Vánoce

Satanismus, křesťanství, pohanství, gothic a další diskuse

Moderátor: Moderátoři

Re: Vánoce

Příspěvekod BlackMoon » 25. prosinec 2010, 21:49

Tak ako to cíti Gore to cíti veľa ľudí bez ohľadu na to, či sú hinduisti, ateisti, kresťania alebo slávia slnovrat. Je to smutné ale normálne zároveň, vyrastáme, menia sa nám predstavy o tom, čo by takéto sviatky mali pre nás znamenať.
Raz musí prísť chvíľa, kedy decko zistí, že tie darčeky dáva vždy pod stromček mamka, ktorá sa po večeri nenápadne vytratí a tatíčkovi dá za úlohu, aby nás medzitým zamestnal hocičím, čo nás dokáže odlákať od stromčeka... Pre mňa dnes Vianoce tvoria takéto spomienky na časy, keď som ešte tomu nechcel veriť a snažíme sa znova aspoň sčasti navodiť tú dávnu atmosféru spomínaním, uchechtávaním sa na kravinách.. a dobre, aj tú popelku si zas pozrieme :D Áno, máme napečené, máme darčeky, máme upratané bla ba bla a áno, o tom to byť nemá. Stále však funguje tá časť, že máme pohodičku s rodinkou, stretneme sa so známymi, s ktorými sa stretnúť chceme - ako človek dospieva, je potrebné aby Vianoce namiesto materiálneho nadobúdali viac duchovný rozmer (platí samozrejme hlavne pre kresťana) a darčekom pre teba nemá byť to hmotné, čo si nájdeš pod stromčekom, to je už len symbolika. Je to o všetko o výchove, tradíciach a podobných veciach, ktoré nazeranie na tieto dni formujú... Vďaka tomu si môžem povedať, že mám príjemné sviatky a teším sa z nich :) Takže prajem tento pocit aj vám a neprežerte sa :D

Reči o sprznení slnovratu nekomentujem :) Každopádne je fajn prečítať si každý rok vaše názory
Uživatelský avatar
BlackMoon
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Piešťany / Bratislava
Příspěvky: 1302
Registrován: 15. říjen 2008, 13:23

Re: Vánoce

Příspěvekod Tempest » 25. prosinec 2010, 23:39

naprosto souhlasím Blackmoonem ... ono podle mně dost záleží na tom jak k tomu člověk přistupuje a když to tu tak pročítam tak se mnohdy vůbec nedivím že ty svátky nemáte rádi. Ono dost záleží jak si to zařídíme (samozřejmě když k tomu rodina přistupuje uplně jinak tak je to pak těžký :roll: )
Já si letos Vánoce užil a to i přesto že pod stromečkem byly víceméně jen ponožky a flashka (měla být kytara, ale ta bude bohužel kvůli audioteku až v lednu). Hlavní je mít tu pohodu a klid ...
Uživatelský avatar
Tempest
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Jasně a zítra mám cihlu v okně ne :D ..
Příspěvky: 72
Registrován: 23. červen 2009, 20:41

Re: Vánoce

Příspěvekod Fir36e » 26. prosinec 2010, 0:36

Svátky nemam rád kvůli tomu jak o tom všichni furt mluví..
Jak se mě všichni ptají co jsem dostal za dárek
Co si přeju jako dárek
A co by oni chtěli.. JE to hrozný :x
Pomalu ze mě ačíná bejt Grinch
PinkFloyd''
Obrázek
Uživatelský avatar
Fir36e
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Czech Republic, Kladno
Příspěvky: 179
Registrován: 20. červen 2010, 15:51

Re: Vánoce

Příspěvekod Coccinella » 26. prosinec 2010, 1:03

ja momentálne za tieto vianoce už tretíkrát plačem, u nás sa práve veľmi nemluví, so žiadnymi známymi sa nevidíme a nálada je na bode mrazu, dokoncá aj tá symbolika pod stromčekom tomu odpovedá.
Prepáčte za vnášanie sem tejto depresie, ale u nás je úplne jedno či vianoce sú alebo nie a či jeme z kryštálových pohárov a cibulákových tanierov alebo nie. A pretvárka u nás nefunguje. Ja som sa dnes ráno pekne učila chémiu, zajtra ma čaká biola a na nejakú zábavu doma ani pomyslieť.
Možno by tie vianoce boli aspoň pekným spestrením toho učenia, ale to by som nemohla chcieť len ja s maminkou...
blaablaa
Naposledy upravil Coccinella dne 26. prosinec 2010, 13:10, celkově upraveno 1
Obrázek
Uživatelský avatar
Coccinella
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 31
Příspěvky: 468
Blog: Zobrazit blog (3)
Registrován: 3. říjen 2010, 21:55

Re: Vánoce

Příspěvekod tom-a-spol-sro » 26. prosinec 2010, 1:06

Jak to tu tak čtu tak jsem asi jedinej kdo si letos ty vánoce užil :o
Obrázek
Uživatelský avatar
tom-a-spol-sro
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 1042
Registrován: 15. listopad 2010, 9:30

Re: Vánoce

Příspěvekod Stick » 26. prosinec 2010, 10:26

čočinko soucítím s tebou
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Vánoce

Příspěvekod Haldir » 28. prosinec 2010, 13:11

BlackMoon píše:Reči o sprznení slnovratu nekomentujem :) Každopádne je fajn prečítať si každý rok vaše názory


Výraz "prznit" sem přehnal. Ale že skutečné datum narození Ježíše v rámci roku není známo a to, že Vánoce byly určeny na 25. prosince za účelem "přebít" původní pohanské zvyklosti v Římě až ve 4. století n. l. (konkrétně první zmínka o oslavě Vánoc je z roku 336) je fakt (i když pro věřícího křesťana asi těžko přijatelný...záleží jestli je daná osoba dostatečně "open minded"). Samozřejmně zvyky jako věšení ozdob na jehličnany, nošení jmelí do příbytků, dávání dárků apod. jsou taky z dřívější doby... :)
Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost. (Sókratés)
Haldir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1682
Registrován: 24. květen 2010, 23:30

Re: Vánoce

Příspěvekod Maeror » 28. prosinec 2010, 13:24

Dávám sem část mého příspěvku z jiného fóra, kde na tohle taky přišla řeč.

Je pravda, že se slavení vánoc shoduje s oslavou zimního slunovratu, ale to, že křesťanské svátky byly násilím vtlačeny od tohoto pohanského svátku to je už pár set let jen teorie, pro kterou jsou jen domnělé, nebo diskutabilní důkazy. Stručně řečeno: je to možné, ale nikdo nikdy nepřinesl důkaz, který by jednoznačně řekl, ano nebo ne. Proto, kterýkoliv člověk, který toto tvrdí by to měl podložit jasným důkazem, nebo mluvit o tomto jako o nejasně podložené teorii, jinak ukazuje jen svoji neschopnost konzistentně usuzovat nezávisle na jeho osobních preferencích.
Pravdou, je, že nikdo přesně neví, kdy se přesně Ježíš narodil, ani den ani rok, a na tom vlastně až tak moc nezáleží, jestli to byl prosinec, nebo srpen 8-) . Na druhou stranu musím zmínit, že už první křesťané měli za to, že se Ježíš narodil kolem našich vánoc, podobně o tom mluví několik římských pramenů, ale přesné datum nezná nikdo.
Takže:
1. Když někdo bude tvrdit, že se Ježíš narodil na vánoce...nevěřte mu neexistuje objektívní důkaz
2. když někdo bude tvrdit, že křesťané násilím napasovali vánoce na oslavu zimního slunovratu ....nevěřte mu neexistuje objektívní důkaz, je to jen domněnka.
8-)

Jen ještě dodám, že v katolické církvi jsou vánoce oslavou Ježíšova vtělení, nikoliv narozeniny.
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Vánoce

Příspěvekod Algis » 28. prosinec 2010, 13:33

Tak isto môže byť domnienka alebo výmysel, to že ježiš existoval. Domnienka nieje to, že slnovrat bol prekrytý niečím ako Vianoce. To je žiaľ fakt, ktorý nestrávi kopa kresťanov. Kedže sa prebrali takmer všetky zvyky, a aj ďalšie sviatky ako dušičky, slávenie jari (veľká noc)...

Ak pokladáš za domnienku, prekrytie slnovratu tak potom veta....nikto nevie kedy sa ježiš narodil, je tiež len domnienka, že danný človek existoval. Pričom jeho meno má aj iný význam a v histórií nebolo tak veľa krát spomínané. Vidíš máme tu ďalšiu teóriu ako ty vravíš.

S faktom ktorý je, že sviatky boli pokresťančené a nie, krestania priniesli sviatky, s tým sa vyrovná málo-kto.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Vánoce

Příspěvekod Maeror » 28. prosinec 2010, 13:41

Dathremar:
Ježíš je z několika nezávislých zdroju doložená historická osoba, nicméně to, jestli byl spasitel, nebo ne ne to už je je na osobní víře každého.
k té druhé části. dělá ti problém intzrerpretace čteného textu? nikdo tady nezpochybňuje to, že se tyto dva svátky překrývají. Prosím přečti si to ještě jednou a pak reguj k věci. Kromě toho tvůj přípěvek ukazuje na hlubokou neznalost historických souvislostí a tendenční interpetaci tebou známých faktů. Já jsem nabídl pohledy z obou stran a ani jeden nei exkatně podložen. nebo ty máš jiné informace?
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: Vánoce

Příspěvekod Ježura » 28. prosinec 2010, 13:43

Maeror: Ježíš je historicky doložená osoba? Já měl za to, že se o něm zmiňuje jenom Bible. Můžeš mi říct, kde se o něm píše (nechci se hádat, fakt mě to zajímá 8-) )?
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Vánoce

Příspěvekod Algis » 28. prosinec 2010, 13:46

Zmieňuje sa o ňom Tacitus Germanius, ale len ako o mene, či názve kristus, čo tuším znamená aj pomazaný, zatiaľ nebolo prebádané ako to tento slávny historik, geograf, politik....myslel.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Vánoce

Příspěvekod Haldir » 28. prosinec 2010, 13:49

Na to cos napsal v podstatě nemůžu nic říct...že nejsou jasné důkazy je fakt, ale neumím si představit, že by se pokřesťanštěný řím, který začal pronásledovat lidi, kteří stále věřili v pohanské bohy, nesnažil využít svátků spojenými s zemskými cykly ve svůj prospěch. A protože zakázat lidem to, co dělali do té doby není možné, tak se nabízí kompromis - a to určit jeden z nejvýznamějších svátků na velmi podobné datum, a podnikat misie, aby se víra rozšířila, což nebyl problém...a jak píše Dath - takových svátků je hned několik. Upřímně myslím si, že narození Ježíše nikdo ve skutečnosti nesledovat a "známý" začal být až v průběhu svého života (pokud teda existoval, což ovšem nevyvracím a spíš se přikláním k názoru že ano)
Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost. (Sókratés)
Haldir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1682
Registrován: 24. květen 2010, 23:30

Re: Vánoce

Příspěvekod Morana » 28. prosinec 2010, 18:08

ľudia, toto je topic o Vianociach. Satanizmus máme inde ;)



// Edit (Flash): Přesně tak, debata mimo Vánoce přesunuta do Satanismu
"V našich duších skřítek pláče. Vyprávět bude své příběhy...
Přesto, nebo právě proto, šeptat bude nám poselství věčnosti."
Uživatelský avatar
Morana
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 949
Blog: Zobrazit blog (11)
Registrován: 15. červen 2008, 12:52

Re: Vánoce

Příspěvekod ajuska » 6. červen 2011, 10:26

sice je před námi léto,ale přidám komentář i k tomuto topicu..Mně se ty naše svátky zprotivily,protže od té doby co byldlím u tetky..vůbec nedodržuje tradice,už to nejsou vánoce jako bývaly...
ale jinak..u matky jsme mívali kapra,rybí polévku,salát..a lidi znáte někdo kyselicu? :D
ajuska
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: near Hodonín
Příspěvky: 408
Registrován: 22. leden 2011, 12:30

Re: Vánoce

Příspěvekod Atice » 17. prosinec 2011, 18:28

Kdyz se reknou Vanoce, tak si predstavim klid, prazdniny, cukrovi, kapra s bramborovym salatem, adventni koncerty (na ktere se pravidelne divam), koledy a predevsim haldu pohadek v televizi. Dnes ocenuji predevsim klid jako mala jsem mela rada hlavne ty pohadky a prazdniny.
V soucasne dobe se mi dela spatne ze dvou veci:
1) Vanoce ztratily to kouzlo, ktere mely. Uz to nejsou ty svatky klidu, tradic, pohody, kdy se lidi zastavi a oddechnou si od celorocniho stresu. Hlavnim smyslem Vanoc se staly darky a jidlo. Stal se z nich materialisticky hnus spojeny s obzerstvim. U malych deti se to da jeste pochopit, ty jeste nemaji rozum, ale kdyz vidim ty dospele, jak se dohaduji v obchodech, ze ten posledni televizor meli zamluveny oni a ne ti druzi, nebo, kdyz si jejich partner pral ruzovy iPod ne stribrny, tak je mi spatne. A to nemluvim o hadkach v obchodech s jidlem...uz aby byl leden. A pak, ze lidi nemaji penize.
2) Infiltrace Santy Clause do nasich Vanoc. Nasim symbolem je Jezisek a ne nejaky tlustoch v cervenem.

A na konec: obdivuju lidi, co dokazi zabit kapra. Ja, co zachranuje muchu, kdyz se ji topi v caji, bych to nedokazala...
Uživatelský avatar
Atice
Redaktor
Redaktor
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 33
Bydliště: Nottingham (UK)
Příspěvky: 530
Registrován: 28. březen 2011, 22:29

Re: Vánoce

Příspěvekod Dragunov » 17. prosinec 2011, 18:46

Vánoce jsou takové jaké si je člověk udělá...nepotřebuji nějaké extra tradice, ale mám Vánoce rád. Adventní koncerty mne teda moc neberou, akorát když jedna rodina přispěla 666 Kč tak jsem myslel, že spadnu smíchem. Co mne štve tak jsou ruzný halo akce jako "pošlete kozu do Afriky" apod. WTF? Nepotřebuji si léčit nějakou provinilost a "když jsou ty Vánoce" na něco přispět. Kdybych chtěl někomu pomoct, tak to mužu udělat kdykoliv jindy a nepotřebuju k tomu Vánoce a rozhodně nebudu plýtvat na Africe.
Asi udělám sbírku "pošlete kozy Štěpánovi" :D :D :D I malým dárkem uděláte radost a je to dárek takříkajíc od srdce. :idea:
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Re: Vánoce

Příspěvekod Mess » 17. prosinec 2011, 21:24

Ja k týmto sviatkom nemám žiadny vzťah a v istom slova zmysle mi prídu pokrytecké, "aspoň raz za rok sa k sebe správajme priateľsky a dávajme si darčeky" a o týžden bum bac ani spolu neprehovoríme. Nehovoriac že kvoli vývinu v našej spoločnosti to tak vyzerá že sa z toho stal opäť pohanský sviatok :lol: :lol: bez duchovných hodnôt. Teším sa keď opustím rodinu a budem bývať sám, že v týchto tradíciach nebudem pokračovať.
Now would you kindy read my signature ? "Man chooses, slave obeys."Andrew Ryan
Underoath - Illuminator
Awake to the sound of emptiness.
Obrázek

Alone in a room that is filled with the darkest of light.
I was told there was nothing beyond here.
How do I know what side I'm on?
Breathe!
A captive with nothing but the thoughts increasing,
Obrázek

Worsening I dont belong here
But I cant find my exit.
Uživatelský avatar
Mess
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Handlová
Příspěvky: 999
Registrován: 30. srpen 2011, 12:26
Aktivní v kapele: SadMess

Re: Vánoce

Příspěvekod Haldir » 17. prosinec 2011, 21:39

pohanský svátek = bez duchovních hodnot? Pochopil jsem to dobře, nebo ne? Nebo to je ve smyslu pohanský = vše kromě křesťanství, tudíž i ateismus?
Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost. (Sókratés)
Haldir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1682
Registrován: 24. květen 2010, 23:30

Re: Vánoce

Příspěvekod Mess » 17. prosinec 2011, 23:13

No tak myslené, že s tým kresťanstvom to už nemá nič spoločné a najvačší vianočný nadšenci sú ľudia čo jak je rok dlhý neboli v kostole. Samozrejme slovo pohanské je nadnesené ;)
Now would you kindy read my signature ? "Man chooses, slave obeys."Andrew Ryan
Underoath - Illuminator
Awake to the sound of emptiness.
Obrázek

Alone in a room that is filled with the darkest of light.
I was told there was nothing beyond here.
How do I know what side I'm on?
Breathe!
A captive with nothing but the thoughts increasing,
Obrázek

Worsening I dont belong here
But I cant find my exit.
Uživatelský avatar
Mess
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Handlová
Příspěvky: 999
Registrován: 30. srpen 2011, 12:26
Aktivní v kapele: SadMess

PředchozíDalší

Zpět na Lidé, subkultury a náboženství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron