Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 6. duben 2012, 17:24

Obrázek

Power metalový večer ve Zlíně!
Dvě powermetalové bandy PRIMAL FEAR a BRAINSTORM představily svá nová alba také ve zlínském MOR Café!


30. 3. ZLÍN, Masters Of Rock Café


Poslední březnová sobota byla ve Zlíně opět zasvěcena power metalu. Hlavním tahákem měla být německá formace Primal Fear, kterou doplňovali krajané Brainstorm a méně známí Palace, jež jsem si s prominutím odpustil. Na místo jsem dorazil pár minut před vystoupením Brainstorm, kvůli kterým jsem tuto sobotu trávil právě v Masters of Rock Café. I přesto, že se u nás jméno Brainstorm skloňuje jen zřídkakdy, kapela se stává v českých krajích rok od roku oblíbenější, což si neuvědomují jen samotní fanoušci, ale především také frontman kapely Andy B. Franck a jeho skvadra.
...

Borci přichází někdy mezi osmou a půl devátou, a to s otvírací skladbou Worlds Are Comin' Through, která pochází z jejich asi neúspěšnější fošny s nálepkou Liquid Monster (2005). Hned při prvních tónech je mi jasné, že zvuk šlape tak, jak má, a že se máme další desítky minut na co těšit. Pokračujeme songem Redemption In Your Eyes z následující desky Downburst, za níž se pak krychlovým sálem rozeznívá mocné etno-orientální intro k epické pecce Shiva’s Tears. Jakoby si fanoušci uvědomovali sílu skladby a vraceli energii směrem k učinkujícím, kteří si koncert od začátku do konce evidentně užívali. Úsměvy na tvářích, podávání si rukou a naprostá uvolněnost spojená s bravurním výkonem vše jen potvrzovaly.

V setlistu se protočilo posledních pět alb, přičemž se očekávaně největšího úspěchu dostavilo BS hymnou All Those Words. Neméně kvalitní skladba Highs Without Lows pak uzavřela celé vystoupení. Těžko říct, zda by nešlo zvolit ještě o trošku zajímavější kousky, ale výběr působil pestře a šťavnatě – koneckonců odezvu měl velikou.

Představte si, že jsou dvě hodiny ráno, zpocený právě procitáte v hospodě a s pořádnou dávkou nicotnosti zjišťujete, že jste sami.. ..v tom se otevřou dveře, z nichž k vám svěžím krokem přichází pohledná slečna a postaví před vás vychlazený energiťák. Ano, přesně tak působí přímočará a úderná formace Brainstorm. Člověk nemusí být nikterak velkým příznivcem power metalového žánru, aby si všiml obrovského charismatu kapely (s Andym B. Franckem v čele) a dokázal ocenit její kvality. Jestliže ne, nevěřím, že je z naší planety!

Obrázek
    Setlist:

    Worlds Are Comin' Through
    Redemption in Your Eyes
    Shiva's Tears
    Fire Walk With Me
    Shiver
    Below the Line
    In These Walls
    All Those Words
    Highs Without Lows

(setlistem si nejsem tak úplně jist - řídil jsem se podle svých stručných poznámek z místa dění)



O to těžší pak měli nástup dnes již legendární Primal Fear, což se, troufám si říct, posléze potvrdilo. Časový harmonogram se téměř na minutu dodržoval, a tak po kratší pauze a přestavbě pódia nadešel čas na hlavní kapelu večera, Mattovy a Ralfovy Primal Fear. Ti začínali skladbou Strike, která se pro mne stala nakonec trefnou ironií. Nemohl jsem si pomoct, ale celý koncert jsem hledal větší rvavost a chuť hrát. Několikrát jsem si s prvními tóny následující skladby řekl: ,,Tak, teď už to přijde!“ Bohužel, nepřišlo. Nemůžu říct, že by zahráli tak špatně, že neměli dobrý zvuk či špatný obsah setlistu, ale něco mi tam pořád chybělo. Přítomnost samotného Ralfa Scheeperse a jeho uplých kalhot mi zkrátka nestačila. Neustále jsem měl potřebu z místa odcházet a na skok se zase s nadějí vracet. Ke konci jsem už toto zoufalé pochodování mezi kavárnou a dějištěm nevydržel a zbytek v poklidu dokokukal u obrazovky v předsálí. Mezi 13trackovým listem se objevily hity jako Seven Seals, Metal is Forever, Chainbreaker či novinka Bad Guys Wear Black.

Člověku se k Primal Fear nabízí kritická věta o tom, jak je dokázal mladší kvintet v podobě svižných Brainstorm onoho večera naprosto přebít, ale ona to zas taková pravda není – Brainstorm je totiž kapelou starší.

Představte si, že je jedna hodina ráno, společensky mírně znaven dopíjíte sedmé pivo a vrchní vám ke stolu automaticky nese další "dvanáctku". I přesto, že je pivo pořád stejně dobré a nedopřáváte si ho zrovna denně, dopijete ho, ale moc si ho nevychutnáte... No, nic se nedá dělat, ale takto na mě působilo sobotní vystoupení kapely Primal Fear.

Obrázek
    Setlist:

    Strike
    Give 'em Hell
    Nuclear Fire
    Unbreakable Pt. 2
    Seven Seals
    Black Sun
    Where Angels Die/Demons and Angels/Angel in Black
    Metal Nation
    Fighting the Darkness
    Final Embrace
    Metal is Forever
    Bad Guys Wear Black
    Chainbreaker
(setlistem si nejsem tak úplně jist - řídil jsem se podle svých stručných poznámek z místa dění)

Je pravdou, že léta, kdy jsem propadal power metalu plného kytarové onanie, "hurvínkovských výšek" a řádně přilnavých kožených kalhot, jsou již dávno tatam - to však nemění nic na faktu, že svou úctu k některým ze zástupců této škatule si stále ponechávám a jsem schopen jejich výkon bez zaujetí ohodnotit, a proto říkám: Dnes pro mne zvítězili Brainstorm!



Brainstorm 9/10 ..................... Primal Fear 6/10



Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

photo by Jan Salač
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod Kain » 6. duben 2012, 17:49

za mě souhlas. Hlavní rozdíl byl ve frontmanovi. Zatímco Andy působí nesmírně sympaticky a komunikativně, Ralf je více odtažitý a chladný, ačkoliv pěvecky je na vysoké úrovni, nevyzařuje z něj taková empatie či vstřícnost k fanouškům (stačí připomnět Andiho, který jednu píseň odzpíval přímo v kotli, kam seskočil z pódia). Osobně jsem se těšil hlavně na Brainstorm a vychutnal jsem si je maximálně, ikdyž jejich set ve Vizovicích byl o dva levely výš - ale tak úžasnou atmosféru a sepětí s fanoušky jako tehdy nejde navodit pokaždé. Z Primal Fear jsem podruhé za sebou odešel do předsálí na pivo dříve, než dohráli. Naživo mě to prostě nebaví tak, jak z desky.
„Můj strýc se nikdy neoženil. Když se ho někdo zeptal na ženské, tak vždycky řekl: Žádná ženská ti to neudělá jako losos. Nevím, ale podle mě kecal.“ © finská sauna, léto 2011

„Osobně si myslím, že současné kapely hrají tisíckrát líp než Iron Maiden.“ © Honza Toužimský, červen 2009

Iron Maiden live: 2003 (Zlín), 2007 (Ostrava), 2008 (Praha), 2010 (Budapešť), 2011 (Mnichov), 2013 (Berlín), 2014 (Brno), 2018 (Praha)
Uživatelský avatar
Kain
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: South Of Heaven
Příspěvky: 1472
Registrován: 14. červen 2009, 16:42

Re: Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod jane187 » 6. duben 2012, 17:51

nechci rýpat, je to jen detail, ale nebylo to náhodou 31.3. ? :D
Uživatelský avatar
jane187
Redaktor
Redaktor
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 30
Příspěvky: 1534
Registrován: 24. červenec 2010, 23:35

Re: Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 6. duben 2012, 17:55

jop, chybka se vloudila. datum jsem obkoukl z PK tiskovky, kde to mají napsané evidentně špatně. :|
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod Stick » 6. duben 2012, 20:27

Souhlas s Jespem a Kainem.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Primal Fear & Brainstorm (Report by Jespe)

Příspěvekod CADmaster » 6. duben 2012, 22:02

Hezky napsanej feedback, Jespovo pero se mi vždy příjemně čte. Co se týče obsahu, z prvu jsem jen kroutil nesouhlasně při tom čtení, až pak jsem si uvědomil, že se tu hodnotí vystoupení ve Zlíně. Já byl v Praze a musím říci, že tam to dle mého soudu, bylo přesně naopak. Tedy abych neuškodil, BS se celkem snažili, spíš jsem měl podezření, že se tam (schválně?) rozladil na tolik zvuk, že jsem místy nestačil valit oči. Naopak PF předvedli od začátku do konce parádní jízdu. Byl jsem ve velkém očekávání a proto jsem se zařadil do "kotle" a musím říct, že komunikace Ralpha s publikem byla z mého pohledu během celého koncertu perfektní.

Já bych Pražské vystoupení hodnotil asi takhle: BS - 7/10 (degradace zvuku), PF - 9/10

PS: sledovat Ralphovo pěveckej rozsah na dva-tři metry je sakra jiný kafe než na takovym MORU z 50ti metrů od zvukaře ; ))))
Uživatelský avatar
CADmaster
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: Praha / Kadaň
Příspěvky: 9
Registrován: 26. listopad 2010, 15:26


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník