Hospody, hostince, krčmy a podobná zařízení

všeobecná diskuze

Aneb kam vyrazit za dobrým pivem a kvalitní muzikou!

Moderátor: Moderátoři

Hospody, hostince, krčmy a podobná zařízení

Příspěvekod Jespe » 14. říjen 2010, 10:31

Hospody, hostince, krčmy a podobná zařízení

Obrázek

..........J iž příchodem starých Římanů vznikl první nárok na vytvoření několika zastřešených chatrčí, kde se mohl kolemjdoucí zastavit, schovat, a hlavně zahnat žízeň. Krčmy ovšem dostaly svou pravou tvář někdy mezi 13. a 14. stoletím v Anglii. Nikdo neví, kdy a jaká z nich byla úplně první. Co je však jasné, je to, že ty první z nich sloužily především jako místa zaslíbená zpěvu, hazardu či vykonávaly úlohu nevěstince. Od první poloviny 18. století v rozmezí 30 let dokonce jedna z nich sloužila i jako soudní dvůr a vězení. Jiná pak, včetně vyžadovaných aktivit, plnila funkci poštovního úřadu.

..........V.dnešní době slouží hospody zejména jako neutrální místa, kde se mohou blízcí sejít a sdělit si informace, popít a bavit se. Dokonce ani hazard a hudba nezmizela, především tedy hudba je nedílnou součástí většiny hospod, o klubech nemluvě. Některé z nich nemají ani do nevěstince daleko a na mnohých místech jsou hostince stále jakousi poutní zastávkou. Mnoho se toho tedy nezměnilo.

..........Kouzla a sympatie hospod se mění s našimi požadavky. Někdo má radši prostorné restaurace s čistými stoly, jiný zase zapadlé a zakouřené boudy na okraji města. U někoho hraje velkou roli obsluha, u jiných pak hudební kulisa, ceny, kvalita piva či jiné poskytované služby. Mnozí z nás chápou hospody jen jako prostor určený k zábavě či relaxaci, někteří však hledají mnohem víc...



Obrázek

Pokud máte i vy svou oblíbenou hospůdku, podělte se o její kouzla a taje s námi! Nehledě na to, do jaké zmiňované skupiny patříte.

Asi ne nadarmo se mi říká pivní skaut, já však tuto narážku převádím do poněkud obstojnějšího spojení - říkám si romantik na pivních cestách. Ano, jak jste pochopili, i já si občas pročistím játra v některé z přilehlých putik. Prošel jsem jich povícero, oblíbenou jsem však měl jen jednu... Protože už zmizela, chtěl bych se s vámi, kdo máte zájem, podělit o její atmosféru a vzdát jí tímto prostřednictvím holt.

Skrytý obsah
.......


Nejprve doporučuji pustit píseň, která hospodou zněla každý den...




Nenápadná zaprášená hospůdka na konci města je místo, kde se zastavil čas. Ten zákeřný samochod, který nám malicherně brání se pozastavit a malinko zamyslet. Ovšem i ten, kterého není nikdy dost a každým okamžikem nám protéká mezi roztřepanými prsty. Nemám síly a možná jsem dost zbabělý na to, abych se s ním snažil držet krok, a proto čas od času otvírám tajuplné vrata do nitra dávnověkem nasáté hospody.

Výčepní mě jako obvykle spatří prv a cosi zahlaholí. Poté smekne kloboukem, důmyslně potáhne z doutníku a za zvuku Starway To Heaven samočinně roztáčí další orosenou láhev zlatavého moku, ke které přidává velkého panáka whisky. Přesně tak, jak to mám rád. Usedám do rožku malé světničky mezi mlčící stěny, na kterých visí v žáru kované podkovy a obrazy chladnokrevně popravených Inků. Na místo poblíž praskajícího krbu, tam, kde mohu z pootevřeného okna pozorovat nehybnou krásu přírody a bez ostychu rozjímat. Tančící plameny v kamenné chýši mne srdnatě hřejí a přináší pocit jistoty. Duše se otvírá jak jarní květ blaha, zatímco si vlažný větřík pohrává s mými myšlenkami. Dlouze sním...

Na stole byly právě rozhozeny kostky štěstěny a srdcový král se škodolibě usmívá na prohřivšího kovboje v karbanem zaslíbeném koutku. Ocelová kulička vyťukává svou píseň o hrany čísel roztáčející se rulety a pohybující se vrásčité klobouky si pak na hlavách zadumaně přešlapujících štamgastů pohrávají s cigaretovým kouřem, nesoucím se nad hospodskými stoly. Plápolající svícen se temení k prsům s úsměvem na tváři si šepotajících dívek, na baru usíná šedivý pán a cvakot kovbojek z čiré temnoty slibuje příchod dalšího poutníka. Tak málo a zároveň tak moc!

Tak co? Znáte smysl života? Kde je pravda, uvnitř nebo někde venku?


Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Zpět na Hospody, krčmy, kluby...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron