Candlemass

Moderátor: Shinigami

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Candlemass

Příspěvekod Onotius » 8. květen 2012, 17:05

Obrázek
Obrázek

Země: Švédsko
Rok založení: 1984
Styl: Doom metal
Texty: Náboženství, život, smrt




Candlemass jsou vlivná švédská doom metalová kapela založená v roce 1984 baskytaristou a hlavním skladatelem Leifem Edlingem. Jsou původem ze Stockholmu. Jejich debutová deska "Epicus Doomicus Metallicus" (1986), natočena v sestavě Johan Längqvist - zpěv, Mats "Mappe" Björkman - kytara, Klas Bergwall - kytara, Leif Edling - baskytara, Mats Ekström - bicí, je dnes považována za jeden ze základních pilířů doom metalu. Po prvním albu a turné však zůstávají pouze dva původní členové - Edling a Björkman. Ty doplňují Lindh, Johansson a Marcolin. V tomto složení je připravena druhá deska "Nightfall". V listopadu pak cestují s Kingem Diamondem ve Skandinávii. V roce 1988 cestují např. s Motörhead, vystupují na Dynamo Open Air festivalu a 9. listopadu vychází "Ancient Dreams". O rok později se objevuje album "Tales Of Creation". V únoru a březnu 1990 jsou na cestách s Kingem Diamondem a se Savatage. 9. června je v The Fryshuset ve Stockholmu sestříhán koncert, který se objevil v podobě koncertního dvojalba "Live". Odchází Marcolin (stává se členem Memento Mori a později zakládá Stillborn) a na jeho post nastupuje bývalý člen Talk Of The Town Thomas Wikström. V roce 1993 se stahují ze scény...
V roce 1997 dochází k obnovení činnosti a vedle Edlinga se ve skupině objevují zpěvák Björn Flödquist (ex-Gone), bubeník Jejo Perkovich (ex-Abstrakt Algebra) a kytarista Patrick Instedt (ex-Brick). Na nové desce nazvané "Dactylis Glomerata"(1998) se jako hosté objevují např. Mike Amott (ex-Carcass, Arch Enemy, Armageddon, Spiritual Beggars) či bubeník Ian Haugland (ex-Europe). 6. září 1999 vychází album "From The 13th Sun" s novým kytaristou Matsem Stahlem.
Roku 2001 se dává dohromady klasická sestava Candlemass - Marcolin, Edling, Björkman, Johansson a Lindh...

„Sedím sám v temnotě a čekám, až budu volný,
pláču, osamělý a opuštěný,
dychtím po tom, aby už přišel můj čas, smrt znamená jen život,
prosím, nechte mě zemřít o samotě.“ („Solitude“)




Členové
    Robert Lowe (zpěv)
    Lars "Lasse" Johansson (kytara)
    Mats "Mappe" Björkman (kytara)
    Leif Edling (basa)
    Jan Lindh (bicí)

Ex-Členové
Mats Ekström (bicí) (1984-1986)
Christian Weberyd (kytara) (1984-1985)
Johnny Reinholm (kytara, bicí) (1984-1985)
Klas Bergwall (kytara) (1986)
Messiah Marcolin (zpěv) (1986-1991, 2001-2006)
Johan Längquist (zpěv) (1986)
Mike Wead (kytara)(1987)
Thomas Vikström (zpěv)(1991-1994)
Jejo Perkovic (bicí) (1997-1999)
Michael Amott (kytara)(1997-1998)
Patrik Instedt (kytara) (1997-1998)
Björn Flodkvist (zpěv) (1997-1999)
Mats Ståhl (kytara) (1998-1999)
Carl Westholm (klávesy) (1998)
Mats Levén (zpěv)(2006)



    Odkazy

    Diskografie
      Epicus Doomicus Metallicus (1986)
      Nightfall (1987)
      Ancient Dreams (1988)
      Tales Of Creation (1989)
      Live (1990)
      Chapter VI. (1992)
      As It Is, As It Was (Best Of) (1994)
      Dactylis Glomerata (1998)
      From The 13th Sun (1999)
      Doomed For Live (Live) (2003)
      Essential Doom (Best Of) (2004)
      Candlemass (2005)
      King Of The Grey Islands (2007)
      Lucifer Rising (EP) (2008)
      Death Magic Doom (2009)
      Ashes To Ashes (Live DVD/CD) (2010)





Hudební ukázky
Crystal Ball (z Epicus Doomicus Metallicus)

Under the Oak (z Epicus Doomicus Metallicus)

At The Gallows End (z Nightfall)
Uživatelský avatar
Onotius
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 297
Registrován: 29. červen 2010, 11:29

Re: Candlemass

Příspěvekod o.p.a.t » 8. květen 2012, 20:23

To mi neřikej, že tu nebyli Candlemass.. kult!
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: Candlemass

Příspěvekod Garion » 8. květen 2012, 20:42

Taky jsem čuměl. Byl jsem přesvědčen, že už tu jsou, protože mám pocit, že jsem se k nim tady už vyjadřoval, ale zřejmě to bylo v souvislosti s jejich vystoupením na BA. Candlemass se stali hned od začátku kapelou, která mě ihned chytla. K desce Epicus Doomicus Metalicus jsem se dostal celkem brzo po vydání, někdy kolem roku 87. Do té doby jsem nic podobného neslyšel (ani starý Black Sabbath), takže jsem čuměl jak péro z gauče, co že to je za metal. V tý době jsem hodně drtil thrash (Metlu, Slayer) a najednou takovýhle zpomalení. Výborná atmosféra a nechutně do hlavy lezoucí melodie. Zachytil jsem ještě druhou Nightfall, ale pak jsem kapelu přestal sledovat a vrátil se k ní až cca před třemi čtyřmi lety. Pořád považuju jejich první album za to nejlepší, co v doom metalu vzniklo, i když na jejich úroveň stavím některou tvorbu funeraldoomových kapel (ShapeOfDespair, TheHowlingVoid, Draconian). Znám tu desku nazpaměť, každý tón, každý úder. Jsem si jistý, že si jednou seženu do sbírky jako vinyl.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Candlemass

Příspěvekod xerxes » 8. květen 2012, 21:58

onotius ty mi citas myslienky :D predvcerajsky mi hral bewitched a ja som si hovoril ze by mohol niekto zalozit topic o candlemasse :D
Uživatelský avatar
xerxes
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Bratislava
Příspěvky: 72
Registrován: 1. září 2011, 13:46

Re: Candlemass

Příspěvekod dronda » 30. leden 2019, 21:58

Do Candlemass se na post vokalisty vrátil Johan Längquist, který nazpíval Epicus Doomicus Metallicus. A na konci února bude nové album Door to Doom

Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria


Zpět na Doom Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron