Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Zlín, Sportovní hala Euronics

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod Stick » 10. květen 2012, 13:49

Obrázek

Accept s comebackovou deskou „Blood of the Nations“ udělali radost všem otevřenějším staromilcům, tedy těm, kteří slepě neodsoudili podobu kapely bez zdánlivě nenahraditelného zpěváka Uda Dirkschneidera. Úspěch, jakého oživená legenda s Američanem Markem Tornillem za mikrofonem dosáhla, musel překvapit i kapelu samotnou a většině pochybovačů musela sklapnout ústa. Měl jsem tu čest obnovenou kapelu vidět na Metalfestu 2011, kde ale jejich výkon nebyl úplně přesvědčivý, tudíž jsem byl zvědavý, jak si povedou tentokrát. Nová deska „Stalingrad“ potvrdila formu kapely, ačkoliv se veze téměř ve stejných kolejích jako deska předchozí.
Vzhledem k poněkud opožděnému odjezdu z Brna mi čeští speed metalisté Power 5 unikli, na Citron už jsem byl uvnitř a nestačil se divit obrovskému počtu lidí, kteří na tento koncert dorazili. Samozřejmě jsem očekával ne malou návštěvnost, ale takhle hojný počet lidí mě opravdu vcelku omráčil. O to víc taky to, že si většina z nich naplno vychutnávala už i předskakující Citron, od kterých znám akorát tak Ocelové město a pár cajdáků. Nicméně je jasné, že pro tu věkovou skupinu, která výrazně převažovala (klasici 40 - 50 let), jde o pořádnou porci nostalgie, když už o nic jiného. První, čeho jsem si stačil taky povšimnout, byl naprosto dokonalý zvuk, a to jak u předskokanů, tak i u hlavních hvězd večera. Citron do lidí nasypali poctivou metalovou dřevárnu a za pětačtyřicet minut bylo vymalováno. Z jejich setlistu samozřejmě nejvíce vyčnívala už zmíněná skladba „Ocelové město“. Za zmínku stojí fakt, že za mikrofonem tentokrát nezpíval Stanislav Hranický, ale (pokud se nemýlím) Martin Kapek z kapely Traktor, a svůj záskok si náležitě užil a řekl bych, že vlil do kapely dost energie, kterou by možná Hranický nedokázal vykřesat.
Slabá půlhodinka čekání a lidi se pod pódiem začínají hromadit, ale vzhledem k pokročilejšímu věku zúčastněných se dá vytušit, že se moc řádit nebude. Nevím, jestli jsem stál zrovna na takovém zvláštním místě (konkrétně po lév straně, pár řad před pódiem), ale kolem mě se to staršími ročníky jen hemžilo, a kolikrát to vypadalo, že nebudou ani schopní zatleskat na konci písně, což mě chvílemi fakt vytáčelo. Na druhou stranu dle názorů známých, kteří stáli vzadu na tribuně, byl les rukou neustále zdvižen, takže to bylo nejspíš jen tím, že jsem stál tam, kde se nedal moc udělat přehled o celkové reakci haly (vyjma řevu po každé skladbě). Celkem pasivní fandové mi sice nějak žíly netrhali, ale na druhou stranu jsem se chvílemi docela vytáčel, když stáli celou dobu jak solné sloupy. Celkem slabým bodem byla volba otvíráku koncertu. Začít skladbou z novinky mi sice tolik nevadí, ale vybrat zrovna nevýraznou valivou „Hellfire“ mi nepřišlo úplně šťastné, a i přes brilantní zvuk, evidentní pohodu kapely a suverénní výkon se nepodařilo do lidí tu energii pořádně namlátit hned při nástupu. Tenhle můj rozpačitý dojem ale trval jen po čas první skladby, protože jakmile spustili druhou věc z novinky, a to rovnou titulní skladbu, tak už to tam bylo. Mark Tornillo má sice jinou barvu hlasu než Udo, ale něčím, nejspíš feelingem, je mu dost blízko a bezchybně odzpíval jak své, tak i starší věci. Wolf Hofmann s kytarou čaroval a házel úsměvy a zazářil svou citací klasiky při vkusně dlouhém kytarovém sóle. Na levém boku pódia se tak sám pro sebe usmíval kytarista Hermann Frank, který spíš plnil úlohu rytmického kytaristy, ale i on si občas nějaké to sólo brnknul. To vše bylo jištěno spolehlivou rytmikou Stefana Schwarzmanna (dříve „konkureční“ Accept). Abych se vrátil k průběhu koncertu, největší nadšení samozřejmě vyvolávaly hity, jako například hned třetí Restless and Wild nebo následující Living For Tonite, ale podrobným setlistem teď nebudu zatěžovat, najdete ho na konci reportáže.
Za největší okamžiky vystoupení považuju hlavně skladbu Breaker, letitou vypalovačku, při které řepa začne kmitat sama od sebe. Hodně velkou sílu prokázaly dvě skladby z jedné z nejpopulárnějších desek této německé úderky, Russian Roulette - jmenovitě neskutečně melodické Monsterman a Aiming High. Samozřejmě v samotném finále nemohly chybět Fast as a Shark (ta si při takovém nazvučení, jaké kapela měla, nezadala s moderními agresivními kousky kdejaké modernější kapely), Metal Heart či Balls To The Wall. Při letité klasice Princess of The Dawn došlo na obligátní rozezpívávání diváků, ale za zmínku stojí spíš krátké basové intermezzo, kterým se blýskl baskytarista Peter Baltes. Ty zásadní hity zkrátka a dobře zazněly. Jednou z mála nehitových skladeb byla vulgární Son of a Bitch, která ale naživo příliš nefungovala. Docela mě překvapilo zařazení celkem nové skladby Teutonic Terror mezi přídavky, nicméně rozhodně prokázala, že si svoje místo v setlistu zaslouží. Deska Blood Of The Nations byla všeobecně zastoupena vcelku hojně, ale mně z nepochopitelného důvodu nezařadili úvodní Beat The Bastards, což by byl úplně jiný druh otevření koncertu než rozpačitá Hellfire. A jestli bych měl najít koncertní trhák na jejich poslední desce, tak jsou to rozhodně skladby Stalingrad a Shadow Soldiers, která obsahuje jednu z nejkrásnějších melodických úvodních vyhrávek, jakou jsem za poslední dobu slyšel. Koncert trval bezmála čisté dvě hodiny, tudíž ke konci už se to stávalo vcelku namáhavým zážitkem, ale s přídavkem přišla požadovaná vzpruha. Umím si představit, že by se setlist tak o dvě až tři věci zkrátil, něco obměnilo, a bylo by to naprosto dokonalé.
Jednadvacátého dubna proběhla ve Zlíně v podání Accept vyčerpávající pocta dřevnímu heavy metalu bez otřepaných klišé, kterou mazáci okořenili porcí profesionality a nadšeným přístupem. Koncertu jako takovému není co vytknout, jediné, co mi kalilo zážitek byli pasivní fans, trochu slabší nástup a úmorná délka.

• Setlist:
1. Hellfire
2. Stalingrad
3. Restless and Wild
4. Living for Tonite
5. Breaker
6. Son Of A Bitch
7. Bucket Full Of Hate
8. Monsterman
9. Shadow Soldiers
10. Neon Nights
11. Bulletproof
12. Losers and Winners
13. Aiming High
14. Princess Of The Dawn
15. Up To The Limit
16. No Shelter
17. Pandemic
18. Fast As A Shark
19. Metal Heart
20. Teutonic Terror
21. Balls To The Wall
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod Kain » 10. květen 2012, 14:47

hezký report, Jacobe. My jsme vypadli během přídavků, ale souhlasím, že délka koncertů byla možná až neúměrná. Taky mám radši svižných 90-100 minut než úmorných 120. Jinak setlist tak nějak v pohodě, ale vůbec bych se nebál víc provětrat poslední dvě desky, zaslouží si to. Nicméně chápu, že valná většina fans přišla na ty staré "akcepty" s letitými hity...
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod Stick » 10. květen 2012, 15:45

Na druhou stranu si myslím, že ty Uďácké hity celkem solidně proložily těmi novodobými skladbami. Ale taky se mi tak trochu zdá, že tři skladby z novinky je málo. Ale to bychom tam taky pak mohli trčet tři hodiny. :D
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod ov42 » 10. květen 2012, 16:58

Accept jsou ještě ze starý školy a v tý době byl podle všeho každý koncert poněkud větším svátkem, než je dnes. Kapely tak chtěly dát svým fanouškům co možná nejvíc a fanoušci taky chtěla, aby kapela zahrálo co je v jejích silách. Pro kapely týhle a podobný generace jsou dvě hodiny standardem - dvě a čtvrt hodiny hráli U.D.O., dvě hodiny hrají vždy Iron Maiden, Metallica atd. Dnes se žije jinak, doba se zrychluje, koncertů jako máku a fanoušci taky večer pospíchají, aby si mohli ještě zkontrolovat, kolik jim přibylo přátel na fejsbůku. Takže mladý kapely hrajou 70 -90 minut. Já si naopak myslím, že u hevíku, pokud je tak dobrej, jako byl tenhle koncert, tak dvě hodiny vůbec nevaděj. U takovejch Slayer už by to možná bylo trochu moc a ač třeba Behemoth nebo Kataklysm mám dost rád, tak dvě hodiny bych je asi nevydržel. I u Korpiklaani by se asi za dvě hodiny člověk upařil k smrti.
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3643
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod Kain » 10. květen 2012, 18:18

Maiden dvě hodiny rozhodně nehrajou a tu poznámku o mladých fanoušcích a Facebooku jsem nepochopil.
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod ov42 » 10. květen 2012, 18:38

Na Sonisféře a před tím v Edenu hráli cca dvě hodiny, možná jen lehce pod.
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3643
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod Stick » 11. květen 2012, 14:19

U mě to rozhodně není tím, že bych si toho koncertu nevážil, nebo že bych někam spěchal. Když mě strhne nadšení, tak pařím dokud nepadnu, a pokud paříš dvě hodiny v kuse, tak už ti to pak opravdu přijde úmorný. Taky to bude tím, že zahráli i věci, který mi nic moc neříkají. To se u takových Maiden stát nemůže. :D
A někdy je slabá hodina a dvacet minut víc, než dvě hodiny.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Accept 21. 4. 2012 (Report by Stick)

Příspěvekod adrian » 17. květen 2012, 10:01

Stick píše:A někdy je slabá hodina a dvacet minut víc, než dvě hodiny.

Tak tak, mne treba minulej tyden na Judas stacila slaba hodinka. :D
Uživatelský avatar
adrian
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 43
Bydliště: 22 Acacia Avenue
Příspěvky: 1312
Registrován: 11. únor 2009, 21:28


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků