Daniel Landa, Vozová hradba tour 2011

Hrdost - Odhodlání - Síla

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Daniel Landa, Vozová hradba tour 2011

Příspěvekod santiny » 13. listopad 2011, 22:28

Obrázek



Každé turné Daniela Landy budí silné pozitivní i negativní emoce především kvůli jeho názorům. Takže když oznámil své turné Vozová hradba, rozhodl jsem se koncert navštívit a udělat si o tomto nejznámějším českém vlastenci vlastní názor. Trochu jsem se obával, kolik lidí se dostaví, protože konkurence v podobě pražského koncertu Rammstein a olomouckého koncertu Michala Davida byla veliká, ale návštěvnost se dle mého odhadu pohybovala okolo 10 000 fanoušků všech věkových kategorií.

Pardubický koncert měl začínat ve 20:00, ale ještě v 19:50 jsme nebyli na místě a za námi se u vchodů tísnilo odhadem několik stovek diváků. Koncert začal něco po čtvrt na devět, když se na plátně za pódiem objevilo odpočítávání. Posledních pět vteřin již skandovala celá hala a mě začal běhat mráz po zádech. Trochu mě zarazilo, kolik se v davu objevilo českých vlajek, a přemýšlel jsem, kolik z těchto lidí jsou doopravdy vlastenci a kolik z nich se pouze chtělo předvést. Jakmile se odpočítávání dostalo na nulu, objevila se doprovodná kapela a vzápětí i Daniel Landa.

Začátek koncertu se nesl v klasickém duchu - ohně, pozdravy a bohužel i špatný zvuk, jehož kvalita kolísala během celého koncertu. Ještě víc mě však překvapila kvalita Danova zpěvu. Některé skladby první části byly zazpívány naprosto čistě, prakticky totožně jako na studiových nahrávkách, ovšem s rostoucí dobou koncertu začala kvalita zpěvu rapidně klesat a písně Bílá hora, Protestsong a Nad Afghánistánem byly evidentně falešné. Všechny tyto věci mě vedou k závěru, že byla část odzpívaná na playback...

Překvapivé pro mě bylo také dění na plátně za pódiem. Místo klasického loga kapely na něj byly promítány fotky a videoklipy dokreslující atmosféru jednotlivých skladeb. Menším šokem pro mě bylo promítání textů na pozadí těchto fotek, což mi připadalo, jako by Dan chtěl mít jistotu, že diváci se do zpěvu aktivně zapojí. Nevím, jak ostatním, ale mně to přislo trochu amatérské. Vtipnou vložkou bylo zastavení muzikantů a opětovný začátek některých skladeb, i když být já na místě muzikantů, asi bych Danovi jednu vrazil :)

Samostatnou kapitolou jsou Landovy proslovy. Monology rozdělovaly show na pomyslné části. Zatímco první část se nesla ve znamení "sranda" písní typu Jen ať to sype a Malá díra v hlavě, postupně se složení skladeb měnilo na více politické a historické až po konečnou Jsi Čech. Mezitím Daniel vyprávěl, proč se tour jmenuje Vozová hradba, a snažil se obecenstvo nalákat na pražský koncert, kde odprezentuje svůj názor na to, co se má stát. V tomto duchu se nesl celý koncert, Daniel vykládal, že na začátku turné ještě nevěděl, co se má vlastně stát, zatímco teď to již ví, ale musíme si počkat do Prahy. A fandové byli nadšení. Mám-li být upřímný, dost se divím, že mu lidé tyhle názory stále žerou. Místo keců by si Daniel mohl založit vlastní politickou stranu a jít něco změnit místo toho, aby 20 let jenom tlachal...

Zpět ke koncertu. Některé skladby, hlavně Táta a Pozdrav z fronty, byly doplněny o fotky vojáků a otců se svými dětmi, které nejspíš měly způsobit větší emoční zážitek, ale mně to přišlo až moc teatrální. Možná je to tím, že nejsem otec, kdo ví... Poslední část koncertu se nesla ve stylu klasických vlasteneckých skladeb - Bílá hora, Protestsong a vzpomínky na Orlík skladbou Jsi Čech. Kapela se poprvé rozloučila a jako pokaždé si diváci vyprosili přídavek, který přisel v podobě skladby, kterou jsem bohužel neznal, a znovuzopakované Jsi Čech. Celá show končila slovy "Jsi Čech, Čech, Čech a Čechům dělej čest. Přelez! Přeskoč! Ale nepodlez!"

Abych to shrnul, nemůžu říct, že by koncert byl vyložený propadák, ale prakticky ničím mě nezaujal a podruhé bych na něj určitě nešel.

PS - mám to jako trénink do školy, takže bych poprosil o nějakou kritiku :)
santiny
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 1144
Registrován: 9. únor 2011, 23:03

Re: Daniel Landa, Vozová hradba tour 2011

Příspěvekod Bukec.T » 14. listopad 2011, 20:24

Já sem byl na koncertě v Brně a byl jsem nadšenej a parádně jsem si zazpíval mě naopak video z rally u Jen at to sype a fotky u Táta a Pozdrav z Fronty přišlo jako skvělej nápad a ty jeho monology tím docela vystihl současnou politickou situaci takže s jeho současnými názory dá se říct že souhlasím abych to shrnul tak jsem si z vyprodanýho koncertu z Brna odnesl jen ty nejlepší zážítky a určitě na něho pudu znovu ( na Landovi jsem byl taky poprvé)
Bukec.T
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Střelice u Brna
Příspěvky: 56
Registrován: 8. březen 2011, 18:57


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron