HardCore & MetalCore

Informace + obecná diskuze

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

HardCore & MetalCore

Příspěvekod hellbooster » 18. březen 2008, 14:30

METALCORE


Metalcore (známy aj ako hardcore metal) je štýl tvrdej hudby, ktorý v sebe spája prvky extrémneho metalu a hardcore punku. Definovať zvuk tohto štýlu nie je jednoduché. Mnohé kapely spojili zvuk a postoje inšpirované hardcore punkom s rozličnými odnožami metalu.

Začiatky:
Nuclear Assault bola prvá kapela, ktorá označila svoj štýl ako zmes heavy metalu a hardcore, aj keď stále je považovaná za metalovú kapelu. I keď kapela Breakdown nebýva zahrňovaná do "škatuľky" metalcore, aj tak je nepochybne jednou z prvých kapiel, ktorá kombinovala metalové riffy s tradičnejším hardcorovým zvukom, bez toho aby hrali thrash metal. Približne v tomto období, kapely ako Damnation A.D., Integrity, Maximum Penalty, Leeway, Biohazard, Madball, Judge a Raw Deal začali vydávať demá a albumy, ktoré vytvorili základ pre príchod metalcoru. Tvorba týchto kapiel bola podobná newyorskému hardcoru, no líšila sa metalovejším zvukom, keďže kapely využívali dvojitý basový bubon, drsnejšie ladenie, tvrdšie riffy a tvrdšie vokály. Táto základná podoba metalcoru dostala prezývku "tough guy hardcore" (hardcore tvrdých chlapov), a tiež "moshcore" kvôli tématike textov, ktorá je podobná staršiemu hardcoru.
V polovici 90. rokov kapely začali rozširovať zvuk metalcoru. Medzi ukážkové príklady patria Liar a Congress, ktoré boli súčasťou povestnej scény H8000. Scéna H8000 sa nachádzala v provincii Západné Flámsko v Belgicku. Mnohé iné kapely, ktoré kráčali v ich šľapajach, napríklad Regression, Sektor, Spineless, sa tiež zaslúžili o rozvoj metalcoru. V USA to bola kapela All Out War a jej priamočiare thrashové riffy, ďalej tiež Rorschach, Starkweather, Orange County's Adamantium a kapela Deadguy, ktorá experimentovala s voľnejším, často až nesúhlasným skladaním, a takisto s netradičnými rytmami. Converge začali ako „deti hardcoru s odkazom Slayeru“, ich hudba je plná hardcoru, metalu a progresívneho inštrumentálneho experimentovania; a svoju tvorbu považujú za punk metal.

Neskorší vývoj:
Nesmierny rozvoj metalcoru nastal na konci 90. rokov a na začiatku nového tisícročia, a dospel až do bodu, keď sa veľké nahrávacie spoločnosti začali zaujímať o tento žáner. Nahrávky s posledného obdobia, napríklad album skupiny Unearth s názvom „III: In the Eyes of Fire“ alebo nahrávka kapely Norma Jean pomenovaná „Redeemer“, si vydobyli prvé miesta v rebríčkoch popularity. Medzi ďalšie kapely, ktoré si získavajú celosvetovú popularitu, patrí kalifornský spolok Atreyu.
Veľkú popularitu má takisto tzv. „melodický metalcore“, ktorý zastupujú kapely hrajúce kombináciu melodického death metalu, ktorý reprezentujú At the Gates a In Flames, a metalcoru. Tento štýl je charakteristický svojou melodikou v kombinácii s brutálnymi rytmami a vokálmi. Dnes hrá v tomto štýle mnoho metalcorových kapiel. Niektoré kapely, ako napríklad Botch a Norma Jean, vniesli do žánru silné math-rockové a noise-rockové gitarové riffy, inšpirované kapelami Rorschach a Deadguy. Niekoľko groove-metalových skupín, napríklad Chimaira a Lamb of God, do svojej novšej tvorby zakomponovali prvky metalcoru.

Podštýly: existuje veľa podštýlov metalcore-u (podštýly rovnaké ako pri hardcore), na ukážku pár z nich:
death-core, mosh-core, swede-core, math-core, emo-core, super-core, thrash-core, neuro-core, hate-core, rap-core, death-core, chaotic-core, sweet-core, noise-core, street-core...


HARDCORE


Hardcore punk, skrátene hardcore alebo hard core, či HC, zriedkavo aj hardcorový punk, je hudobný žáner, ktorý vznikol na prelome 70. a 80. rokoch 20. storočia v USA. Hardcore v sebe spája prvky punku a metalu, vyznačuje sa krátkymi skladbami, často s expresívnymi, či politicky motivovanými textami v rýchlom tempe a s agresívnymi vokálmi, postavenými na jednoduchých gitarových akordoch. Skladby sú veľmi energické a v rýchlom tempe. Hardcore skupiny obvykle hrajú v zložení elektrická gitara, basgitara, bicie, spev. Predstaviteľmi tohto žánru v počiatkoch jeho vzniku boli Black Flag, Minor Threat, Bad Brains, The Germs, Dead Kennedys, D.O.A. a ďalšie. Hardcore a veľmi rýchlo rozšíril po USA, Kanada, neskôr po Spojenom kráľovstve a Európe. Hardcore sa postupne čoraz viac spájal s metalom a inými štýlmi a tým vzniklo veľa odnoží hardcore-u. Vyvíjal sa hlavne v USA, kde doteraz stále narastá popularita tohto štýlu. V USA je HC scéna rozdselená na "East Coast HC" a "West Coast HC". Tie známejšie formácie sú hlavne z East Coastu, z New Yorku, kde to všetko začalo. Dnes štýl nazývaný old school hardcore, ktorý je z ulíc NY predstavujú Warzone, Terror, Agnostic Front,... Dnes sa tento štýl snažia reprezentovať aj mladé kapely nielen z NY, ale aj z celého sveta. Asi najznámejšie sú Comeback Kid a Backfire!. West Coastský štýl je známy najmä krížením HC hudby s EMO imageom a screamom.


/zdroj_wikipedia_+_edit_by_hellbooster
hellbooster
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 857
Registrován: 25. leden 2008, 15:28

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Zero » 28. červen 2011, 19:52

Nemůžu si pomoct, ale mně všechny metalcorové kapely přijdou neskutečně podobné. Obvykle dva zpěváci, z nichž jeden zpívá a druhý growluje, dokonce ve všech těch kapelách mají zpěváci podobné hlasy, hudba je chytlavá a dá se na to pogovat. Tím chci říct, že poslouchat se to dá, ale oblíbenou kapelu si v tom žánru asi nenajdu (to je taky důvod, proč to píšu sem a ne do topicu nějaké konkrétní kapely).
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Říman » 28. červen 2011, 19:57

můžu ti doporučit As I Lay Dying, který budou na WMoRu. dál třeba Soilwork, nebo rakouský The Sorrow. jinak s tebou souhlasim, že kapely si jsou hodně podobný, proto je třeba si vybrat ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Říman
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Hrádek (u Rokycan)
Příspěvky: 826
Registrován: 12. leden 2009, 21:29

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod ARELuN » 28. červen 2011, 20:19

Pozri si moje lástko, tam si niečo určite vyberieš ;D Odporúčiť môžem Parkway Drive, As I Lay Dying, Underoath.. a z tých takých ktoré idú viacej k post-hardcoru tak For The Fallen Dreams(nová tvorba) alebo stará tvorba ktorá je viacej k hardcoru...
Obrázek
Uživatelský avatar
ARELuN
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Východ Slovenska
Příspěvky: 440
Registrován: 13. srpen 2010, 11:58

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Meresz » 5. červenec 2011, 17:47

Ja mám metalcore veľmi rád a počúvam ho za posledné mesiace najčastejšie z tvrdších hudobných žánrov. Principiálne sa môže na seba veľa kapiel podobať, ale mne tie skupiny nesplývajú pokiaľ si ich napočúvam. Najradšej mám americkú scénu, ale aj Nemci dali svetu dobré kapely (Caliban, Deadlock, Heaven Shall Burn - moje naj trio) :)
Uživatelský avatar
Meresz
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Košice
Příspěvky: 43
Registrován: 8. leden 2011, 22:50

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Mess » 1. září 2011, 16:18

Je zložité sa vyjadriť k tomuto žánru mysliac metalcore, pretože kvalitatívne sú tam nesmierne skoky, ja upredňostnujem hlavne kapely s vlastnou tvárou. :D (kto nie však :D) niektoré postupy a breakdowny sú pohode, niektoré sú veľmi repetetívne a melodika založená na primitýnych legátach a harmóniach jedna gitara hra melodiu a druha hra to iste o kvintu posunuté na mňa nerobí vôbec dojem. Také tie lepšie kapely ako Killswitch Engage, As i Lay dying , Parkway Drive, iste stoja za vypočutie ... vydzvihnem ešte môj obľúbený metalcore Underoath, ktorý si idú svojou vlastnou cestou a iste si ich s inou kapelou ľahko nepomýlite. Navyše najnovšia zostava je veľmi silná a predpovedám jej ešte veľké úspechy ak im to vydrží. Album Disambiguation = best metalcore pre mňa.

A niečo na odstrašenie toto je to najhoršie čo môžete imho objaviť :D

na vlastne riziko !!!!!!!!!
Now would you kindy read my signature ? "Man chooses, slave obeys."Andrew Ryan
Underoath - Illuminator
Awake to the sound of emptiness.
Obrázek

Alone in a room that is filled with the darkest of light.
I was told there was nothing beyond here.
How do I know what side I'm on?
Breathe!
A captive with nothing but the thoughts increasing,
Obrázek

Worsening I dont belong here
But I cant find my exit.
Uživatelský avatar
Mess
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Handlová
Příspěvky: 999
Registrován: 30. srpen 2011, 12:26
Aktivní v kapele: SadMess

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Jespe » 1. září 2011, 18:16

No, ještě řekni, že Atack Atack nemají svou tvář! :D Já jejich hudbu i klipy znám (nejdřív jsem se jim smál), ale postupem času si začal poklepávat do rytmu a nakonec mě to celkem chytlo...:D Hlavně se na ně člověk opravdu vydrží dívat! Ty epileptické záchvaty a krabí postoje mají své kouzlo! :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Maeror » 1. září 2011, 20:22

K dokonalosti jim tam chybí už jen cupitající Zoidberg :palec:
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Dragunov » 1. září 2011, 20:29

Ale zřejmě si asi chlapci vydělaj...všeci aparáty Mesa hmmm hmm. Ale vypadaj jak buzny...:) jinak moc nemám rád kombinaci řevu a jakože jemného zpěvu. Leda tehdy pokud je řev growling a a čistej vokál ženská...ale tohle. A to se dá říct že hraju v hardcorové kapele. :)
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod ARELuN » 1. září 2011, 21:46

Cítim sa teraz divne keď mám okolo 900 plays Attack Attacku :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
ARELuN
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Východ Slovenska
Příspěvky: 440
Registrován: 13. srpen 2010, 11:58

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Cheas » 12. prosinec 2011, 19:29

Co se týká Metalcore, tak je třeba si opravdu vybírat. A i když spousta kapel zní prakticky stejně, najdou se i kapely, co se něčím odlišují.

Každopádně, pro mne byla vstupní branou kapela All That Remains, hlavně alba The Falls of Ideals a Overcome. Jejich zatím poslední album - For we are many už mne tolika nebavilo. Špatné není, ale rychle omrzelo. Rozhodně ale tuhle bandu moc rád poslouchám a jejich styl má ten správnej říz.

Pak mám hodně rád kapelu As I Lay Dying...zezačátku mne tolik nechytli, líbilo se mi pár songů ale ty jemné, do paměti se vryjící kytarové riffy a procítěné vokály v kombinaci s metalcoreovou řežbou v jejich podání, do mne nakonec úplně dostalo a dnes se mi jejich tvorba moc líbí.

Taky bych rozhodně zmínil kapelu Asking Alexandria... ani nevím, čím si mne získala, ale získala si mne. Možná tím, že to byla v podstatě druhá metal-coreová banda, kterou jsem začal poslouchat. To poprvé u ní jsem pocítil to napětí vytvořené breakdownama a neukončenými riffy (či jak to nazvat) a super kombinaci vokálů, což jsou prvky, které mám na metal-coreu tak moc rád. Taky se mi líbí ty vpády do trancu a zpět.

Rozhodně, metalcore má co nabídnout, ale fakt je potřeba vybírat pečlivě. Kapel je jak máku a jen málokterá nabídne opravdovej zážitek.

\\Edit: Vlastně jsem si vzpoměl, že úplně první metal-coreová kapela, kterou jsem kdy slyšel byli Soilwork, tedy hlavně jejich poslední album - The Panic Broadcast. Předchozí alba mne moc nechytla, ale to jejich poslední, to mělo grády a rád jsem se k němu vracel. Ale že bych díky nim začal poslouchat metal-core, to ne...to až 2 roky poté.

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod ARELuN » 12. prosinec 2011, 19:39

Soilwork nieje metalcore :)
Obrázek
Uživatelský avatar
ARELuN
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Východ Slovenska
Příspěvky: 440
Registrován: 13. srpen 2010, 11:58

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod dronda » 12. prosinec 2011, 19:40

Zrovna Soilwork a metal-core mi nejde nějak dohromady. Soilwork je melodeath.

//Hrome, ARELuN byl rychlejší :)
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Mess » 12. prosinec 2011, 19:43

Chudák Cheas jeho prvý metalcore ani nebol metalcore :) Ono zas môže sa to z diaľky mýliť, keďže mnoho amerického metal-coru čerpá práve z Goteburgskej scény. Ale tak Soilwork jeden z najznámejších kolosov melodeathu :roll: :D I majster tesár sa niekedy utne. :palec:
Now would you kindy read my signature ? "Man chooses, slave obeys."Andrew Ryan
Underoath - Illuminator
Awake to the sound of emptiness.
Obrázek

Alone in a room that is filled with the darkest of light.
I was told there was nothing beyond here.
How do I know what side I'm on?
Breathe!
A captive with nothing but the thoughts increasing,
Obrázek

Worsening I dont belong here
But I cant find my exit.
Uživatelský avatar
Mess
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Handlová
Příspěvky: 999
Registrován: 30. srpen 2011, 12:26
Aktivní v kapele: SadMess

Re: HardCore & MetalCore

Příspěvekod Cheas » 12. prosinec 2011, 19:58

Já hlavně mistr tesař nejsem :D Jak jsem tu už asi 3x psal, škatulkování mi nejde...opět jsem vycházel z toho, co jsem tu četl ;)

Každopádně, díky za opravu ;)

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57


Zpět na Core Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků