Voivod

Moderátor: Hooya

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Voivod

Příspěvekod Onotius » 2. březen 2012, 22:36

Obrázek
Obrázek

Země: Kanada
Rok založení: 1981
Styl: Thrash Metal (1982-87), Progressive Metal (1988-)
Texty: Sci-fi, společnost, násilí




Voivod je významná kanadská metalová skupina založena roku 1981. Oficiálně začali však hrát až o dva roky později (1983) - ve složení Michael „Away“ Langevin (bicí), Denis „Piggy“ D’Amour (kytara), Denis „Snake“ Belanger (zpěv) a Jean Yves Thériault neboli Blacky (basa). Název kapely je inspirován knihou Brama Stokera - Drakula, kde se hrabě sám tituluje "Voivodem" (tak se v Transylvánii nazýval princ). Kapela se sice hlasí k vlivu kapel Motorhead, Celtic Frost, Pink Floyd a King Crimson, ale větší vliv na tvorbu kapely má vliv sci-fi, comics a cyberpunk. Díky těmto vlivům Away, bubeník a zároveň autor všech obalů Voivod, vymyslel postavu Voivoda – upíra žijícího v nukleárním světě zvaném Morgoth. Tehdy ještě netušili, že Awayův nápad vytvoření koncepčního příběhu Voivoda bude trvat přes 20 let...

Obrázek

Celkem pěkný článek z internetového portálu Rockmag:


O kanadské metalové legendě bylo už napsáno hodně přesto si myslím, že stojí za pozornost se o ní zmínit. Na nápad napsat o této kapele mě přivedl poslech jejího posledního alba Katorz. Tuto kapelu jsem znal už od dob kdy jsem začal poslouchat metal, ale vlastně jsem ji nikdy pořádně neslyšel, až na několik jejich skladeb. Až jejich poslední album. Hlavně mě zaujala fascinující hra na kytaru bohužel dnes již zesnulého génia kytary (jinak to snad nejde nazvat, jeho hra by se měla vyučovat na každé kytarové škole) Denise D’Amoura alias Piggyho. Kapela natočila album, o kterém jsem se dočetl dle oddaných fandů, že patří mezi nejslabší, co kdy Voivod natočili a, že je to více méně pocta zesnulému Piggimu, který zemřel během natáčení alba na rakovinu.

Proto jsem si říkal jaká jsou ta ostatní alba, když tohle je „nejslabší“?! Podle mě je to jedno z nejlepších metalových alb posledních dvou let, co jsem slyšel, to snad ani metal není? To album mě přijde jako jakýsi kosmický rock and roll‘ s našláplou rytmikou a Piggyho geniální hrou na kytaru, která mě vyloženě učarovala. Na poprvé jsem desku projel jen tak zběžně, ale po druhém poslechu jsem zjistil, že je to naprosto originální a neuvěřitelná kapela. Proto jsem začal poslouchat jejich alba a pátrat po historii této kultovní kapely.

Obrázek

Voivod vznikají v Quebecku roku 1983 ve složení Michael „Away“ Langevin (bicí), Denis „Piggy“ D’Amour (kytara), Denis „Snake“ Belanger (zpěv) a Jean Yves Thériault neboli Blacky (basa). Jméno kapely je zvoleno podle postavy Voivoda z knihy Brama Stokera - Drakula, kde se sám hrabě tituluje "Voivodem". Awayovi se tento název v 70. letech velmi zalíbil. Kapela se sice hlasí k vlivu kapel Motorhead, Celtic Frost, Pink Floyd a King Crimson, ale větší vliv na tvorbu kapely má vliv sci-fi, comics a cyberpunk. Away, jinak grafik, autor comicsů a obalů všech desek Voivod, pod vlivem comicsu Heavy Metal, filmů Vetřelec, Blade Runner a dalších vytváří postavu vražedného kosmického vampíra Voivoda, hlavního hrdinu několika desek kapely.

Roku 1984 se objevují Voivod na kompilaci Metal MassacreV se skladbou Condemned to the gallows a vydávají u Metal Blade prvotinu War And Pain. Tvrdé syrové metalové album, plné zvratů, změn rytmů a rychlosti, je odproštěné od jakéhokoliv metalového klišé s nářezy, nikoliv však brutálními, jako je úvodní Voivod, Iron gang, War and Pain nebo závěrečná Nuclear War. Album je sice načichlé black metalem, ale má snad smysl řadit Voivod do nějaké škatulky jako je black, heavy atd???

Obrázek

To samé lze napsat o albu Rrroooaaarrrr! vydaném v roce 1986, rychlé zběsilé a kovově řinčící album, které vám vypláchne mozek, ale utkví vám v paměti Piggyho kytara, Blackyho nakřáplá basa, rachot bicích Awaye a řev Snakyho. Téhož roku koncertují po Americe se svými vzory Celtic Frost, čímž se kapela dostává do širšího podvědomí metalových fanoušků.

V roce 1987 začíná nová éra Voivod albem Killing Technology, které natáčí Voivod v Berlíně a které produkuje spolu s Voivod Haris Johnson, který mimo jiné produkoval Kreator a další thrashové kapely. Killing Technology je album pojednávající o vzpouře dokonalých strojů a zotročení překvapeného lidstva. Titulní otvírák Killing Technology vám kapela naservíruje do hlavy smrtící technologii tak, že album musíte poslouchat na jeden zátah nebo ho nemá cenu poslouchat. Originalita zvuku kapely se na tomto albu poprvé projevuje v celé své síle. Atmosféra desky, přes skladby Killing Technology,Tornado až po Cockroaches, vás protáhne jedním dechem příběhem vítězících strojů nad lidstvem, které však není úplně poraženo...?

Následující rok vychází druhá část příběhu - album Dimension Hatross.Příběh poražených přeživších a potkávajících se lidí v dimenzi Hatross... Tímto albem Voivod vytvořili kolem sebe kult originality, ze které čerpají a i to přiznávají mnohem slavnější a známější kapely. Velmi zralé uvolněné už ne tak zběsilé, ale rozmanité hudební dílo, které přerůstá hranice metalové hudby. Kapela do své hudby zakomponovala i industriální a elektronické prvky, které umocňují mrazivou kosmickou atmosféru alba. Kapela zde podává precizní výkon, kde hudba není postavena na jednom nástroji, ale na souhře celého bandu, což dělá album silným a kompaktním.

Samozřejmě album sklízí úspěch a skupina podepisuje smlouvu s koncernem MCA na tři alba. Nothingface vychází roku 1989 a uzavírá pomyslnou trilogii příběhu postnukleární války strojů a lidí. Voivod natočili jedno z nejzásadnějších a nejlepších počinů metalové potažmo rockové hudby. Kapela rozbořila do té doby mantinely různých stylů a stvořila uturistickou desku, která až vyráží dech.Mozkový trust Away, Piggy, perfektně doplňované Blackyho basou a zpěvem Snakyho, nahrál jedno z nejoriginálnějších alb, co jsem kdy slyšel. Už ne tak tvrdá, ale o to propracovanější, místy až psychedelická deska pospojovaná jakoby z různých nesourodých kusů tvoří přitom kompaktní asteroid bloudící vesmírem. Silné hudební motivy a Piggyho originální riffy jsou základem této jedinečné desky. Zajímavostí alba je coververze Astronomy Domine od ex-Floyda Syda Baretta. Při poslechu této skladby vás ani nenapadne, že není z dílny Voivod, ale je tak dobře zpracována, že perfektně zapadá do konceptu celého alba.

Obrázek

Téhož roku vyrážejí na mega turné jako support kanadské metalové legendy Rush a hned poté na klubové turné společně se Soundgarden a Faith No More. Kapela natáčí videoklip Astronomy Domine, který s úspěchem běží na MTV v pořadu Headbanger’s Ball.

Na vrcholu tzv. první éry Voivod opouští kapelu Blacky, aby se věnoval industriální a experimentální muzice, i když jako host natáčí desku Angel Rat. Album bylo pro mnohé fanoušky Voivod zklamáním, kapela se ponořila do vod progresivního rocku. Vytváří chytlavé místy až pompézní skladby s jemnou hrou na kytaru a poklidným zpěvem. Plavbu progresivním rockem završuje kapela v roce 1993 albem The Outer Limits s parádní skoro osmnácti minutovou skladbou Jack Luminous. Následující rok odchází zpěvák Snake, který tak opouští na několik let hudební scénu.

V 95‘ dvojici Away, Piggy doplňuje Eric Forest na postu zpěváka a basáka. Voivod po rozporuplném přijetí předchozích dvou alb vyrážejí do studia, aby vykovali další desku Negatron. Vesmírný vampír povstal z kosmického prachu a s energií sobě vlastní vás doslova smete. Valící se útok Piggyho riffů přesná střelba Awayho bicích a Ericův až death metalový řev navodí atmosféru beznaděje, vzteku a očekávaní apokalypsy. Voivod natočili jedno z nejtvrdších metalových alb poloviny devadesátých let. Kapela jako by se obloukem vrátila k pokračování slavné trilogie z osmdesátých let, ale nehledejme u nich žádné sebe vykrádání u Voivod jde jako vždy o originalitu, což potvrzuje následující dvojče album Phobos. Kapela poprvé také vystupuje v Čechách v listopadu 1995 v legendárním RC Bunkr.

Phobos pro mě znamená další z vrcholů tvorby kapely. Tvrdé, ale přitom atmosférické album, vám vytvoří fascinující obraz vesmíru v jeho syrovosti, odcizenosti, nekonečnosti a síle. Opět neotřelými a originálními postupy kapely doplněné samply a různými efekty, předložili Voivod fanouškům jedno s nejlepších metalových alb, devadesátých let, které i pomalu po deseti letech zní aktuálně. Kapela vyráží na turné, kde mimo jiné navštíví i Českou republiku. Koncertuje na festivalu v Králíkách a v Uherském Hradišti... Během turné po Evropě má Eric těžkou nehodu v Německu, kdy jak se říká uteče hrobníkovi z lopaty, mnohočetné zlomeniny včetně páteře přerušují turné. Tady si nejsem jist zda proběhl koncert v pražském Rock Café, ale co matně pamatuji z pořadu ČT Šedesátka, tak asi ano?

Během koncertní nečinnosti umíchali Voivod desku remixů a nevydaných skladeb - Kronik.Podle některých zbytečná věc, ale myslím, že patří k Voivod a stojí zato si jí poslechnout.

Během Ericovi rekonvalescence po autonehodě Voivod vydávají v roce 2000 živák Voivod-Lives, kde měl být využit materiál natočený z festivalu v Králíkách, ale pro špatnou kvalitu zvuku záznamu byl nepoužitelný. Kapela proto používá záznamy z jiných koncertů. Po Ericově uzdravení kapela opět vyráží na turné společně s Therion a Flowing Tears. Opět navštíví naši zemi a v březnu 2000 v Praze vystupují v Paláci Akropolis, kde předvedou strhující vystoupení, kde zastíní i hlavní hvězdy večera, švédské Therion. Nasledující rok opouští kapelu za nevyjasněných okolností provázených různými fámami Eric Forest. Ten se stěhuje do Evropy a zakládá kapelu E-Force a také se věnuje projektu Faling Flesh.

Do kapely se vrací k radosti mnohých fanoušků, přiznám i mé, původní zpěvák Denis „Away“ Belanger a na postu basy dlouholetý přítel a obdivovatel kapely a vynikající basák Jason Newsted (ex-Metallica, Flotsam and Jetsam), který již kapele přispěl skladbou M-Body na desku Phobos. V této sestavě vypouštějí do světa desku s názvem Voivod. Jednoduše řečeno, zde použiji škatulku, parádní heavy metalové album. Kosmický koráb Voivod šlape v plné síle, kapela posunula opět svou hudbu o kus dál.

Bohužel nekonečnou plavbu vesmírem zaráží zákeřný nepřítel, jak jsem psal v úvodu článku. Nejsem schopen předpovědět, jak bude pokračovat dráha Voivod, zda se uzavřela Piggyho smrtí či bude dál pokračovat? Rozhodně se tato skromná nedoceněná parta zapsala nejen mezi mé nejoblíbenější kapely, ale hlavně udělala pro metal a rockovou muziku více než mnohé slavnější rockové a metalové kapely, let minulých nebo současných, rozhodně vás nějaká napadne.

(převzato z http://rockmag.cz/clanky/voivod-profil/)




Členové
  • Blacky - Basa
  • Away - Bicí
  • Snake - Vokály
  • Chewy - kytary


Ex-Členové
  • Piggy (R.I.P. 2005) - Kytary (1981-2005)
  • Jean Fortin - Basa
  • Pierre St. Jean - Basa (1992-1993)
  • E-Force - Vokály, Basa (1994-2001)
  • Jasonic - Basa(2002-2011)
  • Vincent Peake - Bass (2002)


Odkazy

Diskografie
  • War and Pain (1984)
  • Rrroooaaarrrr! (1986)
  • Killing Technology (1987)
  • Dimension Hatröss (1988)
  • Nothingface (1989)
  • Angel Rat (1991)
  • The Outer Limits (1993)
  • Negatron (1995)
  • Phobos (1997)
  • Kronik (1998)
  • Voivod Lives (2000)
  • Voivod (2003)
  • D-V-O-D-1 (2005)
  • Katorz (2006)
  • Infini (2009)




Hudební ukázky

The Unknown Knows (Nothingface)

Fix My Heart (The Outer Limits)
Naposledy upravil Onotius dne 8. květen 2014, 11:28, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Onotius
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 297
Registrován: 29. červen 2010, 11:29

Re: Voivod

Příspěvekod o.p.a.t » 2. březen 2012, 23:42

Slyšel jsem několik alb (namátkou "Nothingface", "Voivod", "Infini") a nikdy mne nezaujali..
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: Voivod

Příspěvekod šošon » 3. březen 2012, 0:35

Jsem na tom podobně i když jejich set na MOR tuším 2-3 roky zpět jsem vydržel celé i když jsem to neměl v plánu :)
Je lepší zemřít na nohou,než žít na kolenou !
7.8.2012....Zuzankoooo!
Uživatelský avatar
šošon
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 50
Bydliště: Liberec
Příspěvky: 824
Registrován: 3. leden 2012, 0:38

Re: Voivod

Příspěvekod Hooya » 5. březen 2012, 17:26

Voivod jsou natolik originální, až mé uši je nikdy nedokázali pochopit. Slyšel jsem desky z úspěšného období 1987-1991, ale nestrávil je a odložil na neurčito.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Voivod za týden v Praze!

Příspěvekod Metallum [Bot] » 11. říjen 2012, 19:34

Voivod za týden v Praze!
Nový článek na portálu:
http://www.metallum.cz/?p=3640
Robot Orbis Metallum
Uživatelský avatar
Metallum [Bot]
Metallum Bot
 
Věk: 16
Bydliště: metallum.cz
Příspěvky: 894
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09


Zpět na Progressive Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron