn. Tuomas to je génius.a jinak jse my odnich liby cd Deadlight,Faithless ,Soundscape Of Silence.jinak je to genialni kapela.hodně moc jse těším aš je usliším v sobotu jako předkapelu amorphis .tahle kapela mně těd stáhal je supr kapela :D
Zoro milovník žen :)
Uživatelský avatar
Zoro
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 975
Registrován: 28. červen 2008, 15:24

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Zoro » 18. říjen 2009, 16:17

Jinak Before the Dawn na koncertě amorphis byli užásní zahraly moje písníčky oblíbené.fak to tam perfektně chlapci rozjeli :headbang:
Zoro milovník žen :)
Uživatelský avatar
Zoro
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 975
Registrován: 28. červen 2008, 15:24

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Nerubian » 3. březen 2011, 15:27

Sháním logo Before the dawn v co nejlepší kvalitě a rozličení, nemáte, nevíte ? Moje prolézání internetu bylo neúspěšné.. jde mi hlavně o ten symbol.

Obrázek
Carpe diem quam minimum credula postero.
Uživatelský avatar
Nerubian
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Jirkov/Praha
Příspěvky: 791
Registrován: 8. listopad 2008, 15:43

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Angaroth » 11. duben 2011, 19:41

Before the Dawn patří mezi mé top kapely. Tuomas je skvělej muzikant od kterého mám většinu jeho projektů (Hlavně Black Sun Aeon). Nejlepší album je Deadlight se singlem Deadsong :headbang: . Jinak nový album Deathstar Rising už delší dobu poslouchám a kvalitou ho řadim hned za Deadlight.
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Jespe » 11. duben 2011, 19:44

Souhlas se vším... Což mi vlastně připomíná, že bych měl jejich topic aktualizovat... :D Jo, a co říkáš na jeho nový projekt Routasielu? Jinak s Tuomasem jsme měli už i rozhovor: viewtopic.php?f=77&t=3707
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Angaroth » 11. duben 2011, 19:57

Routasielu je zvukem jinde než Before the dawn což je dobře a pokud jde o to album Pimeys je hodně dobrý, finština mi vůbec nevadí naopak a songy jako Kaipaus, Enkeli a Soturi jsou vynikající :rocken:
P.S. Rozhovor jsem četl velmi mě překvapil v dobrém slova smyslu
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Before the Dawn

Příspěvekod adrian » 11. duben 2011, 20:07

Mne se na BtD nejvic Larsuv hlas - proste ojedinely, takovy nalehavy :palec: V songu Sanctuary to krasne ukazal. A u Soulfallen - We Are The Sand dela jeho hlas taky strasne moc :hi:
Pro ty, co neznaji:
Uživatelský avatar
adrian
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: 22 Acacia Avenue
Příspěvky: 1312
Registrován: 11. únor 2009, 21:28

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Angaroth » 11. duben 2011, 20:11

Jo Soulfallen znám todle album mám. Říkáš to správně Lars je neméně důležitou součástí Before The Dawn a ten hlas je opravdu krásnej ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Before the Dawn

Příspěvekod adrian » 11. duben 2011, 20:17

Soulfallen jsou oproti Before The Dawn celkove promakanejsi a tvrdsi - u BtD by to bez Larse byla celkem prumerna banda, protoze jejich hudba zase tak moc zajimava neni. Cimz je nechci kritizovat, protoze je mam rad ;)
Uživatelský avatar
adrian
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: 22 Acacia Avenue
Příspěvky: 1312
Registrován: 11. únor 2009, 21:28

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Stick » 11. duben 2011, 21:40

Myslím, že Tuomasova tvorba je dosti přeceňovaná, ačkoliv si svůj nadprůměr celkem drží. Pro mě je jejich jednoznačný vrchol album Deadlight. Ale na Soulfallen se nechytá ani zdaleka.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Jespe » 12. duben 2011, 12:36

Největší slabinou BtD je podle mne celkový stereotyp všech alb, především tedy opakující se kytarové rify... Za vrchol bych označil samozřejmě taktéž album Deadlight s profláklou, nutno však dodat asi opravdu nejlepší, Deadsong. Ovšem atmosféricky řadím do topu hned první album My Darkness - tenkrát ještě neotřelé hudební postupy na metalové scéně, tajuplná, však přímočará atmosféra a především obrovský náboj a zápal tenkrát tak mladých Before the Dawn (Tuomasovi bylo 22)...

ten čistý vokál z livu jsem vstřebával hodně dlouho, než jsem si uvědomil, že vlastně není ani tak falešný


Nicméně Soulfallen jsou výborní, určitě různorodější. Takto bych je spíš srovnal s Tuomasovými Black Sun Aeon, kteří posluchači nabízí určitě širší škálu hudebních nápadů...

ten klavír a doomovou atmosféru mám poslední dobou v jeho tvorbě asi opravdu radši
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Angaroth » 12. duben 2011, 16:32

Jo My Darkness má určitě něco do sebe jinak v Black Sun Aeon mi přijde, že se Tuomas více hudebně vyřádil (dělá si tam vlastně všechny nástroje) zatímco v Before the Dawn jede pořád tu svou stejnou cestu jako na začátku.
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Angaroth » 27. duben 2012, 16:43

Na světě je novinka Rise of the Phoenix a po prvních posleších musím říct, že mě zaujala. Tuomas se dobře vypořádal s odchodem Larse album má šťávu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Stick » 27. duben 2012, 20:19

Mně tam ten jeho melodickej hlas chybí. Jinak takovej standard, pro mě byla asi nejlepší deska Deadlight.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Before the Dawn

Příspěvekod Kain » 1. květen 2012, 22:38

souhlas se Stickem, hudebně to není špatné, nicméně klasické střídání dvou rozdílných hlasů BtD citelně chybí. Určitě už nahráli lepší alba, Phoenix Rising je slušný standard, který ale neohromí. Ani už není tak zčásti melancholické jako dřívější alba, víc je stavěné na kytarách a celkově je tvrdší.
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Další

Zpět na Melodic Death/Gothenburg Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník