IHSAHN

Moderátor: Hooya

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

IHSAHN

Příspěvekod jakarl » 23. červenec 2008, 16:10

Obrázek
Obrázek
Na první pohled se může zdát, že po rozpadu zvučných EMPEROR se hudební solitér Vegard Sverre Tveitan, známější spíše pod uměleckým pseudonymem Ihsahn, odmlčel z tvrděrockové scény. Opak je pravdou. Ačkoliv projekty, na kterých se v poslední době podílel se svojí chotí Ihriel (STAR OF ASH, PECCATUM) balancovaly na pomezí avantgardy a alternativního popu a celkově působily velmi odlehčeným, chtělo by se říci až subtilním dojmem, na extrémní metal rozhodně nezanevřel. Na pozadí Ihsahn nerušeně v teple domova několik let připravoval svoji sólovou desku. Nutno podotknout, že tentokrát máme co dočinění z prvojakostním metalem, z něhož dokonce čiší stará dobrá black metalová škola z dob poslední tvorby EMPEROR.

Dá se říci, že díky kolekci "The Adversary" si Ihsahn splatil svůj dluh vůči tvrděrockové scéně a jednoznačně dal na frak metalové konkurenci. Nad genialitou tvůrčího potenciálu Ihsahna lze jen strnule stát s vyvalenýma očima. Takových hudebníků na světě pobíhá opravdu jen malá hrstka a ne každému se podaří vzdorovat času s takovou jiskrou a grácií. Ihsahn si totiž svoji sólovku zkomponoval a nahrál (jak se patří) zcela svépomocí a dokonce i ve vlastním studiu Symphonique. Pouze s bicími mu pomohl osvědčený studiový bubeník Asgeir Mickelson, známý ze spolupráce s takovými esy žánru jako BORKNAGAR, VINTERSORG či SPIRAL ARCHITECT.

Hned po prvních sekundách úvodní "Invocation" zaregistrujeme typický Ihsahnův hudební rukopis. Překvapil mě tak radikální návrat k extrémnímu metalu. Nejvíce na povrch vyvstaly reminiscence geniálního CD "Prometheus" od EMPEROR. Ta podobnost není náhodná, neboť i poslední album EMPEROR Ihsahn kompletně zkomponoval. Na druhou stranu podobnost s black metalovou minulostí nelze brát absolutně, neboť pokud byl EMPEROR svazován žánrovými mantinely, tak v případě "The Adversary" získal Ihsahn absolutní tvůrčí svobodu. Black metal emperorovského typu tvoří jen jednu z mnoha ingrediencí toho pestrého hudebního pokrmu nejvyššího kuchařského cechu a je cítit rozličným aroma. Nejlépe bych tento projekt charakterizoval jako exkurzi bývalého black metalového interpreta na pole čistého progresivního metalu. Ovšem pro milovníky tradičních progmetalových spolků může Ihsahn působit poněkud vznětlivě temperamentním dojmem. Především díky disharmonickým postupům a košatým stylovým zvratům. Nikdy nevíte co vás čeká. Spíše bych hovořil o metalové avantgardě, neboť v tomto stylu je dovoleno opravdu vše. Nikoho pak nepřekvapí, že po black metalovém infernu následuje rock/popový ploužák nebo nefalšovaný heavy metal

Pokud bych měl vyjmenovat deset nejvýznamnějších osobností metalové historie, norský umělec Ihsahn (vlastním jménem Vegard Sverre Tveitan) by ve výčtu nesměl chybět. Ačkoliv pro někoho se může jednat "pouze" o blackmetalovou ikonu pevně spjatou s jeho bývalou domovinou EMPEROR, na své druhé sólovce prezentuje natolik vyhraněný materiál, že by mohl udávat vůdčí tón metalové hudbě obecně. Ba co více, z CD "angL" sálá tak příjemné rockové charisma, že přetěžko uvěřit, že tento sympatický pán měl kdysi co do činění s extrémní metalovou scénou toho nejsyrovějšího zrna
(Info z Abyss)

styl:Extreme Progressive Metal
textová témata:Indvidualism, Struggles
stát:Norway (Notodden)
založeno:2005
status:Active

Obrázek


Current line-up:
Ihsahn (Vegard Sverre Tveitan) - Vocals, Guitar, Bass, Keyboards (Emperor, Zyklon-B (Nor), Peccatum, Thou Shalt Suffer, Wongraven, Ildjarn, Embryonic, Hardingrock)

Lars Koppang Norberg- Bass (on "angL") (Anesthesia (Nor), Spiral Architect)

Asgeir Mickelson - Drums (Borknagar, Code, Enslavement of Beauty, Lunaris, Scariot, Spiral Architect, Thornbound, Vintersorg)

Discography:
The Adversary Full-length, 2006 :headbang:
angL Full-length, 2008 :headbang: :headbang:
After Full-length, 2010 :headbang: :headbang:
ukázka:
http://www.myspace.com/ihsahnmusic
Last.fm
Ofic. stránka



http://www.youtube.com/watch?v=NOK6Dw98 ... re=related -krásna skladba. :headbang: :headbang:
Obrázek
Uživatelský avatar
jakarl
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: J.M.
Příspěvky: 138
Registrován: 28. květen 2008, 15:46

Re: IHSAHN

Příspěvekod Lord Vader » 23. červenec 2008, 17:13

Copak na něj asi můžu říct, žeru od něj i kdyby si jen prdl. Do své muziky jak v Emperor nebo jako sólo akce vnáší něco se je mému srdci hodně blízké. Poslední deska je zatím neoposlouchtelná, fantastické melodie a nápady. I když je jeho hudba zvláštně sevřená, přesto z ní překypuje pohoda, soudě dle mého úsměvu na obličeji při poslechu jeho nahrávek.
Po boku Chucka je to další svatý na poli hudby.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: IHSAHN

Příspěvekod jakarl » 23. červenec 2008, 17:32

Lord Vader: musím s tebou jenom souhlasit. :headbang:
Poslední deska je zatím neoposlouchtelná,ano,ano,je nádherná. :rocken:
Obrázek
Uživatelský avatar
jakarl
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: J.M.
Příspěvky: 138
Registrován: 28. květen 2008, 15:46

Re: IHSAHN

Příspěvekod Hooya » 23. červenec 2008, 17:37

Já moc nevím, co k němu říct. Prostě ho žeru. :D K nové desce jsem se vyjadřoval už v topicu o Emperor a názor jsem doteď nezměnil, takže jen si zacituji. ;)
Hooya v topicu Emperor píše:Deska mě příliš nechytla, mnohem víc se mě pozdával báječný debut... i zde je vše na svém místě, ale čekal jsem trošku víc, trošku větší rozlet. :) Ale je to jinak velmi slušná deska, která nevychází každý den,... ale na takovou osobnost ne tak silná, podle mého.


BTW Co říkáte na jeho již rozpadnutý projekt Peccatum?
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: IHSAHN

Příspěvekod o.p.a.t » 23. červenec 2008, 17:50

Ihsahn je opravdu umělec, obě jeho solovky jsou parádní ... "AngL" mě ale vzal víc!

Od PECCATUM mám pouze "Lost in Reverie" a je to velmi zajímavé
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: IHSAHN

Příspěvekod jakarl » 23. červenec 2008, 17:53

Hooya:
tohle jsem našel na netu.
Bylo by taky dobré podotknout, že Peccatum ukončili v roce 2006 svou činnost. Ihsahn se věnuje své sólové kariéře, Ihriel pracuje na projektu Star of Ash. Opět se tedy ukázalo to, co obdivuju na Ihsanovi: měli pocit, že už stvořili vše, co s Peccatum mohli, a tak se opět posunuli někam dál. Všechna čest. :D :headbang:
Obrázek
Uživatelský avatar
jakarl
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: J.M.
Příspěvky: 138
Registrován: 28. květen 2008, 15:46

Re: IHSAHN

Příspěvekod Hooya » 23. červenec 2008, 17:59

jakarl píše:Hooya:
tohle jsem našel na netu.
Bylo by taky dobré podotknout, že Peccatum ukončili v roce 2006 svou činnost. Ihsahn se věnuje své sólové kariéře, Ihriel pracuje na projektu Star of Ash. Opět se tedy ukázalo to, co obdivuju na Ihsanovi: měli pocit, že už stvořili vše, co s Peccatum mohli, a tak se opět posunuli někam dál. Všechna čest. :D :headbang:

Jasné, to vše vím. ;) Zajímá mě vaše názory na Peccatum. :) BTW Star of Ash už dlouho přemýšlím sehnat.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: IHSAHN

Příspěvekod jakarl » 23. červenec 2008, 18:13

musím se přiznat,že jsem Peccatum -hodně dlouho neslyšel,dnes to napravuji super albem: Amor Fati z roku 2000. :headbang:
Obrázek
Uživatelský avatar
jakarl
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: J.M.
Příspěvky: 138
Registrován: 28. květen 2008, 15:46

Re: IHSAHN

Příspěvekod Lord Vader » 23. červenec 2008, 20:10

Amor Fati je moje nej deska od Peccatum. Je to na Ihsana hodně avantgardní, ale taky skvělé, myslím tu desku co jsem už jmenoval.
Dle mě je to jenom chlap a Peccatum je skupina jeho choti a ta mu jednoduše řekla " když se nevěnuješ Emperor půjdeš makat ke mě" :D . Co mohl chudák dělat........myslím, že mu osobně tohle moc nesedlo.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: IHSAHN

Příspěvekod jakarl » 23. červenec 2008, 20:14

Amor Fati - je užasná deska,dokazující Ihsahnovu genialitu,strašně se my líbí,právě pro svou avantgardní náladu. :headbang: :headbang:
Obrázek
Uživatelský avatar
jakarl
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: J.M.
Příspěvky: 138
Registrován: 28. květen 2008, 15:46

Re: IHSAHN

Příspěvekod Suffocation » 23. červenec 2008, 21:34

Peccatum je jedna z mych model (asi vsichni znaji muj nazor na avantgardu a netreba ho opakovat) ... Ihsahn je umelec telem i dusi a dokazuje to svou genialni kreativitou, v kazdem songu. I kdyz mi kupodivu tvorba Emperor moc nesedla, tak je stale povazuji za vynikajici kapelu, ktera dala metalovemu svetu hodne ... a za to jsme jim, i Ihsahnovi, vdecni :) AMEN :D
In pain we trust. In anger we believe. In darkness we abide.

Obrázek
Uživatelský avatar
Suffocation
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 1668
Registrován: 18. únor 2008, 23:19

Re: IHSAHN

Příspěvekod Morana » 24. červenec 2008, 17:23

hm Peccatum je skvelá vec. vlastne sa divím že nemá na tomto fóre vlastný topic... to je zhudobnenie originality luxusným štýlom a lá Ihsahn + Ihriel. nemajú jediný zlý song, nemôžem im nič vytknúť :) najobľúbenejší song mám asi Murder :) http://members.tripod.com/~kmon666/AMOR-COL2.JPG :)
"V našich duších skřítek pláče. Vyprávět bude své příběhy...
Přesto, nebo právě proto, šeptat bude nám poselství věčnosti."
Uživatelský avatar
Morana
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 949
Blog: Zobrazit blog (11)
Registrován: 15. červen 2008, 12:52

Re: IHSAHN

Příspěvekod Gore » 26. červen 2009, 12:41

dlhsi cas som Ihsahna prehliadal, ale vdaka istej osobe s dlhymi kuceravymi vlasiskami sa dostal do mojho zorneho uhla a som uveliceny :P
The Adversary je brutus, nemusim sa tym vobec prehryzavat, same mi to plynie do hlavy a ma to fakt silu...
dakujem :)
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: IHSAHN

Příspěvekod Morana » 26. červen 2009, 12:52

;)

no ja som sa po čase dostala k jeho sólovkam a poviem k tomu asi toľko, že asi začínam veriť v Boha - v Ihsahna. ten chlap je génius, mám k nemu veľkú úctu :)
"V našich duších skřítek pláče. Vyprávět bude své příběhy...
Přesto, nebo právě proto, šeptat bude nám poselství věčnosti."
Uživatelský avatar
Morana
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 949
Blog: Zobrazit blog (11)
Registrován: 15. červen 2008, 12:52

Re: IHSAHN

Příspěvekod rionka » 3. leden 2010, 23:03

No, takze pred par dny se dostala na internet jeho nova deska After. Posloucham to a nevychazim z uzasu, je to opravdu mazec. Ihsahn na desce uzce spolupracoval se saxofonistou Jorgenem Munkebym. Jeho hudba tim ziskava dalsi velmi vyrazny a netypicky prvek. Nekomu muze pripadat ten temny jazzovy feeling ve vetsine tracku obtezujici, ale me to absolutne dostava. V teto chvili se jedna o moje nejoblibenejsi Ihsahnovo solove album a doufam, ze se mi neoposloucha moc brzy :D Vsem ho doporucuji. A fakt tohohle pana chci videt nazivo, doufam, ze se dostanu na Brutal Assault...
Uživatelský avatar
rionka
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 14
Registrován: 6. prosinec 2009, 3:34

Re: IHSAHN

Příspěvekod Hooya » 4. leden 2010, 0:35

Zítra na to vlítnu. :) Zatím jsem četl jen a jen pozitivní reakce, takže se velmi těším.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: IHSAHN

Příspěvekod Aries » 4. leden 2010, 11:11

Teda... neznie to zle :)
Idem sa na to pozriet blizsie, zda sa ze takuto hudbu by som si mohol celkom oblubit.
Obrázek
They escaped the weight of darkness... To drown in another...
Uživatelský avatar
Aries
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Košice
Příspěvky: 602
Registrován: 12. září 2009, 22:55

Re: IHSAHN

Příspěvekod rionka » 6. leden 2010, 10:14

Je to slozita hudba, to rozhodne. Spis nez jako hudebni kulisu to doporucuju k soustredenemu poslechu.
Uživatelský avatar
rionka
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 14
Registrován: 6. prosinec 2009, 3:34

Re: IHSAHN

Příspěvekod Lord Vader » 6. leden 2010, 10:38

Zatím u mě vede Angl, ale je dáno i tím, že After nemám tak hodně naposlouchaný. Každopádně je to opět pecka.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: IHSAHN

Příspěvekod rionka » 6. leden 2010, 23:09

a to je prave to divny, ackoliv jsem angL objevila jako jeho prvni album (a teprve potom jsem si sehnala zbytek), dlouhou dobu u me vedlo spis the adversary.. nevim poradne proc, asi jsem v te chvili potrebovala tu brutalitu, ktera ma na angL trosku vice obrousene hrany.. v tehle chvili mi After sedi uplne nejvic. Cert vi, cim to je.
Uživatelský avatar
rionka
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 14
Registrován: 6. prosinec 2009, 3:34

Další

Zpět na Progressive Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků