Český jazyk

Diskuse o všem možném, co se jinam nehodí.

Moderátor: Moderátoři

Re: Český jazyk

Příspěvekod Dag » 20. prosinec 2011, 23:33

Teď sem si vzpoměl na jednu příhodu s SMS. Kámoš vychcaný jak opica, psal SMS našemu trenérovi: Vcera sem vam rykal, ze nepojedu do Brna.
trenér mu to odpověděl: Zkusit sem to musel, a rikal, se pise s I.
Tak na druhý den mu to kámoš došel vysvětlit asi nějak takhle: Když se píše říkal, tak je tam I, ale když píšu bez háčků a čárek, tak je tam jenom R, a po R se píše Y, takže sem vám to napsal dobře.
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Český jazyk

Příspěvekod Cheas » 21. prosinec 2011, 16:57

Kámoš se umí vykecat... :D

Já se snažím psaní bez diakritiky vyhnout i při psaní SMS... (tudíž to neplatí, pokud z mobilu píšu nějaký větší text či nepotřebuju rychlejší odezvu, tedy chat či delší příspěvky někam do diskuze). Mám diakritiku rád a těch pár slov v SMS zvládnu i s ní. A to jak dříve na mém starém SE T230, tak později s W910 a i teď s androidem, kde to mám o dost jednodušší a pohodlnější :)

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Český jazyk

Příspěvekod Dag » 21. prosinec 2011, 17:06

Jo jo, on má docela pod čepicí :D Já se teda taky snažím psát s diakritikou, ale například aktuální nastavení mého telefonu mi to do SMS neumožňuje, což mě občas sere. Z některých slov se pak může stát dvojsmysl... hm, zrovna mě žádný nenapadá, ale už párkrát se tak stalo :D
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Český jazyk

Příspěvekod Ellrohir » 21. prosinec 2011, 18:58

já teda sms píšu zásadně bez diakritiky...jednoduchá sdělení jako "jsem v obchode, prijdu za hodinu" nebo "ujel mi bus, budu mit zpozdeni" se daj interpretovat i bez toho a na psaní románů to není :)
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Český jazyk

Příspěvekod Cheas » 21. prosinec 2011, 19:35

Dají, ale prostě to radši napíšu s diakritikou...líbí se mi to víc. Navíc, jestli třeba využíváš T9, tak ti diakritiku většinou nabízí a pokud máš v telefonu OS, tak si tam rovnou můžeš nahodit (pokud již nemáš) 4 řádkovou qwertz klávesnici a pak už to není vůbec žádný problém. :)

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Český jazyk

Příspěvekod Dag » 21. prosinec 2011, 20:37

Mám Samsung Omnia i900 a klávesnici, na které se mi výborně píše, ale diakritika tam není, takže ji nepíšu. A jde mi především o to, psát rychle a pohodlně, a T9 mi docela často nabízí slova, které s tím původním vůbec nesouvisí, a nemám trpělivost na to, přehazovat ty slova :D
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Český jazyk

Příspěvekod Cheas » 21. prosinec 2011, 21:00

Jo, to mne taky...ale těch pár slov v SMS zvládnu s diakritikou. Nikomu to nevnucuji, jen se mi to víc líbí :)

Jinak, zkus přidržet prst třeba nad písmenkem A...mohla by vyjet nabídka s diakritikou ;) - vím, je to pracnější, zdlouhavější ale sám to tak dělám. Mám teď nahozenou stock klávesnici, jelikož mi vyhovuje ze všech nejvíc...jen nemá 4. řádek

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Český jazyk

Příspěvekod dronda » 21. prosinec 2011, 21:49

Cheas: Díky! Já jsem si říkal že je nějaké moc divné aby nešla psát na HTC Desire Z diakritika, ale podržet to písmenko déle mě nenapadlo :oops: .
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Český jazyk

Příspěvekod Dag » 21. prosinec 2011, 22:23

Ty jo, to mě taky ne, ale blbě se ty písmena vybírají, ta nabídka tam po oddělání prstu nezůstane, a tudíž nejde na to písmeno kliknout...
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Český jazyk

Příspěvekod matotu » 21. prosinec 2011, 22:25

SUK: Zajímavý, jak máš potřebu rejpnout si úplně všude. Jako normálně v pohodě, ale u půl roku starýho příspěvku...
„Ožralýýýý a stále sáááám, matotu je chuligán!“
- Arcturus, 25.2.2013

„Jak můžeš ty říct, že je něco pochybný??“
- Stick, 28.10.2016

„Kdesi cosi a toto.“
- sylvuša, pořád

Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
matotu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1639
Registrován: 31. květen 2011, 20:53

Re: Český jazyk

Příspěvekod Cheas » 21. prosinec 2011, 23:02

Dag: Jo, u WM to tak bylo, no... musíš si nacvičit nájezd na písmenko. Chce to nervy, vím, o čem mluvím. :D

Já na Steamu...
Uživatelský avatar
Cheas
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Znojmo
Příspěvky: 1724
Registrován: 2. prosinec 2011, 20:57

Re: Český jazyk

Příspěvekod Garion » 23. srpen 2012, 8:20

Re: Emocny spamovy kutik

Nový příspěvekod ov42 » před 54 minutami
http://www.novinky.cz/domaci/276787-pol ... e-ova.html
Desítky let bojovali obrozenci za záchrranu českého jazyka a přestože se to zdálo zpočátku jako marný boj, nakonec do dokázali. A pak přijde pár čůr**ů, co dostanou moc a celá práce přijde vniveč. Co zrušíme dál, abychom se dostali na "světovou" úroveň primitivních germánských jazyků? Zrušíme slovesa v mužském, ženském a středním rodu? Nebo rovnou pády? Tvrdé y a měkké i? Nebo rovnou zrušíme i český jazyk a budem děti učit od mateřské školky jen anglicky aby byly světové? Ono to už tak skoro stejně leckde je. ku*** muselo to ze mě, fakt mi tohle sere. Jsem strašně šťastný za první roky dětství, tedy za školku a první stupeň základní školy, že do mě nikdo necpal žádnou angličtinu a němčinu, že mi byla dána možnost prožít prvních deset let života a objevovat krásy světa v mém rodném mateřském jazyce, díky čemuž jsem si k němu vytvořil vztah a lásku. Něco, co už dnešní tříletí až desetiletí polygoti nedokážou pobrat a podle toho úroveň jejich vztahu k rodnému jazyku, který spíš berou jako hendikep pro svoji chtěnou "světovost", než jako nádherný dar.

Hmm, tady s tebou částečně souhlasím, taky mám rád češtinu a nerad vidím prznění germanismy a anglikanismy, ale na druhou stranu značná část našich slov má původ v němčině, bo jsme prostě strašně dlouho žili ve společné zemi. Baví mě hledat původy slov, bavím se i různými místními lidovými názvy (např. vercajk, prubnout apod.), které občas v hovorové řeči používám. Třeba mě potěšilo, když jsem o víkendu přemýšlel o slově PALAČINKA, kde jsme na tohle slovo přišli a ejhle, germánci ho převzali od nás. No my jsme ho taky nevymysleli, i když jsme ho asi nejvíc proslavili. Jinak mně osobně přechylování rozhodně nevadí u českých jmen, u cizích jsem ochoten v souvislosti s křestním jménem příjmení nepřechylovat. Kde mi přechylování vadí, to jsou ruská jména. Sama o sobě už vyjadřují přechýlený tvar a my ho přechylujeme podruhé (Uljanov - Uljanova - Uljanovová. Mně by stačilo jí říkat Uljanová). Ale jak pak nastavit ten zákon, to jsem ještě nedomýšlel a asi ani nebudu :lol:
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Český jazyk

Příspěvekod Job » 23. srpen 2012, 8:58

Garion: Zrovna ty ruské jména se zase mě víc líbí s tím "novová", připadá mi to takové víc ruské :lol: ale hold je to o zvyku. A když už to tu tak dlouho máme, proč to měnit zrovna, když nějaký poslanec hledí na olympiádu.. Hold ti mají fakt problémy .. :) A navíc i ta jeho Serena Williamsová mi zní líp než Serena Williams.
Cokoli dá ti osud, to snášej, a zvítězíš nad ním (QUIDQUID ERIT, SUPERANDA OMNIS FORTUNA FERENDO EST) - Vergilius
Skrytý obsah
Šmírovat je neslušné !!
Uživatelský avatar
Job
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Pašovice (u Uherského Brodu)
Příspěvky: 444
Registrován: 18. leden 2011, 19:06

Re: Český jazyk

Příspěvekod Garion » 23. srpen 2012, 9:02

Když bych to vzal ad absurdum, tak bychom ale taky měli začít přechylovat i slovenská jména, jsou přece pro nás z hlediska zákona taky cizinci. Takže by naši bratia neměli Dominiku Cibulkovou, ale Cibulkovovovou :lol: Proto mi vadí přechylování slovanských jmen, která už jsou jednou přechýlená ve své rodné řeči.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Český jazyk

Příspěvekod santiny » 23. srpen 2012, 9:51

Tenhle nápad je spíš proto, aby měli na novinkách proč nadávat na vládu, protože nevěřím, že by se jim chtělo měnit miliony různých registrů atd jenom kvůli takovéhle blbosti.. A zatím se jim účel daří :)
santiny
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 1144
Registrován: 9. únor 2011, 23:03

Re: Český jazyk

Příspěvekod jane187 » 23. srpen 2012, 12:04

Tohle je zase typický projev globalizace. Oddělání koncovky "ová" je absolutní nesmysl. Je to část naší jazykové kultury, tak nevím proč by se to mělo sakra rušit, abychom zapadli do světa? To se musíme opičit po ostatních? Bychom spíš z toho měli udělat přednost, že nejsme prostě stejní a máme to vymyšleno líp (tak aby šlo rozeznat podle jména ženy a muže). Každý jazyk má svoje zvláštnosti, my máme zrovna tohle.
Co bych ale zakázala, tak je přechylování jmen cizinců. Jejich jméno je většinou ve stejném tvaru jako mužské, s přidáním koncovky to prostě jejich jméno není. Serena je Williams a ne Williamsová. Na olympiádě taky určitě nikdo ze zahraničních reportérů neříkal Barbora Špoták místo Špotáková.
Podobně to mají taky na Islandu, tam se přidává koncovka "dóttir" u ženy a "sson", kdyby se to zrušilo, tak ta jména prostě už moc islandsky neznějí.
Uživatelský avatar
jane187
Redaktor
Redaktor
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 30
Příspěvky: 1534
Registrován: 24. červenec 2010, 23:35

Re: Český jazyk

Příspěvekod Ellrohir » 23. srpen 2012, 12:22

já bych nechal ať si každej (v tomhle případě "každá") vybere, jak se chce nebo nechce jmenovat...a přechylování cizích jmen samozřejmě zrušit nebo aspoň omezit - je asi trochu problém nepřechýlit a potom skloňovat, ale pokud referuji o nějaké osobě v prvním pádu, pak nevidím sebemenší důvod tam tu koncovku mermomocí cpát
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Český jazyk

Příspěvekod Ježura » 23. srpen 2012, 12:28

Je to složitý. Určitě jsem za zachování přechylování, protože jeho rušení je 1) pitomost, 2) naprosto iracionální ústupek feministkám odtrženejm od reality a konečně 3) neuvěřitelně nákladnej proces. Nicméně by nebylo vůbec od věci vypracovat nějakejch pár doporučení, jak s přechylováním zacházet, a podle toho třeba doplnit školní osnovy. U germánskejch, románskejch a kdoví jakejch ještě jazyků není přechylování moc na místě - konec konců ty dámy se tak opravdu nejmenujou, tak proč vytvářet iluzi, že tomu tak je. Dvojitý přechylování ruskejch, ukrajinskejch a podobnejch jmen (jak správně podotknul Garion) je imho taky pěkná blbost, když jsou ty jména přechýlený už v základu, takže bych se držel toho a nevytvářel nesmysly. A co se českejch jmen týče, tam není co řešit. Ať se Svoboda a všichni ostatní třeba postavěj na palici, ale tohle změnit, tak jdu do ulic zapálit pár aut...
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Český jazyk

Příspěvekod Job » 23. srpen 2012, 13:35

Já nevím, ale když to už tak dlouho dobře funguje, proč to najednou měnit.
U těch ruských a ukrajinských jmen je zas prostě aspoň jasné, že když vám někdo řekne Uljanovová, hned vám dojde, že to prostě nebude Slovenka nebo Polka ale Ruska.. Je to většině sice asi k hovnu, ale proč ne? Jsme v tom originální, proč se globalizovat jak to kdosi zmiňoval..

A třeba k těm anglickým, fajn, já teda budu říkat Serena Williams, ale ať ona mě říka Gajdůšek, a né žádný Gajdusek,ta diakritika tam není jen tak z prdele. Když si zjednodušují oni moje příjmení, tak já budu zas přechylovat to jejich :P

Ohledně češtiny jsem hodně konzervativní, na tu bych prostě nešahal.
Cokoli dá ti osud, to snášej, a zvítězíš nad ním (QUIDQUID ERIT, SUPERANDA OMNIS FORTUNA FERENDO EST) - Vergilius
Skrytý obsah
Šmírovat je neslušné !!
Uživatelský avatar
Job
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Pašovice (u Uherského Brodu)
Příspěvky: 444
Registrován: 18. leden 2011, 19:06

Re: Český jazyk

Příspěvekod Gotrek » 23. srpen 2012, 14:03

Job píše:A třeba k těm anglickým, fajn, já teda budu říkat Serena Williams, ale ať ona mě říka Gajdůšek, a né žádný Gajdusek,ta diakritika tam není jen tak z prdele. Když si zjednodušují oni moje příjmení, tak já budu zas přechylovat to jejich :P

:tlesk: :palec: ano ano ano :-)
Taky nemám rád, když mi někdo umazává háčky ve jméně. Několikrát jsem dokonce psal na různé stránky, že mají chybu v registraci, protože mi przní jméno a jsem velice nespokojený a dokonce uražený tímto omezeným přístupem! :lol:
Všichni to upravili, inu Američani se jednou umlátí vlastní svobodou.

A jinak taková komická historka, s bývalou jsme si dělali srandu že by po svatbě neměla -ová :-D Eliška Ryška, to zní přeci krásně ne? :-)
škaredá plešatějící opice

Obrázek

mvlti kvlti humanism

Skrytý obsah
Ganja makes me feel so nice
gives me the balance I need in my life
I said its the herbs, its the brainfood & education
against babylon and their dangerous medication

shes back in me life i cant wait no longer
full year we nah smoke so the I feel stronger
man a ganja soldier, weed song composer
singing song against the feds and police all over
them fly in helicopter, move in bulldozer
mr law enforcer your systems torture
out of babylon we come fi make a departure
take a bus, me take a plane, me take a ganja charter

ZUZANKOOOOO
Uživatelský avatar
Gotrek
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Brnisko -> Líšeň (Hády / Velká Klajdovka)
Příspěvky: 1949
Registrován: 27. březen 2010, 17:02

PředchozíDalší

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron