Bathory

Moderátor: The_Nameless

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Bathory

Příspěvekod sheVcza » 22. červen 2008, 20:48

Obrázek
Obrázek
Na památku Quorthonovi
* 1966 - † 2004


Země: Švédsko Obrázek
Aktivita: 1983 - 2004
Styl: Black Metal, Viking/Thrash Metal
Texty: Anti-Krist, Satan (dříve), Norská mytologie, Odinismus



Bathory a Quorthon (Thomas Forsberg * 17.2.1966 - † 3.6.2004) k sobě neodmyslitelně patří. V roce 1980 utíká tehdy 14-tiletý Thomas ze školy s představou, že se bude živit tvrdou muzikou. Tři roky se různě potlouká, hraje se svými kamarády všemožné převzaté písničky, až nakonec pod vlivem desky „City Baby in the Attack by Rats” od britských G.B.H. a pod vlivem tvorby Motörhead zakládá Thomas s Jonasem Akerlundem a Freddanem v roce 1983 kapelu NOSFERATU, kterou záhy přejmenovává na VLAD TEPES, SABBATICUM, PURGATORY a nakonec na ELIZABETH BATHORY. Sám sebe nazývá Quorthon podle jednoho mytologického Ďábla sedmi princezen. Ještě týž rok zkracuje Quorthon jméno kapely na BATHORY.

Obrázek
Tvorba
V roce 1984 požádal Quorthon svého známého, aby umístil dvě jeho věci na kompilačku Scandinavian Metal Attack. Skladby „Sacrifice“ a „Return Of Darkness And Evil“ se producentovi natolik zalíbily, že se rozhodl pronajmout kapele primitivní studio (garáž) Heavenshore, kde v červnu 1984 za pouhých 56 hodin Quorthon a dva nejmenovaní hosté natočili na 8-stopý kotoučák kultovní debut Bathory. Alba se prodalo přes 15 000 kopií. Po tomto úspěchu nabídlo vydavatelství Under One Flag vydání dalšího alba, které Quorthon s hosty nahrál na přelomu ledna a února 1985 v profesionálním studiu Elektra. Album „The Return...“ je opět plné satanistických a perverzních textů, stejně jako debut a je ještě tvrdší a temnější. V září 1986 se Quorthon vrací do primitivního studia Heavenshore, kde zplodil opět s hosty třetí, přelomové album „Under The Sign Of The Black Mark“. Quorthon, k překvapení všech, odmítl satanská témata a označil satanismus stejně jako křesťanství a ostatní za falešná náboženství. Polovina materiálu ještě vychází z úderného blackmetalu prvních dvou alb, ovšem ve skladbách jako „Call From The Grave“, „Enter The Eternal Fire“ či „13 Candles“ zazní inovativní prvky: klidnější střední tempo, klávesový podklad, expresivní sóla a tyto skladby jsou prostoupeny pohanskou epickou atmosférou. Po vydání tohoto alba Quorthon přestává poslouchat metal a je stále více ovlivňován klasickou hudbou (R.Wagner, L.van Beethoven) a skandinávskou mytologií. V roce 1988 opět v garáži Heavenshore nahrává Quorthon kvanta materiálu, ze kterého vybírá 8 nejrychlejších skladeb na album „Blood Fire Death“. Zbytek materiálu ukládá do igelitového pytle a ten se o mnoho let později promění na album „Blood On Ice“. Na „Blood Fire Death“ již naplno vyniká schopnost Quorthona navodit vikingskou atmosféru a blackmetal v písních „A Fine Day To Die“ a „Blood Fire Death“ připomíná jen nakřáplý zpěv Quorthona. V červnu 1989 se Quorthon naposledy zavírá do studia Heavenshore, aby nahrál materiál pro již ryze viking/pagan metalové album „Hammerheart“ - první takové v historii. V roce 1991 Quorthon nahrává již v novém studiu Montezuma další skvost paganmetalu „Twilight Of The Gods“. V textech i skládání hudby byl Quorthon značně ovlivněn dílem kontroverzního Friedricha Wilhelma Nietzcheho. Po nahrání tohoto alba se Quorthon cítil vyčerpán. Do tvůrčího procesu ho vrátil až jeho sólový projekt „Album“- mix rock’n’rollu a grunge s čistým vokálem. Quorthonovi se vrátila radost z hudby a jelikož poptávka po dalším albu Bathory byla velmi silná, tak se během let 1994 a 1995 zrodila dvě thrash/deathová alba „Requiem“ a „Octagon“, obě na hony vzdálená velkolepým kompozicím předchozích vikingských desek. Obě alba u kritiky i u fanoušků propadla a jméno Bathory se poprvé zachvělo. Aby se Quorthon svým fanouškům zavděčil, oprášil svou starou nahrávku ze studia Heavenshore a po dlouhých náročných úpravách spatřil světlo světa v roce 1996 další skvost vikingského pagan metalu - „Blood On Ice“. Po další pauze vyplněné Quorthonovým sólovým dvojalbem „Purity Of Essence“ se v roce 2001 objevuje nová deska „Destroyer Of Worlds“, která byla nahraná a smíchaná za pouhých 120 hodin. Deska obsahuje jak rychlé thrash/deathové vypalovačky, tak pomalé opusy v čele s majestátním otvírákem „Lake Of Fire“. Poslední dvě alba „Nordland I“ a „Nordland II“ nahrává Quorthon v roce 2002. Opět se mu podařilo navodit atmosféru svých prvních vikingských alb a obě desky jsou přijaty jak fanoušky, tak kritikou s nadšením.

Členové Bathory
Obrázek
Kromě prvních songů je od začátku vlastně jediným členem kapely jen Thomas „Quorthon“ Forsberg. Jakkoliv se porůznu uvádějí jako členové různí muzikanti, jednalo se vždy jen o chvilkové, převážně studiové hráče, kteří s Bathory oficiálně nechtěli mít nic společného. Sám Quorthon od začátku ohledně spoluhráčů mlžil a vlastně až do okamžiku své smrti tohle téma pořádně neobjasnil. Pravdou je, že na prvních 4 deskách se Quorthonovi dostalo výpomoci s basou a s bicími právě studiovými hráči. Ale od alba Hammerheart si Quorthon nahrává i basové a bicí party sám. K ruce má pouze přítele Paula, bubeníka, který mu pomáhá s programmingem a s bicími party už od roku 1986. Sám Quorthon později potvrdil, že tajemné persóny Kothaar a Vvornth (uvedené na některých albech) jsou jen tajemné postavy, které mu pomáhali utvářet mystičnost kolem Bathory. A že vlastně Kothaarem a Vvornthem se stal každý studiový hráč, který se na nahrávání desek podílel.

Koncertní činnost
Díky výše uvedenému je jasné, že Quorthon s Bathory nikdy naživo nevystupoval (vyjma několika vystoupení v úplných začátcích). Pouze po vydání druhé desky dostal Quorthon nabídku na turné se Sodom, ale Quorthon v té době nesehnal bubeníka, který by s ním turné odjezdil. Chvíli to vypadalo, že se na bubenické sesli zjeví Witchhunter ze Sodom, ale po několika zkouškách z toho sešlo a to byl poslední pokus Quorthona o živé vystoupení.

Tajemno
Okolo Bathory se od začátku šíří nádech tajemna a mystiky. Quorthon sám záměrně zamlžoval a přetvařoval různé informace, nevyvracel různé spekulace a podporoval různé domněnky. Poskytoval velmi málo rozhovorů a v nich byl spíše zdrženlivý než výřečný. A tak se v té době mohli fanoušci o Quorthonovi dočíst, že žije v netopýří jeskyni, pije krev malých dětí a že si znetvořil obličej. Rouška tajemna zahaluje i jeho spoluhráče na nahraných deskách. Tajemno se nakonec dotýká dodnes i jeho smrti. Na internetu se můžete dočíst, že Thomas Forsberg zemřel buď 3.června nebo 7.června 2004. Pravda může být taková, že Quorthon byl nalezen dne 7.6.2004 doma mrtvý, ale zemřel na selhání srdce o 4 dny dříve. Ale kdo ví...

Autor: Garion
Zdroje: bathory.se (dnes již nefunkční), abysszine.com, bathory.nu



Další členové


  • Freddan (Fredrick Hanoi) - baskytara (1983-1984)
  • Jonas Akerlund (Vans McBurger) - bicí (1983-1984)
  • Vvornth - bicí (1989-1991)
  • Kothaar - baskytara (1989-1991)
  • The Animal (Björn Kristensen)- zpěv (1983)



Diskografie



Studiová alba

Bathory
(1984)
Obrázek
The Return...
(1985)
Obrázek
Under the Sign of the
Black Mark (1987)
Obrázek
Blood Fire Death
(1988)
Obrázek

Hammerheart (1990)
Obrázek
Twilight of the Gods (1991)
Obrázek
Requiem (1994)
Obrázek
Octagon (1995)
Obrázek

Blood on Ice (1996)
Obrázek
Destroyer of Worlds (2001)
Obrázek
Nordland I (2002)
Obrázek
Nordland II (2003)
Obrázek


Kompilační alba
  • Touch of Death (Black Mark Records, BMCD26) (1992)
  • Jubileum Volume I (1992)
  • Jubileum Volume II (1993)
  • Jubileum Volume III (1998)
  • Katalog (2003)
  • In Memory of Quorthon (2006)
Sólová alba Quorthona
    Single (Single, 1994)
  • Album (1994)
    When Our Day Is Through (EP, 1997)
  • Purity of Essence (1997


Hudební ukázky



Skladba "One Rode To Asa Bay" popisuje kristianizaci Skandinávie a pochází z alba Hammerheart (1990). Quorthon ji věnoval C. Dean Anderssonovi, který mu dříve posílal některé své knihy. Jméno vesnice z písně, Asa Bay, pochází z pseudonymu Asa Drake, který Andersson použil v některých ze svých knih. Videoklip byl natočen přímo v Norsku, což doplnujě ideu písně. Obsahuje scény hrající kapely a na pozadí příběh osadníků, přinášející nové náboženství do země. Celých 5 000 dolarů (cca 100 000,- Kč) za tvorbu videoklipu platil sám Quorthon ze své kapsy.

Další ukázky:

Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Bathory

Příspěvekod Flash » 22. červen 2008, 21:31

Skvělá legenda, která se z velké části podílela na základech Black metalu. Pro mě něco jako Death v Death :D R.I.P. Quorthon :rocken:
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Bathory

Příspěvekod Suffocation » 23. červen 2008, 0:02

Pro me jedna z genialnich kapel, skladba One Rode To Asa Bay je jedna z tech, ktere si zaslouzi byt v sini slavy, dokonala atmosfera.
In pain we trust. In anger we believe. In darkness we abide.

Obrázek
Uživatelský avatar
Suffocation
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 1668
Registrován: 18. únor 2008, 23:19

Re: Bathory

Příspěvekod Hooya » 23. červen 2008, 3:38

Profil určitě mohl být rozsáhlejší, ale čert to vem... Bathory je legenda, která se zařídila o velkou zásluhu na formování black metalu a později o vznik pagan metalu... A právě z tohoto období já miluju 2 naprosto vynikající desky - "Hammerheart" & "Twilight of the Gods".
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Bathory

Příspěvekod Lord Vader » 23. červen 2008, 5:22

Uf...tohle je opravdu velké sousto :) . Pro mě kult jako bič, vše co mistr Quorthon stvořil má neuvěřitelnou sílu. Bez Bathory by nebylo nic, v tom je Flashi srovnání s Chuckem přesné. Osobně mám raději starší tvorbu a nej deska je pro mě Hammerheart.
Topic mohl být víc rozepsaný, to je pravda, zvlášť, když se jedná o takovou ikonu. Ale ono se to kecá co? :D

Jinak co se týče jeho smrti, tak za ní stojí několikaletá závislost na heroinu.
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Příspěvekod Marquis » 23. červen 2008, 9:09

Jedinečná kapela, Bohové severu a metalu. Doslova jsem na nich vyrůstal. Stejně jako pro většinu zde - 2 naprosto bezkonkurenční alba - Hammerheart a Twilight of the gods. Pak lyrické Blood on ice a Northland II. Ta poslední skladba - Wheel of the Sun mi přijde jako neúmyslná, ale zpropadeně symbolická tečka za Quorthonovým životem. Pravdou je, že úvod by si zaloužil obsáhlejší sdělení. Například, že kapela, alespoň co já vím - kdyžtak mě někdo opravte - nikdy nekoncertovala a defacto to byla kapela jednoho muže. Jinak - zkrátka ikona.
Marquis
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 47
Bydliště: Tam, kde jen vítr honí svou melodii
Příspěvky: 26
Registrován: 19. červen 2008, 16:56

Re: Bathory

Příspěvekod o.p.a.t » 14. červenec 2008, 0:24

Bathory, naprosto skvělá kapela, mám rád jak klasiky typu "Hammerheart" , tak i například novější "Destroyer of Worlds" ... Prostě mám rád vše od Quorthona, byl to perfektní skladatel a hudebník, a jak již někdo napsal, dal svou hudbou základ k dalším metalovým podžánrům ... R.I.P.! :viking:
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: Bathory

Příspěvekod Wapster » 4. srpen 2008, 13:28

R.I.P. Quorthon
Život je k***a (jsem sprosťák), ale ne tak velká, když posloucháš metal. Metal je totiž lék na vše, jen si ho správně zvolit
http://www.metalista.cz
Fanoušek promostars:
http://www.metalshop.cz/tricka/tricka_metalova/p/tricko-metallica-death-magnetic-3-celopotisk-micz-?a_aid=metaez&a_bid=metal
Uživatelský avatar
Wapster
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Kojetín
Příspěvky: 716
Registrován: 4. srpen 2008, 8:19

Re: Bathory

Příspěvekod Flash » 24. říjen 2008, 15:22

Protože mi odešly některé CD s hudbou, kde jsem měl i Bathory a tak sem šel jsem dokoupit a jak tak hledám linky, našel jsem i tohle:



Věděli jste jak neskutečně byl Quorthon precizní? Když se pořádně zakoukáte na Lyrics alba Blood Fire Death, najdete skryté věty a poselství, viz songy "The Golden Walls Of Heaven " a "Dies Irae" :rocken:
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Bathory

Příspěvekod littlewitch » 24. říjen 2008, 17:26

..bol úžasný...bol....každý,kto skoro odišiel ,ukryl krásu ...naveky....do svojho diela...
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 49
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Bathory

Příspěvekod russel » 24. říjen 2008, 18:23

Precizní? No LOL teda :D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
russel
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Iglau
Příspěvky: 1543
Registrován: 23. leden 2008, 18:39

Re: Bathory

Příspěvekod Lord Vader » 24. říjen 2008, 19:03

russel píše:Precizní? No LOL teda :D


Tak nevím co si mám o tomto příspěvku myslet. Jestli je to snaha o upoutání pozornosti, tak sis vybral špatnou oběť. Trochu respektu vle.

Flash: ať nespamuju, to jsme dva ;)
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Bathory

Příspěvekod MetalMaker » 24. říjen 2008, 21:13

Bathory je docela fajn, mám rád hlavně alba Blood on ice a Nordland
Uživatelský avatar
MetalMaker
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Chlum
Příspěvky: 58
Registrován: 22. říjen 2008, 16:15

Re: Bathory

Příspěvekod Jespe » 3. listopad 2008, 14:08

Není co dodat - LEGENDA. Rest In Peace, Quorthone...
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Bathory

Příspěvekod Gore » 19. leden 2009, 17:25

zacal som davat, zatial iba niektore albumy, najviac sa mu lubi asi Destroyer Of Worlds a Blood On Ice :)
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: Bathory

Příspěvekod russel » 19. leden 2009, 20:13

Nejlepší jsou ty "vikingské" počiny, hlavně trojka - hammerheart, twilight of the gods, blood on ice
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
russel
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Iglau
Příspěvky: 1543
Registrován: 23. leden 2008, 18:39

Re: Bathory

Příspěvekod Stick » 4. únor 2009, 23:52

Zatím jsem slyšel alba Bathory, The Return, Under The Sign Of The Black Mark a Hammerheart. Z toho mi nejvíc zatím řeklo Hammerheart, k Bathory a The Return se nejspíš ani nevrátím, pro mě neskutečná nuda, ale Hammerheart, to je špica! A One Rode To Asa Bay je neskutečná věc s přenádhernou atmosférou a zpěvem. Zanechala na mě obrovský otisk Thorova kladiva, prostě nádhera. Hymna jako prase!
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Bathory

Příspěvekod russel » 5. únor 2009, 16:23

No to bez debat. KVLT song.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
russel
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Iglau
Příspěvky: 1543
Registrován: 23. leden 2008, 18:39

Re: Bathory

Příspěvekod Hooya » 5. únor 2009, 19:46

Dle mého nejlepší věc od Bathory vůbec, umocněno atmosférickým klipem. Sticku, určitě si sežeň "Twilight of the Gods", taková jemnější verze "Hammerheart", osobně ji řadím ještě nad tuto desku.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Bathory

Příspěvekod RanDaal » 2. září 2009, 10:57

Od nich jsem měl jen jedno album, a sice Blood on Ice... ale teda paráda a jak to tu čtu, asi budu sosat nějaký ty bajty :lol: :headbang:
Tak trochu píšu... http://wtkuaf.blogspot.com/ když si přečtete a necháte názor, budu rád :)
Uživatelský avatar
RanDaal
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 23
Registrován: 1. září 2009, 13:19

Další

Zpět na Black Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník