Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Finntroll, Samael, Rotting Christ, Metsatöll, Nothnegal.

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 7. prosinec 2010, 17:29

Obrázek

Lepší mikulášskou nadílku jsem si nemohl přát. Jaképak mandarinky, perníky a podobné laskominy, v onen večer jsem měl být obdarován pořádnou porcí hudby. Především tedy té atypičtější z Řecka, Švýcarska, Estonska, či dokonce Malediv. Pro úplnost doplňuji zástupce finské krajiny, headlinery Finntroll. Hodinové ručičky, které jsem periferně sledoval snad celý den, běžely pomalu, ale jistě, a jakmile se pozastavily u šesté večerní, začal jsem se pozvolna chystat, neboť koncert s pěticí účinkujících měl právě začít.

Nálada a první dojmy

S sebou beru i svou věčnou partnerku, předkoncertní nervozitu, která se mne, bůhví proč, drží už od útlého věku. Snad z nevědomosti, co že to na mě v onen den čeká. Na místě jsem zhruba o půl sedmé a hned je mi jasné, že se bude muset spousta vstupenek roztrhat a vyhodit. Hrubým odhadem tipuji 200 lidí, z nichž však dobrou polovinu tvoří přátelé, takže mi toto negativum vlastně ani nevadí.



Obrázek

První účinkující jsou Nothnegal, seskupení hráčů tmavé pleti, pocházející z Malediv. Na kapele jde od prvního okamžiku dost dobře poznat, že jsou poloamatéři a s pódiem se teprve seznamují. Nejistota je patrná jak v jejich očích, tak v místy křečovitých pohybech. Ale pozor, Nothnegal měli své kouzlo. V našich koutech netypický zjev doplňovala melodická black/death hudba, okořeněná tamějším etnikem. Nejlepším tahem byla bezesporu pódiová přítomnost finského multi-instrumentalisty Tuomase Saukkonena (zpěvák a kytarista Before the Dawn atd.), který v onen večer usedl za bicí. Nebýt jeho přítomnosti, kapela by byla poloviční. To si dost možná uvědomovali i samotní ostrované, protože zvuk bicí soupravy byl nestandardně vytáhnut do popředí. Dle slov samotného Tuomase, se kterým jsme později seděli u stolu, šlo o záměr. Dokonce se nám s poněkud ztrpklým úsměvem na tváři pochlubil, že zde zaujímá funkci jakéhosi otce kapely.
Největší plus dávám za odvahu, exotiku, kterou nám přivezli až do zasněženého Zlína, dobrý tah s bubeníkem a v neposlední řadě nabízení katalogů s cestovní kanceláří na Maledivy. :D Prostě sympaťáci. ;)

Skrytý obsah
Obrázek
Obrázek




Obrázek

Popravdě řečeno mě estonští Metsatöll moc nebrali. Důvod je jasný: kombinací kapel, jakými jsou Finntroll, Korpiklaani a TÝR, se zformovali do jakési kapky téměř bezedných vod dnešního folk metalu a zapadli tak na sice rozvířené, ale pro mě osobně dostatečně hluboké dno metalové scény. Kdybych poslední dobou nezaznamenal tak rapidní nárůst těchto folk metalových kapel, možná by má averze ustoupila a mohl jsem jejich set hodnotit lépe. To však nenastalo. Sázka na svůj národní jazyk (nutno dodat velmi se podobající finštině), témata textů či hra na niněru mi přišla trochu laciná. Na druhou stranu však chápu, že příznivci především skupiny TÝR si našli své. To potvrzovala i hojnější účast v sálu, než tomu bylo u předchozích Nothnegal.

Skrytý obsah
Obrázek




Obrázek

Tiše bublající osazenstvo v předsálové kavárně nečekaně přerušuje mohutné intro, a tak se všichni rychle přesouvají k místu dění. Jako by jen úvodní zvuky slibovaly samotný příchod řeckých bohů. A ono se tak nějak stalo... Otvírákem Aelo ze stejnojmenné novinky a svou dravostí si "zakupují" velkou část publika. Ačkoliv hrají především z nového alba Aelo, které se přeci jen trochu vymyká ostatním počinům, troufám si říct, že má koncert vzestupnou tendenci. Když pak třetí v pořadí zazní Athanati Este, živočišnost neustále se pohybujících Řeků se pozvolna přenáší i k českým fans. Skupina bratrů Tolisových oplývá přirozeností, zápalem pro hru, horká krev jim v žilách proudí rychlostí rozdmýchaných plamenů z Héfaistovy kovárny a pot z čel srší tak, jako by je poléval sám Poseidón. Možná trochu přehnané přirovnání, ale věřte, že já si při jejich setu na zmíněné bohy opravdu vzpomněl. Při poslední písni Noctis Era se vloudil drobný technický výpadek u bubeníka Themise, a tak píseň odstartovala znovu. Paradoxně mě i tato jediná technická chyba koncertu utvrdila v názoru, že právě dohrála nejlepší a nejsympatičtější kapela večera. Vše podtrhoval bravurní zvuk, který ve zlínském MOR Café není vždy přítomen. Bravo, Rotting Christ, bravo!

Skrytý obsah
Obrázek




Obrázek

Samael byli společně s předešlými Řeky mou nejočekávanější skupinou. Všichni (včetně počítačového bubeníka) předvedli velmi dobrý výkon. Ovšem ten byl dle mého uvážení zastíněn předchozím hurikánem v podobě skupiny Rotting Christ. Kapela sice pulsovala, ale způsob prezentace, kterou Samael disponují, není tak rvavý. Tito Švýcaři jsou také známí svou různorodější tvorbou, i proto bylo obtížné najít fanouška, který by nelitoval, že nezaznělo více z té či oné tvorby. Mně osobně setlist vyhovoval, protože skladby, které bych si přál, jsem k live vystoupení rovnou odepsal. Možná bych jen uvítal trochu více z alba Solar Soul či Reign of Light. U mnohých méně náročných či nezasvěcených fanoušků vyhrála skladba Slavocracy, která je ze všech asi tak nejprofláklejší. Od poloviny koncertu jsem se dostal do první lajny (ne že by to bylo tak těžké :) ) a svůj pohled soustředil především na zadního klávesáka, místami technického bubeníka. Ten na mě zapůsobil nejvíce, připadalo mi, že si i celou show nejvíce užíval. A co na to publikum? Ale jo, chytali se kupodivu dobře. Snad mi jen trochu nemístné přišlo pogo dobrých 40 odvážlivců. Ale berme to tak, že se nejspíš jednalo o smečku vlčat připravených na headlinera večera, finské Finntroll.

Skrytý obsah
Obrázek
Obrázek
Obrázek




Obrázek

Nebudu vám nalhávat, že na Finntrolly jsem opravdu nepřišel. Důvod je lehce nastíněn v části s kapelou Metsatöll. Do sálu mě později přinutila spíše reportérská činnost, zvědavost a chtíč, aby mi nic podstatného neuniklo. A odvážím se říct, že neuniklo. Pravda, že kapela ze sebe ždímala maximum, div že Mathiasovi neupadla hlava, setlist nebyl vůbec špatný a zazněly hity jako Trollhammeren, ale já je viděl už potřetí a krom pár kousků z Nifelvindu byla všechna vystoupení totožná. I posluchačů v sále už bylo méně (ačkoliv byli hodně akční). Přece jen mají Finntroll velkou část svých fanoušků mezi náctiletými a ona to byla neděle. Po koncertě nám nezbylo než zajít do kultovní nádražní hospody Monako, kde nebyl téměř nikdo, což se v pokoncertním čase stává zřídkakdy. Krom našeho stolu (já + Kain + Majk) jsem naproti spatřil možná další trojčlenný Orbis Metallum stůl, ale tím jsem si nebyl jist. Tipl bych to na Katrin + laivine + nějaká osoba opačného pohlaví. Na koncertě jsem byl taktéž poznán mIZZYchalem, nějaký čas strávil s dobrým kamarádem Portosem či El Fuegem (výhercem OM soutěže o vstupné). Ostatní z vás jsem bohužel nepoznal nebo si nevšiml... To jen kdyby to někoho zajímalo. :lol:

Skrytý obsah
Obrázek




Závěrem

Závěrem bych dodal, že jsem si koncert užil, a nejvíce bych chtěl vyzdvihnout vystoupení Rotting Christ, následně Samael a třetí místo bych podělil mezi ostatní (Nothnegal, Metsatöll a Finntroll).

Za největší klady považuji bombastické vystoupení Rotting Christ, které bylo i dokonale nazvučeno, vůbec samotnou možnost vidět skupinu Samael, přítomnost Tuomase Saukkonena a příjemnou atmosféru mezi spoustou kamarádů.

Za negativum považuji hlavně onu zasněženou neděli, která způsobila nepřítomnost většího počtu fans - toho nejodvážnějšího jsme zaznamenali v prodlevě mezi kapelami u vstupu. Lístek si přišel odtrhnout s lyžemi v rukách, světle modré kombinéze a s čepicí s bambulkou. Ačkoliv musím dodat, že mi to bylo osobně příjemnější než zaplněný sál a nekonečná fronta na pivo. :D Jako druhé mínus bych soudil pro mne nešťastný line-up - osobně bych byl pro, aby hráli Finntroll před Rotting Christ a Samael. Přece jen jde o nevšednější kapely s historií o 10 let starší než u Finntroll.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Zero » 7. prosinec 2010, 17:41

Pěkný report, jenom by mě zajímalo, kvůli čemu ti přišli Rotting Christ nejlepší, nějak jsem to z toho nevyčetl. :)

Na Finntrollech mě docela štvali ti fanoušci, kteří tam mezi písničkama furt řvali, že chcou Trollhammaren. Já jsem sice taky náctiletý, ale u Trollů ocením daleko víc jinou část tvorby, než rozjuchané písničky.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 7. prosinec 2010, 17:45

Proč? Přesně tak, jak jsem napsal: Především svou živelností a přirozeností! Obrovským zápalem pro hru a taky měli podle mě nejlepší zvuk, ale to už jsem taky psal... ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod laivine » 7. prosinec 2010, 18:06

Jak jsem tak pročítala ten report, většinu času jsem souhlasně přikyvovala. Ale třeba na Metsatöll mám opačný názor.Ti se mně osobně líbili, i když zvuk mi chvílema přišel dost tragický.
Dobrý postřeh, to složení v Monaku jsi trefil. Já jsem si říkala, že jsi mi jakýsi povědomý, ale jistá jsem si nebyla. A u stolu vedle seděl ještě s dalšíma lidma Karlos, který ale tentokrát nedorazil se svou kultovní panenkou Kaisou. :? :lol:
"Without music, life would be a mistake."
Uživatelský avatar
laivine
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Bydliště: Valašsko
Příspěvky: 499
Registrován: 8. říjen 2009, 10:38

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod mIZZYchal » 7. prosinec 2010, 19:35

Jo, dobrý report. Možná bych jen podotknul, že u Samael se nejedná o počítačového bubeníka, ale že Xytras pouští beaty přes klávesy. Jinač jak jsem psal, jsem rád hlavně za možnost vidět Samael. Škoda sice, že při jejich setu ze začátku byl horší zvuk (konkrétně vokál a klávesy), ale to se po třech pisních zpravilo. A souhlasím s tím, že Samael by měli být jako headliner, ale co by jsme v dnešní době čekali no.
Uživatelský avatar
mIZZYchal
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 57
Příspěvky: 2478
Registrován: 7. listopad 2010, 20:46

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod jane187 » 7. prosinec 2010, 20:49

až na nějaké ty pravopisné chyby, pěkné :) akorát v pár věcech mám trochu jiný názor
Uživatelský avatar
jane187
Redaktor
Redaktor
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 30
Příspěvky: 1534
Registrován: 24. červenec 2010, 23:35

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Tal » 7. prosinec 2010, 23:16

zahráli i Solsagan?
Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 34
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Zero » 7. prosinec 2010, 23:17

Ano, hned jako první píseň po intru.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Tal » 7. prosinec 2010, 23:17

štve mě, že jsem nejela. Chtěla jsem hlavně na RCH a na Finntroll
Classy, Sassy, Fabulous Trademark©
Uživatelský avatar
Tal
Reportérka
Reportérka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 34
Bydliště: Praha Barrandov
Příspěvky: 1523
Registrován: 5. srpen 2008, 12:34

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 8. prosinec 2010, 10:33

laivine: Myslel jsem si, že jste to vy! :) Jinak Káju Hlaváčka znám už řadu let a abych vysvětlil proč neměl Kaisu: Není tomu prý dávno, co jel z koncertu vlakem a když se vzbudil vedle Kaisy, všimnul si, že nemá kalhoty (tedy ta Kaisa). No, a podle toho pak usoudil, že nemá cenu, aby s ním jezdila na koncert obnažená, a tak jí nechal radši doma. :D Jinak vedle něj seděla i další známá postavička, říkajíc si Asgard, Hans Vizigoth či Pan Brutalák. :D

mIZZYchal: jj, vím, že to pouští klávesák, ale pořád se jedná jen o automatického bubeníka. Počítačový jsem použil jako synonymum, ale i tak mám pocit, že se tyhle věci prvotně nahrávají právě na PC, ačkoliv jsou tedy po sléze spouštěny manuálně. :D

jane187: Dík, teď jsem text v rychlosti proletěl a našel 4 hrubky, takže ty jsem opravil. Ale zarazil jsem se u slov jako "popravdě" a "zřídkakdy", tam si opravdu nejsu jistý, kdy a jak se to píše. Jinak před 5 lety by možná můj report na podobný koncert vypadal asi taky jinak. Možná... :D ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Finntroll European Tour (Report by Jespe)

Příspěvekod Kostěj Nesmrtelný » 8. prosinec 2010, 11:01

Hezký. Na tohle bych se bejval zrovna hrozně rád vypravil, hlavně na Samael a Finntroll. Akorát holt do toho Zlína je to strašná dálka a za dopravu bych zaplatil dvojnásobek vstupnýho :-(
I think, if you look on religion, it's essentially something that was built on the basics of how to live your life properly, what you should and shouldn't do in order to expand your life…These are the real meanings of religion, no matter where it was birthed at first place. And then some people took this message on how to live your life harmoniously and with the others, and use it for other ends. This is one of the instances when people should cut off and stay each with his own belief, but understand that All Is One. We are the same, no matter where you come from or where you were raised.
Uživatelský avatar
Kostěj Nesmrtelný
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 39
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 856
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. září 2010, 23:41


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron