Root

Moderátor: The_Nameless

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Root

Příspěvekod Garion » 2. květen 2009, 15:58

Obrázek
Legendární a kultovní česká kapela

Původ: ČR, Brno
Źánr: Black Metal, Epic Dark Metal
Aktivita: 1987 - současnost
Texty: satanismus, magie

Začátek tohoto kultu se datuje do roku 1987, kdy se poprvé potkali Jirka Valtr (Big Boss) a Petr Hošek (Blackie) na pódiu hudebního tělesa VEGA, hrající jednoduchou zábavovou hudbu. Protože měli oba rozdílné představy o hudbě, kterou chtějí hrát než zbytek Vegy, takže i když oba ještě v ní nějaký čas působí, zakládají si zároveň svou vlastní kapelu. Oba se vzhlíželi v kapelách jako Possessed, Venom a Bathory, z českých luhů obdivovali Törr a Debustrol a nakonec pojmenovali svou kapelu obráceně jako Törr, tedy ROT. Jenže jak záhy zjistili, kapela tohoto jména již existovala, přidali tedy jedno O a byl tu ROOT. Big Boss obsluhoval bicí a mikrofon, Blackie kytaru. Spolu s kamarádem Zdeňkem Odehnalem (Mr.Zet) natočili své první (označované jako nulté) demo DEEP IN HELL, které rozeslali kamarádům z ostatních kapel. Dostali velmi nadšené reakce a tak chlapci na sobě začali pracovat. Právě na tomto demáči se objevila legendární skladba Hřbitov. Jelikož se BigBossovi blbě bubnovalo a zpívalo zároveň, sehnali si zpěváka - Roberta Krčmáře (Dr.FE)

Obrázek

V následujících dvou letech vznikají tři kultovní dema - REAP OF HELL, WAR OF RATS, MESSENGERS OF DARKNESS. Kapela také vystupuje a 17.11.1988 se na pozvání Vlasty Henycha z Törru objevuje ROOT na legendárním koncertu Death Metal Session II. kde sklidili největší ovace a právě díky tomuto koncertu prorazili. Po tomto koncertu dochází k menším personálním změnám: BigBoss definitivně opouští bící (protože neumí hrát na dva kopáky), sápe se po mikrofonu, čili kapelu opouští Dr.Fe a s ním i druhý kytarista Mr.Cross. Za bicí usedl Black Drum a na druhou kytaru přišel vypomáhat Petr Pálenský (Mr.Death) ze zakázané Insanie. Vzniká další kultovní demo THE TRIAL, které slouží jako základ pro první plnohodnotný nosič - album ZJEVENÍ. Díky sametové revoluci Insania zase může hrát, tudíž na post druhého kytaristy je angažován Dan Janáček (Mr.D.A.N.). Dne 16.7.1990 kapela přichází do studia a po 14ti dnech je na světě ZJEVENÍ a singl 7 ČERNÝCH JEZDCŮ/666. Navíc vznikají dva videoklipy "Upálení" a "Hřbitov", které sklízí úspěchy v tehdejší československé televizi v pořadech pro mládež.

Obrázek

V roce 1991 vychází druhá deska - anglicky zpívaná HELL SYMPHONY. O rok později přichází další z výborných počinů - TEMPLE IN THE UNDERWORLD, kde již za bicí usedl René Kostelňák (Evil) a Blackie zůstal na kytaru sám. V dalších dvou letech kapela hojně koncertuje, avšak začíná se názorově rozcházet a BigBoss chce kapelu rozpusit. Přesto vzniká geniální epická koncepční fošna KÄRGERÄS, kde se v bookletu posluchač dočetl, že toto je poslední deska ROOT a kapela se rozpadá. (slzy mi tehdy tekly jak malýmu klukovi). Jenže BigBossovi to nedá a tak Kořen moc dlouho spát nenechá. V době natáčení má již napsaný materiál pro další desku. Kapela se pomalu dává dohromady, do kapely přichází porpvé i basák - Igor Hubík a na pozici kytaristy přišel a už zůstal Ashok. Vrací se nakonec i Blackie a tak nakonec v roce obrácených šestek přichází na svět další legendární dílo THE BOOK. Bigboss i chlapci se uklidňují a v následujících letech již pravidelně koncertují a vydávají desky bez dalších excesů. Jediná zásadní věc je nakonec odchod zakládajícího člena Blackieho koncem roku 2004, který se začal naplno věnovat svému projektu CALES.

Obrázek

ROOT obráží festivaly a jezdí na turné ve společnosti takových kapel, jako Napalm Death, Moonspell, Behemoth, Sodom a dalších. Sice jsem patriot, ale myslím si, že objektivně lze považovat brněnské ROOT za hybatele druhé vlny blackmetalu a za tvůrce žánru epic dark metal. A rozhodně za kapelu, která došla uznání v celém metalovém světě. Nechť Kořen ještě dlouho roste!

Obrázek
Zakládající sestava:
BIG BOSS: bicí, zpěv
BLACKIE: kytara
Mr.Zet: kytara

Obrázek
Současná sestava:
BIG BOSS: zpěv
ASHOK: kytara
IGORR: baskytara
PAUL DRED: bicí

plnohodnotná alba:
1990 - Zjevení
1992 - Hell Symphony
1992 - The Temple in the Underworld
1996 - Kärgeräs
1999 - The Book
2001 - Black Seal
2003 - Madness of the Graves
2007 - Daemon Viam Invenient
2011 - Heritage of Satan
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

OFICIÁLNÍ WEB
METAL ARCHIVES
LAST.FM
MYSPACE
BANDZONE
FACEBOOK - :lol:

Ukázky:
Hřbitov (demo Deep In Hell 1987)


Píseň pro Satana (Zjevení 1990)


My Name ... (The Temple in the Underworld 1992 - geniální věc!)


Trygan - Sexton (Kärgeräs 1996)


Mystical Words of the Wise (The Book 1999)


Darksome Prophet (Heritage Of Satan 2011)

Naposledy upravil Garion dne 12. květen 2012, 11:30, celkově upraveno 10
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Root

Příspěvekod Stick » 6. květen 2009, 21:09

Jejich začátky jsou pro mě celkem úsměvné, i když chápu, že pro někoho to bude kult jako kráva. Ale teď poslouchám Madness Of The Graves, to je parádička! Hodně mám rád hlavně Big Bossův projekt Equirhodont. Ashok je pro mě jeden z nejlepších českých kytaristů.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Root

Příspěvekod rionka » 6. prosinec 2009, 4:31

madness of the graves je mocna placka :) navic velice pekne vytvarne resena.
Uživatelský avatar
rionka
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 14
Registrován: 6. prosinec 2009, 3:34

Re: Root

Příspěvekod o.p.a.t » 13. srpen 2010, 1:11

Doma si je pustím málokdy (i když zrovna nedávno jsem poslouchal "Zjevení" - kvalitní fošna), ale naživo jsem je viděl několikrát a vždy to bylo fajne. Navíc pokaždé měli skvělé ozvučení. ;)
Uživatelský avatar
o.p.a.t
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Rokycany / Praha
Příspěvky: 2879
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 13. červenec 2008, 10:33
Aktivní v kapelách: Mallephyr, Stíny Plamenů, War for War (live)

Re: Root

Příspěvekod Hooya » 13. srpen 2010, 7:10

Dle mě jejich prostřední tvorba je velice kvalitní "Kärgeras", "The Book" a "Black Seal". Velmi podařené desky. Fláky ze "Zjevení" musí zabírat na koncertech, ale doma už jen velmi těžko. ;)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Root

Příspěvekod Kraus » 13. září 2010, 22:25

Tak k Root jsem se dostal poměrně pozdě (před pár dny),jako k většině black/death kapel.
První věc,která mě u nich zaujala byla "Píseň pro Satana",hlavně kvůli dokonale rouhačskému textu :),dlouhodoběji u mě boduje "Aposiopesis" a musím se přiznat,že jsem dokonale nepochopil klip k "Sonata Of The Chosen Ones".
Musím si co nevidět sehnat pár CD .. Doufám,že se tu někdy v okolí vyskytnou někde v klubu :-)
Uživatelský avatar
Kraus
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Sluhy ( Pražské pohraničí)
Příspěvky: 248
Registrován: 29. srpen 2010, 22:51

Re: Root

Příspěvekod Garion » 13. září 2010, 23:55

To já se k nim dostal zase pro změnu hned na začátku. Někdy v '88 jsem dostal od kámoše kazetu se dvěma demáči Root se slovy: "cyve, tohle si poslechni woe, to se pose.eš smíchy". No, celkem jsem se zasmál, ale chytlo mě to, obstaral jsem si i třetí demáč, posléze singl, pak Zjevení a dnes mám ve sbírce vše kromě Hells Symphony. Sleduju jejich vývoj celkem bez přestávek a patří pořád mezi mé oblíbence. Asi nejradši mám album Kärgeras. Tam už vybočili z klasického blacku, ta deska mi přijde celistvá bez slabších míst, navíc má vynikající příběh. Asi na mě zapůsobilo i to, že když jsem si jí přinesl z krámu, tak při prvním poslechu jsem listoval bookletem a na posledních stránkách jsem objevil text, že tohle je poslední desk aRoot, a že se skupina rozpadá. O to větší emoce ve mě Kärgeras zanechal. Jako druhý vrchol je pro mě předcházející The Temple... kde se nacházejí vyjímečné songy včetně pro mě jedné z nejlepších písní ever "My Name..." Tu bych se chtěl naučit hrát. Na jůtubu jsem to viděl Blackieho hrát naživo na nějakým sessionu, prostě super.
Z těch novějších jsem ještě bral The Book, kde atmosféra byla taky pěkně tajemná, ale pak mi přišlo, že se Root točí dokola a další jedna deska byla jako druhá. I když je nadále kupuju, hrajou mi pak doma jen ty starší prověřený fošny. Novej desce dám příležitost měsíc a "zase nic" a založím jí. No, třeba tomu někdy přijdu na chuť. To mnohem radši mám rootího Equirhodonta. Zvláště druhou desku. Tak bych si představoval vývoj Rootu. Škoda jen toho Blackieho.

// Edit:

Jo, ten topic mi přijde trošku jednoduchej na to, jaká legenda Root jsou. Asi se zkusim domluvit s autorem a trošku informací přidat.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Root

Příspěvekod Algis » 14. říjen 2010, 19:44

Ja Root velmi nemusím, pre mňa je českou legendou Masters Hammer.

No a najmä to že ich najúspešnejšia songa je do bodky vykradnutá od Bathory. (To isté aj Burzum)



Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Root

Příspěvekod Garion » 14. říjen 2010, 20:44

Myslím, že to trošku přeháníš. To samé můžu tvrdit o Masters Hammer, že jejich nejúspěšnější píseň (Zapálili jsme onen svět) je ukradnutá od Bathory třeba z Enter the Eternal Fire. Asi tolik mají společného jako tebou postnutá Necromansy s Písní pro Satana. Já dovedu pochopit, že Root se ti nelíbí, ale tohle už jde trochu za hranici respektu.
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Root

Příspěvekod Algis » 14. říjen 2010, 20:48

Podľa mňa je to čistá vykrádačka. Ten riff je tam celý...len je spomalený. Takisto sa to dá povedať od Burzum. Ten kto neni hluchý tak to počuje.
Uživatelský avatar
Algis
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1108
Registrován: 1. srpen 2010, 11:44

Re: Root

Příspěvekod Hooya » 15. říjen 2010, 8:37

To jo, dobře to udělali..., Varg je v base nemohl žalovat a Quorthon už tuplem ne (sarkasm alert).
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Root

Příspěvekod Benny747 » 1. únor 2011, 22:47

Tady máte odpověď, je to z nějákého rozhovoru v zahraničí, odpovídal Igor Hubík
I have been thinking about this question for a long time: Was the main riff in “Píseň pro Satana” inspired by Bathory’s Necromansy? This same riff (well, a very similar one) appeared some years later in Burzum’s debut album (in the song “War”), so we could consider it a “cult riff”, hehe.
Oh yeah, some people really asked for it! No copyright here:) I guess it´s a “logic” riff of the beginners. But: there´s no better lyrics about Satan in Metal music than Pisen pro Satana – it´s highly appreciated lyrics or more poet from Czech people and not only from Metal heads. Really well written!!!
Uživatelský avatar
Benny747
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Příspěvky: 8
Registrován: 11. listopad 2010, 10:50

Re: Root

Příspěvekod highlander » 2. únor 2011, 17:01

Na Root nesahat!!! :madman: :lol: Je třeba pochopit, že to není hudba pro mládež (některé ze zdejších mládežníků) školou povinnou. Spolu s MH jsou naší kultovní smečkou a moji oblíbenci. Jinak souhlas s Garionem.
IN NOMINE DEI NOSTRI SATANAS, LUCIFERI EXCELSI !
Ave Voluptatis Carnis !
Metal will newer die - Ronnie James Dio
Lidstvo je nepoučitelné a slepé (Paul Ledney - Profanatica) a v České kotlině to platí dvojnásob (highlander).
Uživatelský avatar
highlander
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 55
Bydliště: Strakonice
Příspěvky: 881
Registrován: 10. říjen 2010, 10:43

Re: Root

Příspěvekod Benny747 » 3. únor 2011, 17:17

Highlander: Souhlasím s tebou hodně dlouho mi trvalo než jsem je dokázal vstřebat, ale teď můžu jen říct, že je to jedna z nejoriginálnějších a vůbec nejméně doceněných skupin vůbec.
Mimo jiné mám Root ma nového bubeníka, je jím Pavel "Dred" Kubát (Regon, ex-Thief)
Uživatelský avatar
Benny747
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Příspěvky: 8
Registrován: 11. listopad 2010, 10:50

Re: Root

Příspěvekod Ellrohir » 8. duben 2011, 18:29

dneska dotaz na jiný diskusi - prej jestli se Root nemenujou podle Jamese Roota ze SlipKnoT :D
Pán ti dal oheň, meč a bagr!

On se pro vás nechal přibít na komín
On se za vás vláčel bahnem náleven
To on za vás jedl blafy U Koně
Mezi pražci měnil vodu v kolomaz
Cihly nikdy nepřestaly pět o jeho slávě


Musíme udělat masivní propagandu!

Zaplatil jsi podýmné?
Uživatelský avatar
Ellrohir
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Praha
Příspěvky: 2725
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. březen 2011, 23:56
Aktivní v kapelách: Ennorath , Ashes To Wind, Rhûngil

Re: Root

Příspěvekod Hooya » 8. duben 2011, 18:31

Věřím tomu, že jo, vždyť už mu v té době bylo 16 let.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Root

Příspěvekod Garion » 3. listopad 2011, 10:25

Poměrně potichu a bez velkých pomp vyšlo v říjnu deváté řadové album brňenských ROOT. Album nese název Heritage of Satan.
Obrázek
Obálku namaloval Eric Danielsson z Watain, který si na albu také zazpíval společně s Nergalem z Behemoth, dalším z hostů je Blasphemer (ex-Mayhem, Ava Inferi, Aura Noir), ktarý se zhostil některých kytarových partů. Album obsahuje 10 kousků, z nichž pravděpodobně bude fanoušky téhle kapely nejvíce zajímat pokračování Písně Pro Satana, které jim Bigba už před časem slíbil.
Skrytý obsah
Fobia zine píše:
In Nomine Satanas! Známé sousloví, které nejedna blackmetalová kapela použila jako svůj manifest – ale ne každé to člověk věřil tak, jako ROOT. U nich je to jasné, kořeny mají v satanistické filozofii nepochybně, a i když se časem od těchto témat odvrátili, vždycky své kořeny ctili. A když BigBoss spustí „Moje krev vaří, proudí z těla ven, já volám také In Nomine Satanas!“, každý fanoušek rané tvorby ROOT zajásá. Jednak po létech slyší češtinu, jednak má skladba podmanivou atmosféru, umocněnou hymnickým refrénem a také hostujícími Nergalem (BEHEMOTH) a Erikem (WATAIN), kteří pomohli s vokály. A proč čeština? Splacený dluh fanouškům, kteří prahli po pokračování „Písně pro Satana“. A ještě jednu zajímavost musím dodat – po letech si tady v závěru na bicí zabouchal BigBoss.


1. Introprincipio 05:33
2. In Nomine Sathanas 02:49
3. Legacy of Ancestors 03:42
4. Revenge of Hell 04:30
5. Darksome Prophet 03:45
6. Fiery Message 05:18
7. Son of Satan 03:24
8. His Coming 04:41
9. Greetings from the Abyss 02:57
10. The Apocalypse 05:44

Recenze na novou desku si můžete již přečíst na Fobiazine, na Pandazine a na Hard Music Base. Album sbírá víceméně vynikající známky. Vesměs všichni kvitují návrat k počátkům Root, k deskám Zjevení a Hell Symphony, na které tahle deska nejvíc odkazuje. V zahraničních recenzích je tohle album také velmi opěvováno.

Igorr a BigBoss učinili také nějaké rozhovory, kde se dozvíte více o posledních čtyřech letech u Root a o tom, jak vlastně album vznikalo. Namátkou například Whiplash a Fobiazine.

Já ještě tu čest neměl, ale docela se těším, tohle by mě mělo bavit více než styl, kam se po odchodu Blackieho vydali.

Root také chystají na podzim tři koncerty v ČR. První 18.11. v Uherském Hradišti spolu s Debustrol, o den později ve stejné sestavě zavítají do brněnské Melodky a 22.11. zahrajou v Praze v Retru a to bude koncert jako prase, neboť se na pódiu objeví celá nesvatá trojice - Root, Torr a Debustrol :lol:
Aktuální Garionův playlist na LAST.FM
Uživatelský avatar
Garion
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 52
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2949
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 22. srpen 2010, 9:11
Aktivní v kapelách: Semtex j.h., Čekišó, M.H.S.

Re: Root

Příspěvekod Kruger » 3. listopad 2011, 11:53

Tuhle placku jsem si chytil v sobotu při jejich koncertě :)
Jsem tu, abych nakopával prdele a žvejkal žvejkačky. A ty mi zrovna došly.
Uživatelský avatar
Kruger
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Pardubice
Příspěvky: 433
Registrován: 20. srpen 2009, 11:06

Re: Root

Příspěvekod Hooya » 9. listopad 2011, 23:39

Já dneska dostal na Root chuť a opět projel své oblíbené "Kärgeras", "The Book" a "Black Seal" a asi se budu opakovat, ale tohle jsou na CZ poměry naprosto geniální fošny. Atmoška jako prase.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Root

Příspěvekod Hooya » 9. listopad 2011, 23:41

Já dneska dostal na Root chuť a opět projel své oblíbené "Kärgeras", "The Book" a "Black Seal" a asi se budu opakovat, ale tohle jsou na CZ poměry naprosto geniální fošny. Atmoška jako prase.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Další

Zpět na Black Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník