Rome / Řím

historický seriál

Konkrétní seriály

Moderátor: Moderátoři

Rome / Řím

Příspěvekod BlackMoon » 15. červenec 2010, 10:28

Obrázek

Natočiť v dobe žuvačkových naťahovačiek (ktoré už od počiatku bývajú evidentne plánované bez dohľadného konca) seriál, ktorý má spád, zahustenú atmosféru a ktorý, keď už povedal všetko, jednoducho skončí, vyzerá byť nemožné alebo aspoň "opovážlivé". O to väčším zjavením bola v roku 2005 prvá séria historického seriálu ROME, asi najrealistickejšej a najstrhujúcejšej snímky, aká bola k tejto tematike natočená.

Rok 52 pred Kristom. 400 rokov po založení republiky je Rím najmocnejšou ríšou vtedy známeho sveta. V tomto období sa však otriasajú základy jej princípov, ktoré nikdy nedovolia jednému človeku získať absolútnu moc. Politická línia príbehu je len rafinovaným podkladom pre vedľajšie deje, ktoré verne dokresľujú život rímskej spoločnosti, zachytávajúc všetky jej vrstvy, od najvyšších hodností ríše, cez radových vojakov až po "pouličné rasy". Obraz Ríma, doteraz mylne a "romanticky" zobrazovaného ako veľkolepú sústavu honosných naleštených mramorových stĺporadí, kde vždy svieti slniečko, sa zrazu stáva špinavým (doslova aj prenesene) miestom pre život, s vlastným systémom morálnych a etických hodnôt, kde nemá ani najvznešenejší patricij isté, či sa dožije rána. K tomu ukážky neraz zvrhlého sexuálneho života antickej spoločnosti, realisticky pôsobiace krvavé scény, dávno zabudnuté náboženské rituály a sprosté maľby na stenách. Všetko výborne zahrané prakticky neznámymi hercami.

Skrytý obsah
Obrázek

Skrytý obsah
Obrázek

Skrytý obsah
Obrázek


Seriál sa stal najdrahším seriálom všetkých čias, keď do prvej série čítajúcej 12 dielov bol vložený rozpočet 100 miliónov dolárov. Po natočení druhej, 10 dielnej série, ktorá sa kvalitatívne vyrovnala tej prvej, však tvorcom vyhorelo mestečko so všetkými kulisami a dodnes sa nezistilo, či šlo o náhodu alebo úmysel. Z ich pohľadu nemalo význam púšťať sa do nákladnej stavby kulís znovu a tak bolo ďalšie nakrúcanie zarazené, avšak s tým, že dej druhej série je dopovedaný a divák sa dočká uspokojivo uzavretého príbehu, ktorý možno nie vždy plne zodpovedá historickej skutočnosti, o to vierohodnejšie však vykresľuje dobové reálie. Seriál vysielala HBO, bežal v Českej televízii aj na Slovensku. Vrelo odporúčam.

Scenár: Bruno Heller, John Milius, William J. Macdonald
Réžia: Michael Apted
Hrajú: Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Simon Woods, Lindsay Duncan, James Purefoy, Ciaran Hinds

trailer k prvej sérii


a k druhej
Uživatelský avatar
BlackMoon
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Piešťany / Bratislava
Příspěvky: 1302
Registrován: 15. říjen 2008, 13:23

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Zoro » 15. červenec 2010, 10:51

To je paradní serial :) .ale bohužel jsem o tom neveděl že to běží unás na čt1 a pozdě jsem to poznal tenhle serial :) .ale já musím říc mega pohodový serial :)
Zoro milovník žen :)
Uživatelský avatar
Zoro
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 975
Registrován: 28. červen 2008, 15:24

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Stribok » 15. červenec 2010, 17:48

Mě se tenhle seriál taky moc líbil, dobrý krácení času, a to typicky intrikánský římský prostředí má svoje kouzlo :D
"The first revolt is against the supreme tyranny of theology, of the phantom of God.
As long as we have a master in heaven, we will be slaves on earth." - Mikhail Bakunin
Žerte hovna, milióny much se nemůžou mýlit :)
Uživatelský avatar
Stribok
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Svitavy, Brno
Příspěvky: 698
Registrován: 9. květen 2010, 9:32

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Daimonia » 16. červenec 2010, 12:36

Po dlouhé době seriál, který mě zaujal. Má to spád a mám pocit, že to dost odpovídá tomu, jak to tenkrát bylo, i když to samozřejmě nemůžu porovnat s vlastní zkušeností ;) . Prostě je to dost uvěřitelné. Líbí se mi to.
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Zero » 26. prosinec 2010, 19:22

Výborný seriál, intriky, boje, přátelství a atmosféra starověkého Říma. Viděl jsem zatím první sérii, a na druhou se určitě taky někdy podívám.
Historické postavy byly skvěle ztvárněny, třeba takový Caesar, přesně tak jsem si ho představoval. Nebo Brutus, na jeho vzhledu bylo prostě něco zrádného, slizkého.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Rome / Řím

Příspěvekod kratas » 26. prosinec 2010, 19:25

Zero na tvé doporučení sem to stáhl a na pár dílů sem se stihl podívat, ta atmosféra starého říma z toho prostě sálá a ta hodnota přátelství se mi tam hodně líbí, zvlášt proto že dnes už skoro vymizela ...
Uživatelský avatar
kratas
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 82
Registrován: 25. prosinec 2010, 19:29

Re: Rome / Řím

Příspěvekod russel » 28. prosinec 2010, 16:44

Parádní seriál, hlavně po shlédnutí si nějak nedokážu představit, že by Marcu Antonius vypadal jinak :)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
russel
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Iglau
Příspěvky: 1543
Registrován: 23. leden 2008, 18:39

Re: Rome / Řím

Příspěvekod kratas » 28. prosinec 2010, 16:46

Mě spíš ten caesar sedl :D Ale pompeyus moc ne, sem myslel že byli zhruba stejně staří nebo že pompey byl mladší
Uživatelský avatar
kratas
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 82
Registrován: 25. prosinec 2010, 19:29

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Aylipo » 30. prosinec 2010, 16:53

Řím je pro mě jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděla. Ta druhá série už v TV jela taky? Mám pocit, že opakovali pouze tu první,ne?
"DISCITE A ME, QUIA MITIS SUM ET HUMILIS CORDE."
Uživatelský avatar
Aylipo
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 40
Příspěvky: 182
Registrován: 1. říjen 2009, 6:15

Re: Rome / Řím

Příspěvekod Angaroth » 12. duben 2011, 16:59

Řím je vynikající ztvárnění rozpadu republiky a nástupu císařství. Z postav mě bavil nejvíce Titus Pulo a Ceasar. Druhou sérii jsem sledoval na HBO a oproti jedničce seriál nešel dolů naopak ve dvojce byl nejvýraznější Octavián, herec ho zvládl opravdu dokonale.
Obrázek
Uživatelský avatar
Angaroth
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Tábor, Chabrovice
Příspěvky: 713
Registrován: 11. duben 2011, 10:07


Zpět na Seriály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník