Dead can Dance

Co se jinam nehodí, sem s tím.

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Dead can Dance

Příspěvekod Rindir » 31. leden 2008, 23:55

Obrázek


Dead can Dance. Zavřete oči. Uvolněte mysl. Hoďte za hlavu školní starosti, pracovní povinnosti, počítače, mobilní telefony, celý tenhle špinavý, upocený, uspěchaný svět a vstupte do světa tajemství, mystiky, vznešené krásy a temné, smutné romantiky, do světa dávných časů, exoticky vonících dálek i tajuplných cest a složitých křižovatek lidské duše. Nechte se uhranout magickou hudbou australsko-anglo-irského dua Dead Can Dance. Hudbou, která vás přesvědčí, že mrtví umějí tančit...

Skupina se dala dohromady v Melbourne v roce 1981. Tehdy se australská zpěvačka Lisa Gerrard (1961), dcera irským imigrantů, setkala s Brendanem Perrym (1959), v Londýně narozeným synem anglo-irských rodičů, přestěhovaných brzy po jeho narození na Nový Zéland. Ten v té době působyl v několika melbournských punkových skupinách. Oba hudebníci zjistili, že sdílejí zájem o „starou“ hudbu a hudbu z „exotických“ zemí a rozhodli se - ještě s několika podobně založenými hudebníky - založit skupinu, která by se těmto žánrům věnovala. Nová skupina se pojmenovala podle rituální masky z Nové Guineje, o které domorodí šamani tvrdili, že má moc oživovat mrtvé. Její název podle členů kapely nejlépe vystihoval ideu oživovat zapomenuté, zdánlivě „mrtvé“ hudební styly a kultury a dokazovat, že i současným lidem mohou ještě něco říct, tedy, že „umějí tančit.“.
DCD brzy však poznali, že australská hudební scéna je příliš malá pro kapelu tohoto ražení, a tak se ústřední duo velmi záhy přestěhovalo do Londýna, kde hledalo vydavatelskou společnost. Londýn sice alternativní hudbě přál mnohem víc, než Melbourne, ale přesto se úspěch dostavil až v roce 1983, kdy DCD podepsali smlouvu s mladou firmou 4AD, jež se specializovala na alternativní hudbu (ze známějších umělců později vydávala třeba Cocteau Twins). Perry a Gerrard se zavřeli do studia a následujícího roku vyšlo první album Dead Can Dance, s onou eponymní maskou na obale.

Album ještě zdaleka nepřipomínalo onu snovou hudbu, kterou skupina produkovala později. Vyšlo v době velké obliby novoromantiků a syntezátorových kapel (jakou byly například ranní Depeche Mode) a právě je na syntezátorech založené album nejvíce připomíná. Avšak využití irské flétny a harfy a názvy písní jako Musica Eternal, East Of Eden, Fortuna, nebo A Passage In Time dávaly tušit, co přijde v budoucnu.

Gotické prvky v hudbě DCD ještě zesílily na albu The Serpent´s Egg. V té době byly DCD již světově známou kapelou, koncertující po klubech a divadlech celé západní Evropy, severní Ameriky a mnoha států Asie. Čtvrté album je méně temné než předchozí, mnohem klidnější a meditativnější, i když tajuplnou, mystickou atmosféru skladeb Echolalia a Ullyses nelze přeslechnout. Textařsky se téma posunulo k hledání upřímného přátelství, opravdového lidského vztahu a smyslu života vůbec (první téma je nejlépe vyjádřené v meditativní, Perrym citlivě odzpívané baladě Severance, nebo podobně laděné písni The Writing On My Fathers Hand.) Album je také zajímavě rozděleno na dvě části, každá strana má svého hlavního zpěváka.

Mě se nejvíc líbí Saltarello, to je písnička, kterou ve 14. století složil neznámý italský hudebník a která dodnes rozeznívá Kutnohorské Stříbření (pro lid neznalý- každoroční kutnohorská slavnost, při které si Kutná Hora připomíná slavné časy dolovačů stříbra). Samozřejmě i ty temnější, jako je třeba Windfall, který opravdu nahání husí kůži.


Složení:
Brendan Perry - zpěv
Lisa Gerrard - zpěv

Diskografie:
* Dead Can Dance (1984)
* Garden of the Arcane Delights (1984)
* Spleen and Ideal (1985)
* Within the Realm of a Dying Sun (1987)
* The Serpent's Egg (1988)
* Aion (1990)
* Into the Labyrinth (1992)
* Toward the Within (1994)
* Spiritchaser (1996)

Potom mají ještě spoustu live alb a pár sondtracků...

Oficiální stránka: http://www.deadcandance.com

No a na závěr malá ochutnávka.
1) Výše zmíněné Saltarello

2) Tady trošku temnější Windfall (pokud máte kvalitní nahrávku a zvednete si basy, je to unikátní zážitek)

3) A poslední, The Host of the Seraphim. Podle mě jedna z nejlepších
Uživatelský avatar
Rindir
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvky: 646
Registrován: 25. leden 2008, 13:46

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Lord Vader » 20. duben 2008, 21:44

výborná záležitost, mám i nějakou sólovku Lisy....moc pěkné ;)
Uživatelský avatar
Lord Vader
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Příspěvky: 1309
Registrován: 25. březen 2008, 20:32

Re: Dead can Dance

Příspěvekod hellbooster » 23. říjen 2008, 20:30

po dlhej dobe som sa k nim konečne dostal... len jedno slovo vystihuje hudbu Dead Can Dance - nádherné...
k čomu som sa konečne dostal a bol som zvedavý, je skladba Xavier z albumu Within the Realm of a Dying Sun, na tu pesničku spravili cover Paradise Lost:
hellbooster
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 857
Registrován: 25. leden 2008, 15:28

Re: Dead can Dance

Příspěvekod littlewitch » 23. říjen 2008, 20:32

:inlove: já vedela,že mi je to povedomé,hell.. ;) inak..krásná hudba...úplný sen...zvláštna ...a krásna
Obrázek
Až raz odídem...vrátim sa ako anjel smrti, aby sme boli navždy spolu....a bolesť sa stratí...
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
littlewitch
Metallum Moderátorka
Metallum Moderátorka
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 49
Příspěvky: 1612
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 2. březen 2008, 10:47

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Ailyne » 10. červen 2009, 18:36

Mě jejich hudba příliš nechytla.Připadá mi nudná a jednotvárná..
Obrázek
Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Ailyne
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 153
Registrován: 29. květen 2009, 7:33

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Morana » 9. červen 2010, 19:44

no ja som si zohnala nejakú ich best-ofku a teda musím povedať, že si ma podmanili. fakt krása. absolútne vhodné na relax alebo aj spánok :) zatiaľ u mňa vedú také ako Cantara alebo Anywhere Out Of This World...
"V našich duších skřítek pláče. Vyprávět bude své příběhy...
Přesto, nebo právě proto, šeptat bude nám poselství věčnosti."
Uživatelský avatar
Morana
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 949
Blog: Zobrazit blog (11)
Registrován: 15. červen 2008, 12:52

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Hooya » 5. září 2012, 9:26

Se starými Dead Can Dance nemám co dočinění, ale po několikanásobném poslechu letošní placky je určitě budu muset řádně prozkoumat. Novinka je totiž naprosto uchvacující! :hi:
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Gore » 5. září 2012, 10:01

suhlas, novinka je moc moc dobra :palec: moj oblubeny song je Amnesia :P ktora mimochodom uz 2x odoznela u mna na streame...
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Hooya » 5. září 2012, 10:42

Já jsem nejvíc nadšený z "Return Of The She-King", ta skladba je jako z nějakého RPG, překrásné něco! :)



Jinak na oficiálních stránkách je nová deska v celé své kráse k poslechnutí.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Orwin » 5. září 2012, 16:35

Ne, že jsem nevěděl o tom, že DcD mají nové album, já jsem nevěděl ani o tom, že jsou opět aktivní :shock:
Lisa Gerrard je prostě boží a ten její specifický hlas...no musím si co nejrychleji tu novinku obstarat :)
Navíc tu budou mít za chvíli koncert(http://www.ticketpro.cz/jnp/novinky/820 ... dance.html), sakra tam bych i chtěl jet, jen na to mít ty finance.

Jinak se celkem divím, že v tomto topicu nejsou zmíněny dva více než povedené covery(Summoning of the Muse, Cantara) Dead can Dance od našich SSOGE
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Gore » 5. září 2012, 17:26

ten koncert je vraj uz vypredany...
Sorrow ever awaits on joy.
Skrytý obsah
Minutáž hudby načítaná z Last.FM (overall):
Obrázek
Uživatelský avatar
Gore
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Příspěvky: 3435
Registrován: 20. leden 2008, 23:13

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Manjula » 25. únor 2017, 12:27

úžasná muzika, a první odstavec tohoto článku mi uplně mluví z duše
Uživatelský avatar
Manjula
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 2
Registrován: 15. březen 2015, 14:25

Re: Dead can Dance

Příspěvekod Umbra » 26. únor 2017, 21:23

Zatiaľ žiaden interpret v mojich očiach (alebo skôr ušiach) neprekonal už spomínaný koncert DCD. :heart:
I am the architect of my own destruction...
Uživatelský avatar
Umbra
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Brno
Příspěvky: 59
Registrován: 8. leden 2014, 10:45


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron